رفتن به مطلب

چرا زنان مدیران بهتری هستند !؟

ارسال های توصیه شده

مقدمه

برابری زن و مرد به این معنی نیست که آن ها یکسان هستند. با قدرت گرفتن زنان در محیط کار اختلافات میان زنان و مردان در بین کارکنان جوان و حتی مسن نیز بالا می گیرد و ما متأسفانه باید شاهد این اختلافات در قسمت های مختلف سازمان باشیم. ازدفاتر تجاری گرفته تا کارخانجات و میادین جنگ، امروزه که زنان در جلسات هیأت مدیره سازمان های بزرگ نیز اظهار وجود می نمایند و یا این که توانسته اند شرکت ها و سازمان های خود را تأسیس نمایند و به عنوان مثال نرخ زنان صاحب شرکت تا میزان ۱۰۳ درصد افزایش یافته است در ده سال گذشته، این تفاوت ها و اختلافات در بین گروه های مدیریتی سازمان های بزرگ نیز پدیدار شده است تحقیقات نشان می دهد که روش ها و متدهای زنانه و مردانه در راهبری می تواند مؤثر باشد یعنی هر دو روش دارای تأثیرکذاری خاص خود می باشد، اما وقتی ما آن ها را در کنار هم به مقایسه می گذاریم متوجه می شویم که روش زنانه راهبری سازمان ها دارای امتیازات بیشتری است.

دیدگاه زیست شناسی

تفاوت میان دو جنس زن و مرد ریشه در دو عامل تغذیه و طبیعت دارد و فقط نمی توانیم بگوییم که

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
است که مردان و زنان را شکل می دهد بلکه عوامل زیست شناختی نیز در این میان دارای اهمیت گسترده ای می باشند. محققین تفاوت های فیزیولوژیکی متعددی را کشف نموده اند. در سیستم عصبی خانم ها و آقایان، به طور مثال مغز آقایان حدود ده درصد بزرگ تر از مغز خانم هاست اما زنان دارای سلول های عصبی فعال بیشتری در بخش های خاص مغز می باشند. زنان معمولا دارای بخش کورپوس کولوسوم (corpus collusum) بزرگ تری هستند. (کورپوس کولوسوم به گروهی از سلول های عصبی گفته می شود که ارتباط میان دو نیم کره مغز را یعنی نیم کره چپ و راست شکل می دهد )، این باعث می شود که زنان در انتقال اطلاعات از یک نیم کره به نیم کره دیگر سریع تر باشند. یعنی می توانند از نیم کره چپ مغز که بیشتر فعالیت های محاسباتی و حرکتی را انجام می دهند به همان اندازه استفاده نمایند که از بخش احساسی و بصری نیم کره راست استفاده می کنند اما آقایان معمولا تنها قادر به استفاده از نیم کره چپ مغز خود می باشند. با رشد دختران و پسران، ما شاهد شکل گیری شخصیت ایشان از طریق قواعد و قوانین اجتماعی و محیط اطراف می باشیم ولی این نوع جنس (زن یا مرد بودن) انسان می باشد که رفتار و حساسیت وی را شکل می دهد. کلام ما از آن جا آغاز می شود که ما در صدد مقایسه دو دیدگاه مدیریتی زنان و مردان برمی آییم. دیدگاه مدیریتی مردان یا همان دیدگاه فرمان و کنترل و دیدگاه زنان یا همان دیدگاه مدیریت مشارکتی و توافقی. دبرا بورل مدیر آموزشی مؤسسه مریخ – ونوس در نیویورک می گوید: مدیران زن معمولا اشتیاق بیشتری به ساختن دارند تا به بردن. زنان معمولا مایل به دست یابی و حصول توافق هستند و مایلند تا عقاید و نظریات دیگران را نیز بشنوند و بالعکس آقایان فکر می کنند اگر از دیگران راهنمایی بخواهند آن ها به عنوان یک رهبر ضعیف که از داشتن پاسخ های مناسب بی بهره است شناخته می شوند.

رهبری زنان

· زنان در قدرت بخشیدن و تشویق کردن کارکنان و تیم ها بهتر از آقایان عمل می کنند.

· رفتار زنان به نوعی است که صداقت بیشتری را در کار حکم فرما نموده و درعین حال بیشتر از مردان درارتباط با کارکنان می باشند.

· رهبران زن در واکنش نشان دادن به درخواست های کمک بهتر و سریع تر عمل می نمایند.

