رفتن به مطلب

پرورش کرم قرمز

ارسال های توصیه شده

در این تاپیک ابتدا نظرات دوستان رو در باره پرورش کرم قرمز قرار داده و بعد از آن روش ها و مستنداتی رو درباره چگونگی انجام آن کار قرار میدهیم و در نهایت کسانی که در این زمینه وارد شوند از تجارب خودشون برای ما خواهند گفت...

پیشاپیش از همکاری دوستان بسیار متشکرم....:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

پرورش كرم قرمز به 2 منظور انجام ميشه:

توليد كود كمپوست

توليد پروتيين

خداوند بيش از 3000 گونه كرم خاكي آفريده است كه چند نوع آن با مابقي تفاوت دارند.مابقي با توليد مثل يك بار در سال مبادرت به شخم زدن و جابجايي خاك مي كنند و ليكن چند نوع ديگر با ويژگي خاص خود نجات دهنده ي محيط زيست انسان ها و تامين كننده ي غذاي سالم آنها هستند.

يكي از اين چند نوع كرم,كرم خاكي آيزينيا فوتيدا است كه در زبان فارسي به كرم قرمز خاكي حلقوي باراني و در سطح بين المللي به كرم قرمز كاليفرنيايي و در بين مردم به كرم آشغال خوار معروف است.اين كرم با توليد مثل هر هفته اي خود 11 تخم مي گذارد.

ويژگي ها:داشتن 70 درصد پروتيين در مقايسه با 22 درصد پروتيين گوشت قرمز(بيش از 3 برابر)

دارا بودن امگا 3

از بيست و يك اسيد آمينه ي شناخته شده در طبيعت 18 عدد را دارا مي باشد

اين كرم يكي از مخلوقات منحصر به فرد خداوند از لحاظ مواد غذايي مي باشد.

علاوه بر اين فضولات اين كرم كودي به نام ورمي كمپوست با خواص منحصر به فرد است.

اين كرم در سال 1942 شناسايي شدهو از سال 1979 از آن به عنوان ابزار كسب و كار استفاده ميشود.

تغذيه ي كرم:

همه نوع زباله ي تر شهري و فضولات حيواني بجز مواد سنگي شيشه اي پلاستيكي فلزي غذاي اين كرم است.به همين دليل اسم ديگر اين كرم كرم آشغال خوار است.

در ايران هر شهروند ايراني روزانه 700 گرم و هر روستايي روزي 300 گرم زباله ي خانگي توليد مي كند كه 70 درصد آن خوراك اين كرم است.و هر روستايي روزانه 400 گرم فضولات حيواني توليد مي كند كه 100 درصد خوراك اين كرم است.اين كرم روزانه معادل وزن خود و در شرايط مناسب تا 3 برابر وزن خود خوراك مصرف مي كندو 60 درصد خوراك خود را به كود تبديل مي كند.و ما بقي غذاي خورده شده را براي تكثير و افزايش وزن مصرف مي كند.

در طبيعت براي توليد 2.5 سانتيمتر كود ورمي كمپوست از زباله به 500 تا 1000 سال زمان نياز است و از طريق اين كرم اين زمان به 5 سال كاهش مي يابد.در همين راستا از سال 1933 دفن زباله هاي تر در امريكا ممنوع شده است.و تمامي زباله ها بازيافت مي شود.

خواص ورمي كمپوست:

فاقد هرگونه بو

عاري از تخم علف هرز

حاوي ميكرو ارگانيسم هاي هوازي

دارا بودن عناصر ميكرو ماند آهن روي مس منگنز

دارا بودن مواد محرك رشد گياهي نظير هورمون ها

قابليت بالاي نگهداري آب و مواد غذايي

بالا بودن ميزان عناصر اصلي غذايي در مقايسه با ساير كود ها

عاري از باكتري هاي غير هوازي و قارچ ها و ميكرو ارگانيسم هاي پاتوژن

قابل مصرف در پرورش كليه محصولات كشاورزي

افزايش مقاوت گياه نسبت به استرس ها و تنش هاي محيطي

ارتقاي مقاومت در برابر پاتوژن ها و عوامل بيماري زاي خاك

حذف مصرف كود هاي شيميايي و محرك هاي رشد خارجي

افزايش نسبت تبديل جوانه هاي رويشي به زايشي

تشديد ريشه زايي

حاوي سطح بالايي از عناصر ضروري براي رشد گياهان

تامين كننده ي عناصر اساسي در ايجاد عطر و طعم در محصولات كشاورزي

افزايش زمان انبارداري

-----------

در ساير كشور ها از اين كرم به دليل دارا بودن بيش از 70 درصد پروتيين در موارد زير استفاده مي شود:

1-مصرف پروتييني انساني:

در ساير كشور ها از جمله امريكا غذاي مصرفي مردم است .همانند انواع كنسور جهت سالاد.غذاهاي پختني.انواع نوشيدني هاي انرژي زا.و....به عنوان مثال از گرانترين غذاهاي فروشگاه هاي زنجيره اي مك دونالد مي باشد.با توجه به فرهنگ مردم ما مصرف انساني اين كرم در ايران هدف نيست.

2-مصرف پروتيیني حيواني:

با توجه به ازدياد جمعيت و نياز مردم به مواد پروتيني سالم .توليد و پرورش دام .طيور.آبزيان نقش اساسي در تامين نيازهاي مردم و تقويت بنيه ي اقتصادي روستاييان و كشاورزان را دارد.در اين ميان تغذيه ي دام با كرم خاكي به عنوان ماده ي غذايي داراي پروتيين زياد باعث افزايش محصولات شده و نياز كشور را به واردات محصولاتي چون دان مرغ.انواع مكمل هاي غذايي دام.آرد ماهي و.. را كاهش مي دهد.از اين گونه براي اولين بار در قرن 18 براي تغذيه ي دام و طيور استفاده شده است.

