رفتن به مطلب

دانشگاه آزاد تهران شمال


پست های پیشنهاد شده

دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال 10 آبان 1365 تأسيس و با 30 نفر دانشجو حركت دانشگاهي خود را آغاز كرد . اين واحد دانشگاهي در حال حاضر با دارا بودن2132 امتياز ، رتبه « جامع » را از آن خود كرده و بيش از 18هزار دانشجو در 108 رشته و گرایش تحصیلی در 9 دانشكده آن به تحصيل اشتغال دارند ( ضمناً مجوز تأسیس نهمین دانشکده واحد تهران شمال با عنوان « دانشکده علوم زیستی » صادر شده است و به زودی به دانشکده های واحد اضافه خواهد شد ) در ترکیب رشته ای دانشجویان واحد ، تعداد تقریبا 2 هزار و 735 نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی با رشد 42 درصد درمقایسه با سال 1387 و 24نفر در مقطع دکترا و 15 هزارو 538 نفر در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در دانشکده های تابعه این واحد مشغول به تحصیل می باشند.

 

P1410747.JPG

همچنین با اخذ مجوز از شورای گسترش آموزش عالی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، این واحد دانشگاهی اقدام به تاسیس هشتمین مقطع دکترای خود در رشته های زمین شناسی با 5 گرایش و زیست شناسی – سلولی ، گیاهی و تکوینی ، شیمی با گرایش شیمی آلی و شیمی کاربردی نموده است ، ضمن این که اقدامات اولیه جهت تأسیس و راه اندازی رشته های ریاضی ، میکروبیولوژی ، فیزیک ، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، اقتصاد سلامت ، شیمی فیزیک ، شیمی معدنی و شیمی تجزیه ، زیست شناسی سیستماتیک گیاهی در مقطع دکترا و 9 رشته زمین شناسی رسوب شناسی ، مترجمی زبان انگلیسی ، مهندسی صنایع ( مدیریت سیستم و بهره وری ) مهندسی صنایع ، فیتوشیمی ، ریاضی کاربردی ، زیست شناسی بیوتکنولوژی ، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، مدیریت بهداشت در مقطع کارشناسی ارشد و 18 رشته نیز در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز تحت اقدام است . در سایر رشته های کارشناسی ارشد نیز تعداد 9 رشته جدید در واحد تاسیس شده است که در مجموع 57 رشته و گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. در این واحد حاکی از قابلیت علمی در راه اندازی و رشد مقاطع مختلف تحصیلات دانشگاهی است.

 

DSC09425.JPG

 

فضاي آموزشي واحد تهران شمال بيش از 35 هزار متر مربع است كه با خريد و تملك زميني به مساحت 211760 متر مربع در حكيميه تهرانپارس ، سرانه فضاي آموزشي ، رفاهي و ورزشي هر دانشجو با احداث سايت دانشگاهي به 10 متر مربع افزايش خواهد يافت .

 

در حال حاضر 554 نفر عضو هيأت علمي تمام وقت و نيمه وقت در واحد تهران شمال در امر تدريس و تعليم دانشجويان اهتمام دارند و بالغ بر 53 هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. دانشجويان اين واحد دانشگاهي نيز در كنار تحصيل در بيش از 34 انجمن علمي ، ادبي و هنري فعاليت دارند به علاوه چاپ و انتشار دهها نشريه دانشجويي در زمينه هاي مختلف علمي، اجتماعي، فرهنگي،سياسي ، كسب عناوين قهرماني در مسابقات ورزشي منطقه 8 و سراسري دانشگاه آزاد اسلامي ، ثبت اختراعات اعضاي باشگاه پژوهشگران جوان واحد تهران شمال شامل : چرخ گوشت ايمن با گلویي مارپيچ ، آئينه ضد بخار ، دستگاه تصفيه ميكروبي آب با استفاده از اشعه فرابنفش و ورق مقاوم حرارتي از پارچه 100 درصد پنبه اي بدون استفاده از آزبست ، اختراع دستگاه جمع آوری زباله های خشک در دریا ، بررسي و ارائه مدل تكتونيكي كمربند چين خورده – رانده با تأكيد به شكل ساختاري زاگرس، بررسي و ارائه مدل Analog of Hotspot ، مدل تكتونيكي pull-apart basin و ساخت روبات مسیر یاب چند منظوره و لامپ نسوز و دستگاه تولید آب شایان ذکر است چاپ 108 مقاله درنشریات ISI و بین المللی 390 مقاله در مجلات علمی- پژوهشی ، 870 مقاله در مجلات علمی – ترویجی و سایر مجلات و همچنین همایش های داخلی و خارجی توسط اعضای هیأت علمی و دانشجویان قابل توجه است .

