رفتن به مطلب

آموزش مرحله به مرحله مقاله نویسی و جستجو دراینترنت

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 62
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

فهرستی از مراحل و جلسات آموزش

فصل اول

1-انواع مقاله و خصوصیات هرکدام

هردوروز یه پست میذارم تا مفهوم راکامل منتقل کنم

2-سبک درست جستجو دراینترنت و سایتهای گوگل و معرفی سایتهای مفید در رشته صنایع و مدیریت

فصل دوم

معرفی قسمت های مختلف انواع مقاله

طریقه چینش مطالب درهر قسمت مقاله

تمرین از دوستان وسپس بررسی کارهای دوستان و شناسایی نقاط ضعف و قوت توسط خود دوستان

فصل سوم

در صورت مشارکت و علاقه دوستان

توضیحات درباره آمار

آموزش روش های نمونه گیری

معرفی شیوه ها و انواع توزیع های نمونه گیری رایج در مقاله نویسی

حالا تااینجا را کار میکنیم :a030:

ravesh-tahghigh1.jpg

لینک به دیدگاه

دسته بندی مقالات براساس اطلاعات موجود درآن و شیوه نگارش

1- مقالات مروری یا کتابخانه ای

این مقاله به تحلیل كلان و ارزیابی انتقادی نوشته هایی می پردازد كه قبلاً منتشر شده است. مؤلف مقاله مروری از طریق مقوله بندی، یكپارچه سازی و ارزشیابی متون منتشر شدة پیشین، سیر پیشرفت پژوهش های جاری را در جهت روشن ساختن مسئله ای مشخص دنبال می كند.

به زبان ساده تر درمقالات مروری که نمونه آنرا در مجله نیز میتوان یافت نویسنده باانتخاب یک موضوع مناسب که مورد توجه پژوهشگران نبوده است می یابد و باتحقیق و جمع آوری منابع یک ارتباط معنی دار بین دویا چند پارامتر را بیان میکند

تاکید میکنم که درمقاله مروری هیچ گونه آمارگیری یا نمونه گیری وجود ندارد و ساده ترین مقاله محسوب میشود

ونویسنده با مطالعه چندین منبع صرفا نظر خودرا درباره موضوع معین شده می گوید

2- مقالات گردآوری

بسیار شبیه به مقالات مروری می باشد فقط چند تفاوت جزئئ دارد

این نوع مقاله صرفاً به گردآوری و انعكاس نقطه نظرهای مختلف مندرج در نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در واقع كار تازه ای را عرضه نمی كند. تفاوت آن با مقاله تحلیلی این است كه به ارائه نظریه جدیدی منتهی نمی شود و نیز با مقاله مروری این تفاوت را دارد که الزاماً به سنجش و ارزیابی كلیه آثار قبلی نمی پردازد.

به عنوان مثال پژوهشی درباره تاثیر ساختار سازمان بر خشنودی شغلی کارکنان را میخواهیم انجام دهیم

اگر دراین مقاله صرفا حرفی برای گفتن نداشته باشیم و فقط به بیان نظرات پژوهشگران قدیم بپردازیم یک مقاله تحلیلی نوشته ایم

ولی مثلا اگر تحقیقی در مورد اثرات غنی سازی شغلی بر کاهش استرس شغلی کارکنان را بخواهیم انجام دهیم یا هرموضوع دیگر که البته باید ناب باشد و درمورد آن کمتر سخن به میان آمده باشد

اگر از تک تک پارامتر ها و متغیرهای مستقل و وابسته مطلب گردآوری کرده و براساس نتایج مورد استنباط خویش یک ارتباطی پیدا کنیم یک مقاله مروری نوشته ایم ولی درمقالات گردآوری این ارتباط توسط دیگر دانشمندان کشف شده و فقط ما اطلاعات را جمع آوری و طبقه بندی میکنیم

لینک به دیدگاه

3- مقاله تحلیلی

این نوع مقاله كه به نام مقاله نظری نیز شناخته می شود، مقاله ای است كه مؤلف با استفاده از منابع پژوهشی پیشین، نظریة خاصی را در حوزه كار خود مطرح می نماید. در این نوع مقاله نویسنده ممكن است نظریه های قبلی را گسترش دهد، آن ها را با استفاده از شواهد استحكام بخشد، آن ها را به شكل دیگری بیان كند یا آن ها را مورد تأمل و تردید قرار دهد.

