رفتن به مطلب

آشنایی با توربین بادی صفه اصفهان

ارسال های توصیه شده

مشخصات توربین بادی صفه :(V47توربین بادی تیپ)

توربین بادی صفه در دامنه کوه صفه و در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار گرفته است . عملیات نصب این توربین در مهر90 آغاز و در 22اسفند 1390 بهره برداری آزمایشی از آن آغاز شد.

این توربین تاکنون بالغ بر 300مگاوات ساعت برق تولید و به شبکه تزریق کرده است.

لازم به توضيح است كه اين نيروگاه تا تاريخ گزارش حدود mw320 برق توليد نموده و تحويل شبكه kv20 نموده است و حدود mw2 جهت مصارف داخلي از شبكه برق مصرف نموده است.

مشخصات فنی:

attachment.php?attachmentid=11535&stc=1&d=1359662573

شماتیک کلی تولید برق از توربین های بادی

11534d1359662457-new-picture-1-.jpg

لینک به دیدگاه

اجزاء توربین :

· پره

· توپی پره (Hub)

· یاتاقان (Bearing)

· محور اصلی

· مولد ثانویه (مدل 200/660)

· گیربکس

· ترمز دیسکی

· خنک کننده روغن

· محور اصلی

· مولد اصلی

· بالابر

· جک (Pitch) تنظیم زاویه پره

· شاسی

· برج

· کنترل (Yaw) تنظیم زاویه توربین

· دسته گیربکس

· چرخ دنده Yaw

· گیربکس Yaw

· سیستم کنترل فوقانی

· واحد هیدرولیک

لینک به دیدگاه

مونیتورینگ :

نشان دهنده وضعیت کار یک تجهیز یا یک سیستم میباشد. در مونیتورینگ های جدید امکان ذخیره اطلاعات وجود دارد که در صورت نیاز می توان وضعیت کار تجهیزات را تجزیه تحلیل نمود.

منو های مختلف مونیتورینگ توربین بادی :

1- overview در این منو مشخصات کلی از قبیل سرعت باد ، سرعت روتور ، سرعت ژنراتور و ... نمایش داده می شود. 2- generation در این منو مقادیر تولید ، مصرف داخلی و ... نمایش داده می شود.

3- hours در این منو ساعت کار کلی، ساعت کار تولید،ساعت کار هفتگی،ماهانه و ... نمایش داده می شود.

4- availability در این منو مقادیر ضریب دسترسی روزانه ،هفتگی، ماهانه،کل و ... نمایش داده می شود.

5- electrical detail در این منو مقادیر توان،ولتاژ تولیدی،کسینوس فی و ... نمایش داده می شود.

6- temperature در این منو دماهای مربوط به محیط،بیرنگ،گیربکس،روغن هیدرولیک و ... نمایش داده می شود.

7- remote control در این منو وضعیت کنترل از دور و فعال یا غیر فعال بودن آن نمایش داده می شود.

8- log در این منو وضعیت واحد و تغییرات و فرامین اعمال شده نمایش داده می شود.

9- Alarms در این منو وضعیت آلارم های واحد نمایش داده می شود. دسترسی سریع به هر منو با فشردن کلید Menu +شماره منو و سپس Enter امکان پذیر می باشد.

لینک به دیدگاه

نحوه کار کرد توربین :

در ابتدا ترانس 690/kv20 به عنوان تغذیه تحریک ژنراتور آسنکرون عمل نموده و در صورت تامین حداقل سرعت باد (m/s 5) سیستم تحریک فعال شده و با چرخش ژنراتور برق تولید می شود . پس از تولید تحریک به صورت دینامیک توسط خود ژنراتور برقرار شده و توان تولیدی به شبکه 20 کیلوولت تزریق می گردد. میزان توان نامی در سرعت باد 15متر بر ثانیه به دست می آید . در صورت سرعت باد بالا تر از 25 متر بر ثانیه فرمان تریپ صادر می شود . هم چنین توربین بوسیله سیستم یاو(Yaw) در جهت باد قرار می گیرد . این سیستم قابلیت چرخش 360 درجه ای را دارا می باشد. زاویه پره ها نیز توسط سیستم پیچ(Pitch) کنترل می گردد.

