رفتن به مطلب

راه اندازی گاوداری در حال حاضر مقرون یبه صرفه می باشد؟

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

من مهندسی مکانیک خوندم و الان شرایطی پیش اومده که قراره پدرم و یکی از دوستانش با هم شریک بشن و یه گاوداری با ظرفیت 100 راسی رو راه اندازی کنن.خواستم بگم که تعجب نکنین که چرا من با این رشته دارم این حرفو می زنم.:ws3:

البته فعلا با تعداد کمتری گاو شروع می کنن و بعد ها توسعه می دن.:icon_gol:

منم قصدم اینه که ارشد کشاورزی گرایش دامداری بخونم و وارد این صنعت بشم...

بازدیدهایی از گاوداری ها هم داشتم سختی زیادی داره صبر و حوصله می خواد. ولی خوشبختانه من به شدت علاقه مند شدم که این کارو انجام بدم. آماده هستم تا مطالعاتم رو شروع کنم البته مطالعه به تنهای کافی نیست.

خواستم بپرسم در وضعیت فعلی سودده هست؟ یه دفعه ورشکست نشیم؟!:ws52:

می خوایم در حد 10000 متر یا یه هکتار گاوداری اطراف کرج بخریم و زمین زراعی هم کنارش باشه که خودمون تا حد زیادی نیاز تغذیه رو فراهم کنیم.

شیری باشه بهتره یا گوشتی یا هردو؟ چند تا از دوستان متخصص پدرم می گفتن گوشتی خوبه بعضی ها هم می گفتن شیری...می خواستم نظر متخصصان فروم رو هم جویا شم.

(ضمن این که شریک پدرم خودشون قبلا گاوداری داشتن)

البته یه چیز دیگه، اینو در نظر بگیرین که دولت فعلی تا 6 ماه دیگه خواهد رفت (یه دلیلش اینه که می خوام وارد این کار شم !)

ممنون میشم راهنمایی کنید

اگه کتاب معروفی در زمینه گاوداری می شناسین ممنون میشم معرفی کنین کلی کتاب پیدا کردم که نمی دونم کدومش خوبه؟

منتظر راهنمایی هستم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز ... انشالله که بسلامتی و با موفقیت روز افزون.

خب من که رشتم علوم دامی نیست و اطلاعاتی هم ندارم ...

در مجموع تولید هر محصولی که با شکم در ارتباطه سود داره ... فقط باید همه موارد و موانع رو در نظر بگیرید که من خودم نمیدونم کدوم موانع و موارد. دوستان کشاورزی اینجا محدودن اما شاید کسی پیدا شه مثل (ساز شکسته) تا راهنمایی کنه

ولی راهنمایی های کاربردی رو بهتره از تولید کننده ها بپرسی ... (چون در حال حاضر مسائل اقتصادی براتون مهمه)

در مورد مزارع یونجه اش ما در خدمتیم ... (همین الان میتونم بگم برای شروع کاشت گیاهان علوفه ای از بذر های بومی استفاده کنید)

لینک به دیدگاه

خیلی ممنونم حمید جان

پس در مورد مزرعه ینجه سوال می پرسم فعلاً :a030:

این مهمه که مزرعه کجا باشه ؟! منظورم اینه که تولید بهتر داشته باشه و حجم محصول زیاد باشه و کیفیتش بالا باشه. یا نمی دونم این حرف درسته یا نه(شرمنده دیگه یه چیزای دیگه ای خوندم ولی می خوام وارد این کار شم) که مثلا اگه مزرعه ینجه در کرج باشه نسبت به این که در شهریار باشه ینجه غنی تری از نظر دارابودن ویتامین ها و مواد غذایی به ما میده ؟

چون سمت غرب کرج و منطقه لشگراباد یا بویین زهرا به نظر آب و هوای بهتری داره اما جایی مثل شهریار هواش قدری آلوده هستش...اینا اصلا تاثیری داره؟ البته تاثیر نهایی روی اینه که ینجه ای که گاو می خوره غنی باشه(البته چیزا دیگه ای هم هست که تغذیه ی دامه)

فک نکنم خیلی مهم باشه ولی حالا که متخصصش که شما باشی پیدا شده گفتم بپرسم :icon_gol:

از نظر تامین آب مزرعه هم که هیج جا مشکلی نیست و میشه از طریق آب چاه این کارو انجام داد درسته؟

لینک به دیدگاه

موفق باشی احسان جان.

کار پر سودیه...

ولی یکی از مواردی رو که باید همیشه در نظر بگیری بیماریهای دام است. سراغ دارم کسی رو که با یه بیماری کلی گاو رو از دست داد و ورشکست شد. البته اون شیری بود. فکر کنم بقیه گاوها که تعدادشون کم بود رو کشت و گوشتشون رو فروخت و تمام!!

همه جوانب رو در نظر بگیر.

ولی کار پر سودیه اگه بگیره :a030:

لینک به دیدگاه

ممنون آقای خاص:icon_gol:

نکته ی خیلی خوبی رو گفتی...باید دنبال این باشم که چه راه هایی هستش که باعث میشه کمترین مقدار شیوع بیماری رو بین گاوها داشته باشه...به این موضوع فکر نکرده بودم که یه بیماری ممکنه کل گله رو از بین ببره...

مرسی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

از دیروز عصر دنبال پاسخ سوالتون بودم :

ساختمان گاوداری:شامل جایگاه گاو شیری،گوساله،اتاق زایمان،انبار تغذیه،قرنطینه ..