به عنوان مثال یک موضوع را درنظر بگیرید

مثلا چه پارامترهایی برچابکی زنجیره تامین تاثیر دارد؟

حال در مورد چابکی چندین مقاله مطالعه می کنید مثلا دریک مقاله میخوانید مدیریت تحویل بر چابکی تاثیر دارد و دریک مقاله ندارد سپس به تحلیل می پردازید و جوانب مختلف هردو فرضیه دومقاله را می سنجید و درآخر به یکی ازاین نتایج می رسید

یا مثلا پارامتر موثر دیگری را مطرح کنید و این مدل را گسترش دهید

4- مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی

به طور عمد این دونوع مقاله را باهم عرض کردم چون ازلحاظ ساختار و سبک نوشتاری بسیار شبیه به هم هستند فقط در مقاله پژوهشی گسترده تراز علمی ترویجی است واز طرفی درمقاله علمی ترویجی شما با نگارش این مقاله یک فرهنگ خاصی را ترویج می دهید

به عنوان مثال اگر بخواهید درباره تاثیر ترویج استفاده از دوچرخه و ماشین های برقی درکاهش ترددو کاهش آلودگی تحقیقی انجام دهید با پایان یافتن آن درواقع قصد ترویج فرهنگ دوچرخه سواری را دارید

در مقالات پژوهشی از جامعه آماری و نمونه استفاده می شود و تلاش میشود که موضوع اصطلاحا دست نخورده و ناب باشد وبا طرح سوالات پژوهش یا فرضیه ها که بعدا راجع به آن بیشتر میبینید پژوهش را آغاز و درنهایت به ردیا پذیرش فرضیه ها پرداخته و نتیجه گیری می کنیم

پایان جلسه اول

لینک به دیدگاه

با سلام مطلب دیشب تقریبا آسان بود ولی امروز میخوام چند مطلب دیگه درقالب جلسه دوم بیان کنم که هم برای دوستان جذاب باشه و هم آنهارا وادار به تمرین و کنکاش دراینترنت کند

باعرض پوزش ازاینکه برخلاف سنت شروع تاپیک عمل میکنم

جلسه دوم

دراین جلسه میخوام برخی از سایتهای مخصوص جستجو را معرفی کنم و یه کم ترفند برای جستجو درآنهارا بگم البته شاید دوستان بدونند ولی شاید بعضی اطلاع نداشته باشند ضمنا دوستان اگر مطلبی به ذهنشون رسیده که توی سرفصلهای آموزش نیست میتونند پیشنهاد بدهند اگر هم سوالی براتون پیش آمد درهمین تاپیک فعلا بیان کنید

سایت گوگل :

همانطور که میدانید سایت گوگل یکی از بهترین موتورهای جستجو دراینترنت هست ولی طریقه جستجو دراین موتورهای جستجوگر بسیار مهم هست چون میدانیم که این موتورها هوشمند نیستندکه هدف مارا بفهمند و براساس کلیدواژه ها و کلمات موجود درسایتها و وبلاگ ها جستجو میکنند

مثلا اگر شما مقاله ای درباره هدفمندی یارانه ها بخواهید اگر عین عبارت را بنویسید به جای مقاله تمام اخبار مربوط به آن را میبینید

واما راهکارها

1- درگوگل به جای سرچ معمولی از گزینه ادونس سرچ یا جستجوی پیشرفته استفاده کنید

در مرحله بعدی گوگل چند پنجره برای شما ایجاد میکند

گزینه اول: عبارتی که میخواهید جستجو کنید را عینادر آنجا وارد کنید

گزینه دوم: قسمتی ازیک عبارت را مینویسید

گزینه سوم :مثلا شما میخواهید درباره یکی از کلمات پیچیدگی ، تمرکز و رسمیت که از اصول ساختار یک سازمان هست را جستجو کند دراین پنجره مینویسید