3-به عنوان مواد اوليه در توليد لوازم آرايشي و بهداشتي:

به دليل دارا بودن امگا 3 فراوان به عنوان يكي از مواد اصلي تشكيل دهنده ي محصولات آرايشي و بهداشتي مي باشد.

در سال 1985 شركت dove براي اولين بار استفاده از اين كرم را در محصولات خود آغاز نمود.و اولين سري محصولات خود با عنوان جوان كننده ي پوست را در سال 1987 به بازار عرضه كرد.اما هم اكنون بيشتر شركت هاي پيشتاز در اين صنعت با توليد انواع شامپو صابون كرم انواع پودر هاي روشن كننده و تقويتي و... استمرار به توليد با اين كرم را در دستور خود قرار داده اند.

شركت هايي مانند:

face_lift با نام تجاري g2g كه يكي از گران قيمت ترين محصولات آرايشي جهان است.

4-مواد اوليه در توليد دارو:

از جمله يكي از مهمترين مصارف جديد اين كرم كمك به صنعت دارو سازي و پزشكي است.دارو هاي مكمل غذايي انواع آرامش بخش ها داروهاي ضد سرطان و....

در مورد كرم قرمز هم كاملا منطقي هست كه پر سود باشد.در واقع شما از هيچ(زباله) توليد ثروت مي كنيد.

يك سرمايه ي اوليه ي نه چندان زياد لازم داريد براي تهيه ي كرم ها و البته زمين.خود اين كرم ها هر 7 روز 11 برابر مي شوند.

زباله هم كه در كشور ما فعلا فراوان و در دست رس هست.

نياز هست شما در محيط مورد نظر به مردم بياموزيد كه زباله ها را از مبدا تفكيك كنند و به شما بدهند.براي اين كار هم مي توانيد از سيتم هاي تشويقي بهره بگيريد.(خريد زباله/دادن كيسه ي زباله در ازاي دريافت زباله ي تفكيكي/اهداي سطل هاي رنگي و زيبا براي تفكيك زباله و.....).

اين منطقه ي هدف مي تواند يك محله يا شهر يك روستا و حتي ميادين تره بار شهرداري(منبع بزرگ زباله هاي ارزشمند) باشد.

برآورد شما از ميزان زباله اي كه روزانه جمع مي كنيد ابعاد مزرعه ي شما مشخص مي كند.

يك مشكل وجود دارد و آن اينكه زباله هاي قابل بازيافت اغلب شيرآبه دارند و همين شيرابه موجب فساد و بوي بد زباله هست.

دو روش براي حذف اين شيرابه ها وجود دارد:

1-حذف در مبدا

2-حذف در مقصد

حذف در مبدا نياز به طراحي سطل هايي دارد كه قابليت جذب شيرابه ها را داشته(مثلا 2 جداره باشد كه شيرابه در طرفي جدا جمع شود و از طريق سيستم فاضلاب تخليه شود) .منتهي يك سري از زباله ها هستند كه شيرابه را به مرور دفع مي كنند(مثلا پوست ميوه ها) .در اين موارد نيز مي توان با كمي فشار از حجم شيرابه بسيار كاست.

در سيستم حذف در مقصد شما نيازمند صرف انرژي هستيد.مي بايست زباله ها را در معرض حرارت قرار دهيد تا آب اضافه ي آنها تبخير شود .اين كار مستلزم مصرف انرژي است.

انرژي لازم را مي توان در ابعاد كوچك و متوسط از خورشيد تامين كرد(كوره هاي خورشيدي) اما در ابعاد وسيع مي بايست از روش هاي ديگر بهره برد كه همين امر سودآوري پروسه را كم مي كند.

روش ديگر استقرار در كنار صنايعي هستند كه بخار گرم دود گرم و... توليد مي كنند و با هدايت اين دود يا بخار به زير سطح خشك كن ها از گرماي انها براي اين منظور بهره برد .

و راه سوم استقرار در منطقه اي است كه بو براي كسي مزاحمت ايجاد نكند(خارج از شهر يا روستا).اين روش با توجه به قيمت سوخت و هزينه ي انتقال زباله ها چندان به صرفه به نظر نمي رسد.

لذا بهترين راه حذف شيرابه ها در مبدا است.

پرورش كرم قرمز و توليد كمپوست در كشوري مانند هند يك روش كسب درام براي دانشجويان و تامين هزينه هاي تحصيلي محسوب مي شود .در خيلي از كشور ها به عنوان روش كسب درآمد جانبي براي خانوار ها محسوب مي شود .با توجه به اينكه براي اين كار حتما نياز به فضاهاي گسترده نيست(حتي در يك جعبه ي كفش قابل اجرا هست) مي توان با طراحي سيستم هاي خانگي و قرار دادن آنها در اختيار خانوار ها و ضمانت خريد محصول توليدي آنها(مثلا اگر بنا هست كه هر كيلو كمپوست را 50 تومان بفروشيم از خانوار مي خريم 15 تومان ) علاوه بر كم به خانوار ها براي ايجاد يك منبع درآمد جديد كمك مي كنيم كه شهري زيبا و تميز داشته باشيم. و انجاست كه مي بينيم خيلي ها نه تنها زباله را در محيط نمي ريزند بلكه بر سر تصاحب زباله اي طبيعت(مانند برگ درختان در پاييز) نيز رقابت مي كنند.

