رفتن به مطلب

مدیریت استرس و راههای رسیدن به آن

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان پیرو توافق که دربخش مدیریت تالار به عمل آمد

بااجازه مدیران محترم و فعالین تالار من این تاپیک را ایجاد کردم

تاباایجاد بحث و گفتگو راههای دستیابی به مدیریت استرس را بررسی کنیم

مرسی

لینک به دیدگاه

مرسی

همه انسانها همیشه با درصدی از استرس مواجه هستند که ناخود آگاه برشیوه زندگی و عملکرد آنها تاثیر گذار می باشد

استرس میتواند دردونوع ظاهر شودکه یکی استرس مثبت می باشد که باعث پویایی در کاروتلاش بیشتر و دوری تنبلی برای رسیدن به هدف است

ودیگری استرس منفی است که باعث رخنه در عملکرد فرد و کاهش آن به میزان شدید می شود

ولی نکته مهم این پدیده این است که حذف نمی شود یعنی عنصری نیست با مدیریت کردن آن ، آن را حذف کرد بلکه باید آن را در یک سطح معین قرار داد و حفظ کرد که اثر اول را روی عملکرد فرد بگذارد و باعث کاهش کارکرد فرد نشود

فکر کنم فعلا این مطلب کافی باشه انشالله بامشارکت دوستان منم بیشتر میام تو این تالار

چون من خیلی تواین تالار نیامدم

مرسی

لینک به دیدگاه

ممنون از دعوتت.

راستش من خودم کلاً متأسفانه یا خوشبختانه خیلی کم دچار استرس میشم.

خوشبختانه به خاطر اون استرس منفی و متأسفانه به خاطر اون استرس مثبت. البته به نظرم من بیشتر از 80 درصد استرس ها منفیه.

نمیدونم، واقعاً دلیل خاصی هم ندارم که بگم به این دلیل یا به اون دلیل معمولاً استرس کمی دارم. احساس میکنم یه چیز ذاتیه واسم :ws52:

شایدم واسه این باشه که اکثر مسائل واسم اون اهمیتی که باید داشته باشه رو نداشته.

چون به نظرم استرس بیشتر از همین ناشی میشه که یه موضوعی واسه شخص خیلی مهم باشه و اون شخص بخواد تلاش خیلی زیادی رو میکنه واسه رسیدن بهش و اصرار زیادی داره که بهش برسه و واسه همین این استرس رو داره که بهش میرسه یا نه. هرچی این اصرار واسه رسیدن بهش بیشتر باشه، اون استرس هم بیشتره که میتونه حتی از طرف بقیه القا بشه.

لینک به دیدگاه

به شخصه خودم استرس رو هر روز و هرساعت دارم تجربه میکنم ، یک عامل بازدارنده و به شدت منفی که مهمترین تاثیرش علاوه بر بیماری هایی که منشا اونها استرسه باعث افت عملکرد هم میشه معمولا راهکار های زیادی برای کنترل استرس پیشنهاد میشه ، به شخصه برای من کارایی نداشته ، بعض از این راه کار ها به شرح زیر هستند

1- شاد باشید افراد زیادی هستند که حقیقتا به قدرت شاد بودن در زندگی خود پی نبرده اند. هر بار که می خندید ماهیچه های بدن شما به آرامش می رسد. سعی کنید هر کار و فعالیتی که معمولا موجب شادی شما می شود را در برنامه روزمره خود قرار دهید.

2. ورزش کردن

ورزش های معمول مانند دویدن ، شنا و یا نرمش های روزانه همه می تواند به نوعی در مدیریت استرس ناشی از مسائل جانبی کمک شایانی کند. این امر نه تنها باعث می شود که از استرس ها فاصله گرفته و از عوارض جانبی آن به بدن خود دوری کنید، بلکه سلامتی خود را نیز ارتقا دهید.

3. تمرکز و تعمق با مدیتیشن

مدیتیشن یکی از روش هایی است که به انسان قدرت تمرکز بر انرژی های مثبت درونی را می دهد. شاید این روش برای بسیاری ناشناخته باشد و یا تنها اسمی از آن را شنیده باشند. به نوعی با عمل مدیتیشن انسان سعی می کند بر انرژی ها مثبت تمرکز کند و بدین ترتیب می تواند آرامش اعصاب بالایی را به دست آورد.

4. کنترل تنفس

یکی از راه های کنترل استرس، تمرکز و مدیریت تنفس می باشد. تا به حال بسیار با این موضوع مواجه شده اید که در زمان عصبانیت، با چند بار نفس عمیق تسلط بیشتری بر اعصاب خود پیدا کرده اید. این نوع تنفس اگر به طور صحیح انجام شود بسیار در زندگی روزمره انسان تاثیر می گذارد. در نرمش های روزانه اگر به صورتی آرام حرکت نرمشی را انجام دهید و با آرامش در هوای آزاد نفس بگیرید تمام سلول ها و اعصاب بدن شما تحت تاثیر این عمل خواهند بود.