غذای گاو:علوفه خشک،کنسانتره،سیلو،تفاله گوجه،چغندر قند و سیب زمینی،درت ،ویتامین

در کل ساختمان گاوداری باید رو به قبله باشه(جهت نورگیری)و طوری احداث بشه که جهت باد غالب از طرف مناطق مسکونی به سمت دامداری باشه

علاوه برضدعفونی مرتب محیط،درب ورودی هم باید ضدعفونی بشه...

خوراک روزانه دام باید به اندازه باشه (14-20kg) و اگه از این مقدار کم بشه عملکرد دام در تولید شیر و گوشت کم میشه

و میشه گفت از گل هزینه ها 80% مربوط به خوراک دام...و اگه کارتون بگیره از نظر اقتصادی بازده خوبی داره

(عمو من نزدیک به 20 سال هست که گاوداری داره و چندین سال پیاپی جزو 3 دامدار نمونه کشور بوده)ااز این جهت گفتم که بدونین این اطلاعاتی که گذاشتم رو از ایشون پرسیدم و دقیق...و اما در مورد گاو شیری و گوشتی هم پاسخشون این بود که هر دو در کنار هم!هم از نظر تولید شیر و در آمده حاصل از فروش شیر ...و هم از نظر تولید نژادهای اصیل و خوووووب!

خودتون اشاره کردین که شریک پدرتون قبلا گاوداری داشتن پس به احتمال قوی به خیلی از این موارد هم از قبل آشنایی داشتین...

لینک به دیدگاه

درود

رشته ي من هم مثل شما مكانيك هست ولي زمينه ي كاري من كشاورزي هست.

توليد دام سنگين به صرفه نيست.علتش هم هزينه ي زياد و سود كم هست.

براي تغذيه ي يك گاو حدود 12 كيلو مواد غذايي در روز نياز هست و با حساب هر كيلو يونجه ي خشك 500 تا 700 تومان(قيمت امسال) مي شد روزي 6000 تا 8400 تومان فقط تغذيه.

هزينه هاي انرژي و نگهداري و بهداشت و كارگر رو هم اضافه كنيد به اين مبلغ.

در عوض بازده شما چيست؟

دوره ي پروار بندي گوساله ي گوشتي براي اينكه از نظر رشد به اوج عملكرد برسد و بازار پسندي گوشت هم در حد مطلوب باشد حدود 2 سال است.

گاو شيري در سال 1 گوساله به شما مي دهد(اگر گوساله از دست نرود و يا گاو اسپرم را پس نزند) و در اوج توليد روزي 20 كيلو شير ميدهد.شير شما را كيلويي 500 تا 800 مي خرند(قيمت مناطق مختلف). كه مي شود روزي 10000 تا 16000 تومان به ازاي هر گاو.

تلفات هم در گاوداري وجود دارد كه گاه همين تلفات يك گاودار را ورشكست مي كند.

خشك شدن شير

زخم پستان

پيچ خوردن پاي گاو هنگام زايمان

درشت بودن گوساله و از دست رفتن مادر و فرزند در زايمان

و....

در كل به علت هزينه ي بالا و منفعت كم كار به صرفه اي نيست.

اما اگر تمركز خود را بر روي دام سبك بگذاريد:

يك گوسفند در سال 2 بار زايمان مي كند و بسته به نژاد بين 1 تا 5 بره به دنيا مي آورد.

دوره ي پروار بندي آن حدود 90 روز است

ميزان مصرف علوفه ي آن در روز حدود 4 كيلو هست

ضريب تبديل به مراتب بالاتري دارد

توليدات جانبي بيشتري دارد

تلفات به مراتب كمتري دارد

هزينه ي اوليه كمتري دارد

اگر هم به سراغ بز برويد:

بزهاي شيري راين در طول يك دوره ي شير دهي 300 روزه حدود 1200 كيلو شير مي دهد كه با نژاد هاي محلي ايران برابري مي كند

شير بز غني ترين شير است

شير بز نزديك ترين شير به شير مادر است

محصولات جانبي بز از گاو بيشتر است

يك بز در روز در حدود 4 كيلو علوفه مصرف مي كند

دوره ي پروار بندي آن تقريبا مشابه گوسفند است

بازار پسندي گوشت بز از گاو و گوسفند كمتر است

اما مشكلي كه هست اينكه اگر قصد استفاده از وام را داريد وام به دام سبك تعلق نمي گيرد.

----------------------------

در مورد مزرعه يونجه:

يونجه ارقام مختلفي دارد(در حدود 20 نوع) كه بسته به مزرعه ي شما و اينكه در كجا قرار گرفته ايد مي بايست از بذر مناسب استفاده كنيد.

معروف ترين يونجه ها در ايران :همداني/يزدي/سياه/عراقي

ميزان توليد مزرعه ي شما به اب و هواي منطقه بستگي دارد .در مناطق سرد سير 3-4 چين برداشت و در خوزستان تا 20 چين برداشت انجام مي شود.

عمل آوري مزرعه توسط دام حيواني در سال اول بر عملكرد مرزعه ي شما تاثير بسزايي دارد.

حتما و حتما مزرعه با چاه بخريد زيرا اجازه ي حفر چاه منوط به وجود مجوز برداست در منطقه است كه با توجه به خشكسالي هاي اخير تخصيص برداشت آب در اكثر مناطق وجود ندارد و اين يعني اجازه ي حفر چاه جديد در اين مناطق داده نمي شود.

يونجه نياز به آب دارد.

اگر مزرعه ي ديم داريد از كشت اسپرس ديم استفاده كنيد.

-------------------

پيشنهاد من به شما ايجاد يك واحد توليد علوفه به روش هيدروپونيك در كنار گاوداري است.