شما هم با ايجاد يك شبكه ي جمع آوري(به جاي شبكه هاي فرسوده ي جمع آوري زباله ي فعلي ) و بسته بندي محصول آن را به مصرف كننده هاي نهايي(كشاورز و باغبان) تحويل مي دهيد .

حسن هاي فراگير شدن اين كار:

محصولات سالم و ارگانيك

عدم نياز به توليد كود شيميايي و لذا معطوف شدن انرژي در صنعت پتروشيمي به فرآورده هاي ديگر و ارز آوري براي كشور

كم شدن بيماري هاي سرطان و ناشناخته كه منشا آنها مصرف بي رويه ي كود و سم در كشاورزي كشور است

سود بيشتر كشاورزان از محصولات سالم و ارگانيك

درامد بيشتر خانوار هاي ايراني كه بخشي از آنها در زير خط فقر هستند

و.....

لینک به دیدگاه

ممنونم از ايجاد اين تاپيك

و ممنونم كه قابل دانستيد و متن من را قرار داديد(منتهي ويرايش املايي نياز دارد)

روز جمعه به اميد خدا يك بازديد از يك مزرعه ي كرم قرمز خواهم داشت كه اگر انجام شود گزارش بازديد را اينجا قرار مي دهم.

-----------------------------------

پ.ن:به علت تعطيلي شنبه بازديد من كنسل شد و به روز دوشنبه منتقل شد

لینک به دیدگاه

سلام

من نماینده شرکت سایه گستران زندگی ایرانیان توی شهرستان بهشهر، نکا و گلوگاه هستم که مجری طرح پرورش کرم خاکی به صورت سبدی در غالب طرح مشاغل خانگی است. تقریبا یکساله دارم این کار رو انجام میدم.

میخواستم بگم اگه سوالی داشتین درباره پرورش کرم خاکی در خدمتتون هستم:a030:

لینک به دیدگاه
سلام

من نماینده شرکت سایه گستران زندگی ایرانیان توی شهرستان بهشهر، نکا و گلوگاه هستم که مجری طرح پرورش کرم خاکی به صورت سبدی در غالب طرح مشاغل خانگی است. تقریبا یکساله دارم این کار رو انجام میدم.

میخواستم بگم اگه سوالی داشتین درباره پرورش کرم خاکی در خدمتتون هستم:a030:

درود بر شما....

بسیار عالی ....خوشحال میشیم از تجربیات شما در این زمینه استفاده کنیم.....

با تشکر....:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

کار جوهر مرد است کار عار نیست:w000:

بوسه بر دستان پینه زده. اول دستان پدرم:whistles:

درود بر کارجویان

آقا حمید و امیرجان ما رو دریابید. ما یه زمین داریم 2000 متر. قصد اول پرورش قارچ بود. کمی سخته به نظر.

منتظر اطلاعات شما در مورد کرم خاکی هستم. یاد باد آن روزگاران یاد باد. روزگار چوب ماهیگیری و کرم خاکی!

طرخ توجیهی هم دارین رو کنید:w000:

لینک به دیدگاه

سلام

من از این طرح خیلی خوشم اومد برای ابعاد کوچیک در خونه و باغ امااااااااااااااااااااااااا هنوز توجیه اقتصادی آن را در ابعاد صنعتی متوجه نشدم

کرم که تو ایران مصرف انسانی نداره

برای ساخت وسایل آرایشی هم تو ایران من هنوز ندیدم کارخانه ای استفاده کنه

فکر نمی کنم صادرات هم داشته باشیم

مصرف دام و طیور و آبزی هم به صرفه نیست برفرض کرم 70 درصد وزنش پروتئین باشه پودر ماهی و استخون 30 درصد این در حالیه که یک کیلو کرم بالای 15000تومان قیمت داره اما یک کیلو پودر ماهی و استخون و گوشت در حدود 2000-3000یعنی شما نسبت پروتئین را اندازه بگیرید باید قیمت کرم حداکثر کیلویی 8000-9000باشه تا توجیه اقتصادی در این زمینه داشته باشه

در مورد کود این کرم تا جایی که من می دونم باید قسمت زیادی از بستر کرم(بالای 50 درصد)کود گاوی شسته شده باشه این یعنی هزینه چون کسی کود مفتی نمیده

جمع آوری زباله مورد نیاز برای تولید کود هم در ابعاد صنعتی خودش هم مشکل زیادی داره و هم هزینه ............

یکی از مشکلاتش مقاومت شهرداری ها است چون سالانه یک بودجه کلانی برای شهرداریها در زمینه جمع آوری و دفع زباله در نظر گرفته میشه که بیشتر این بودجه برای شهرداری سوده و از این بابت شهرداری ها در ظاهر با کار شما موافق هستند اما از پشت خنجر می زنند (گفته های یک نفر که به صورت جدی می خواست وارد کار پروش کرم بشه)

از طرفی هر کسی خواست این کار را شروع کنه 20 کیلو از این کود بخره ببینه اصلا می تونه به کسی حتی بدون سود بفروشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سن کشاورزهای ما بالا هست شما براشون یک ساعت حرف بزنید آخرش کود کرم شما را کیلویی 600تومن نمی خره و میره همون کود شیمیایی کیلویی 1500که تعاونیشون کیلویی 1000میده را میخره (می گی نه برو امتحان کن)

من چند بار تو نت سرچ کردم در آخر به این نتیجه رسیدم که این کار در حد فهم من فقط برای گاو داری ها و کسانی که به کود گاوی با قیمت خیلی پایین دسترسی دارند شاید به صرفه باشه اونم با یک درآمد حتی کمتر از سود بانکی...............غیر از اینکه صادرات و یا صنایع فرآوریش تو کشور وجود داشته باشه

لینک به دیدگاه
کار جوهر مرد است کار عار نیست:w000:

بوسه بر دستان پینه زده. اول دستان پدرم:whistles:

درود بر کارجویان

آقا حمید و امیرجان ما رو دریابید. ما یه زمین داریم 2000 متر. قصد اول پرورش قارچ بود. کمی سخته به نظر.