چهار بار به صورت عمیق نفس بکشید و در هر بار به مدت چند ثانیه نفس را در سینه حبس کنید و سپس به آرامی آن را رها کنید. این کار را تا 8 بار نیز می توانید ادامه دهید، تا زمانی که کاملا احساس آرامش کنید.

5. صحبت و دردل کردن با کسی

وقتی با کسی که با آن احساس نزدیکی و راحتی بیشتری دارید صحبت کنید ، مطمئنا از فشار روزمره بر روی شما کاسته می شود. معمولا سعی کنید کسی را برای صحبت و درددل خود انتخاب کنید که معولا بدون قضاوت های یکطرفه شنونده خوبی برای شما باشد.

6. یوگا

یوگا نیز همچون مدیتیشن یکی از تکنیک های مدرن است. در واقع نوعی از ورزش محسوب می شود که با تمرکز بر روی حرکات باعث می شود تاثیر مثبت و مطلوب تری از حرکات به دست آید. تمرکز بر بدن به طور کل یکی از راه های مدیریت استرس محسوب می شود.

7. حرکات آرامش دهنده

این کار برای کسانی که چند دقیقه ای وقت بیشتر ندارند تا به خود آرامش دهند بسیار مناسب است. لحظاتی که چشمان خود را ببندید و بر روی تک تک عضلات خود تمرکز کرده و به چیزی فکر نکنید و کمی استراحت کنید.

8. مدیریت زمان

یکی از اصلی ترین عوامل استرس زا در حال حاضر زمان است. این امر به دلیل آن است که معمولا مسئولیت های زیادی بر عهده یک فرد قرار می گیرد ولی زمان کافی برای انجام آن نیست. معمولا اولین کار موثر این است که از کارهای اضافی که در حد توان شما نیست خودداری کنید. برای کارها به درجه اهمیت الویت بندی کرده و اگر کاری هست که بتواند تفویض شود، به آن فرد واگذار کنید. همیشه باید سعی کرد نسبت به آینده و کارهای در پیش پیش بینی های لازم صورت گیرد.

9. تنظیم رژیم غذایی

چند عامل زیر در تنظیم رژیم و نوع رویه غذایی پیشنهاد می شود:

میزان مصرف کافئین، نسکافه را کاهش دهید

از مصرف بیش از اندازه شکر خودداری کنید

برای مصرف غذایی خود حد تعادل قائل شوید

10. پرهیز مطلق از بی تحرکی

به شدت پیشنهاد می شود زمانی که تحت فشار و استرس زیاد هستید از گوشه گیری و نشستن در یک جا و در یک کلام بی تحرکی خودداری کنید. چند قدمی راه بروید. و سعی کنید با قدم زدن آرام به خود آرامش دهید. مقالات و تحقیقات بسیاری در زمینه خودداری از بی تحرکی در زمان استرس و استفاده مفید از فضا به جهت انجام حرکات تحرکی صورت گرفته است.

حتی در بعضی موارد نسبت به آموزش نرمش های پشت میز نیز توصیه شده است. اما تاثیر قدم زدن در کاهش استرس بسیار مورد توجه بوده و تاثیرات آن نیز بیشتر قابل لمس است. مهم نیست که به چه میزان باشد، حتی در یک فضای کوچک چند گام برداشتن تاثیر بسیار مثبتی دارد.

علاوه بر این راه ها حتما باید در نظر داشت که هر انسانی نقطه اتکایی برای آرامش در زندگی خود دارد که می تواند آن را به عنوان راه حل درشرایط استرس زای زندگی خود در نظر بگیرد.به طور مثال برای افراد متدین دعا و عبادت یک راه آرامش است برخی مسافرت و استفاده از هوای طبیعی و برخی دیگر گوش کردن به موسیقی را از راه های آرامش خود می دانند. آن چیزی که بیش از همه در درجه اهمیت است این است که نسبت به این معضل که رهاورد زندگی مدرن است مدیریت صحیحی داشته باشیم.

- - - Updated - - -

به شخصه خودم استرس رو هر روز و هرساعت دارم تجربه میکنم ، یک عامل بازدارنده و به شدت منفی که مهمترین تاثیرش علاوه بر بیماری هایی که منشا اونها استرسه باعث افت عملکرد هم میشه معمولا راهکار های زیادی برای کنترل استرس پیشنهاد میشه ، به شخصه برای من کارایی نداشته ، بعض از این راه کار ها به شرح زیر هستند

1- شاد باشید افراد زیادی هستند که حقیقتا به قدرت شاد بودن در زندگی خود پی نبرده اند. هر بار که می خندید ماهیچه های بدن شما به آرامش می رسد. سعی کنید هر کار و فعالیتی که معمولا موجب شادی شما می شود را در برنامه روزمره خود قرار دهید.