اين واحد فضاي كم(در حدود 33 متر) اشغال مي كند و روزانه 1 تن علوفه ي سبز به شما تحويل مي دهد كه ايم ميزان براي تغذيه ي حدود 90 راس گاو كفايت مي كند.

هزينه ي اوليه ي اين واحد در حدود 100 ميليون تومان است .هزينه ي توليد يك كيلو علوفه از اين روش در حدود 150 تومان است(مقايسه كنيد با قيمت يونجه) كه همين امر آستانه ي سود شما را بسيار بالا مي برد.ضمن اينكه علوفه ي سبز از خوش خوراكي بسيار بالاتري نسبت به علوفه ي خشك برخوردار است و ضريب تبديل را بالا مي برد.

در مزرعه ي خود هم مي توانيد گندم و يا جو كشت كنيد كه خوراك واحد هيدروپونيك خود را تامين كنيد.

سوالي بود در خدمتم

لینک به دیدگاه
از دیروز عصر دنبال پاسخ سوالتون بودم :

ساختمان گاوداری:شامل جایگاه گاو شیری،گوساله،اتاق زایمان،انبار تغذیه،قرنطینه ..

غذای گاو:علوفه خشک،کنسانتره،سیلو،تفاله گوجه،چغندر قند و سیب زمینی،درت ،ویتامین

در کل ساختمان گاوداری باید رو به قبله باشه(جهت نورگیری)و طوری احداث بشه که جهت باد غالب از طرف مناطق مسکونی به سمت دامداری باشه

علاوه برضدعفونی مرتب محیط،درب ورودی هم باید ضدعفونی بشه...

خوراک روزانه دام باید به اندازه باشه (14-20kg) و اگه از این مقدار کم بشه عملکرد دام در تولید شیر و گوشت کم میشه

و میشه گفت از گل هزینه ها 80% مربوط به خوراک دام...و اگه کارتون بگیره از نظر اقتصادی بازده خوبی داره

(عمو من نزدیک به 20 سال هست که گاوداری داره و چندین سال پیاپی جزو 3 دامدار نمونه کشور بوده)ااز این جهت گفتم که بدونین این اطلاعاتی که گذاشتم رو از ایشون پرسیدم و دقیق...و اما در مورد گاو شیری و گوشتی هم پاسخشون این بود که هر دو در کنار هم!هم از نظر تولید شیر و در آمده حاصل از فروش شیر ...و هم از نظر تولید نژادهای اصیل و خوووووب!

خودتون اشاره کردین که شریک پدرتون قبلا گاوداری داشتن پس به احتمال قوی به خیلی از این موارد هم از قبل آشنایی داشتین...

ممنونم از شما

اطلاعات خوبی بود بله یه سری اطلاعات هم ایشون گفتن هم خودم با مطالعه پیدا کردم که اینجا ننوشتم دیگه.ولی رو به قبله بودن و بحث باد و منطقه مسکونی رو نمی دونستم اصلا :icon_gol:

حالا که عموی شما گاوداری دارن اونم 20 سال و جزئ دامداران نمونه هم شدن لطف می کنین اطلاعاتی از قبیل این که ایشون چند گاو دارن در حال حاضر، از این تعداد چه تعدادشون گوشتی و چه تعداد شیری هستن و این که درامد روزانه یا ماهانه خالص ایشون چقدره و همین طور هزینه ینجه و ... چقدره؟

البته دوستمون امیر جان در پست قبلی اطلاعات کاملی رو گفتن ولی خواستم از زبون یه دامدار بشنوم .می خوام ببینم در عمل و واقعا صرف داره آخه نمیشه فقط به محاسبات روی کاغذ اتکا کرد.

الهه خانم واقعا لطف کردین و وقت گذاشتین که این اطلاعات رو به من .نتقل کردین.

اگه امکانش هست و تو زحمت نمیفتین ممنون میشم این اطلاعات رو از ایشون بپرسین .البته معمولاً فامیل قیمت و درآمد رو نمیگن امیدوارم در مورد عموی شما این جوری نباشه و ایشون هم قیمت بدن که ما خیالمون راحت شه:a030:

سپاس فراوان:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنونم از شما

اطلاعات خوبی بود بله یه سری اطلاعات هم ایشون گفتن هم خودم با مطالعه پیدا کردم که اینجا ننوشتم دیگه.ولی رو به قبله بودن و بحث باد و منطقه مسکونی رو نمی دونستم اصلا :icon_gol:

حالا که عموی شما گاوداری دارن اونم 20 سال و جزئ دامداران نمونه هم شدن لطف می کنین اطلاعاتی از قبیل این که ایشون چند گاو دارن در حال حاضر، از این تعداد چه تعدادشون گوشتی و چه تعداد شیری هستن و این که درامد روزانه یا ماهانه خالص ایشون چقدره و همین طور هزینه ینجه و ... چقدره؟

البته دوستمون امیر جان در پست قبلی اطلاعات کاملی رو گفتن ولی خواستم از زبون یه دامدار بشنوم .می خوام ببینم در عمل و واقعا صرف داره آخه نمیشه فقط به محاسبات روی کاغذ اتکا کرد.

الهه خانم واقعا لطف کردین و وقت گذاشتین که این اطلاعات رو به من .نتقل کردین.

اگه امکانش هست و تو زحمت نمیفتین ممنون میشم این اطلاعات رو از ایشون بپرسین .البته ممنون فامیل قیمت و درآمد رو نمیگن امیدوارم در مورد عموی شما این جوری نباشه و ایشون هم قیمت بدن که ما خیالمون راحت شه:a030:

سپاس فراوان:icon_gol:

خواهش میکنم..در واقع با این سوالا معلومات خودم بیشتر شد تا کمک به شما:w16:

چشم من این سوالاتو واستون میپرسم ولی نمیدونم کی میتونیم بپرسم و اینجا بزارم واستون(گاهی عمو شبا رو هم خونه نمیاد و من سعی میکنم سر کار باهاشون تماسی نگیرم:hanghead:)

مدتی میشه که کارشون با مشکل مواجه شده ...متاسفانه شغلیه که نمیشه بطور قاطع گفت همیشه رو به صعود!!