دستورالعمل استارت و استپ :

برای ریست و یا توقف دستگاه در حالت run ، کلید * و سپس pause را فشار می دهیم. برای توقف در حالت اضطراری پوش باتن امرجنسی استاپ را فشار می دهیم.

مراحل استارت:

در صورتی که توربین به علت تریپ و یا قطع بریکر و یا ریست از مدار خارج باشد ؛ طی مراحل زیر اقدام به راه اندازی می نماییم :

1- کلید Q8 را به حالت 0(قطع) بر میگردانیم.

2- کلید Q16 را به حالت 0(قطع) بر میگردانیم.

3- کلید Q8 را به حالت 1(وصل) بر میگردانیم.

4- کلید Q16 را به حالت 1(وصل) بر میگردانیم.

5- پوش باتون امرجنسی استاپ را چرخانده تا آزاد شود.

پس از طی مراحل فوق ، چند دقیقه طول می کشد تا برنامه بار گذاری شود. پس از بارگذاری برنامه، کارهای زیر را انجام می دهیم:

6- کلید menu + * + pause به ترتیب فشرده شود.

7- پس از اتمام عملیات و چک های برنامه ، منتظر قطع صدای موتور هیدرولیک و گیربکس می شویم

8- با پایان صدای قطع موتور، کلید * و run را به ترتیب فشار می دهیم.

در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل عبارت Run در منوی اولیه ظاهر شده و در صورت وجود باد توربین شروع به تولید مینماید.

پس از نرمال شدن شرايط دور و تامين ولتاژ و فركانس نامي انرژي توليدي مولد(v690 ، KW660،HZ50) از طريق ترانس افزاينده (v 690 /kv 20 ، KVA800) و ديژنكتور KV20 و حفاظت فيوزهاي كت اوت در مسير سه فاز به خط KV20 تله كابين متصل ميگردد. تامين تغذيه مصرف داخلي نيروگاه بادي در زمانهاي توقف از طريق شبكه انجام ميگيرد.

تستهای دوره ای :

پس از راه اندازی تستهای بازرسی طبق دستورالعمل و فرم مخصوص انجام می شود. تستها در سه دوره زمانی سه ماهه ، شش ماهه و یک ساله برگزار می شود که در پیوست ارائه شده است. این تستها شامل بازرسی های چشمی و اندازه گیریهایی از قبیل الاینمنت ژنراتور ، میزان ترک پیچها و... و آنالیز روغن گیربکس می باشد.

لینک به دیدگاه

سلام

ممنون بابت این اطلاعات

تصویری از این توربین دارید ؟

فقط یه دستگاه از این توربین تو سرویس قرار گرفته ؟

می تونید لطفا یه مقایسه ای کنید به لحاظ توان تولید برق، این توربین تو چه دسته بندی قرار می گیره ؟

(البته من نمی دونیم استاندارد جهانی برای دسته بندی توربین ها بادی وجود داره یا خیر، اگر نه صرفا با واژه های کوچک، متوسط و بزرگ)

لینک به دیدگاه
سلام

سلام:a030:

ممنون بابت این اطلاعات

خواهش میکنم:icon_gol:

تصویری از این توربین دارید ؟

فقط یه دستگاه از این توربین تو سرویس قرار گرفته ؟

بله فقط یه توربینه

می تونید لطفا یه مقایسه ای کنید به لحاظ توان تولید برق، این توربین تو چه دسته بندی قرار می گیره ؟

از نوع متوسطه

(البته من نمی دونیم استاندارد جهانی برای دسته بندی توربین ها بادی وجود داره یا خیر، اگر نه صرفا با واژه های کوچک، متوسط و بزرگ)