2. ورزش کردن

ورزش های معمول مانند دویدن ، شنا و یا نرمش های روزانه همه می تواند به نوعی در مدیریت استرس ناشی از مسائل جانبی کمک شایانی کند. این امر نه تنها باعث می شود که از استرس ها فاصله گرفته و از عوارض جانبی آن به بدن خود دوری کنید، بلکه سلامتی خود را نیز ارتقا دهید.

3. تمرکز و تعمق با مدیتیشن

مدیتیشن یکی از روش هایی است که به انسان قدرت تمرکز بر انرژی های مثبت درونی را می دهد. شاید این روش برای بسیاری ناشناخته باشد و یا تنها اسمی از آن را شنیده باشند. به نوعی با عمل مدیتیشن انسان سعی می کند بر انرژی ها مثبت تمرکز کند و بدین ترتیب می تواند آرامش اعصاب بالایی را به دست آورد.

4. کنترل تنفس

یکی از راه های کنترل استرس، تمرکز و مدیریت تنفس می باشد. تا به حال بسیار با این موضوع مواجه شده اید که در زمان عصبانیت، با چند بار نفس عمیق تسلط بیشتری بر اعصاب خود پیدا کرده اید. این نوع تنفس اگر به طور صحیح انجام شود بسیار در زندگی روزمره انسان تاثیر می گذارد. در نرمش های روزانه اگر به صورتی آرام حرکت نرمشی را انجام دهید و با آرامش در هوای آزاد نفس بگیرید تمام سلول ها و اعصاب بدن شما تحت تاثیر این عمل خواهند بود.

چهار بار به صورت عمیق نفس بکشید و در هر بار به مدت چند ثانیه نفس را در سینه حبس کنید و سپس به آرامی آن را رها کنید. این کار را تا 8 بار نیز می توانید ادامه دهید، تا زمانی که کاملا احساس آرامش کنید.

5. صحبت و دردل کردن با کسی

وقتی با کسی که با آن احساس نزدیکی و راحتی بیشتری دارید صحبت کنید ، مطمئنا از فشار روزمره بر روی شما کاسته می شود. معمولا سعی کنید کسی را برای صحبت و درددل خود انتخاب کنید که معولا بدون قضاوت های یکطرفه شنونده خوبی برای شما باشد.

6. یوگا

یوگا نیز همچون مدیتیشن یکی از تکنیک های مدرن است. در واقع نوعی از ورزش محسوب می شود که با تمرکز بر روی حرکات باعث می شود تاثیر مثبت و مطلوب تری از حرکات به دست آید. تمرکز بر بدن به طور کل یکی از راه های مدیریت استرس محسوب می شود.

7. حرکات آرامش دهنده

این کار برای کسانی که چند دقیقه ای وقت بیشتر ندارند تا به خود آرامش دهند بسیار مناسب است. لحظاتی که چشمان خود را ببندید و بر روی تک تک عضلات خود تمرکز کرده و به چیزی فکر نکنید و کمی استراحت کنید.

8. مدیریت زمان

یکی از اصلی ترین عوامل استرس زا در حال حاضر زمان است. این امر به دلیل آن است که معمولا مسئولیت های زیادی بر عهده یک فرد قرار می گیرد ولی زمان کافی برای انجام آن نیست. معمولا اولین کار موثر این است که از کارهای اضافی که در حد توان شما نیست خودداری کنید. برای کارها به درجه اهمیت الویت بندی کرده و اگر کاری هست که بتواند تفویض شود، به آن فرد واگذار کنید. همیشه باید سعی کرد نسبت به آینده و کارهای در پیش پیش بینی های لازم صورت گیرد.

9. تنظیم رژیم غذایی

چند عامل زیر در تنظیم رژیم و نوع رویه غذایی پیشنهاد می شود:

میزان مصرف کافئین، نسکافه را کاهش دهید

از مصرف بیش از اندازه شکر خودداری کنید

برای مصرف غذایی خود حد تعادل قائل شوید

10. پرهیز مطلق از بی تحرکی

به شدت پیشنهاد می شود زمانی که تحت فشار و استرس زیاد هستید از گوشه گیری و نشستن در یک جا و در یک کلام بی تحرکی خودداری کنید. چند قدمی راه بروید. و سعی کنید با قدم زدن آرام به خود آرامش دهید. مقالات و تحقیقات بسیاری در زمینه خودداری از بی تحرکی در زمان استرس و استفاده مفید از فضا به جهت انجام حرکات تحرکی صورت گرفته است.

حتی در بعضی موارد نسبت به آموزش نرمش های پشت میز نیز توصیه شده است. اما تاثیر قدم زدن در کاهش استرس بسیار مورد توجه بوده و تاثیرات آن نیز بیشتر قابل لمس است. مهم نیست که به چه میزان باشد، حتی در یک فضای کوچک چند گام برداشتن تاثیر بسیار مثبتی دارد.