ولی حتما میپرسم واستون

راستی یه سر به پروف من بزنین و مکالمه بین من و امیر رو بخونین...مطالبی رو بهش اشاره کردن که میتونه به کارتون بیاد:w16:

لینک به دیدگاه
درود

رشته ي من هم مثل شما مكانيك هست ولي زمينه ي كاري من كشاورزي هست.

توليد دام سنگين به صرفه نيست.علتش هم هزينه ي زياد و سود كم هست.

براي تغذيه ي يك گاو حدود 12 كيلو مواد غذايي در روز نياز هست و با حساب هر كيلو يونجه ي خشك 500 تا 700 تومان(قيمت امسال) مي شد روزي 6000 تا 8400 تومان فقط تغذيه.

هزينه هاي انرژي و نگهداري و بهداشت و كارگر رو هم اضافه كنيد به اين مبلغ.

در عوض بازده شما چيست؟

دوره ي پروار بندي گوساله ي گوشتي براي اينكه از نظر رشد به اوج عملكرد برسد و بازار پسندي گوشت هم در حد مطلوب باشد حدود 2 سال است.

گاو شيري در سال 1 گوساله به شما مي دهد(اگر گوساله از دست نرود و يا گاو اسپرم را پس نزند) و در اوج توليد روزي 20 كيلو شير ميدهد.شير شما را كيلويي 500 تا 800 مي خرند(قيمت مناطق مختلف). كه مي شود روزي 10000 تا 16000 تومان به ازاي هر گاو.

تلفات هم در گاوداري وجود دارد كه گاه همين تلفات يك گاودار را ورشكست مي كند.

خشك شدن شير

زخم پستان

پيچ خوردن پاي گاو هنگام زايمان

درشت بودن گوساله و از دست رفتن مادر و فرزند در زايمان

و....

در كل به علت هزينه ي بالا و منفعت كم كار به صرفه اي نيست.

اما اگر تمركز خود را بر روي دام سبك بگذاريد:

يك گوسفند در سال 2 بار زايمان مي كند و بسته به نژاد بين 1 تا 5 بره به دنيا مي آورد.

دوره ي پروار بندي آن حدود 90 روز است

ميزان مصرف علوفه ي آن در روز حدود 4 كيلو هست

ضريب تبديل به مراتب بالاتري دارد

توليدات جانبي بيشتري دارد

تلفات به مراتب كمتري دارد

هزينه ي اوليه كمتري دارد

اگر هم به سراغ بز برويد:

بزهاي شيري راين در طول يك دوره ي شير دهي 300 روزه حدود 1200 كيلو شير مي دهد كه با نژاد هاي محلي ايران برابري مي كند

شير بز غني ترين شير است

شير بز نزديك ترين شير به شير مادر است

محصولات جانبي بز از گاو بيشتر است

يك بز در روز در حدود 4 كيلو علوفه مصرف مي كند

دوره ي پروار بندي آن تقريبا مشابه گوسفند است

بازار پسندي گوشت بز از گاو و گوسفند كمتر است

اما مشكلي كه هست اينكه اگر قصد استفاده از وام را داريد وام به دام سبك تعلق نمي گيرد.

----------------------------

در مورد مزرعه يونجه:

يونجه ارقام مختلفي دارد(در حدود 20 نوع) كه بسته به مزرعه ي شما و اينكه در كجا قرار گرفته ايد مي بايست از بذر مناسب استفاده كنيد.

معروف ترين يونجه ها در ايران :همداني/يزدي/سياه/عراقي

ميزان توليد مزرعه ي شما به اب و هواي منطقه بستگي دارد .در مناطق سرد سير 3-4 چين برداشت و در خوزستان تا 20 چين برداشت انجام مي شود.

عمل آوري مزرعه توسط دام حيواني در سال اول بر عملكرد مرزعه ي شما تاثير بسزايي دارد.

حتما و حتما مزرعه با چاه بخريد زيرا اجازه ي حفر چاه منوط به وجود مجوز برداست در منطقه است كه با توجه به خشكسالي هاي اخير تخصيص برداشت آب در اكثر مناطق وجود ندارد و اين يعني اجازه ي حفر چاه جديد در اين مناطق داده نمي شود.

يونجه نياز به آب دارد.

اگر مزرعه ي ديم داريد از كشت اسپرس ديم استفاده كنيد.

-------------------

پيشنهاد من به شما ايجاد يك واحد توليد علوفه به روش هيدروپونيك در كنار گاوداري است.

اين واحد فضاي كم(در حدود 33 متر) اشغال مي كند و روزانه 1 تن علوفه ي سبز به شما تحويل مي دهد كه ايم ميزان براي تغذيه ي حدود 90 راس گاو كفايت مي كند.

هزينه ي اوليه ي اين واحد در حدود 100 ميليون تومان است .هزينه ي توليد يك كيلو علوفه از اين روش در حدود 150 تومان است(مقايسه كنيد با قيمت يونجه) كه همين امر آستانه ي سود شما را بسيار بالا مي برد.ضمن اينكه علوفه ي سبز از خوش خوراكي بسيار بالاتري نسبت به علوفه ي خشك برخوردار است و ضريب تبديل را بالا مي برد.