منتظر اطلاعات شما در مورد کرم خاکی هستم. یاد باد آن روزگاران یاد باد. روزگار چوب ماهیگیری و کرم خاکی!

طرخ توجیهی هم دارین رو کنید:w000:

علي جان زمينت كجاست؟

براي اينكار در ابعاد صنعتي بايد زمين حتما خارج از محيط شهري باشد.

ضمن اينكه با زمين 2000 متري كار هاي بسيار زيادي ميشود انجام داد.مشخصات بده تا هم فكري كنيم ببينيم چه كاري بكني كه هم منفعت خوبي داشته باشيد هم اينكه كار زيبايي باشد.:a030:

لینک به دیدگاه
علي جان زمينت كجاست؟

براي اينكار در ابعاد صنعتي بايد زمين حتما خارج از محيط شهري باشد.

ضمن اينكه با زمين 2000 متري كار هاي بسيار زيادي ميشود انجام داد.مشخصات بده تا هم فكري كنيم ببينيم چه كاري بكني كه هم منفعت خوبي داشته باشيد هم اينكه كار زيبايي باشد.:a030:

در واقع دو تا زمینه یکی جنوب بالسر که همون موقع خرید مجوز گاوداری داشت و امروز بتن ریزی داشتیم و فردا دیوار کشی. طبیعتا گاوداریش میکنیم البته شیرده

دومی داخل یه روستای شماله و 2000 متر. گزینه های که مدنظرم هست قارچ ماهی گرم آبی سردآبی گاوداری. که دیروز چند تا طرح توجیهی دانلود کردم البته اکثرا قدیمی هست. مثلا گاو شیرده الان بین 4 تا 6 تمون هست. ولی تو طرح توجیهی نوشته بود گاوی یک تومن. ولی خب گزینه های دیگه هم اضافه کردم.

زمین برای نیست ولی از من کمک خواسته شد مخصوصا بحث خرید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ووو

منم فعلا دارم اطلاعات جمع کنم و یه سبک سنگین کنم و استارت زمین دومی هم بزنیم که بدجور پول لازمم

لینک به دیدگاه
در واقع دو تا زمینه یکی جنوب بالسر که همون موقع خرید مجوز گاوداری داشت و امروز بتن ریزی داشتیم و فردا دیوار کشی. طبیعتا گاوداریش میکنیم البته شیرده

دومی داخل یه روستای شماله و 2000 متر. گزینه های که مدنظرم هست قارچ ماهی گرم آبی سردآبی گاوداری. که دیروز چند تا طرح توجیهی دانلود کردم البته اکثرا قدیمی هست. مثلا گاو شیرده الان بین 4 تا 6 تمون هست. ولی تو طرح توجیهی نوشته بود گاوی یک تومن. ولی خب گزینه های دیگه هم اضافه کردم.

زمین برای نیست ولی از من کمک خواسته شد مخصوصا بحث خرید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ووو

منم فعلا دارم اطلاعات جمع کنم و یه سبک سنگین کنم و استارت زمین دومی هم بزنیم که بدجور پول لازمم

ببخشید بی ربط به تاپیکه

این طرح های توجیهی را افراد خاصی می نویسند یا اینکه هر فردی خودش می تونه بنویسه؟؟؟؟؟؟؟؟برای گرفتن وام از سازمان مربوطه نوشته میشه یا اینکه برای گرفتن مجوز نوشته میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
ببخشید بی ربط به تاپیکه

این طرح های توجیهی را افراد خاصی می نویسند یا اینکه هر فردی خودش می تونه بنویسه؟؟؟؟؟؟؟؟برای گرفتن وام از سازمان مربوطه نوشته میشه یا اینکه برای گرفتن مجوز نوشته میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خواهش مرتبطه.

یه سری طرح های توجیهی وزارت صنایع و تعاون و یا هر فرد کاربلد در نت هست منتها اکثرشون قدیمیه. طبیعتا برای الان باید طرح های بروز ارائه بدین. معمولا چند مهندس این طرح رو می ریزن. هستن سایت هایی که به ازای یه هزینه ی منسفانه ای براتون طرح می نویسن.

سازمان نه بلکه صنف. منتها وامی نمیدن صنف یا تعاونی. وام مرسوم،همون وام صندوق مهر رضا یا اداره تعاون هست که شرایط خاص خودشه داره و به نام وام خود اشتغالی معروفه. شرایط مث: مجری طرح بیکار باشه البته موردی نداره اگه مجری طرح کار پروژای یا کارگری .. انجام بده و شرایط دیگه. در کل اعصاب زیادی میخواد. البته پارتی هم تاثیر داره

مجوز ربطی به وام ندار ولی باید اصولش رعایت بشه مثلا طبیعتا نمیتونید داخل محله ما(ما یه منطقه ی با کلاس بابلسر سکونت داریم:ws3:) گاوداری بزنید ووو

لینک به دیدگاه

1-مزرعه در روستايي نزديك اسلامشهر واقع مي باشد

2-اين شركت تنها شركت دارنده ي استاندارد اروپا در زمينه ي توليد ورمي كمپوست در ايران مي باشد

