رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

خشونت خانوادگی توافقی نیست. اگر طرف مورد خشونت واقع شده به هر دلیلی در رابطه بماند به معنی این نیست که می خواهد مورد آزار قرار بگیرد یا حقش است که مورد آزار قرار بگیرد. رفتار ابیوسیو یک الگوی رفتاری است که برای به دست آوردن و نگه داشتن قدرت و کنترل استفاده میشود. خشونت فقط کتک زدن نیست، می تواند فیزیکی، جنسی، روانی یا احساسی باشد. در مورد این رفتارها باید توجه کرد با گذشت زمان بدتر و شدیدتر هم می شوند.نمونه ای از این رفتارها؛

 

 

ترس و تهدید؛اگه دیدید از مدل نگاه کردن طرف مقابل ( همسر، دوست، ... ) حساب کار دستتون می آد، می ترسید، نگاهش یا چشم غره اش باعث می شه احساس کنید باید خودتون رو یا کارتون رو یا یک چیزی رو توجیه کنید. اگه دیدید کاری می کنه که باعث ترس شما می شه، که دوست دارید کاری رو بکنید لباسی رو بپوشید با کسی حرف بزنید ولی می ترسید که عصبانی بشه. اگه چیز پرت می کنه، چیز می شکونه تهدید می کنه که یک بلایی سرتون می آره، اگه وسیله تهدید آمیزی (چاقو مثلا) بهتون نشون می ده حتی اگه عملا بهتون آسیبی نرسونه، اگر تهدید به خودکشی می کنه، داد می زنه، در خلوت یا جلوی جمع خودتون یا خانواده تون رو تحقیر و یا مسخره می کنه، بدانید و آگاه باشید که طرفتون ابیوسیوه.

 

آزار احساسی؛اگه مسخره تون می کنه، یک کاری می کنه که باعث می شه فکر کنید به اندازه کافی خوب نیستید، حتی اگه بگه خیلی دوستتون داره که بهتون می گه چاق شدید و باید لاغر بشید، به اسم های تحقیر آمیز صداتون می کنه، فحش های تحقیرآمیز می ده، یک کاری می کنه که احساس گناه و ناتوانی بکنید (مثلا در مورد بچه، کار خونه یا توانایی های فردی)، باعث می شه فکر کنید دارید دیوونه می شید یا مرتبا بهتون می گه که دارید دیوونه می شید، یک دقیقه مهربون و رمانتیکه یک دقیقه بعد عصبانی و یا بی توجه، همه توجه شما رو برای خودش می خواد، بدونید که این ها دوست داشتن نیست، عادی نیست، قابل قبول نیست و حق هیچ کس نیست که با این شرایط زندگی کنه.

 

منزوی کردن؛کنترل این که کسی چی کار می کنه، با چه کسانی دوست است و با چه کسانی کجاها می رود، با چه کسانی حرف می زند، چه چیزی می خواند یا خواستن تلفن دوستانش، کنترل این که چه می پوشد، اجازه درس خواندن یا سر کار رفتن ندادن، کنترل معاشرت هایش و به کار بردن حربه دوستت دارم مال منی برام مهمی عاشقتم که حسودم همه و همه نشانه رفتار کنترل گر بیمار است.

 

کی بود کی بود، من نبودم؛این ها که ابیوز نیست. حالا چرا خودت رو لوس می کنی؟ طوری نشده که. خیلی سخت می گیری. مهم اینه که دوستت دارم. بیا از اول شروع کنیم. چقدر کش می دی همه چی رو. یک چیزی شد تموم شد ول کن حالا. نمی دونی کی باید حرف بزنی اون موقع خسته بودم. تقصیر خودته که عصبانیم کردی. مگه نمی دونی این کارو بکنی.. این حرف رو بزنی... فلان چیز رو بپوشی... عصبانی می شم!؟

 

استفاده از بچه؛آیا طرف مقابل شما در مورد بچه ها به شما احساس گناه می دهد؟ آیا از طریق بچه ها برای شما پیغام پسغام می فرستد؟ آیا تهدید می کند که بچه ها را می گیرد یا بلایی سرشان می آورد؟ این رفتار نرمال نیست. اسمش ابیوز ( فردی که دچار این رویه است ) است.

 

مردی گفتند، زنی گفتند؛مثل کلفتش باهام رفتار می کنه. انگار وظیفه ام فقط شستن و بختن باشه. همه تصمیم های بزرگ رو خودش می گیره. کارها رو مردونه زنونه کرده. نمی ذاره حرف بزنم و نظر بدم می گه تو مهم ترین کارت بزرگ کردن بچه هاست.

 

آزار/کنترل مالی؛مانع کار کردن شما می شود و بعد تنبل و مفت خور صدایتان می کند؟ مجبورتان می کند برای پول ازش خواهش کنید و دلیل بیاورید؟ طوری بهتان پول می دهد که انگار محبت می کند و به شما پول تو جیبی می دهد؟ پول شما را می گیرد انگار پول خودش باشد؟ نمی گذارد شما بدانید چقد درآمد دارد؟ این رفتارها اسمش ابیوز است.

این موارد بخش هایی از این چرخه است. آن را تحمل نکنیم و در خلوت خود نگه ندارید، از تجربه های شخصی تون با دوستان خود صحبت کنید و به جای پنهان کاری حرف بزنیم تا اسیر این چرخه ها نشویم... اسمش چرخه است چون وقتی زنی/مردی درآن گیر می افته بیرون اومدن ازش خیلی سخته.یک روال ثابت داره:

آزار، اذیت و بعد مهربانی و محبت... بعد دوباره آزار و دوباره مهربانی

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...