در مزرعه ي خود هم مي توانيد گندم و يا جو كشت كنيد كه خوراك واحد هيدروپونيك خود را تامين كنيد.

سوالي بود در خدمتم

به به سلام امیر جان

من فک می کردم اولین کسی هستم تو دنیا که مکانیک خوندهولی می خواد بره تو کار دامداری ! دست مریزاد این همه اطلاعات ؟؟! مرسی واقعا که اطلاعات خودتون رو برای دیگران هم قرار میدین.:icon_gol:

فرمودین تولید دام سنگین به صرفه نیست

در صورتی که از روش هيدروپونيك استفاده شه چی؟ به صرفه هستش دیگه ؟ البته شرطش تامین اعتبار یا سرمایه برای احداث این واحد هست که اصلا نمی دونم چی هست و بار اوله که میشنوم. آیا واقعا روزانه یک تن تولید داره؟! چه عواملی در راندمان این واحد می تونه تاثیرگذار باشه و این یک تن کف تولید هستش یا سقف تولید رزوانه ؟

میشه بیشتر بگین؟ مگه واحد هيدروپونيك مصرف کننده گندوم و جو هستش؟ به جز اینا چی لازم داره دیگه؟ البته لازم شد خودم مفصل راجع بهش تحقیق کنم ولی اطلاعات کامل شما خیلی می تونه کمک کنه.

نوشته شما رو باید بارها و بارها خوند فوق العاده هستش

فعلا یه سوال بپرسم که آیا میشه گوسفند رو مثل گاو در یک زمینی به مساحت یک هکتار پرورش داد ؟!

یه دنیا ممنونم از شما چه دوستان خوبی اینجا پیدا میشه

از همه دوستان مجدد سپاسگزارم و خیلی خوشحالم که سوالم رو اینجا پرسیدم

متاسفانه مادرم راضی نیست میگه بچه جون مهندس مکانیکی برو سر کار خودت ! میگم مادرجان اینجا ایرانه و یه کشور جهان سوم. مهندس مکانیک برای آمریکا و کانادا و اروپا خوبه که صنعت درست و حسابی دارن. اینجا مهندس مکانیک حروم میشه واقعا ! اینجا باید پشت میز بشینم یه سری کار الکی انجام بدم و من خوشم نمیاد پشت میز نشینی تازه اگه کار پشت میز نشستن باشه که بند پ یا پارتی بازی لازمشه ! البته هستن کسایی که کار درست و حسابی تو این رشته انجاممیدن ولی خوب در حال حاضر این امکام برای من وجود نداره.

در ضمن مگه دامداری چشه ؟ واقعا لذت داره آدم بتونه تو کشورش تولید کنه و تولیدکننده بشه ضمن این که تو طبیعت هم باشه ...

ولی مادرم خیلی شاکیه و فعلا تو قدم اولش گیر کردیم...:ws52:

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

هيدروپونيك يا آب كشت يا كشاورزي بدون خاك:

در اين روش خاك رو از كشاورزي حذف مي كنند و مواد غذايي بصورت محلول در آب مستقيم به ريشه داده ميشه.

نمونه ي خيلي آشناي اين نوع كشت سبزي هاي سفره ي هفت سين هست.

اين تكنولوژي به خدمت دامداري در آمده تا هزينه هاي تهيه ي علوفه رو كاهش بده.

در حالت طبيعي و كشت درون خاك تنها قسمت هاي هوازي گياه براي تاليف در دسترس هست .اما در كشت هيدورپونيك برگ ساقه و ريشه به مصرف دام ميرسه.بخش زيادي از مواد غذايي در ريشه ي گياهان ذخيره ميشه.همين امر موجب افزايش بازدهي هست.

در روشي كه گفتم يك كانتينر به مساحت كف 33 متر و ارتفاع 3 متر رو طبقه بندي مي كنند و در هر طبقه سيني هاي مقاوم قرار مي دهند.درون اين سيني ها بذر مورد نذر(گندم جو ماش ....) رو قرار ميدهند و درون رديف خود مي گذارند و بوسيله ي نازل هاي اب محيط را مرطوب و مناسب ريشه زني و رشد نگه مي دارند و توسط لامپ هاي مخصوص نور خورشيد را شبيه سازي مي كنند.پس از 7 روز سيني شما حاوي علوفه اي سبز در حدود 15-20 سانتيمتر ارتفاع است.در يك كانتينر 33 متري پس از 7 روز شما روزانه 1 تن علوفه ي سبز خواهيد داشت.تناژ علوفه ي شما بسته به سفارش شما و حجم كانتينر شما مي تواند متفاوت باشد.از 200 كيلو تا چند تن در روز.

1 تن علوفه غذاي حدود 90 راس گاو و يا 250 الي 300 راس گوسفند و يا بز و يا حدود 100 راس اسب است.

ضمن اينكه علوفه ي سبز به خاطر دارا بودن رطوبت نياز دام را مصرف مستيم آب كاهش مي دهد و نيز باعث افزايش شير دهي مي شود.

اين يك دستگاه هست كه در كشور هاي پيشرو در صنعت دام مانند برزيل استراليا و تركيه سال هاي سال است كه استفاده مي شود .در سال هاي اخير يك شركت در اصفهان اقدام به طراحي و ساخت نمونه ي داخلي اين دستگاه كرده كه اگر مايل باشي شماره تماس رو بهتون بدم تا با خودشون بيشتر صحبت كني و اطلاعات لازم رو بگيري.يك شركت در آذربايجان غربي هم اقدام به وارد كردن دستگاه هاي مشابه از تركيه كرده كه در زمان دلار 1200 تومان گران تر از نمونه ي داخلي بود الان كه احتمالا خيلي بايد بيشتر باشه.شماره تماس اون شركت رو هم بخواي مي تونم بدم بهت.