3-اين مجوز شركت را قادر مي سازد تا در سرتاسر دنيا به دنبال بازار صادراتي باشد

4-توليد در اين شركت در سبد هايي پلاستيكي مشابه سبد هاي ميوه يا حمل لبنيات انجام مي شود كه جنس بسيار مقاومي دارد و در عين حال سبك است

5-در استاندارد اروپا تنها مي توان از كود هاي حيواني نظير:گاو/گوسفند/بز/شتر/خوك/اسب/گاوميش و.. به عنوان بستر كشت به منظور پرورش ورمي كمپوست استفاده كرد

6-در استاندارد اروپا استفاده از كود ماكيان مجاز نمي باشد و ظاهرا باعث مسموميت و كاهش عملكرد كرم ها مي شود (كه اين موضوع نياز به تحقيق دارد زيرا در كشاورزي مناسب ترين كود براي بارور سازي زمين هاي باير كود ماكيان است .كه كود كبوتر از كارايي بسيار بسيار بالايي برخوردار است و ايجاد كبوتر خانه ها در مناطق كويري و كم بازده درايران قديم به همين منظور بوده است)

7-در ابتداي پروسه هر سبد حاوي حدود 350 گرم كرم قرمز و 10 الي 12 كيلوگرم كود حيواني شسته شده مي باشد

8-كود حيواني را در مبدا و قبل از بارگيري مي شويند تا ازت اضافي آن كه موجب مسمويت كرم ها مي شود شسته شود(همين شيرابه را به عنوان كود مايع بسيار غني مي توان مصرف كرد)

9-در مقصد كود را ابتدا در يك سطح پهن مي كنند تا با هوادهي طبيعي از گرماي ناشي از انباشت كود ها بكاهند.كود حيواني در حالت انباشته توليد گاز متان مي كند كه علاوه بر گرما منبع خوبي براي توليد گاز محسوب مي شود و در روستا هاي دور افتاده ي چين و هند از همين خاصيت براي توليد گاز استفاده مي كنند(البته با اعمال تكنولوژي)

10-هر كيلوگرم كود حيواني شسته شده در حدود 150 تومان هزينه براي توليد در بر دارد

11-هزينه ي خريد هر سبد حاوي 350 گرم كرم و حدود 10 كيلوگرم كود شسته شده 12000 تومان است .كه سرمايه گذاري اوليه شما محسوب مي شود .

12-سبد ها در محيط گلخانه روي هم قرار مي گيرند (تا ارتفاع 2 متر تقريبا)

13-هر سبد در ابتدا داراي 350 گرم كرم و حدود 10 كيلو كود مي باشد

14-دوره ي اول توليد حدود 3 ماه به طول مي انجامد تا كرم ها كود حيواني را خورده و تبديل به ورمي كمپوست نمايند

15-از دوره ي دوم به بعد به علت ازدياد كرم هاي شما در هر سبد طول دوره به حدود 2 ماه كاهش مي يابد كه با مديريت صحيح و مراقبت درست تا حدود 45 روز نيز قابل كاهش است.

16بستر كرم ها همواره مي بايست مرطوب باشد .لذا آبياري منظم را مي بايست در دستور كار قرار داد .منتهي از شرايط غرق آبي مي بايست دوري كرد و تنها در حدي كه بستر كشت مرطوب باشد اقدام به آبياري نمود

17-دماي محيط مي بايست معتدل باشد و در حدود 15-25 درجه باشد.گرما و سرماي زياد فعاليت كرم ها را كند و در نهايت مختل مي نمايد .شمن اينكه گرماي زياد مصرف اب شما را نيز افزايش مي دهد.

18-كرم ها تاريكي دوست مي باشند لذا براي جلوگيري از خروج كرم ها از بستر كشت مي بايست در طول شب از چراغ هاي ترجيحا خورشيدي استفاده نمود .

19-هر سبد در پايان دوره 3 الي 4 كيلو كود كمپوست به ما مي دهد

20-هر سبد از دوره ي دوم به بعد حدود 200 گرم كرم مازاد بر نياز توليد مي كند كه اين كرم ها براي ازدياد سبد ها يا فروش به كار مي رود

21-در پايان يك دوره ما در هر سبد 4 جز داريم:

الف:كرم هاي بالغ

ب:كود كمپوست

ج:شفيره

د:تخم كرم

اين چهار جز توسط يك سرند مكانيكي جدا سازي مس شود

22-در بستر اوليه در صورت مهيا بودن شرايط مي توان همراه با كود حيواني مقداري پسماند گياهي نيز به سبد ها اضافه نمود

پسماند هايي از قبيل:ضايعات كشاورزي/هرس درختان/برگ هاي جنگلي/دور ريز كارخانجات مواد غذايي و صنايع تبديلي و...