· زنان معمولا دارای تحمل بیشتری از این دیدگاه می باشند که جامعه تشکیل شده از افراد متفاوت است و زنان قدرت بیشتری از مردان در پذیرش این تفاوت ها دارند.

· زنان در تشخیص مشکلات بسیار سریع تر و صحیح تر از آقایان عمل می نمایند.

· زنان در مشخص کردن انتظارات شغلی و تهیه بازخوردهای باارزش و تشویق کننده بسیار بهتر از آقایان می باشند.

· مردان در مقایسه با زنان معمولا تصمیم گیرندگانی سریع می باشند. مدیران مرد معمولا در ساختنارتباطات گذرا و تشکیل تیم های موقت در جهت نیل به اهداف کوتاه مدت موفق می باشند.

زنان در ارتباط، با مهارت ها

زنان در ارتباط، با مهارت های بیشتری عمل می کنند

خیلی عجیب است نه؟ پس زنان به عنوان مثال در ارتباطات خود با افراد دیگر دارای مهارت بیشتری می باشند. شما احتمالا فکر می کنید که این ها جزء مهارت های کم اهمیت بوده و جزء عوامل اصلی رشد یک تجارت نمی باشد و یا ممکن است بگویید چگونه این خصایص زنانه باعث می شوند که مدیریت به شیوه بهتری انجام شود؟ در تجارت خانه های مقتصد امروزی که نهایت تمرکز بر افزایش بهره وری می باشد و کارکنان دارای شغل های مختلفی بوده و دارای صداقت لازم در کار می باشند و تکنولوژی باعث گردیده که حتی شرکت های کوچک در تلاش برای بازارهای جهانی باشند. این قدرت که احساسی را در کارکنان به وجود آورید که خود را مسئول، باارزش، و جدا از جمع احساس کنند، باعث یک برتری ویژه ای در سازمان شما می شود، و به قول جفری کریستین در این مقوله بعضی شرکت ها موفق می شوند و برخی خیر و این مسأله ناشی از نوع عمل کرد نیست بلکه ناشی از استعداد است و آن کس که بهترین تیم را دارد برنده نهایی خواهد بود.

برخلاف آن چیز که باعث می شود برخی فکر کنند پول و سرمایه عامل اصلی می باشد، در موفقیت شرکت ها باید بگوییم که وجود افراد با استعداد و نگهداری آنان در شغل مربوطه، بسیار مهم تر می باشد و نگهداری افراد بااستعداد وابسته به نوع ارتباطی است که مدیران با آن برقرار می کنند.و این چیزی است که به قول کریستین، زنان قادر به انجامش به خوبی می باشند.به طور کلی زنان در انتخاب افراد آماده تر ظاهر می شوند و قدردانی ایشان نسبت به کار باارزش افراد بیشتر و بهتر است و به قول تری لبین زنان سؤال می کنند و مردان همیشه عادت به پاسخ گویی دارند و این تفاوت عمده زنان و مردان در هدایت و راهبری تیم ها می باشد. با توجه به این که زنان در شناساندن اهداف شرکت به کارکنان و قدردانی از زحمات ایشان قوی تر می باشند نتیجه می گیریم که زنان معمولا می توانند بهتر از مردان باعث شوند که کارکنان احساس ارزش و قدردانی نمایند و این یکی از راه های بسیار باارزش ارضای کارکنان با کم ترین هزینه می باشد و باعث می شود که کارکنان با ثبات و صداقت بیشتری در کنار شرکت به انجام وظیفه بپردازند. علاوه بر موارد مطرح شده درباره مهارت های زنان در رهبری، تحقیقات اخیر نشان می دهد که زنان در مهارت های خاص مردان نیز دارای قدرت بیشتری می باشند و این شاید به این علت باشد که تجربه چند سال اخیر مدیران زن باعث کسب چنین مهارت هایی نیز در ایشان شده باشد.یک تحقیق تأثیرگذار در سال ۱۹۹۶ توسط مایکل پراوت و جنت اروین نشان می دهد که برخلاف تحقیقات گذشته مبنی بر مهارت زنان در ارتباطات کامل نبوده و باید مهارت های محاسباتی ایشان را نیز به آن اضافه کرد. این تحقیقات هم چنین نشان می دهد که زنان دارای عمل کرد بهتری در دو نیم کره چپ و راست مغز می باشند. زنان در رفتارهای فردی استاندارد نوع بشر در سنین بین ۲۸ تا ۳۱ دارای ارزیابی ممتازتری می باشند و تنها فاکتوری که باعث بروز برخی ضعف ها در زنان می باشد بعد خود – مدیریتی است. به طور مثال بدترین نوع رفتار مشاهده شده در زنان در تسلط ایشان بر خستگی های جسمی و روحی می باشد.