اما اون بخشي كه در مورد كاشت گندم و جو گفتم

براي اينكه روزانه 1 تن علوفه داشته باشي بايد روزانه 100 كيلو بذر داخل دستگاه قرار بدي.خوب شما مي توانيد اين بذر رو خريداري كنيد و يا اينكه با تامين زمين كشاورزي آن را بكاريد.توليد گندم در ايران بصورت ديم بطور ميانگين 1.5 تن در هكتار هست .شما در سال 36500 كيلو گندم لازم داري كه ميشود كشت در 25 هكتار زمين ديم.

البته ميزان محصول شما خيلي با منطقه ي جغرافيايي شما و نوع بذر بكار رفته مرتبط هست.اگر از ارقام پر محصول در مناطق خوش آب و هوا استفاده كنيد تا هكتاري 4 تن نيز مي توانيد برداشت كنيد.

در مورد جو هم به همين منوال هست.

سوال ديگه ي شما در مورد امكان پرورش گوسفند در زميني محدود بود كه جوابش مثبت هست.

در بحث پرواري هرچه حيوان كمتر تحرك داشته باشد زود تر پروار مي شود .درست به مانند انسان كه هر چه كم تحرك تر باشد و خوش خوراك تر زود تر چاق مي شود.

يك زماني براي پرورش شترمرغ به ازاي هر خانواده (3 تايي يا 4 تايي يا 5 تايي) يك هكتار زمين مي بايست در اختيار مي داشتي .اما بعد ها به اين نتيجه رسيدند كه شتر مرغ ها در اين فضا به راحتي مي دوند و جا به جا ي شوند و دوره ي پروار بندي طولاني مي شود به همين دليل اين بند را از قانون حذف كردند.

يا در مورد مرغ فضاي اختصاص يافته به مرغ گوشتي بسيار محدود است و نيز گاو

در مورد گوسفند چون پروار بندي در كشور ما بيشتر توسط عشاير انجام مي شود و عشاير كوچ رو هستند تصور بر اين است كه مي بايست براي گوسفند فضاي زيادي در اختيار داشت.در صورتي كه جا به جايي عشاير از جبر جغرافيايي است و نه طبيعت گوسفند.

ضمن اينكه حيواناتي كه تحرك بالا دارند گوشت سفت و دير پز تري دارند(مانند گوشت شكار).

براي پرورش گوسفند بصورت پرواري و يا گله ي مادر شما نياز به يك آغول داريد .همين.

غذا را تامين كنيد برايشان كافي است .

نياز به فضاي اضافي نيست.

-----------------------

لینک به دیدگاه
هيدروپونيك يا آب كشت يا كشاورزي بدون خاك:

در آذربايجان غربي هم اقدام به وارد كردن دستگاه هاي مشابه از تركيه كرده كه در زمان دلار 1200 تومان گران تر از نمونه ي داخلي بود الان كه احتمالا خيلي بايد بيشتر باشه.شماره تماس اون شركت رو هم بخواي مي تونم بدم بهت.

-----------------------

منظورت همین کشت هیدروپونیکه؟

یادمه ترم 4 سر کلاس عملی باغبانی در این باره سوالی کردیم که تو ایران کجاها این تجهیزات رو دارن؟

فقط به تهران و مشهد اشاره شد:ws52:

و اینکه تو دانشگاه ارومیه فقط واسه آموزش 2 اتاق کار هس(نه در حد تولید)..

اگه مطمئنی هست،میشه شماره شو بدی؟؟

و اینکه تو خود ارومیه هستش یا یکی از شهرستانای آ.غ؟

لینک به دیدگاه
منظورت همین کشت هیدروپونیکه؟

یادمه ترم 4 سر کلاس عملی باغبانی در این باره سوالی کردیم که تو ایران کجاها این تجهیزات رو دارن؟

فقط به تهران و مشهد اشاره شد:ws52:

و اینکه تو دانشگاه ارومیه فقط واسه آموزش 2 اتاق کار هس(نه در حد تولید)..

اگه مطمئنی هست،میشه شماره شو بدی؟؟

و اینکه تو خود ارومیه هستش یا یکی از شهرستانای آ.غ؟

كشت هيدروپونيك كه رايج هست

مخصوصا در گلخانه هاي پرورش گل .كشت توت فرنگي و...

اتفاقا نوع جديدتري از كشت به نام ايرپونيك در حال توسعه هست كه تكنولوژي هيدروپونيك رو داره از ميان بر مي داره .اطلاعات شركت رو برات مي فرستم

در ماكو هست

لینک به دیدگاه

اين تبليغ نيست چون منفعتي براي من نداره و من نسبتي با هيچ كدوم از اين شركت ها ندارم.صرفا براي راهنمايي دوستان هست.

طبق اطلاعات ارايه شده توسط شركت توليد كننده ي كانتيتر هاي كشت هيدروپونيك در اصفهان:

اين سيستم بصورت پيش فرض توانايي توليد روزانه يك تن علوفه ي تازه و غني شده را در 36 متر مربع دارد.اين مقدار توليد برابر با توليد سالانه ي 30 هكتار زمين زراعي مرغوب ميباشد.با اين تفاوت كه اين سيستم بعد از 7 روز محصول مي دهد و زمين بعد از چند ماه.