23-در توليد خانگي مي بايست از تغذيه ي كرم ها با زباله هايي كه محيط را اسيدي مي كنند خود داري كرد.زباله هاي مانند پوست مركبات

و نيز از پسماند هاي چرب مانند برنج و روغن و نيز پسماند هاي پروتييني حيواني مانند گوشت و استخوان بايد اجتناب نمود

البته اين نكته بر خلاف شنيده هاي بنده از جناب دكتر سلجوقي مي باشد(معروف به پدر صنعت كرم ايران)و لذا در صدد هستم تا در همين هفته ملاقاتي با ايشان داشته باشم و در اين زمينه اطلاعات بيشتري كسب نمايم

24-در توليد خانگي براي گرفتن نتيجه ي مطلوب مي بايست غذا را بصورت كروزانه به كرم ها نداد بلكه هر 10 الي 15 روز يكبار مواد را جمع نمود و به محيط كشت منتقل نمود.اين امر باعث مي شود كرم ها حداكثر استفاده را از غذا بنمايند و كود يكدستي به دست بيايد

25-در توليد خانگي ببه علت نبودن سرند مكانيكي جدا سازي كرم و كود به روش زير انجام مي شود:

كود را در گوشه اي از محيط كشت جمع نماييد و در گوشه ي مقابل غذاي جديد قرار دهيد .مدتي در حدود 2 ساعت صبر نماييد تا كرم ها از كود خارج شده و به شسمت غذاي جديد بروند.حال كود را از محيط خارج كنيد و باقي مانده ي غذا را اضافه كنيد.

26-در روش فوق تخم ها به همراه كود از محيط خارج مي شود و همين امر باعث كاهش توليد كرم شما در دوره مي شود

در پست بعدي مباحث مالي را مطرح مي كنم

لینک به دیدگاه

1-براي شروع شما نياز به خريد تعدادي سبد از قرار هر يك 12000 تومان داريد

2-شركت نسبت به خريد محصول شما (كود و كرم) تعهد دارد

3-هر كيلو كود كمپوست در حدود 700 الي 800 تومان از شما خريداري مي شود

4-در پايان هر دوره شما 3 الي 4 كيلو كود خواهيد داشت

5-از دوره ي دوم به بعد شما در پايان دوره حدود 200 گرم كرم مازاد بر نياز خود خواهيد داشت

6-هر هكتار زمين كشاورزي نياز به حدود 3000 كيلو كود كمپوست دارد .كه مي شود رقمي در بين 2100000 تومان الي 2400000 تومان .بر اساس استاندارد هاي كشاورزي هر هكتار زمين براي كشت گندم نياز به 3 و ماكزيمم 4 كيسه كود در طول دوره دارد.و هر كيسه 50 كيلو مي باشد.با در نظر گرفتن ماكزيمم قيمت كود به نرخ آزاد كيسه اي 50هزار تومان هزينه ي كود هر زمين مي شود 150 الي 200 هزار تومان(كه با همين نرخ نيز امسال كشت گندم ديم به صرفه نبود و هزينه ها بيشتر از قيمت خريد تضميني بدست مي آمد).

در بيشتر حالت مصرفي كه بنده خود ديده ام 9 كيسه كود در هكتار مصرف شده است كه با احتساب كيسه اي 50 هزار تومان مي شود 450 هزار تومان(البته اين حالت اور دوز هست و گندم حاصله مصموم است)

اما در مقايسه با كود حيواني:

هر هكتار زمين بين 30 الي 40 تن كود گاوي نياز دارد كه با حساب هر كيلو 150 تومان مي شود 4500000 الي 6000000 تومان .كه در اين حالت به صرفه است

7-با توجه به اثرات مثبتي كه كود ورمي كمپوست در محصولات دارد (از قبيل طعم.عطر.سلامت.درشتي .مقاومت به تنش هاي آبي و حرارتي.مقاومت به آفات و...) و نيز اثر اصلاحي آن در خاك استفاده از آن در باغداري و گلدان هاي زينتي به صرفه است.كه با توجه به شناخته شدن تدريجي ارزش محصولات ارگانيك و افزايش قيمت آنها نسبت به ساير محصولات بيشتر به صرفه ي آن مي توان پي برد.

8-در حال حاضر هر كيلو كرم قرمز ارزشي معادل 15 هزار تومان دارد كه اين عدد در 4 سال پيش حدود 50 هزار تومان بود.با قيمت هاي فعلي و نيز ضريب تبديل دام هاي موجود و قيمت گوشت,مصرف كرم بطور مستقيم در جيره ي غذايي دام و طيور فعلا به صرفه نيست.منتهي با زياد شدن توليد و كم شدن نرخ كرم ها مي توان اينده ي روشني براي اين بخش نيز در نظر گرفت

9-از پايان دوره ي دوم به بعد درآمد شما به شرح زير خواهد بود:(به ازاي هر سبد)

حدال فروش كود:

3*700=2100

حداكثر فروش كود:

4*800=3200

و حدود 2500 تومان فروش كرم مازاد .لذا داريم:

حداقل:

2100+2500=4600

حداكثر:

3200+2500=5700

كه ما در محاسبات بعدي نرخ حداقل را مد نظر قرار مي دهيم

10_شركت به ازاي در اختيار گذاشتن فضاي نگه داري هر دوره 1000 تومان براي هر سبد مي گيرد و به ازاي مراقبت و نگه داري هر دوره 500 تومان به ازاي هر سبد از شما دريافت مي كند

11-شما مي توانيد امر مراقبت در محل را خود به عهده بگيريد و از پرداخت 500 تومان اجتناب كنيد

12-در هر دوره 10 كيلوگرم كود حيواني نياز داريد :

10*150=1500

13-با در نظر گرفتن ارقام فوق خواهيم داشت:

حداقل سود:

4600-(1000+500+1500)=1600

حداكثر سود در محل شركت:

4600-(1000+1500)=2100

در حالت نخست بعد از 7.5 دوره معادل 15 ماه و در حالت دوم بعد از 6 دوره معادل 12 ماه سرمايه ي شما باز خواهد گشت.