پ.ن:به حق چیزای نشنیده:ws37:

لینک به دیدگاه

به حق چیزای نشنیده:ws37:

دوستانی که درس تئوری های مدیریت پیشرفته رو گذروندن میدونن تو بحث مربوط به ساختارهای سازمانی یکی از چالش ها حضور بانوان درعرصه های مدیریتی هست وجالب اینجاست که تمامی سازمانها وتئوری ها برخلاف نوشتار بالا عمل کردند

این بحث زیاد به تبعیض جنسیتی مربوط نمیشه بلکه مربوط به اصول ومفاهیم مدیریتی هست که خانم ها اصولا نمیتوانند درانجام نقش یک مدیر موفق باشند

اگر سازمانی دوست داره سقوط رو تجربه کنه میتونه به این تئوری به صورت جدی فکرکنه!!

لینک به دیدگاه

دوستانی که درس تئوری های مدیریت پیشرفته رو گذروندن میدونن تو بحث مربوط به ساختارهای سازمانی یکی از چالش ها حضور بانوان درعرصه های مدیریتی هست وجالب اینجاست که تمامی سازمانها وتئوری ها برخلاف نوشتار بالا عمل کردند

این بحث زیاد به تبعیض جنسیتی مربوط نمیشه بلکه مربوط به اصول ومفاهیم مدیریتی هست که خانم ها اصولا نمیتوانند درانجام نقش یک مدیر موفق باشند

اگر سازمانی دوست داره سقوط رو تجربه کنه میتونه به این تئوری به صورت جدی فکرکنه!!

واقعاااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_razz:

چرا خب؟

تو اون درسه چی گفته بود؟

چرا چالشه؟

درس تئوری مدیریت پیشرفته باید حذف گردد:w16:

لینک به دیدگاه

عزیزم اینجا یک جامعه مرد سالار هست دقیقا هم بحث تفکیک جنسیتی هست ! جوامع دیگه به زن اگر مدیر هست نمیگند مدیرمون یک زن مدیر فقط مدیر هست ! در ایران من جای قبلی که کار میکردم جونم در اومد که به آقایان تفهیم کنم اینجا محل کار هست ! من اینجا جنسیتم مطرح نیست ! آقایان من مدیرتونم ! بعد از توبیخ و تنبیه بالاخره براشون جا انداختم که مدیرم و جدی هستم ! در جایی که یک کارگر به من گفت به ما یاد دادند نگذاری یک زن بهت دستور بده !!!!! بله در این جامعه زن نمیتونه موفق باشه ... شاید جا بزنه ! اما اگر مقاوم باشه مشکلی نیست ! بهتر هم عمل میکنه خیلی بهتر ! در جامعه ما متاسفانه عقاید مرد سالاری هنوز هست و گمان نکنم به این زودیها هم برطرف بشه ! مشکل ما درس نیست مشکل ما دید جامعه هست ! وقتی دختری ازدواج میکنه بهش میگند خوب اگر شوهرت راضی نیست کا رو بگذار کنار !!!!! یعنی بعد از ازدواج کل شخصیت یک زن رو مرد تعیین میکنه ! بله نظر مهم هست باید نظر بده نه که بخواد زن رو و کاراش رو و زندگیش رو مطابق خواسته خودش تغییر بده ! به عنوان یک دختر زندگی خانوادگی رو دوست دارم و بهش عشق دارم اما نه اینکه بخاطرش خودم رو فنا کنم ! که فردا خود مرد بگه میخواستی نکنی ! :a030:

لینک به دیدگاه

آغا!!!

چرا جمله ی ما رو بر می داری بعد زیرش توضیحاتی می دی که مارو به فنا بده.....:ws3:

من اینجا از حرفای این سجاد پر مطالعه اعلام برائت می کنم.....:whistle:

این استادمون اینقد سرش به کتاب گرم بوده...هنوز نمی دونه تو دنیای واقعیت....تئوری اصولا می شه یک چیزی تو مایه های زرشک...یا لُنگ.....:whistle:

والا اگه اینجوری بود.....این خانوم های محترم رئیس جمهور نمی شدن....