دو گزینه آخر درباره تاریخ جستجو است که مثلا میخواهید بین سالهای 2010تا2013 باشد که به ترتیب مینویسید

2- راهکار دوم :

اگر بخواهید مقاله ای را بنویسید میتوانید متغیرهای مستقل و وابسته آنها را در دو جستجو به طور جداگانه بنویسید و برای اینکه جستجو گر مطالب مورد نظرشما را نمایش دهد

عبارت را درگیومه " یا « قراردهید »

علامت اولی

shift +گ

علامت دومی

shift+ن

علامت سومی

shift+م

ومثلا اگر میخواهید فقط مقاله سرچ کند درآخر عبارت مورد نظر کلمه پسوند مربوط به مقاله یا pdf را وارد کنید به طریقه مشابه برای پیدا کردن فایل پاورپوینت ppt و فایل ورد doc را وارد کنید تا جستجو گر هدف شما را بهتر بفهمد

3-اگر میخواهید گوگل دوکلمه مورد نظرشما را به طور همزمان جستجو کند کلمات را مینویسید و بین آنها علامت+ قرار میدهید

4- اگر میخواهید گوگل برای شما فایلهای عکس یا فیلم پیدا کند باید دربالای پنجره گوگل روی گزینه های ایمیج و ویدئو کلیک کنید تابه طور تخصصی دربین فیلم و عکس جستجوی خود را انجام دهید

اگر نبود در قسمت more تمامی گزینه ها یافت میشود به طریقه مشابه book وshopping و.... هر کدام برای هدف مورد نظرشما کاربرد دارد

موتورهای جستجو گر دیگری نیز وجود دارد مثل یاهو ولی طریقه استفاده ازآنها باگوگل تفاوتی نمی کند تازه آنها ضعیف تر از گوگل هستند و توصیه میشود حتما از گوگل استفاده کنید تادچار سردرگمی نشوید

برای جستجو سایتهای دیگر نیز وجود دارد ولی برای این جلسه کافی است چون انشالله دوستان تمرین کنند و سوالاتشون را مطرح کنند تا مطالب زیاد نشود و دوستان سردرگم نشوند

بقیه سایتهای جستجو که اکثرا سایتهای تخصصی و مفید هستند و مثل گوگل درهر موضوعی عمومیت ندارند درجلسه بعد که انشالله یا 4شنبه یا 5شنبه خواهد بود را عرض خواهم کرد

باتشکر:icon_gol:

لینک به دیدگاه

خب و اما جلسه سوم آموزش تواین جلسه قول دادم سایتهایی که برای جستجوی تخصصی به دردتون میخوره معرفی کنم

جلسه سوم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

درخلال درس بگم اگر دوستان هرکدام از مباحث را میدونند یه کم تحمل کنند میدونم خیلیا استادید داریم درس پس میدیم مهندسان و باید آموزشم را اصولی جلو ببرم اگر خسته کننده میشه واستون بنده را عفو کنید

انشالله به مراحل جالبتر میرسیم

دوستان این سایت یکی از بهترین سایتهایی است که باید حتما روش کار کنید و حتما ازتون تکلیف میخوام و حتی یه سوال هم طرح میکنم و با میلاد حرف میزنم که امتیاز واسش بذاره شاید

داخل این سایت 4 قسمت وجود داره

الآن ما فقط با دوقسمتش یعنی نشریات فارسی و لاتین کار میکنیم بعد قسمت های دیگه راهم معرفی میکنم

سرچ دراین سایت مشابه سرچ درگوگل هست که باید گزینه ادونس سرچ یا سرچ پیشرفته را انتخاب کنید و عبارت مورد نظر خودتون را سرچ کنید

لینک به دیدگاه

سایتهای دیگری راهم معرفی میکنم تا همه سایتهای ایرانی معرفی بشوند

www.noormagz.com

خواهشا تحمل کنید جلسه بعدی (جمعه) سایتهای خارجی را میگم

توضیحات مرتبط

سایت نورمگز

سایت دیگری برای جستجوی بعضی از رشته ها مثل مدیریت هست دراین سایت میتوانید مجلات اکثر رشته ها اعم از ترویجی ،مروری و پژوهشی را ملاحظه کنید