14_اگر فضاي لازم را برا ينگه داري بستر هاي كشت در اختيار داريد سرمايه ي شما به صورت زير بازگشت خواهد داشت:

4600-1500=3100

بعد از 4 دوره معادل 8 ماه

15-محاسبات فوق بدون در نظر گرفتن دوره ي 3 ماهه ي نخست مي باشد.زيرا طول اين دوره بيشتر است و توليد كرم مازاد ندارد.اگر فرض كنيم درطول دوره ي نخست سودي نداريم(كه داريم) طول دوره هاي بازگشت سرمايه در 3 حالت فوق را مي بايست به اضافه ي 3 كنيد

16-با توجه به اينكه در دوره ي نخست شما پولي بابت تهيه ي كود حيواني(علاوه بر 12000 تومان اوليه) پرداخت نمي كنيد لذا داريم:

حداقل سود در محيط شركت:

2100-1500=600

حداكثر سود:

2100-1000=1100

17-محاسبات اوليه نشان مي دهد كه اين كار يك سرمايه گذاري پر سود محسوب مي شود و با توجه به تضمين شركت در خريد محصول و تامين جا و نيروي كار يك درآمد جانبي بسيار مناسب براي آن دسته از عزيزاني است كه در فكر سرماه گذاري براي درآمد جانبي هستند.

براي دوستاني هم كه به فكر شغل اصلي مي باشند بسيار پر منفعت است.نگهداري آسان/پيچيده نبودن پروسه/سرمايه گذاري از مقدار بسيار ناچيز تا مبالغ بسيار كلان/سود دهي بالا و.... از مزيت هاي اين كار است.

از معايب كار نيز بايد به موارد زير اشاره كرد:عدم ايجاد حالت صنعتي و توليد انبوه در محيط شهري(به علت بوي كود حيواني)/احتمال گران شدن كود حيواني به علت بالا رفتن تقاضاي خريد.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

درود علي جان

گاوداري شيري يعني ضرر و ورشكستگي

چند راسي مي خواهيد تاسيس كنيد؟

سابقه ي گاوداري داريد؟

با گاو و مشكلات آن آشنايي داريد؟

در گاوداري طرح توجيهي جواب نمي دهد زيرا روي كاغذشما سوددهي داريد اما در عمل خير بسيار صنعت زيان دهي هست .مخصوصا شروع در شرايط فعلي ريسك بسيار بسيار بالايي دارد.

در مورد زمين دوم:

پرورش قارچ در مقياس ها كم فعلا زيان ده گرديده و مي بايست مقياس بالايتوليد داشته باشيد تا سود دهي خوبي داشت هباشيد

پرورش ماهي به دو روش مدار بسته و مدار باز صورت مي گيرد.مدار باز(همين استخر هاي سيماني) براي توليد 50 تن شما نياز به 250 ليتر آب در ثانيه داريد كه بسيار بالا هست .و فقط در مجاورت رودخانه ها و چشمه هاي بزرگ جواب گو مي باشد.ولي استفاده از آب چاه به صرفه نيست.البته شرايط اقليمي شما به نحوي است كه احتمالا نبايد مشكل آب زير زميني داشت هباشيد.به هر حال پرسش بسيار بنماييد

در مورد مدار بسته حجم سرمايه گذاري بسيار بالا تر است اما مصرف اب بسيار كمتر است(هر 10 ليتر براي پرورش 50 تن ماهي كفايت مي كند).اما مشكلات مديريت بسيار بالايي دارد.تجربه هاي انجام شده در ايران به علت سو مديريت با موفقيت چنداني مواجه نبوده .كمبود اكسيژن و يا خوب عمل نكردن *****اسيون مي تواند موجب تيره گي يا كوري ماهي شود و در برخي حالات منجر به مرگ دسته جمعي ماهيان مي شود.

اگر به اين سمت رفتيد حتما و حتما از سيستم هاي هوشمند استفاده كنيد .

طرح هاي توجيهي سال هاي گذشته تنها به شما كمك مي كند كه ديد كلي نسبت به طرح و طرح نويسي داشت باشيد.براي ارايه ي طرح بايد اعداد را به روز كنيد.

منتها در قسمتي كه ضريب خطا در نظر گرفته شده .آن عدد را حداقل ضرب 2 بكنيد.زيرا تخصيص بودجه در كشور با تاخير مواجه است و همين باعث بالا رفتن ضريب خطاي براورد شده مي شود.

لینک به دیدگاه
1-براي شروع شما نياز به خريد تعدادي سبد از قرار هر يك 12000 تومان داريد

2-شركت نسبت به خريد محصول شما (كود و كرم) تعهد دارد

3-هر كيلو كود كمپوست در حدود 700 الي 800 تومان از شما خريداري مي شود

4-در پايان هر دوره شما 3 الي 4 كيلو كود خواهيد داشت

5-از دوره ي دوم به بعد شما در پايان دوره حدود 200 گرم كرم مازاد بر نياز خود خواهيد داشت

6-هر هكتار زمين كشاورزي نياز به حدود 3000 كيلو كود كمپوست دارد .كه مي شود رقمي در بين 2100000 تومان الي 2400000 تومان .بر اساس استاندارد هاي كشاورزي هر هكتار زمين براي كشت گندم نياز به 3 و ماكزيمم 4 كيسه كود در طول دوره دارد.و هر كيسه 50 كيلو مي باشد.با در نظر گرفتن ماكزيمم قيمت كود به نرخ آزاد كيسه اي 50هزار تومان هزينه ي كود هر زمين مي شود 150 الي 200 هزار تومان(كه با همين نرخ نيز امسال كشت گندم ديم به صرفه نبود و هزينه ها بيشتر از قيمت خريد تضميني بدست مي آمد).