 

اقدام در جهت انتشار مجلات تخصصي و علمي در هريك از دانشكده هاي واحد حاكي از مشاركت پژوهشگران اين واحد در توليد علم و پژوهش محوري در دانشگاه است.

 

در بخش فرهنگی برگزاري كلاسهاي فوق برنامه ، بزرگداشت مناسبتهاي مذهبي و ملي ، برگزاري مسابقات فرهنگي ، همايش ها و سمينارهاي علمي – فرهنگي ، ارائه خدمات سمعي و بصري ، برگزاري اردوهاي دانشجويي ، ثبت نام و اعزام استادان و دانشجويان به حج عمره مفرده ، برپايي نمايشگاه هاي متعدد ، فعاليت هاي كانون قرآن وعترت ، قابل ذکر است همچنین کسب رتبه اول معاونت فرهنگی واحد تهران شمال در جشنواره نشریات دانشجویی به جهت تعداد انتشار و حمایت از نشریات دانشجویی و کسب رتبه اول نشریه دانشجویی پویش با صاحب امتیازی معاونت فرهنگی در تنوع ، استقلال مطالب و نحوه انتشار و ... ، کسب رتبه اول معاونت فرهنگی واحد به عنوان « برترین های اقامه نماز و ترویج فریضه نماز » در هفدهمین اجلاس کشوری نماز ، تهیه و تدوین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت فرهنگی و ارایه برنامه ها در همین راستا ، تغییر در مفاد بخشنامه اساتید نمونه فرهنگی – علمی ، راه اندازي سايت فرهنگي به نشاني Farhangi.iau-tnb.ac. از اهم شاخص هاي فرهنگي در اين واحد دانشگاهي است .به علاوه دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري ، بسيج دانشجويي نيزدر تعميق باورهاي ديني و آشنايي دانشگاهيان با مسايل سياسي- اجتماعي روز و همچنين شعاير مذهبي فعاليت دارند.

 

این واحد دانشگاهی دارای 5 لابراتوار زبان و 51 آزمایشگاه و 13 کارگاه مجهز به امکانات و دستگاه های پیشرفته از جمله دستگاه جذب اتمی ، FT-IR، فیلم فتومتر و XRD غیره بوده است که به دانشجويان تحصیلات تکمیلی خدمات ارايه مي نمايد . همچنين در راستاي سرويس دهي مطلوب و دستيابي به اطلاعات كتابخانه ، كليه دانشكده هاي واحد به سيستم مكانيزه مجهز شده اند و از خدمات كتابخانه ديجيتالي « رز نت » نيز به طور همزمان هستند.در مجموع بيش از 87279 جلد كتاب با 49212 عنوان و بيش از 8993 جلد مجله فارسي و لاتين در 2138 عنوان در كتابخانه هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال موجود بوده و در دسترس دانشجويان و اعضاي هيأت علمي قرار دارد . لازم به ذکر است تعداد نشریات تخصصی مصوب نیز 9 مجله می باشد .

 

يكي از شاخص هاي در خور توجه واحد تهران شمال ، تجهيز و راه اندازي مركز آموزش ضمن خدمت كاركنان و اعضاي هيأت علمي اين واحد است كه مطابق آمار موجود تاکنون اين مركز آموزشي در نیمه اول سال 87 تعداد52 دوره در1269ساعت برگزار نموده است . ضمن اينكه اين مركز با برگزاري دوره هاي عمومي و تخصصي انفورماتيك در سطح واحد و همچنين واحد هاي منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي ، گامهاي اساسي در ارتقاي كيفيت خدمات آموزشي و علمي برداشته است .

 

عملكرد موفقيت آميز صندوق رفاه دانشجويي واحد تهران شمال نيز در كنار ساير بخش هاي واحد قابل توجه است . این صندوق رفاه دانشجويي واحد تهران شمال از بدو تأسيس در سال 1374 تا كنون بالغ بر29 میلیارد ريال تسهيلات مالي شامل وام ازدواج ، وام ضروری ، قرض الحسنه شهریه به دانشجويان پرداخت نموده است . این در حالی است که بیش از 16 میلیارد ریال نیز وام دولتی در اختیار دانشجویان این واحد قرار گرفته است.