سایت مگیران

سایت دیگری است که مشابه نورمگز است ولی یه مشکلی که هست باید حتم عضو باشید

درزیر صفحه اصلی لیست دانشگاه هایی که طرف قرارداد مگیران هستند لیست شده اند که اگر عضو باشید میتوانید استفاده کنید

سایت ایران داک (پژوهشگاه علوم و فناوری ایران)

برای دوستان علاقمند گفتم

تواین سایت میتونید انواع پایان نامه های رشته های مختلف را پیدا کنید و استفاده کنید

همچنین دارای خدمات دیگری از قبیل سمینارهای علمی و مجلات می باشد

سایت civilica

خب این سایت یکی از بهترین سایتهاست که به طور تخصصی مربوط به سمینارها می باشد و میتوانید از جدیدترین سمینارها مطلع شوید و حتی میتونید سمیناری که مربوط به شماست را دراین سایت تبلیغ کنید

این سایت نیز دارای حق عضویت است و طرف قرارداد بایکسری دانشگاه ها هست که برای بهره گیری بهتر الزاما باید عضو سایت باشید

منتظر سایت های خارجی باشید انشالله جمعه با دست پر میام

لینک به دیدگاه

میخوام دونکته بگم

اول اینکه درسایت نورمگز اگر میخواهید لیست مجلات را ببینید حتما در گوگل این عنوان را تایپ کنید و درلینکی که از نورمگز هست کلیک کنید و به دنیای مجلات قدم بگذارید

دوم اینکه سایت اس آی دی قسمت های دیگه ای هم داره که اونم لیست مجلات توش پیدا میشه و حتی میشه بهش مقاله داد تاچاپ کنه

به عنوان مثال جایی داره که حتی میتونیم بفهمیم هر پژوهشگر چند مقاله پژوهشی کار کرده و چند آی اس آی کار کرده ولی بهتون نمیگم چون تو نخ اساتیدتون میرید که کدومشون بیسوادند و کدومشون با سواد

کلا بدآموزی داره

سوال:

خواهشا دوستانی که میدونند شرکت نکنند ازبین دوستانی که این سایت را نمی شناسند ازشون میخوام بروند و همین مثالی که من زدم رادرسایت اس آی دی پیدا کنند خیلی آسونه ولی برای اینکه یکبار واردسایت بشید ارزششو داره

اگر رفتید و اونو پیدا کردید نام دکتر امیر قمرانی را بزنید

و بیایید اینجا و تعداد مقالاتشون را بهم بگید

البته علاوه بر تعداد میتونید از تک تک مقالاتشون استفاده کنید

لینک به دیدگاه
من ی امیر قمرانی پیدا کردم 10 تا مقاله داشت

درسته علی آقا ایشون 10 مقاله دارند

دوستان ممنون

خوب سرچ تو این سایت چیز خاصی نداره و راحته

ولی منم یه تست کردم

15 تا بود تو isc

خواهش میکنم حرفتون درسته کلا سایتهای جستجو آنقدر ترفند خاص و پیچیده ای ندارند نمیگم همه سخت یاهمه آسان هستند ولی ترفند خاصی نیاز ندارند و همشون تقریبا دارای دستورالعمل واحد هستند

دکتر قمرانی 10مقاله درسایت اس آی دی ثبت شده دارند

ببخشید متوجه نشدم شما به نام چه کسی سرچ کردید که 15مقاله پیداشد؟

انشالله فردا جمعه سعی میکنم حتما بیام و سایتهای لاتین را همراه با طریقه جستجو که کاملا عین سایتهای فارسی هست ولی یه تفاوتهای جزئی دارندبگویم

لینک به دیدگاه

سلام دوستان من اومدم که بد قول نباشم و اما امروز میخواهیم درباره سایتهای لاتین حرف بزنیم