علاوه بر این راه ها حتما باید در نظر داشت که هر انسانی نقطه اتکایی برای آرامش در زندگی خود دارد که می تواند آن را به عنوان راه حل درشرایط استرس زای زندگی خود در نظر بگیرد.به طور مثال برای افراد متدین دعا و عبادت یک راه آرامش است برخی مسافرت و استفاده از هوای طبیعی و برخی دیگر گوش کردن به موسیقی را از راه های آرامش خود می دانند. آن چیزی که بیش از همه در درجه اهمیت است این است که نسبت به این معضل که رهاورد زندگی مدرن است مدیریت صحیحی داشته باشیم.

لینک به دیدگاه

خوشحالم که اینجا بحث مدیریتی صورت می گیره.:icon_redface:

همه ما ممکنه روزانه در برابر عوامل استرس‌زای زیادی قرار بگیریم كه این عوامل با پیشرفت تمدن و صنعتی‌شدن زندگی روند روبه‌رشد می‌گیرند.که بسیاری از این محرك‌ها تحت كنترل ما نیستند؛ مثل میهمانی كه بدون قرار قبلی میاد. یا روبه‌رو شدن با صحنه سرقت، شنیدن خبر فوت اقوام و نزدیكان و....

از آنجایی كه تمام محرك‌های بیرونی میتونند استرس ایجاد كنند، میتونیم بگیم كه تمامی استرس‌ها نمی‌توانند منفی و مضر باشند و فقدان كامل استرس هرگز امكان‌پذیر نیست، چون انسان موجودی است زنده و موجود زنده نیز در معرض انواع محرك‌ها قرار دارد و نمی‌توان محرك‌های بیرونی او را به طور كامل حذف كرد.

لینک به دیدگاه

مرسی

چه بحث خوبی

یکی یه راهکار بهم بده:hanghead:

لینک به دیدگاه
ممنون از دعوتت.

راستش من خودم کلاً متأسفانه یا خوشبختانه خیلی کم دچار استرس میشم.

خوشبختانه به خاطر اون استرس منفی و متأسفانه به خاطر اون استرس مثبت. البته به نظرم من بیشتر از 80 درصد استرس ها منفیه.

نمیدونم، واقعاً دلیل خاصی هم ندارم که بگم به این دلیل یا به اون دلیل معمولاً استرس کمی دارم. احساس میکنم یه چیز ذاتیه واسم :ws52:

شایدم واسه این باشه که اکثر مسائل واسم اون اهمیتی که باید داشته باشه رو نداشته.

چون به نظرم استرس بیشتر از همین ناشی میشه که یه موضوعی واسه شخص خیلی مهم باشه و اون شخص بخواد تلاش خیلی زیادی رو میکنه واسه رسیدن بهش و اصرار زیادی داره که بهش برسه و واسه همین این استرس رو داره که بهش میرسه یا نه. هرچی این اصرار واسه رسیدن بهش بیشتر باشه، اون استرس هم بیشتره که میتونه حتی از طرف بقیه القا بشه.

ممنون از مشارکتتون

دقیقا صحیح می فرمایید زمانیکه روی یه پیشامد حساس شویم و اصرار به رسیدن به نتیجه داشته باشیم همین عامل ایجاد استرس میشه که آیابهش میرسیم یاخیر

همیشه کلا ردشدن از مسائل نمیتونه مناسب باشه و اینکه کمتر حساس باشیم نمیتونه خوب باشه تایه حدی همیشه حساسیت و پیگیری نیازه ولی اگر بیش ازحدباشه اصلا خوب نیست

لینک به دیدگاه

سلام دوستان جناب آقای وطن پرست درست فرمودند

استرس سبب ایجاد بیماری میشه به ویژه بیماری قلبی و گوارشی چون باعث اخلال درعملکرد دستگاه گوارش میشه

به نظرمن شاید ورزش خوب جواب بده و بشه کمی استرس را کم کرد

البته دربعضی مواردهم استرس به خاطر فقدان کار پیش میاد که کارو فعالیت میتونه آن را کنترل کنه ولی خب بیشتر استرسها شاید درمحیط کار برامون پیش بیاد که آن مربوط به نوع ساختار سازمان و وضعیت کارگر نیز باشه

قبل از اینکه بخواهیم دست به کنترل استرس بزنیم باید قطعا عوامل ایجاد کننده استرس را بشناسیم که خودم یه اشاره ای روش میکنم

1- علل فردی

2-علل گروهی

3- علل سازمانی

4-علل فراسازمانی

فقط یه اشاره ای بکنم علل فراسازمانی بیشتر درحال حاضر برای همه ملموس هست و مربوط به شرایط اقتصادی و رفاه خانواده میشه ولی به بقیه اشاره نمیکنم تا نظر دوستان را داشته باشیم

دوستان به تالار های مرتبط اطلاع رسانی کنید تایه تاپیک پر بیننده ازآب دربیاد من بازهم مبحث دارم که تاپیک درست کنم

نگران نباشید

لینک به دیدگاه

به نظر من که استرس طبیعی و چیز خوبی هست.