 

گفتنی است در یکسال گذشته در راستای ارتقای سطح کیفی آموزشی و پژوهشی این واحد روند ساخت و ساز در سایت حکیمیه رشد قابل قبولی داشته است بطوریکه مجتمع تربیت بدنی در فضایی بالغ بر 3600 متر مربع با 90 درصد پیشرفت کار و دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی در فضایی بالغ بر 16711 متر مربع با 51 درصد پیشرفت کار و دانشکده علوم انسانی با فضایی در حدود 16662 متر مربع و 37 درصد پیشرفت کار نقطه عطفی در ساخت این پروژه عظیم بوده که به واقع بزرگترین پروژه دانشگاهی در تهران بعد از واحد علوم تحقیقات می باشد. لازم به ذکر است برای بهره برداری از این سایت پیش بینی 5 ساله مد نظر است .

 

در حوزه معاونت دانشجویی این واحد در هر سال تحصیلی بیش از 200 مورد بازدید و سفر علمی یک یا جند روزه با هدف ارتقای سطح علمی دانشجویان به استان های مختلف کشور برگزار می شود. همچنین درهر سال حدود 3هزار نفر دانشجو از تخفیف در شهریه بهره مند گردیده اند و 150 نفر به کار دانشجویی مشغول می شوند تا به این طریق ، مشکلات مالی سد راه ادامه تحصیل ایشان نگردد .

 

این معاونت در هر سال تحصیلی پذیرای حدود 2300 نفر دانشجوی میهمان از سایر واحد ها است و حدود 8500 فقره گواهی نامه موقت و دانشنامه و 3 هزار فقره ریز نمرات در کلیه مقاطع صادر می نماید .

 

بیش از 300 هزار پرس غذای دانشجویی در آشپزخانه واحد پخت و تحت نظارت این معاونت به صورت گرم و همرا با دسر توزیع می شود . مرکز خدمات مشاوره واحد با 4 نفر مشاور همه روزه به دانشجویان خدمات مشاوره ای رایگان ارایه نموده و پیام های آن مرکز به صورت ماهانه در سایت معاونت دانشجویی درج می گردد ضمناً کلیه تیم های ورزشی واحد بیش از 20 رشته ورزشی در مسابقات ورزشی شرکت نموده و به کسب مقام و مدال های مختلف دست می یابد .

 

16 مرکز زیراکس و بوفه تحت نظارت این حوزه در دانشکده ها مشغول ارایه خدمات به صورت مستمر می باشند به علاوه کمیته انضباطی دانشجویی واحد نیز با نظارت حوزه معاونت دانشجویی فعالیت می نماید . انتشار مجلات تخصصی یکی دیگر از برنامه های این واحد در راستای ارتقای کیفیت آموزشی است که بر اساس آن تمامی گروه های آموزشی موظف گردیده اند تا پایان سال جاری یک نشریه تخصصی منتشر نمایند و این تعداد به 20 مجله خواهد رسید . در حال حاضر 13 مجله بصورت علمی و پژوهشی در واحد منتشر می گردد که بعضی از آنها قابلیت انتشار به صورت بین المللی (ISI) را نیز دارند .

 

مدیریت اطلاعات ، آمار و انفورماتیک واحد تهران شمال در کنار سایر حوزه ها تلاش می کند خدمات و تسهیلات قابل قبولی را در جهت رفاه حال دانشجویان ، اساتید ، و کارکنان واحد فراهم نماید . راه اندازی پورتال دانشگاه به نشانی

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
و ارایه آخرین اخبار و اطلاعیه ها و دسترسی به پورتال های اختصاصی دانشکده ها از اهم اقدامات بخش انفورماتیک می باشد . به علاوه راه اندازی ثبت نام اینترنتی و و پرداخت الکترونیکی شهریه ، تجهیز سایت های کامپیوتر دانشکده ها به اینترنت پرسرعت ADSL و افزایش تعداد سیستم های موجود در هر سایت جهت استفاده دانشجویان و نیز تجهیز و پشتیبانی سیستم های واحد از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری ، تخصیص پست الکترونیکی به کلیه اعضای هیأت علمی و برخی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و امکان دسترسی به کتابخانه دیجیتال در سایت هر دانشکده از دیگر فعالیت های این بخش از دانشگاه می باشد .

 

در بخش روابط عمومی راه اندازي پست الكترونيكي به نشاني RAVABET-OMOMI@IAU-TNB.AC.IR ، انتشار 22 شماره از خبرنامه اطلاع رسانی واحد با عنوان « سیمای دانشگاه » ، انتشار اخبار واحد و رویدادهای علمی و پژوهشی واحد در پایگاه اطلاع رسانی و راه اندازی تلفن پيام گير 24 ساعته به شماره 22977967 جهت استماع ديدگاههاي مخاطبين دانشگاهي و انعكاس به مديران ، از ساير فعاليت هاي این بخش از مجموعه دانشگاهی واحد تهران شمال مي باشد .

 

منبع:

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...