من یه ترتیبی روبراش انجام دادم که براساس جامعیت رشته ها و پیشرفته بودن موتور جستجو گر می باشد

www.elsavior.com

خب همه این سایتها دارای حق عضویت هستند ولی میشه درمورد موضوعی که سرچ میکنید مقاله رایگان هم بگیرید ولی خب طبیعتا برای استفاده بهترباید عضو باشید یااز دانشگاه هایی واردشوید که طرف قرارداد بااین سایتها باشند

طریقه سرچ کاملا راحته ولی من به عنوان نمونه سایت کابی را میگم

گام اول : ادونس سرچ یا سرچ پیشرفته

گام دوم:دراین قسمت میتوانید درسه حوزه سرچ کنید یعنی سه پنجره نوشتاری دربالای صفحه هست و هرکدام از یک کشو برخوردار هست

در کشوها در انتخاب پیش فرض all field نمایش داده شده وقتی باز کنید به ترتیب عنوان مقاله ،چکیده ، نام نویسنده وگزینه های دیگر هست که به فراخور کارتون هرکدام را میتونید انتخاب کنید

گام سوم : دراین قسمت که پایین قسمت قبلی است میتونید حدود زمانی سرچ را مشخص کنید مثلا بین 1.1.2010تا 1.1.2012 مثلا اگر بزنید بین این دوتاریخ مقالات و کتابها و سایر موارد نمایش داده می شودهمچنین زبانش را هم میتونید تعیین کنید

این سایتها تمامشون همین طریقه جستجو را دارند وهیچ فرقی باهم ندارند

البته تعدادسایتهای لاتین همین چندتا نیستند و زیادند ولی من به عنوان نمونه برگزیدگانشون را گفتم که بیشتر مورداستفاده هستند

درسایت اس آی دی دربخش نشریات لاتین هم میتوانید مقالات خوب و رایگان دریافت کنید

دوستان مطالب را تمرین کنید اگر سوالی براتون پیش اومد درخدمتم

انشالله جلسه بعدی که شروع آموزش مقالات مروری و گردآوری است روز یک شنبه یا دوشنبه می باشد

باتشکر:icon_gol:

لینک به دیدگاه
خواهش میکنم حرفتون درسته کلا سایتهای جستجو آنقدر ترفند خاص و پیچیده ای ندارند نمیگم همه سخت یاهمه آسان هستند ولی ترفند خاصی نیاز ندارند و همشون تقریبا دارای دستورالعمل واحد هستند

دکتر قمرانی 10مقاله درسایت اس آی دی ثبت شده دارند

ببخشید متوجه نشدم شما به نام چه کسی سرچ کردید که 15مقاله پیداشد؟

من تو نورمگز سرچ کردم 15 تا پیدا کرد ;)

نه منظورم این بود که این مرحله ساده بود و گرنه اومدیم این جا که فوت کوزه گری رو از شماها یاد بگیریم دیگه ;)

ممنون

لینک به دیدگاه
من تو نورمگز سرچ کردم 15 تا پیدا کرد ;)

نه منظورم این بود که این مرحله ساده بود و گرنه اومدیم این جا که فوت کوزه گری رو از شماها یاد بگیریم دیگه ;)

ممنون

خواهش میکنم دوست عزیز ما مثل شما دانشجوهستیم ،استادیا یه نخبه نیستیم همه دریه سطحیم

آهان من فکر کردم به نام دکترقمرانی 15مقاله پیداکردید هرچی بررسی کردم دیدم ایشون 10تا بیشتر مقاله ندارند

مرسی که پیگیر برنامه آموزش هستید

دوستان منتظر دریافت پیشنهادات و انتقادات شما هستم بالاخره هیچ کس بی عیب نیست:icon_gol:

بی عیب فقط خداست:w16:

لینک به دیدگاه

با سلام امروز میخوام درباره فرمت یک مقاله مروری ویک مقاله گردآوری که هیچ تفاوتی باهم ندارد صحبت کنیم

اولین گام : تعیین یک موضوع مناسب برای مقاله هست که باید دقت داشته باشید مقالات مروری و گردآوری فاقد جامعه آماری است ویک موضوع ساده را می طلبد

