رفتن به مطلب

آنالیز مودال و مودهای ارتعاشی

ارسال های توصیه شده

سلام به دوستان گل

در روند انجام پروژه فاینال به یک سری سوال در مورد ارتعاشات برخوردم

گفتم اگه دوستان صلاح بدونن یک بحثی در موردش داشته باشیم:

1)تعداد مودهای ارتعاشی یک جسم فلکس به چه عوامل داخلی و خارجی ای بستگی داره؟

2)اعداد بدست آمده از آنالیز مودال یک جسم چه اطلاعاتی رو به ما میده؟؟ ساده تر بخوام بگم اینکه اینکه چند تا مود اول صفر میشه و بقیه مودها اعداد غیر صفر میشن چی رو نشون میده؟؟

3)اعداد بدست آمده از آنالیز مودال قابل تغییر هستند برای یک جسم خاص؟اگر بله؟ با چه تغییراتی؟؟؟

ممنون از دوستان

لینک به دیدگاه

سلام حمید جان

تعداد مهم نیست یعنی نمیتونی بگی چه تعداد مود برای بررسی یه سیستم لازمه تا زمانی که تاثیر هر مود رو روی سیستمت پیدا کنی

(یعنی یه تعدادی در نظر میگیرن بعد بررسی میکنن اگه اون تعداد مود مثلا تاثیر بیش از 90 درصدی روی سیستم داشته باشه پس میشه گفت خوبه )

اما اگه تاثیر این تعداد مود روی سیستم مثلا کمتر از 90 درصد باشه پس پاسخ با درصد خطای بیشتری همراه و یکی از عوامل میتونه افزایش تعداد

مود جهت بررسی باشه

برای اینکه بخوای تاثیر هر مود رو پیدا کنی میبایست تاثیر هر مود در راستای جرمتو پیدا کنی

مثلا اگه تعداد مود های مورد بررسیت 30 تا باشه و سه راستای مود x-y-z داریم باید ببینی هر کدوم از مود ها با چند درصد از جرمت پیش بینی شده

خوب با توجه به سیستمت میتونی تشخیص بدی کدوم راستا مودشیپ های بزرگتری داره و کدوم راستای سیستمت برات مهمه

معمولا راستای عمود مهمه پس باید مجموع درصد (تاثیر جرم بر مودهای عمود) رو نسبت به جرم کلت بررسی کنی اگه درصدش بالا شد

میتونه قابل قبول باشه

و کدوم مود مهمترین مود هست ؟ اولین مودشیپ راستای عمودت که نسبت به مودهای اون راستا تاثیر زیادی (غیر قابل چشم پوشی )

قاعدتا اولین مود تاثیر گذارت هست

معمولا جا افتاده مودهای اولیه یا اولین مود رو مهمترین میدونن - که صحیح نیست باید بررسی بشه - ولی در خیلی موارد اولین مود

بیشترین تاثیر رو داره

و هدف از آنالیز برای پدیده رزونانس یا تشدید هست که با فرکانس طبیعی (فارغ از نیروهای خارجی)سیستمت یکی نشده که بشه فرو میپاشه

و باید تمهیدات لازم رو اعمال کنی

اگه 5-6 ماه پیش میپرسیدی مفصل تر توضیح میدادم - مطالعه نداشتم یادم رفته ممکنه جایی رو اشتباه گفته باشم :icon_redface:

مهندس اسی بهتر و دقیق تر میتونه برات توضیح بده

لینک به دیدگاه

تعداد مودها و شکل اونها به چه چیزهایی مربوطه؟

نیروهای اعمالی؟

قیدها؟

گشتاورها؟

من الان نمیدونم چرا جسم فلکسم تو پروژم داره دیفورمیشن میده فسمتهای انتهاییش؟!

چون اصلا گشتاور اعمالیم به اون کاری نداره:دی

شک کردم شاید مربوط به شکل مدهاش باشه؟

تاثیر داره شکل مدهای یک جسم فلکس تو تغییر شکل هاش؟:ws52:

لینک به دیدگاه
تعداد مودها و شکل اونها به چه چیزهایی مربوطه؟

نیروهای اعمالی؟

قیدها؟

گشتاورها؟

من الان نمیدونم چرا جسم فلکسم تو پروژم داره دیفورمیشن میده فسمتهای انتهاییش؟!

چون اصلا گشتاور اعمالیم به اون کاری نداره:دی

شک کردم شاید مربوط به شکل مدهاش باشه؟

تاثیر داره شکل مدهای یک جسم فلکس تو تغییر شکل هاش؟:ws52:

حمید جان اگه دقیقا بگی صورت مسئله ات چیه یا بگی چکار کردی بهتر میشه همفکری کرد

اعمال قید برمیگرده به همون مباحث ارتعاش آزاد ....

