رفتن به مطلب

خلاصه نویسی(کتاب باغ های ایران و کوشک های آن)

Anooshe

ارسال های توصیه شده

:a030:سلام دوستان عزیز:a030:

تصمیم دارم هر کدوم از کتاب های معماری رو که میخونم و ازش خلاصه برداری میکنم تو انجمن قرار بدم فکر میکنم به درد خیلی از دوستان بخوره به خصوص افرادی که مثل من رشتشون معماری نیست یا ممکنه اون کتاب رو نداشته باشن

حداقل یه اطلاعات کلی به دستشون میاد

امیدوارم شما دوستان هم تو این زمینه همکاری کنید تا هممون بتونیم از محتوای کتاب هایی که ممکنه در دسترسمون نباشه استفاده کنیم

دوستای گلم اگر کم و کاستی تو نوشته هام هست از همگی معذرت میخوام چون خیلی در امر خلاصه برداری ماهر نیستم:icon_redface:

:icon_gol:موفق و پاینده باشید:icon_gol:

لینک به دیدگاه

نام کتاب:باغ های ایرانی و کوشک های ان

نویسنده:دونالد ویلبر

مترجم:مهین دخت صبا

فصل اول:صفحه ی 19 تا 57

-طرح نمونه ی باغ های ایرانی---->چهار باغ---->طرح متقاطع(ممکن است یک محور از محر دیگر درازتر باشد)

-چشمه علی----->منطقه ای به نام ری---->به فرمان فتحعلی شاه(قرن19م/13ه)

-کاریز---->وسیله ی اصلی تهیه آب در ایران(از دوره ی هخامنشیان مرسوم بوده_قرنششم پ.م)

-حجم آب کافی برای قنات---->100لیتر در هر ثانیه(مناسب برای آبیاری 200جریب زمین مزروعی)

-آب قنات---->ابتدا مورد مصرف صاحبان قنات----> سپس استخر های بزرگ مقابل کوشک---->گردانیدن چرخ های آسیاب---->جویبارهای کوچک در مناطق پرجمعیت در کنار کوچه ها---->پایین دهکده نهرهای متعدد در زمین های زراعتی پراکنده...

-میراب---->کسی که توزیع و تقسیم آب در روستا ها و شهرها انجام میدهد

-گلستان---->باغ گل سرخ

-گلشن و گلزار---->باغ گل

-گلگشت---->تفرجگاه

-زردشتیان---->باغبانان و مقنیانی ماهر در ایجاد قنات(سراسر قرن19م/13ه)

لینک به دیدگاه

-قالی های دارای طرح باغ---->عده ی معدودی به قرن 17م/11ه---->مقدار زیادتری به قرن18م/12ه و اوایل19م/13ه تعلق دارند

-احداث حوض یا استخر---->محورهای اصلی فضای خانه یا باغ

-طول حوض یا استخر---->در امتداد طول خانه یا باغ

-در ساختمان حوض یا استخر---->شیب مختصر----؟اطراف استخر از سطح آن بالاتر---->آبرو برایش تهیه می کنند(مقدار آب اضافی را به خارج می برد که این روش خاص ایرانیان است)

-در ایران شکل های ازاد دیده نمی شود---->اکثریت راست گوشه و دایره رسم شده(حوض و استخر)

-از علائم برجسته دوران صفویه---->حوض های پاشویه دار(متداول ترین آن ها حوض های گوشه دار)

-باغ هزارجریب اصفهان---->صفویه---->پانصد فواره---->تامین آب فواره ها درون لوله ی سربی

-آب در استخرهای بزرگ---->مورد پسند ایرانیان----؟به علت تیرگی و انعکاس(عمق آن بیشتر به نظر میرسد

-فردوس=بهشت---->معنای باغ و بهشت را باهم دارد

-عالی ترین نام باغ---->باغ ارم---->توسط شداد پادشاه مشرکان---->در یمن---->غرض ایجاد باغی زیباتر از بهشت موعود

-در شعر فردوسی---->توصیف باغ دختر افراسیاب----؟باغی همیشه بهار

-سبک های نقاشی از محیط باغ ها----->

1-گروهی از مردم در یک منظره ی پر گل و سبزه

2-شاه نشین کوچک و ظریف در وسط باغ

3-تمام یا قسمتی از کوشک یا قصر به نسبت باغی که آنرا احاطه کرده----->این سبک را می توان در هفت اورنگ مشاهده کرد---->دارای هفت مثنوی بلند->جامی(اواسط قرن16م/10ه)

...پایان فصل اول...

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

کتاب روان و جالبیه .داستان وار توصیف کرده واسه همین توصیفاتش رو میشه تصویر سازی کرد . من این کتاب رو خوندم و خوندنش رو به بقیه که حتی رشتشون ربطی به معماری هم نداره توصیه میکنم ،چون حداقل ایران قدیم رو بهتر میشناسن .:flowerysmile:

اتفاقا من هم از کتابهای مربوط به شهرسازی و معماری که خوندم خلاصه برداری کردم اما فعلا به خلاصه هام دسترسی ندارم (خونمون هستن )کتابهایی مثل سیمای شهر -شهر همچون چشم انداز(تام ترنر)-فرایند طراحی شهری (بحرینی)که چقدر کتاب سختی بود!....

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

سلام دوست عزیز

از اینکه خلاصهاتو برامونگذاشتی ازت متشکرم ولی فصلهای دیگه رو هر چی گشتم پیدا نکردم

من برای ارشد می خونم کلی کتابهای گران قیمت باید بخرم واقعا نمی تونم خیلی ازونهارو تهیه کنم میشه خلاصهاتو یه خورده واضحتر بنویسی یا دست نوشته هاتو برای دانلود بگذاری ؟یا اگه می تونی از صفحاتش عکس بگیری برای دانلود بگذاری ؟خیلی ازت ممنون میشم...

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
  • 1 سال بعد...
  • 3 ماه بعد...
سلام . من عضو هستم . چرا نمیتونم دانلود کنم این کتابو؟ لطفأ واسم بفرستید .

سلام عزیزم, چون اصلا لینکی نیستش برا دانلود....فقط یه دوستی زحمت میکشیدن و خلاصه ی این کتاب رو مینوشتن.

این رو ببین امیدوارم به کارت بیاد.

http://www.noandishaan.com/forums/thread5269.html

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...