دوستان در|آخر جلسه نمونه ای از مقاله مروری را میذارم تا ببینید وبه یادگیریتون کمک کنه

واما فرمت اصلی مقاله :

چکیده (abstract)

درچکیده دورنمایی از هدف مقاله را می نویسیدو لزوم نگارش مقاله را درحد بسیار کلی توضیح میدهید دقت نمایید چکیده نباید بیش از حدطولانی باشد و عرف آن حداکثر یک صفحه است

چکیده داریم که حتی 4خط باشد

واژگان کلیدی (key word)

دراین قسمت متغیرهای مستقل و وابسته مقاله را درج میکنید اگر مقاله شما پژوهشی باشد جامعه آماری و روش پژوهش را نیز میتوانید درج کنید

مقدمه (Introduction)

دراین قسمت لزوم و اهمیت نگارش مقاله را توضیح میدهید مثلا به دنبال چه مشکل یا مساله ای به فکر نگارش این مقاله افتادم

مطلب اصلی مقاله را بعداز مقدمه درج میکنید

در مرحله بعدی نتایج مقاله را درج میکنید و در مرحله آخر منابع را می نویسید

نتیجه گیری (Conclusions)

منابع (references)

خب و اما توضیحات بیشتر

فرمت های زیادی برای منبع نویسی ذکر شده است که متناسب با نوع منبع (کتاب ، مقاله و...)متفاوت است

علاوه بر منبع نویسی در آخر مقاله باید در وسط مقاله هم منبع بنویسید به ازای حتی یک کلمه برای جلوگیری از دزدی علمی باید نام دانشمند و تاریخ را بنویسید و اگر نام دانشمند لاتین باشد باید در پاورقی نام کامل او را بنویسید به مقاله ای که براتون میذارم دقت کامل بنمایید دراین مقاله تمامی این تکنیک ها رعایت شده است

بین نوشته ها و پاراگرافها ارتباط ایجاد کنید که لزوما فقط کپی و پیست مطالب نکنید چون این سبک فقط کپی مطالب است و یک مقاله نمی تواند باشد مثلا در مقدمه با طرح یک سوال ذهن مخاطب را درگیر کرده و سپس به پاراگراف بعد بروید و سوال را جواب دهید

سعی کنید درنگارش مقاله حتما ذهن مخاطب رابه دنبال خود بکشانید تامقاله شما ارزشمند شود

خب توضیحات بنده تمام شد به مقاله ای که از خودم هست ودرمجله کایزن چاپ شده است توجه نمایید تمامی این مطالب دراین مقاله رعایت شده است

هم اکنون میتوانید یک مقاله مروری یا گردآوری بنویسید چون دیگه نکته ای باقی نمانده است

ضمنا فرمت رایج مقالات pdf است و نمی توانید مقاله ای بافرمت word پیدا کنید

دوستان علاقمند به نگارش مقاله ازحالا میتوانند مقاله کار کنندواگر به مشکلی برخورد کردند درهمین تاپیک مطرح کنند بنده پاسخگو هستم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

دوست عزیز هم موضوع خیلی خوبی رو انتخاب کردید وهم خیلی خوب مطالب رو پیش میبرید تشکر.

اما سوالی که دارم توی سایتی اس ای دی چرا من اسم بعضی از اساتیدی که مطمنا مقاله دارن رو میزنم پیدا نمیکنه .یابهتر عرض کنم محدوده جستجو این سایت چقدره ؟

سوال دوم اینکه مثلا همون دکتر قمرانی که 10تا مقاله داره چهطوری مقالاتش رو بازبینی کنم توهمین سایت ؟

لینک به دیدگاه
دوست عزیز هم موضوع خیلی خوبی رو انتخاب کردید وهم خیلی خوب مطالب رو پیش میبرید تشکر.