چون باعث میشه سلول های خاکستری مغز بیشتر به تحرک بیوفتن.

چه استرس امتحان چه مسابقه ورزشی، چه حتی استرس برای یک جنایت. :w58:

از نظر ذهنی، مشکلی با استرس ندارم.

ولی از نظر جسمی چرا، ممکنه استرس خیلی شدید سبب تپش تند قلب و گرفتن زبانم باشه.

با این تپش قلبش خیلی مشکل دارم، نمیدونم باید چیکار کنم. :hanghead:

لینک به دیدگاه

استرس یه جاهایی سازندس مثلا روز کنکور من اصلا استرس نداشتم و اصلا واسم مهم نبود چی میشه(:w58:) واسه همین ترکوندم اما یه ترم استرس گرفتم مریض شدم:4564: یا خیلی خوشبینانه بی خوابیه که ادم نمیتونه بتونه بره سر امتحان:w02:

من دوس دارم استرس نداشته باشم اینجوری موفق ترم یکی از راههای کم شدن استرس من اینه بیام تو سایت اسپم کنم(:5c6ipag2mnshmsf5ju3)

لینک به دیدگاه

در مواقع ضروری و استرسهای غیر ورزشی پروپرانولول یا ایندرال بخور ،خیلی خوب جواب میده.

لینک به دیدگاه

سلام به شما آقا اسی

ممنون از مشارکتتون

استرس را عرض کردم در مواردی مثبت هست و در مواردی تاثیر منفی میذاره

بله اینکه من هدفی تعیین کنم و دوست داشته باشم به هدف برسم در من شور و اشتیاق و تحرک ایجاد میشه

ولی مثلا شب کنکور اگر آدم استرس بگیره که حالا مثلا اگر قبول نشم مجبورم خدمت برم

این به نظرتون سازنده است یامخرب

واضحه که مخرب میشهاسترس مثل تعارض عمل میکنه اگر تایه حدی حفظش کنیم نقش سازنده داره و اگر زیاد ازحد بشه نقش مخرب داره

مرسی:icon_gol:

استرس یه جاهایی سازندس مثلا روز کنکور من اصلا استرس نداشتم و اصلا واسم مهم نبود چی میشه(:w58:) واسه همین ترکوندم اما یه ترم استرس گرفتم مریض شدم:4564: یا خیلی خوشبینانه بی خوابیه که ادم نمیتونه بتونه بره سر امتحان:w02:

من دوس دارم استرس نداشته باشم اینجوری موفق ترم یکی از راههای کم شدن استرس من اینه بیام تو سایت اسپم کنم(:5c6ipag2mnshmsf5ju3)

سلام به مینای محترم مرسی از مشارکتت

درست میگی من خیلی ازجاها استرس واسم ایجاد شد ونتیجه اش افت شدید فشاربود و حتی درحالت خفیف تر دچار لکنت زبان هم میشم

درست مثل من

منم سرکنکور هیچ استرسی نداشتم چه کارشناسی و چه ارشد و جالب اینه که عملکردمون بهتر میشه

ولی درمواردی استرس باعث بهبود امور و نشاط درکار میشه و واسه همینه که تاکیدزیادی روی برنامه ریزی همه میکنند

مرسی از مشارکنتت خانم مدیر:icon_gol:

لینک به دیدگاه

وقتی فشار روانی و یا جسمی به انسان وارد بشه ،حالتی در روان و تن انسان بوجود میاد که بهش میگن استرس.یعنی یک نیروی خارجی به انسان وارد میشه و واکنش روانی و جسمی به این فشار میشه استرس .همچنین استرس ،واکنشهای عمومی انسان نسبت به عوامل ناسازگار و پیشبینی نشده بیرونی هست.

پس استرس یکجور واکنشه.

رسیدن به حالت استرس در افراد مختلف تحت عوامل استرس زا متفاوته،بعضیا سریع استرس میگیرن در صورتی که بعضیا بیخیالن و دیرتر استرس میگیرن.

ولی اونچه که مسلمه اینه که استرس برای افراد از یه حدی مفیدی و به یه حدی که میرسه مضر میشه. به عبارتی استرس یه طیفه از شدت کم تا شدت زیاد که شدت کمش مفیده و تا یه حدی که زیاد میشه به ماکزیمم تاثیر فایدش میرسه ولی از اون به بعدمخرب میشه.

برای مثال کارمند یا کارگر اگر بره سر کار و برای کارش کمی استرس نداشته باشه ،ممکنه هیچ کاری انجام نده .برعکسشم مثلا یک نفر اگر استرس خیلی زیاد داشته باشه ممکنه توی مصاحبه استخدام و یا آزمون کنگور نتونه توانائیهاشو نشون بده.مثلا استرس برای امتحان اگه معقول باشه آدم توانائیهاش افزایش پیدا میکنه و بهتر درس میخونه.اگر استرس کم باشه درس نمیخونه واگر استرس خیلی زیاد باشه اصلا نمیتونه درس بخونه.