مزايا:

كاهش سطح زير كشت تا 99.98 درصد

كاهش ميزان مصرف آب به ميزان 99.91 درصد

كاهش هزينه ي سرمايه گذاري به ميزان 98.88 درصد

كاهش نيروي انساني به ميزان 97.5 درصد

كاهش هزينه هاي جاري به ميزان 78.5 درصد

شركت مديتك توليد كننده ي اين دستگاه هست

براي ارتباط:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شركت سيارلار ماكو وارد كننده ي اين سيستم از تركيه:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شماره هاي تماس نزد من هست اگر مايل بوديد پيغام بديد تو پروفايلم

لینک به دیدگاه
براي اينكه روزانه 1 تن علوفه داشته باشي بايد روزانه 100 كيلو بذر داخل دستگاه قرار بدي.خوب شما مي توانيد اين بذر رو خريداري كنيد و يا اينكه با تامين زمين كشاورزي آن را بكاريد.توليد گندم در ايران بصورت ديم بطور ميانگين 1.5 تن در هكتار هست .شما در سال 36500 كيلو گندم لازم داري كه ميشود كشت در 25 هكتار زمين ديم.

ممنون امیرجان

تا حالا تو یه روز این قدر چیز از کشاورزی و دامداری یاد نگرفته بودم :icon_gol:

اگه بحث هيدروپونيك پیش بیاد که دیگه نیازی به خریداری زمین زراعت نیست و پولشو می تونیم صرف همین واحد هيدروپونيك کنیم...

ولی حالا که زمینی در کار نیست اگه بخوایم فرضاً برای 100 راس گاو و حدوداً روزانه 100 کیلو بذر بخریم هزینه اش چقدر میشه؟

اگه واقعا این جوری باشه پس فک کنم خرید این واحد به صرفه تر از زمین زراعی باشه ... حداقل متری 15000 تومن باید بابت یه زمین بدیم و اگه یه هکتار زمین باشه میشه 150 میلیون تومن .

ممنون میشم شماره هر دو رو برام پی ام کنی امیر جان:icon_gol:

در مورد اطلاعات گوسفند هم خیلی ممنون. باید بیشتر روش کار کنم ببینم قضیه این چیه.

چقدر جذابه کشاورزی و دامداری. امروز فکر میکردم با خودم، نکنه راهمو اشتباه رفتم و مکانیک خوندم ولی بیشتر که فکر که کردم دیدم نه تو مکانیک هم خیلی چیزا یاد گرفتم و اضافه بر این عشق همراهش بوده و با علاقه درس خوندم همیشه. این علاقه رو به مکانیک در حال حاضر هم دارم و الان دارم رو یه طرح تمام مکانیکی کار می کنم که شاید منحر به اختراعی چیزی شد یه روزی...!!! به خاطر همین نمی دونم کدومو انتخاب کنم بعضی وقتا واقعاً مردد میشم. شایدم هر دو رو باهم کنار هم داشته باشم آخه نمیشه از هیچ کدومش گذشت !

(ولی به هرکی میگم با لحن بدی میگه دامداری؟ گاوداری؟ هیچکی زنت نمیشه دیگه ! چی میگن اینا ؟!

دوستان ربطی به بحث نداره من فوق عمران ثبت نام کردم(همین جوری الکی زدم) میشه قبل از کنکور ویرایشش کرد و کشاورزی گرایش دام و طیور رو انتخاب کرد ؟! لطفاً اگه اطلاعاتی دارین تو پروفایلم بگین که بحث اینجا منحرف نشه.):icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون امیرجان

تا حالا تو یه روز این قدر چیز از کشاورزی و دامداری یاد نگرفته بودم :icon_gol:

اگه بحث هيدروپونيك پیش بیاد که دیگه نیازی به خریداری زمین زراعت نیست و پولشو می تونیم صرف همین واحد هيدروپونيك کنیم...

ولی حالا که زمینی در کار نیست اگه بخوایم فرضاً برای 100 راس گاو و حدوداً روزانه 100 کیلو بذر بخریم هزینه اش چقدر میشه؟

اگه واقعا این جوری باشه پس فک کنم خرید این واحد به صرفه تر از زمین زراعی باشه ... حداقل متری 15000 تومن باید بابت یه زمین بدیم و اگه یه هکتار زمین باشه میشه 150 میلیون تومن .

ممنون میشم شماره هر دو رو برام پی ام کنی امیر جان:icon_gol:

در مورد اطلاعات گوسفند هم خیلی ممنون. باید بیشتر روش کار کنم ببینم قضیه این چیه.

چقدر جذابه کشاورزی و دامداری. امروز فکر میکردم با خودم، نکنه راهمو اشتباه رفتم و مکانیک خوندم ولی بیشتر که فکر که کردم دیدم نه تو مکانیک هم خیلی چیزا یاد گرفتم و اضافه بر این عشق همراهش بوده و با علاقه درس خوندم همیشه. این علاقه رو به مکانیک در حال حاضر هم دارم و الان دارم رو یه طرح تمام مکانیکی کار می کنم که شاید منحر به اختراعی چیزی شد یه روزی...!!! به خاطر همین نمی دونم کدومو انتخاب کنم بعضی وقتا واقعاً مردد میشم. شایدم هر دو رو باهم کنار هم داشته باشم آخه نمیشه از هیچ کدومش گذشت !

(ولی به هرکی میگم با لحن بدی میگه دامداری؟ گاوداری؟ هیچکی زنت نمیشه دیگه ! چی میگن اینا ؟!

دوستان ربطی به بحث نداره من فوق عمران ثبت نام کردم(همین جوری الکی زدم) میشه قبل از کنکور ویرایشش کرد و کشاورزی گرایش دام و طیور رو انتخاب کرد ؟! لطفاً اگه اطلاعاتی دارین تو پروفایلم بگین که بحث اینجا منحرف نشه.):icon_gol::icon_gol:

قيمت زمين رو چجوري حساب كردي؟متري 15000 تومان زمين كشاورزي؟كجا؟

منطقه اي كه بهت گفتم زمين ديم حدود هكتاري 10 ميليون هست و زمين آبي با سيست آبياري قطره اي هكتاري 23 الي 50.