به این منبع یک نگاهی کنید>>>>>>

یا اینجا رو نگاه کنین......وزرای این رئیس جمهور فرانسه رو 17 تا از 34 تا خانومن...>>>>>>

نکنه اینا سازمان ندارن.....نکنه.....اینا زن نیستن:whistle:

آغا...سرت رو از تو کتاب بکش بیرون ببین دنیا چه خبرهههههه:whistle:

نمی دونم هرچی فکر کردم اسم اون خانوم فرانسوی که یک مدت رئیس شورای پولی اروپا بود...یادم نیومد....یک اروپا سیاست های پولی شون رو دادن دست ایشون....

برو...آغا...برو.......:w02:

پ.ن:من از جامعه ی مردان افراطی عذرخواهی می کنم......ولی من بنده ی خویشم و تو گروه شوما بیا نیستم....:ws3:

لینک به دیدگاه
آقا معین این مطالبیرو که نوشتین از چه منبعی برداشتین؟:ws52:

برادر قبل از پست دادن....یک نگاهی به گوشه کنار پست ها بنداز...منبع رو می بینی...کلیک کنی روش...میری به منبع مورد نظر....

دیگه لقمه رو نباید حاضر و آمده بزارم تو دهن مبارک که......

دقت کن....با صبر و حوصله نگاه کن....منبع رو می یابی درون پست ها:ws37:

لینک به دیدگاه
فکر کنم شما هم در آینده از زن ذلیل های بزرگ بشی....!:banel_smiley_4:

آدم باید ذهن متعادل داشته باشه....

آدم باید منطق متعادل داشته باشه....

آدم باید حق رو بگه....

آدم نباید به دیگران لقب بده....

آدم باید قبل از اینکه حرف بزنه....یا چیزی بنویسه...به معنای اون چیزی که می نویسه آگاه باشه.....

پدرام عزیز...باید تفکر کرد....بالافاصله نباید جواب داد...:ws37:

تو مقاله ای که من نقل قول کردم...آیا حرفی از من بود؟!!با ذکر منبع من یک مقاله رو در این تاپیک قرار دادم....

در ادامه ی بحث وقتی من از سجاد عزیز نقل قول گرفتم.....شوما کامل پست من رو خوندین؟!

دیدین من چی نوشتم؟

من اونجا هم هر چی گفتم منبع دادم......آیا حرف من خارج از منطق بود؟....آیا من جانب داری کردم نسبت به یک جنسیت؟

با اینکه سعی می کنم به زبان طنز پست هام رو بنویسم...ولی سعی می کنم حرفام از منطق بیاد.....:ws37:

از تو دوست خوبم...خواهش می کنم اول پست ها رو کامل بخونی...و بعدا نظر بدی....چون هر حرفی...بار معنای منفی یا مثبت داره.....:ws37:

لینک به دیدگاه
آدم باید ذهن متعادل داشته باشه....

آدم باید منطق متعادل داشته باشه....

آدم باید حق رو بگه....

آدم نباید به دیگران لقب بده....

آدم باید قبل از اینکه حرف بزنه....یا چیزی بنویسه...به معنای اون چیزی که می نویسه آگاه باشه.....

پدرام عزیز...باید تفکر کرد....بالافاصله نباید جواب داد...:ws37:

تو مقاله ای که من نقل قول کردم...آیا حرفی از من بود؟!!با ذکر منبع من یک مقاله رو در این تاپیک قرار دادم....

در ادامه ی بحث وقتی من از سجاد عزیز نقل قول گرفتم.....شوما کامل پست من رو خوندین؟!

دیدین من چی نوشتم؟

من اونجا هم هر چی گفتم منبع دادم......آیا حرف من خارج از منطق بود؟....آیا من جانب داری کردم نسبت به یک جنسیت؟

با اینکه سعی می کنم به زبان طنز پست هام رو بنویسم...ولی سعی می کنم حرفام از منطق بیاد.....:ws37:

از تو دوست خوبم...خواهش می کنم اول پست ها رو کامل بخونی...و بعدا نظر بدی....چون هر حرفی...بار معنای منفی یا مثبت داره.....:ws37:

:w58::w58:

اینا چیههههههه؟!!:w58:

طومار نوشتی؟:w58:

بابا من فقط شوخی کردم.