به هر حال استرس زیاد از حد زندگیو فلج میکنه.واسترس کم هم تنبلی و رخوت میاره.

باید استرسو در حد بهینه نگه داشت،منم نمودار مربوطه رو براتون میذارم که ارتباط استرس با عملکرد انسانها توش اومده:

j3bmyv1lrlm4pki9tgoi.jpg

لینک به دیدگاه

باتشکر ازآقا مهرداد

طبق تحقیقات انجام گرفته استرس برروی فرسودگی شغلی و رضایت شغلی کارکنان تاثیر داره

امروزه یکی ازمشکلات سازمانها عدم رضایت سازمانی مدیران وکارکنان ازشغل وسازمانهایشان ورویارویی آنان باعوامل استرس زای درون وبرون سازمانی وعوامل بوجودآورندۀ فرسودگی شغلی می باشدکه باتوجه به اهمیت این سه متغیردرعملکردافرادوسازمان،لازم است که بیشترموردمطالعه وبررسی قرارگیرنددراین خصوص سازمانها باید بتوانندمیزان تحمل کارکنان راافزایش داده وتأثیرعواملی که باعث ایجاداسترس وفرسودگی شغلی می شوندراکاهش دهند تابهره وری فردی وسازمانی ورضایت شغلی افزایش یابد

مدیران دست کم بایدبه سه دلیل به رضایت شغلی افراد و اعضای سازمان اهمیت بدهند:1- مدارک زیادی در دست است که افراد ناراضی، سازمان را ترک می کنند و بیشتر استعفاء می دهنداماافرادراضی کمتردرکارغیبت می کنندوکارشان رامنظم ودقیق انجام می دهند.2- ثابت شده است کارکنان راضی ازسلامت بهتری برخوردارندوبیشترعمرمی کنند.افرادناراضی مستعدانواع بیماریهاازسردرد تا بیماریهای قلبی وعروقی هستند.3- رضایت شغلی ازکار پدیده ای است که از مرز سازمان و شرکت فراتر می رودواثرات آن درزندگی خصوصی فردوخارج ازسازمان مشاهده می شود.وکارمندراضی،شادابی راازسازمان به خانه وجامعه منتقل می کند

فرسودگي كاري عبارت است از يك فرآيند روانشناختي كه تحت شرايط استرس شغلي شديد حادث مي‌شود و خود را بصورت فرسودگي عاطفي- مسخ شخصيت[1] و كاهش انگيزه،‌ پيشرفت و ترقي نشان مي‌دهد ("ليبسون، ايوان سوئيچ، دانلي، 1994"). فرسودگي شغلي يك پاسخ طولاني مدت به استرس‌ هاي ميان فردي و هيجاني شديد در كار است و اين اصطلاح با سه بعد خستگي عاطفي، مسخ شخصيت[2] و احساس اثر بخش نبودن[3] تعريف شده است. «استرس به مجموعه واكنشهاي عمومي انسان نسبت به عوامل ناسازگار و پيش بيني نشده داخلي و خارجي اطلاق گرديده است بدين گونه كه هر گاه تعادل داخلي يا خارجي از ميان برود، استرس پديد مي آيد»

(سید علی شمس نیا ، محمد افشار، مهسا فیاضی)

لینک به دیدگاه

عوامل استرس زای زمانی مهمنرین منابع استرس محسوب می شوندبرای استفاده موثر از زمان و حذف این عوامل اصولا دودسته مهارت مورد نیاز است

1- دسته اول بر استفاده کارآمد از اوقات روز تاکیددارد

2-براستفاده اثربخش از زمان دربلند مدت تاکید دارد

(دیوید ای ، وتن ، ترجمه دکتر سعید جعفری مقدم ، 1384 )

لینک به دیدگاه

منم همیشه قبل از انجام هر کاری استرس دارم (بعضی مواقع خیلی خیلی زیاد و بعضی مواقع کم) اما تا وارد اون کار میشم استرسم از بین میره و راحت کارم را میکنم

ی راه حلی هم که برای خودم پیدا کردم اینکه اون کاری را که میخوام انجام بدم رو چند مرتبه در حالات مختلف توی ذهنم مرور میکنم و براش ی راه حل درست میکنم تا اگه مشکلی پیش بیاد ی امادگی قبلی داشته باشم

لینک به دیدگاه

دکتر کارل آلبرت مشاور در زمینه مدیریت، که در زمینه کاهش استرس کارهای آموزشی انجام می دهد، در کتاب “Stress and the Manager” استرس را به چهار دسته تقسیم می کند:

۱- استرس زمانی

۲- استرس پیش بینی

۳- استرس وضعیتی

۴- استرس ارتباطی

stressed-mom.jpg

در این پست به دو نوع اول می پردازیم:

استرس زمانی:

زمانیکه شما نگران از دست دادن زمان یا کمبود زمان هستید، مثلا سر جلسه کنکور، یا مثلا برای تحویل یک پروژه خیلی جدی، مثلا یک روز قبل از جشن عروسیتون باید کارهای زیادی را انجام بدهید، از طرفی این دلهره را دارید که نکنه به همه کارها نرسم… البته در انسانهای مختلف واکنش های مختلفی هم وجود دارد، بعضی ها ناراحت می شن، عروس/داماد را هم ناراحت می کنن، بعضی ها عصبانی میشن، بعضی ها … ، مثالهای کاری هم که زیادن مثل سر زمان رسیدن به جلسه.

مدیریت استرس زمانی:

اول از همه باید مهارت های مدیریت زمان را خوب یاد بگیرید و تمرین کنید، مثلا همیشه برای کارهای روزانه تان لیست تسک ها (To Do List) داشته باشید و یا در زمان اجرای پروژه تان برای هر یک از خروجی هایتان، برنامه های اجرایی (Action Plan) داشته باشید.

پس مطمئن بشین که زمان کافی را به تسک های با اولویت بالا تخصیص میدهین، البته کمک مدیر پروژه در اولویت بندی تسک ها بسیار میتونه موثر واقع بشه. البته بطور کلی تسک های با اولویت بالاتر اونهایی هستند که شما را به اهداف و خروجی منتهی می کنند.

گاهی اوقات یکم خود مدیریتی لازمه، ببینید که چه کارهایی نیاز به تمرکز بالا داره، چه زمان هایی شما بیشتر تمرکز دارید، صبحا؟ بعدازظهرا؟ که این کار معروفه به اولویت بندی تسکهای صبحگاه. خلاصه اینکه برنامه ریزی کنید چه کاریو چه زمانی انجام بدهید و اینکه اگر لازمه زودتر بیاید و دیرتر برید. ضمن اینکه نیاز هست فرهنگ نه گفتن در بین ما کارکنان ایجاد شود، همچنین مدیران هیچ فردی را به اجبار بر روی پروژه ای نگذارند.

clocks-and-watches.jpg

استرس پیش بینی:

این استرس معمولا زمانی اتفاق می افتد که قرار است در آینده رویداد خاصی اتفاق بیفتد. این استرس احساس ترس از آینده را در دل فرد ایجاد می کند، حسی که آنچنان روشن و معنی دار نیست. مثلا زمانیکه می خواهید در جلسه استخدامی شرکت کنید، استرس این را دارید که در جلسه چه اتفاقی خواهد افتاد، چه سوالاتی پرسیده خواهد شد و …

مدیریت استرس پیش بینی:

از آنجاییکه این استرس با رویدادی که در آینده اتفاق می افتد، مرتبط است، بهتر است که در ذهنتان با استفاده از تکنیک های موجود تصویرسازی مثبتی ایجاد کنید. معمولا اینگونه استرس بدلیل کمبود اعتماد به نفس ایجاد می شود.

برای مثال قرار است شما ارائه ای در هفته آینده داشته باشید، و این استرس در شما وجود دارد که نکنه ارائه خوبی نداشته باشم، در این حین به همان اندازه که تسلط و آمادگی کسب کنید، می توانید در ارائه مطلب موفق عمل کنید، اینکه مثلا چه سوالاتی پرسیده خواهد شد. بهتر است تمامی شرایط و حالات ممکن را بررسی کنید.

یا اگر قرار است در یک جلسه مصاحبه استخدامی حاضر شوید، بهتر است سوالات احتمالی که در این جلسه مطرح می شود، حدس بزینید.

لینک به دیدگاه

در ادامه پست قبل که دو نوع اول استرس، زمانی و پیش بینی را بررسی کردیم، در این پست به بررسی استرس وضعیتی و ارتباطی می پردازیم:

استرس وضعیتی:

استرسی که در هنگام ترس و وحشت ایجاد می شود، و در این زمان انسان کنترلی بر روی استرسش ندارد. استرس وضعیتی به استرسی که فرد در وضعیت های متفاوت دچارش می شود، می پردازد. مثلا اشتباهاتی که ممکن است در جلوی تیمتان مرتکب شوید، از این دست استرس را بوجود می آورد.

مدیریت استرس وضعیتی:

خوب توجه داشته باشید که این نوع استرس معمولا بصورت ناگهانی بوجود می آید، برای مثال ممکن است شما در وضعیتی گیر کنید، که به هیچ وجه نتوانید پیش بینی کنید. برای اینکه این نوع استرس را مدیریت کنید، بهترین راه شناخت از خود است، شناخت حساسیتهایتان و اینکه در این مواقع چه سیگنالهای فیزیکی و احساسی تحت فشار از خود منتشر می کنید.