در بيشتر حالت مصرفي كه بنده خود ديده ام 9 كيسه كود در هكتار مصرف شده است كه با احتساب كيسه اي 50 هزار تومان مي شود 450 هزار تومان(البته اين حالت اور دوز هست و گندم حاصله مصموم است)

اما در مقايسه با كود حيواني:

هر هكتار زمين بين 30 الي 40 تن كود گاوي نياز دارد كه با حساب هر كيلو 150 تومان مي شود 4500000 الي 6000000 تومان .كه در اين حالت به صرفه است

7-با توجه به اثرات مثبتي كه كود ورمي كمپوست در محصولات دارد (از قبيل طعم.عطر.سلامت.درشتي .مقاومت به تنش هاي آبي و حرارتي.مقاومت به آفات و...) و نيز اثر اصلاحي آن در خاك استفاده از آن در باغداري و گلدان هاي زينتي به صرفه است.كه با توجه به شناخته شدن تدريجي ارزش محصولات ارگانيك و افزايش قيمت آنها نسبت به ساير محصولات بيشتر به صرفه ي آن مي توان پي برد.

8-در حال حاضر هر كيلو كرم قرمز ارزشي معادل 15 هزار تومان دارد كه اين عدد در 4 سال پيش حدود 50 هزار تومان بود.با قيمت هاي فعلي و نيز ضريب تبديل دام هاي موجود و قيمت گوشت,مصرف كرم بطور مستقيم در جيره ي غذايي دام و طيور فعلا به صرفه نيست.منتهي با زياد شدن توليد و كم شدن نرخ كرم ها مي توان اينده ي روشني براي اين بخش نيز در نظر گرفت

9-از پايان دوره ي دوم به بعد درآمد شما به شرح زير خواهد بود:(به ازاي هر سبد)

حدال فروش كود:

3*700=2100

حداكثر فروش كود:

4*800=3200

و حدود 2500 تومان فروش كرم مازاد .لذا داريم:

حداقل:

2100+2500=4600

حداكثر:

3200+2500=5700

كه ما در محاسبات بعدي نرخ حداقل را مد نظر قرار مي دهيم

10_شركت به ازاي در اختيار گذاشتن فضاي نگه داري هر دوره 1000 تومان براي هر سبد مي گيرد و به ازاي مراقبت و نگه داري هر دوره 500 تومان به ازاي هر سبد از شما دريافت مي كند

11-شما مي توانيد امر مراقبت در محل را خود به عهده بگيريد و از پرداخت 500 تومان اجتناب كنيد

12-در هر دوره 10 كيلوگرم كود حيواني نياز داريد :

10*150=1500

13-با در نظر گرفتن ارقام فوق خواهيم داشت:

حداقل سود:

4600-(1000+500+1500)=1600

حداكثر سود در محل شركت:

4600-(1000+1500)=2100

در حالت نخست بعد از 7.5 دوره معادل 15 ماه و در حالت دوم بعد از 6 دوره معادل 12 ماه سرمايه ي شما باز خواهد گشت.

14_اگر فضاي لازم را برا ينگه داري بستر هاي كشت در اختيار داريد سرمايه ي شما به صورت زير بازگشت خواهد داشت:

4600-1500=3100

بعد از 4 دوره معادل 8 ماه

15-محاسبات فوق بدون در نظر گرفتن دوره ي 3 ماهه ي نخست مي باشد.زيرا طول اين دوره بيشتر است و توليد كرم مازاد ندارد.اگر فرض كنيم درطول دوره ي نخست سودي نداريم(كه داريم) طول دوره هاي بازگشت سرمايه در 3 حالت فوق را مي بايست به اضافه ي 3 كنيد

16-با توجه به اينكه در دوره ي نخست شما پولي بابت تهيه ي كود حيواني(علاوه بر 12000 تومان اوليه) پرداخت نمي كنيد لذا داريم:

حداقل سود در محيط شركت:

2100-1500=600

حداكثر سود:

2100-1000=1100

17-محاسبات اوليه نشان مي دهد كه اين كار يك سرمايه گذاري پر سود محسوب مي شود و با توجه به تضمين شركت در خريد محصول و تامين جا و نيروي كار يك درآمد جانبي بسيار مناسب براي آن دسته از عزيزاني است كه در فكر سرماه گذاري براي درآمد جانبي هستند.

براي دوستاني هم كه به فكر شغل اصلي مي باشند بسيار پر منفعت است.نگهداري آسان/پيچيده نبودن پروسه/سرمايه گذاري از مقدار بسيار ناچيز تا مبالغ بسيار كلان/سود دهي بالا و.... از مزيت هاي اين كار است.

از معايب كار نيز بايد به موارد زير اشاره كرد:عدم ايجاد حالت صنعتي و توليد انبوه در محيط شهري(به علت بوي كود حيواني)/احتمال گران شدن كود حيواني به علت بالا رفتن تقاضاي خريد.

:icon_gol:

دوست عزیز اینطور که من متوجه شدم شما باید از فارم آقای عباسی بازدیدکرده باشید

خواستم به چند نکته اشاره کنم

این شرکت تنها شرکت دارای استاندارد اروپا نیست به جز این شرکت چند شرکت دیگه هم هستند

و اینکه شما اخر دوره حداقل 8 کیلو و حداکثر15 کیلو کود ورمی کمپوست خواهید داشت

و همچنین کرم شما در اخر هر دوره دو ماهه سه برابر میشه یعنی نیم کیلو کرم خاکی تبدیل به یک کیلو و نیم میشه یعنی یک کیلو اضافه بر مقدار اولیه :a030:

فقط خواستم این نکات رو گفته باشم موفق باشید:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...