اگه اشتباه نکنم بزرگی نیرو ربطی به شکل مود نداشت:ws52:

هر چی نیروت ناگهانی تر شکل مودهای بیشتری نیاز داره

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
مهندس جان

من یکم دیر رسیدم

مسئله حل شد؟؟؟

راستش از استاد مربوطه پرسیدم جواب اینجوری داد که آنالیز مودال یک جسم شکل مودهای ارتعاشی اونو نشون میده

و فرکانسهای طبیعیشو

یعنی یجورایی بهمون میگه جسم با تغییر شکلهایی که شکلشو داره نرم افزار نشون میده چه فرکانسهای طبیعی داره که موقعی که داریم ارتعاش اجباری در هر راستایی به جسم وارد میکنیم حواسمون باشه ارتعاشمون در راستای تغییرات دامنه نشون داده شده در شکل مودهامون نزدیک به فرکانس طبیعیمون نشه که داستان رزونانس به وجود نیاد

من از حرفاش اینا رو فهمیدم

حالا نمیدونم درسته یا نه؟!:ws38:

لینک به دیدگاه
راستش از استاد مربوطه پرسیدم جواب اینجوری داد که آنالیز مودال یک جسم شکل مودهای ارتعاشی اونو نشون میده

و فرکانسهای طبیعیشو

یعنی یجورایی بهمون میگه جسم با تغییر شکلهایی که شکلشو داره نرم افزار نشون میده چه فرکانسهای طبیعی داره که موقعی که داریم ارتعاش اجباری در هر راستایی به جسم وارد میکنیم حواسمون باشه ارتعاشمون در راستای تغییرات دامنه نشون داده شده در شکل مودهامون نزدیک به فرکانس طبیعیمون نشه که داستان رزونانس به وجود نیاد

بله درست بود.

فرکانس طبیعی رو اصلا برای همین پیدا میکنیم که فرکانس تحریک با فرکانس طبیعی رخ نده و پدیده تشدید رخ بده.

اگر آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات رو گذرونده باشین، دقیقا این موضوع هست که با افزایش فرکانس، میله شروع به نوسان میکنه اما در یک فرکانس خاصی، شدت لرزش میله و حتی میز به شدت بالا میره.

اون فرکانس، همون فرکانس طبیعیه.

که توی نرم افزار یا آزمایشگاه میان فرکانس طبیعی رو پیدا میکنند و بارگذاری رو با توجه به دانستن همون فرکانس های طبیعی انجام میده که یا به اون حد نرسه، یا ازش سریعا عبور کنه.

لینک به دیدگاه

و فرکانسهای طبیعیشو

در درستیش که شکی نیست

تقریبا یه چیزی شبیه گره و داستان طناب در حال موج توی پیش دانشگاهی!

لینک به دیدگاه
بله درست بود.

فرکانس طبیعی رو اصلا برای همین پیدا میکنیم که فرکانس تحریک با فرکانس طبیعی رخ نده و پدیده تشدید رخ بده.

اگر آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات رو گذرونده باشین، دقیقا این موضوع هست که با افزایش فرکانس، میله شروع به نوسان میکنه اما در یک فرکانس خاصی، شدت لرزش میله و حتی میز به شدت بالا میره.

اون فرکانس، همون فرکانس طبیعیه.

که توی نرم افزار یا آزمایشگاه میان فرکانس طبیعی رو پیدا میکنند و بارگذاری رو با توجه به دانستن همون فرکانس های طبیعی انجام میده که یا به اون حد نرسه، یا ازش سریعا عبور کنه.

درسته:w16:

و فرکانسهای طبیعیشو

حمید جان درسته توضحیات تکمیلیشم تو پست اول توضیح دادم - اگه جاییش مشکل داری بپرس : :w16:

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

این سوالو تو تاپیک متلب پرسیدم ، که فک کنم جای پرتی بود ...

من سه تا جرم دارم که بینشون و دیوار و ... فنر دمپرهایی هست ... اینم مدلش تو simmechanic :

mabcc2ax9xhoc08hppvc.jpg

الان a2 رو بکشم ، بر حسب زمان خواهد بود ... ینی تو اون FFT اشکال دارم !

یه سوال دیگه هم اینکه اصولاً روند کار همینه دیگه ؟ ها ؟

یه نیروی دلخواه (من سینوسی دادم ...) وارد میکنیم ، پاسخ رو (شتاب رو ور داشتم ) تقسیم بر نیرومون میکنیم ؛ بعد اینو ببریم تو Frequency Domain بهمون همون FRF های خوشکل خودمون را میده ؟

با این وضعیت امتحان هم میخوایم بدیم ... :4564:

لینک به دیدگاه

:ws3:

nqklvvbv3p9uqvc6pe1r.jpg

فقط هنوز سر مدل کردن تیر تو SimMechanics گیر وگور دارم ! بعدش ینی میخوام ببینم دیگه چی میخواد بده سر امتحان ... :gnugghender:

یوخ نبینه این پستهای منو ! :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...