در مورد اين سيستم تحقيق كن و مطمين شو از كارآمديش.من فقط پيشنهاد دادم ولي تاييد نكردم.تاييدش با خودت هست.كلا در هر زمينه اي تصميم آخر رو خودت با منطق و عقل خودت بگير.من هرچي اينجا گفتم پيشنهاد هست.:ws3:

اگر هم به كشاورزي علاقه داري و هم مكانيك اين دوتا رو با هم تركيب كن كه ميشه:كشاورزي مكانيزه:ws3:

وارد فاز طراحي ماشيت آلات كشاورزي هم ميتوني بشي كه نياز مبرم كشور هست به اي بخش و حتما كارت ميگيره:a030:

لینک به دیدگاه

زمین اطراف کرج موردایی که دیدم البته جاهای خوبش و نزدیک به مسیر رفت و آمد قیمتش این قدر بود !

1 هکتار 10 تومن رو کجا میدن ؟ چه خوبه !

اون که بله من خودمم باید کلی تحقیق کنم تا یه کاری رو انجام بدم ولی مطمئنا پیشنهادهای خیلی خوب شما می تونه آدمو تو مسیر بهتری بندازه.

به نظر من طراحی ماشین آلات کشاورزی رو یه نفره نمیشه انجام داد. سرمایه زیاد می خواد حامی می خواد شرایط آروم می خواد. من در آستانه ازدواج هستم باید تو فکر کار زود بازده باشم !

بعد هم من به گرایش سیالات مکانیک علاقه دارم و این جور چیزا به کارم نمیاد متاسفانه.:ws38:

ممنونم

لینک به دیدگاه
زمین اطراف کرج موردایی که دیدم البته جاهای خوبش و نزدیک به مسیر رفت و آمد قیمتش این قدر بود !

1 هکتار 10 تومن رو کجا میدن ؟ چه خوبه ! :ws3:

اون که بله من خودمم باید کلی تحقیق کنم تا یه کاری رو انجام بدم ولی مطمئنا پیشنهادهای خیلی خوب شما می تونه آدمو تو مسیر بهتری بندازه.

به نظر من طراحی ماشین آلات کشاورزی رو یه نفره نمیشه انجام داد. سرمایه زیاد می خواد حامی می خواد شرایط آروم می خواد. من در آستانه ازدواج هستم باید تو فکر کار زود بازده باشم.

بعد هم من به گرایش سیالات مکانیک علاقه دارم و این جور چیزا به کارم نمیاد متاسفانه.:ws38:

ممنونم

چرا اطراف كرج؟

برو به سمت قزوين هم زمين هاي خوبي داره هم آب و هواي خوب و هم آب فراوان:w16:

زمين هكتاري 10 ميليون ديم هست دوست من و فعلا اجازه ي حفر چاه هم داده نمي شود (چون خودم دنبال حفر چاه هستم اطلاعات دقيق دارم)

هيچ كاري رو يك نفره نميشه انجام داد.ماشين هاي كشاورزي اكثرا داراي سيستم هاي پنوماتيك و هيدروليك هستند كه فكر كنم با علاقه و گرايش شما سازگار باشه

طراحي يك ابزار سرمايه نمي خواد فكر مي خواد .اون ساخت هست كه سرمايه ميخواد .براي ساخت شركت هاي زيادي هستند كه همكاري ميكنند.ضمن اينكه در تاپيك ديگه اي توضيح دادم كه نقش تعاون رو نبايد ناديده بگيريد.با سرمايه هاي كم در قالب تعاوني ميشه كارهاي بزرگ كرد.

دامداري كار زود بازدهي نيست.مخصوصا از نوع دام سنگين.اگر زود بازده ميخواي برو سراغ پروار بندي دام سبك.دوره ي 90 روزه ي پروار بندي باعث ميشه كه بعد از 90 روز اصل و سود پولت رو برداشت كني.ولي دام سنگين اينجوري نيست و بايد سال ها زحمت بكشي.

لینک به دیدگاه

ممنونم

کرج نزدیکه به ما(آخه فقط من نیستم پدرم و دوست پدرم هم هستن اونا اصرار دارن نزدیک باشه)

قزوین رو پیشنهاد می دم بهشون ببینم چی میشه.

منظورم از زود بازده یه سال دو ساله ! آخه من خوشم نمیاد کارمند یه شرکت باشم این برای من دیر بازده حساب میشه.صبح تا شب برای یکی دیگه کار کنم که سر ماه چندرقاز بهم پول بده آخر سر هم همیشه هشتم گرو نه باشه.

من می خوام کارم طوری باشه که مستقل باشم از آقابالاسر.البته آقابالاسری که پول خوب بده هم خوبه ولی نه بیگاری.ضمن این که علاقه هم به دامداری پیدا کردم که این هم فاکتور مهمیه.

دام سبک هم واقعا خوبه. مثلا بلدرچین علاوه بر گوسفند.

فعلا من در مرحله تصمیم گیری هستم، با راهنمایی های شما بهترین راهو انتخاب می کنم ایشالا.

تا حالاش که خیلی استفاده کردم از صحبت هاتون.

یکشنبه هم قراره بریم یه گاوداری رو در اتوبان تهران قم ببینیم.(نمی دونم وضع آبش چیه و ...) ولی باید بریم ببینیم که حساب کار دستم بیاد.

شب خوش:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...