اما سوالی که دارم توی سایتی اس ای دی چرا من اسم بعضی از اساتیدی که مطمنا مقاله دارن رو میزنم پیدا نمیکنه .یابهتر عرض کنم محدوده جستجو این سایت چقدره ؟

سوال دوم اینکه مثلا همون دکتر قمرانی که 10تا مقاله داره چهطوری مقالاتش رو بازبینی کنم توهمین سایت ؟

سلام دوست عزیز ممنون از تعریفتون خداراشکر برام دعا کنیداگر راضی هستید پارتی ام پیش خدا کلفت بشه:icon_gol:

اما پاسخ سوالات شما

محدوده جستجوی این سایت را فکر کنم درحد مجلاته و مثلا مقالات ارائه شده به کنفرانس ها و سمینارها را دربر نمیگیرد احتمالا استادشما مقالاتشون را بیشتر به سمینارهای داخلی و خارجی دادند

سوال دوم را درست نفهمیدم

وقتی اسمشون را واردکنید میزنه 10تا مقاله پیداشد روی همین 10مقاله که برید لینک داره و وقتی کلیک کنید همه مقالاتشون میاد

درباره سوال اولتون راستش تاحالا به فکرش نبودم حتما بررسی میکنم نهایتش ازاساتیدم میپرسم حتما خبرشو میدم چون شک دارم

مرسی دوست عزیز که مطالب را پیگیری کردید و سوال مطرح کردید:icon_gol:

حتما مقاله کار کنید حیفه

لینک به دیدگاه

عرض سلام و ادب

خب همون طور که میدونید فصل اول تمام شد

خب امروز میخوام درباره مقالات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی بگم

همونطور که میدونیداین مقالات نیاز به جامعه آماری و نمونه و روش های نمونه گیری و طراحی ابزار مناسب نسبت به موضوع مورد مطالعه و برآوردکننده مناسب دارد. خب اول یکسری تعریف میگم تابعدش بریم سر اصل مطلب

علم آمار:

روش علمی است که به جمع آوری داده ها و اطلاعات مربوط به یک موضوع می پردازد و نتایج حاصل از جمع آوری داده ها را تجزیه و تحلیل و تفسیر می کند. به طورکلی آمار،مطالعه و بررسی مشاهدات را برعهده دارد.

آمار توصیفی :

این نوع آمار صرفا برای توصیف جامعه به کار می رود و هدفش محاسبه پارامتر های جامعه است. اگر محاسبه شاخص های آماری بااستفاده از سرشماری تمام عناصر صورت گیرد آن را آمار توصیفی می نامند. که دراین نوع آمار نتایج به دست آمده برای یک گروه به گروه بزرگتر تعیمیم داده نمی شود.

آمار استنباطی :

دراین نوع آمار از نمونه استفاده می شود و محاسبه آماره ها ازروی مقادیر نمونه صورت می گیرد و بعداز آن بوسیله برآورد و تخمین و آزمون فرض آمار ،آماره ها به پارامترهای جامعه تعمیم داده می شوند . نام دیگر این نوع آمار استنتاجی است

آمار پارامتریک و ناپارامتریک :

آمار ناپارامتریک :

این نوع آمار درمقابل آمار پارامتریک قرار دارد . فرض اساسی آمار پارامتریک این است که مشاهدات ازتوزیع نرمال برخوردار باشند درحالیکه درآمار ناپارامتریک این فرض ضرورتی ندارد.

هرتوزیعی برای آمار ناپارامتریک کاربرد دارد اما برای آمار پارامتریک تنها توزیع نرمال کاربرد دارد

جامعه آماری :

عبارتست از تعداد عناصر مطلوبی که حداقل دارای یک صفت مشخصه هستند

صفت مشخصه : صفتی است که بین همه عناصر جامعه آماری مشترک و متمایز کننده آن جامعه ازسایر جوامع می باشد.

جامعه آماری به دودسته محدود و نامحدود تقسیم می شود. اگر تعداد عناصر جامعه ثابت باشند جامعه را محدود ودرغیر اینصورت آنها را نامحدود گویند.

هربخش ازجامعه آماری را نمونه می گویند.