[TABLE=class: MsoTableGrid]

[TR]

[TD]

نوع

نیروگاه

[/TD]

[TD]

ظرفیت

(کیلووات)[/TD]

[TD]

قطر روتور

بطور میانگین

[/TD]

[TD]

توضیحات

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 83]

کوچک

[/TD]

[TD=width: 123]

Kw ≤80

[/TD]

[TD=width: 95]

متر20 تا

[/TD]

[TD=width: 357]

اغلب برق تولیدشده ازاین نیروگاههابه مصرف خصوصی میرسد.

[/TD]

[/TR]

[TR]

متوسط

[/TD]

kw ≤750>

[/TD]

از 20 تا 45 متر

[/TD]

معمولاًصاحب این نیروگاه هاتعاونیهای برق بادی ویاشرکتهای خصوصی برق هستند که به شبکه سراسری،برق میدهند.

[/TD]

[/TR]

[TR]

بزرگ

[/TD]

Kw > 750

[/TD]

45 بیشتراز

متر

[/TD]

سرمایه گذاری لازم برای این نوع نیروگاهها جهت نصب وبهره برداری معمولاًبه چند میلیون یورو بالغ میگردد.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

54760509995031432708.jpg

24115443612888811777.jpg

06889650080232616715.jpg

لینک به دیدگاه

خیلی ممنونم :icon_gol:

باعث تاسفه که سرمایه گذاری تو این زمینه فقط در حد یه دستگاه توربینه !

یه سوال کوچیک، واحد شمارش این توربین ها می دونید چیه ؟ پروانه ؟ :ws3:

لینک به دیدگاه

:w58:

واحد شمارش؟

من هرجا دیدم میگن مثلا

نیروگاه والفجرمنجیل تعداد 21 توربین بادی داره که یک توربین 500 کیلوواتی،پنج توربین 550 کیلوواتی،وپانزده توربین 300 کیلوواتی هستن

:ws52:پس واحد شمارشش عدده:ws3:

لینک به دیدگاه

البته تا جایی که یادمه اون مکانی که نصبش کرده بودن ظرفیت بیشتر از یکی رو نداشت.روی ارتفاع بود،فک کنم هزینه آماده سازی زمین و .... واسش زیاد باشه:ws37:

z723howz47pi61s7t1m8.jpg

لینک به دیدگاه
البته تا جایی که یادمه اون مکانی که نصبش کرده بودن ظرفیت بیشتر از یکی رو نداشت.روی ارتفاع بود،فک کنم هزینه آماده سازی زمین و .... واسش زیاد باشه:ws37:

خوب اصلا سرعت باد اون منطقه به حدی نمیرسه که بخوان به صورت جدی رو این مسئله سرمایه گذاری کنن من که خودم از نزدیک اونجا رو دیدم سرعت باد اکثر مواقع حداکثر 3m/s است ولی بخش کنترل این توربین ها وقتی که سرعت حداقل 4 یا 5 m/s باشه توربین رو راه میندازه البته با این وجود این توربین تا مرداد که من خبر دارم 3مگاوات برق به شبکه تزریق کرده بود:w16:

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...
  • 2 هفته بعد...
خیلی جالب بود میشه منبع رو مشخص کنین؟!:whistle:

این اطلاعاتیه که خودم درحین کار آموزی جمع آوری کردم به کمک گزارش هایی که مهندسین برق منطقه ایی دراختیارم گذاشته بودن

لینک به دیدگاه
این اطلاعاتیه که خودم درحین کار آموزی جمع آوری کردم به کمک گزارش هایی که مهندسین برق منطقه ایی دراختیارم گذاشته بودن

ممنون مهندس فقط فکر کنم عکساش مشکل پیدا کرده اگه ممکنه عکساشو یکبار دیگه تو همینجا اپلود کنید :a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...