برای مثال افراد تیمتان شروع می کنند به داد و فریاد سر همدیگر، ناگهان اضطراب تمام وجود تان را می گیرد، دلهره می گیرید که الان چه اتفاقی می افتد، آیا ممکنه رضا صندلی را رو سر محمود خورد کند؟ یا ممکن است صابر با محمود گلاویز شود؟

برای اینکه خودتان را در چنین وضعیتی کنترل کنید لازمست با توجه به سیگنالهای احتمالی پیش بینی کرده و اقدام کنید.

Screen-Shot-2012-01-17-at-7.47.07-PM.png

استرس ارتباطی:

معمولا آن دسته از انسانها با این نوع استرس دچارند که میزان درونگراییشان بیشتر از برونگراییشان است. برای مثال فرض کنید می خواهید در میهمانی شرکت کنید که اکثر حضار آن میهمانی را نمی شناسید، یا مثلا می خواهید کارتان را در سازمانی شروع کنید که هیچ شناختی روی کارکنان آن ندارید، پس طبیعی است یکم نگران شوید، در رابطه با نوع تعاملتان و نوع تعاملی که همکارانتان با شما خواهند داشت. برای مثال شغلهایی چون پزشکی و مددکار اجتماعی از مجموعه شغل هایی است که دچار این استرس خواهند شد، باین دلیل که با افرادی سر کار دارند که یا حالشون خوب نیست یا اینکه دپرس اند.

مدیریت استرس ارتباطی:

برای مدیریت این نوع استرس، از آنجایی که جامعه منشا این نوع استرس است، بهتره بیشتر روی مهارت های ارتباطی تان کار کنید.

اگر روزانه با آدمهای زیادی سرو کار دارید، اگر بیشتر درونگرا هستید، اگر هوش اجتماعی تان از نرم لازم پایین تر است، لازم است روی مهارت های ارتباطی تان بیشتر کار کنید.

اما راهکار دیگری که برای این دسته افراد وجود دارد، اینست که باید سعی کنند به قول معروف از نظر احساسی و عاطفی زیاد با مشتریان، مخاطبان و … قاطی نشوند یا اصطلاحا بصورت یک انسان مکانیکی کار کنند و نسبت به مخاطبانشان سرد باشند.

اما راهکاری دیگری هم وجود دارد، که کاملا با راهکار قبلی متناقض است، حس همدردی با مخاطبتان است، حس همدردی کمک می کند بتوانید نیازها، احساسات و خواسته های او را درک کنید.

و اما نکته آخر اینکه استرس وقتی میاد خبر نمیکنه، تنها میشه اونو از روی سیمپتونهایی که برای شما بوجود میاره، شناسایی کرد، پس سعی کنید قبل از اینکه بیاد برایش برنامه داشته باشید.

امیدوارم این دو تا پست در مدیریت استرس بهتون کمک کنه.

برگرفته از:baseline.ir

لینک به دیدگاه

یکی از راههای کم کردن استرس گفتگوی درونیه

یعنی با خودتون حرف بزنید

من وقتی استرس داشته باشم کلا فلج میشم اما یه مدته دارم همون روند ادمین رو پیش میگیرم وقتی افکار منفی به سراغم میاد یا اگرها, فوری به خودم میگم که چی فرض کن بشه بعد خودمو تو حالتی که اون اتفاق افتاده قرار میدم نمیدونم ولی وقتی اینجور مواقع اون بدترین وضعیت رو جلو چشام میارم از ارزش و اهمیت کار کم میشه درنتیجه استرسم هم کم میشه

با ورزش و پیاده روی تو هوای ازاد هم بسیار موافقم

شخصا کارام وقتی تو یه حالت نرمال عقلانی باشم بهتر پیش میره و رفته

لینک به دیدگاه
یکی از راههای کم کردن استرس گفتگوی درونیه

یعنی با خودتون حرف بزنید

من وقتی استرس داشته باشم کلا فلج میشم اما یه مدته دارم همون روند ادمین رو پیش میگیرم وقتی افکار منفی به سراغم میاد یا اگرها, فوری به خودم میگم که چی فرض کن بشه بعد خودمو تو حالتی که اون اتفاق افتاده قرار میدم نمیدونم ولی وقتی اینجور مواقع اون بدترین وضعیت رو جلو چشام میارم از ارزش و اهمیت کار کم میشه درنتیجه استرسم هم کم میشه

با ورزش و پیاده روی تو هوای ازاد هم بسیار موافقم

شخصا کارام وقتی تو یه حالت نرمال عقلانی باشم بهتر پیش میره و رفته

سلام ممنون از مشارکتتون

نه شما اینطور باشید همه در شرایط عادی بهتر عمل میکنند تا شرایط دارا بودن استرس

شاید باجرات بتونم بگم که بیشتر استرس که ماباهاش مواجهیم از نوع مضر است و به شدت روی عملکرد فرد تاثیر گذاراست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...