درواقع تعداد محدودی ازجامعه که بیان کننده ویژگی های جامعه باشند نمونه می باشند

اگر شاخص ها ازاندازه گیری تمام عناصر جامعه آماری به دست آمده باشند آنها را پارامتر واگر بااستفاده از بخشی از جامعه آماری به دست آمده باشند آنها را آماره گویند.

لینک به دیدگاه

به عنوان مثال اگر بخواهیم متوسط درآمد کارمندان دولت را محاسبه کنیم ،اگر کلیه کارمندان دولت درتمامی سازمانهای دولتی رادراین امر لحاظ کنیم متوسط درآمد کارمندان دولت، شاخص یاپارامتر می باشد ولی اگر یک سازمان یابخشی از کارکنان دولت را درنظر بگیریم متوسط درآمد ، آماره می باشد .

صفت متغیر :

صفتی است که اعضای جامعه رااز یکدیگر متمایز می کند.

مثلا دانشجویان دانشکده حسابداری و مدیریت علامه طباطبایی جامعه است که صفت مشترک آنها عضو یک دانشکده بودن می باشد و صفت متغیر آنها می تواند قد ، اندازه ، سن آنها و... باشد.

انواع صفت متغیر :

الف - صفت متغیر کیفی :

باعدد بیان نمی شود مثل رشته تحصیلی ، رنگ

ب - صفت متغیر کمی :

باعدد بیان می شود مثل قد، سن

انواع صفت متغیر کمی :

الف) صفت متغیر کمی پیوسته :

درفاصله یک بازه [a b] تمام اعداد حقیقی را اختیار می نماید مثل قد،وزن هرمقدار اعشاری را می تواند بگیرد

ب)صفت متغیر کمی گسسته :

برخی مقادیر جدااز هم را قبول می کند مثل تعداد فرزندان یک خانواده تنها مقادیر صحیح را می پذیرد

جلسه بعد درباره مقیاس ها صحبت میکنم

سعی میکنم خوب براتون بگم

موفق باشید:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام دوستان

بعداز یک هفته جلسه بعدی روشروع میکنیم

درابتدا به خاطر تاخیر دربرگزاری پوزش میطلبم

تناوب جلسات را سعی میکنم هفته ای یک جلسه باشه

امروز طبق قرار درباره مقیاسها صحبت میکنیم

انواع مقیاس ها:

1-مقیاس اسمی:

برای تمایز افراد-گروه ها و... شماره داده می شود

دراین نوع مقیاس اعداد و علائم فقط برای طبقه بندی اشیاء به کار می رود این نوع مقیاس اندازه گیری ضعیف ترین شکل مقیاس می باشد وبرای صفات متغیر کیفی به کار می رود مثلا جامعه حسابداران رسمی به 2 بخش A و B تقسیم شده است

2- مقیاس ترتیبی ( رتبه ای)

بدین معنی که رابطه ترتیبی بین صفت متغیر وجود داشته باشد که موجب ترتیب بندی عناصر جامعه شود . مثلا تقسیم بندی جامعه ازلحاظ درآمد به اقشار کم درآمد ، پردرآمد و درآمد متوسط

این مقیاس هم برای صفات متغیر کیفی به کار می رود

3-مقیاس فاصله ای (بازه ای)

همان ترتیبی است اما ترتیبها با فاصله مشخص هستند دراین مقیاس با بکار گیری عدد فاصله ای ، فاصله بین دوطبقه را مشخص می کنند این مقیاس قوی تراز مقیاس ترتیبی بوده وبرای صفات متغیر کمی به کار می رودمثل فارنهایت و درجه سانتیگراد برای اندازه گیری درجه حرارت

4- مقیاس نسبی (نسبتی)

با مقیاس فاصله ای یکی است ولی درنسبتی صفر واقعی داریم

قوی ترین مقیاس است

برای متغیرهای کمی کاربرد دارد

دارای صفر واقعی است مثل مقیاس های نظیر مترو اینچ برای اندازه گیری طول ویا کیلوگرم برای تعیین وزن

مبحث مقیاس ها به پایان رسید

انشالله فرداصبح مبحث دیگری راهم مطرح میکنم

مرسی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...