لینک به دیدگاه

بفرما جناب معین دیدی این هم یک نمونه ! مثلا ما زنها آزادی عمل داریم ! اما در عمل آزادی مرد سالارانه هست ! تو این چنین جامعه ای که زن خوب زنی هست که بشوره بپزه پس انتظاری بیشتر از این نمیشه داشت ! زن خوب زنی هست که هر چی مرد حالا شوهر پدر برادر بگه باید بگه چشم ! انتظاری نمیشه داشت ! در جامعه ای که ..... نه ما مونده حالا حالاها پیشرفت کنیم ! مرسی معین جان از مطالبتون ! :a030: خوب هست گاهی این بحثها وسط کشیده بشه تا خود شما مردها هم متوجه بشید چقدر دید تحقیر آمیز به زن دارید !

لینک به دیدگاه
بفرما جناب معین دیدی این هم یک نمونه ! مثلا ما زنها آزادی عمل داریم ! اما در عمل آزادی مرد سالارانه هست ! تو این چنین جامعه ای که زن خوب زنی هست که بشوره بپزه پس انتظاری بیشتر از این نمیشه داشت ! زن خوب زنی هست که هر چی مرد حالا شوهر پدر برادر بگه باید بگه چشم ! انتظاری نمیشه داشت ! در جامعه ای که ..... نه ما مونده حالا حالاها پیشرفت کنیم ! مرسی معین جان از مطالبتون ! :a030: خوب هست گاهی این بحثها وسط کشیده بشه تا خود شما مردها هم متوجه بشید چقدر دید تحقیر آمیز به زن دارید !

منکه گفتم شوخی بود.:icon_razz:

شما چه زود از کاه کوه میسازیدااااااااا :w58:

لینک به دیدگاه
:w58::w58:

اینا چیههههههه؟!!:w58:

طومار نوشتی؟:w58:

بابا من فقط شوخی کردم.

تکرار می کنم

از تو دوست خوبم...خواهش می کنم اول پست ها رو کامل بخونی...و بعدا نظر بدی....چون هر حرفی..

.بار معنای منفی یا مثبت داره

.....

:ws37:

آدم نباید به

دیگران لقب بده....

آدم باید قبل از اینکه حرف بزنه....یا چیزی بنویسه...

به معنای اون چیزی که می نویسه آگاه باشه.....

دوست خوبم.....زبان طنز...زبان تیزی هست.....

باید با دقت ازون استفاده کنی.....

لقب دادن جز شوخی و طنز نیست.....لقب دادن معنا و مفهوم داره....ذلیل و ذلالت..معنای خودش رو داره.....

شاید بعضی اصطلاحاتی که برای عموم جامعه عادی شده....در حالی اتفاق افتاده که معنای واقعی اون رو درک نکردن....

با من شوخی کن دوست خوبم....ولی لقب نده...چون خودم شوخی می کنم....در مقابل مورد شوخی هم قرار می گیرم...و لقب دادن...جز شوخی نیست....:ws37:

موفق باشی گلم...:w02:

لینک به دیدگاه

ببینید دومسئله کاملا نزدیک به هم دراینجا وجود داره

feasibility یا امکان یک مسئله و Reliability یا قابلیت

تشخیص این دو از هم یخورده مشکل هست

اینکه ترانهاده تصمیمگیری رو بزاریم برعهده بانوان امر محالی نیست ولی فرایند تصمیم گیری درسازمانهای بزرگ وحتی سازمانهای کوچکتر حیاتی ترین بخش عمر یک سازمان به شمار میره وتمامی داده های اماری والگوهای استنتاجی حکایت ازاین مسئله دارن که مردان قدرت تشخیص وتصمیم گیری بالاتری دارن

این به هیچ عنوان نمیتونه ناقض قدرت مدیریت زنان باشه ولی دلیلی هم برای این مسئله موهومی نیست که بگیم قطعیتی درهر استنتاجی وجود داره

یک سازمان شاید با تصمیمات یک خانم موفق ظاهر بشه وسازمانی مشابه با تصمیمات مردان

به هرحال برای همه بانوان مدیر ارزوی موفقیت میکنیم:whistle::icon_gol:

لینک به دیدگاه

من که والا اسما نه اما رسما مدیر عامل بودم ....مشکلی هم نبود .... تئوری رو بگذار کنار .... تو جامعه ما بله زن نمیتونه موفق بشه مگر اینکه عین مردها رفتار کنه ....والا ما که مدیریت میکنیم مشکلیم نیست ...:ws3: حالا بقیه خانوما گند میزنند تو ایران و درگیر جنیسیت میشند نمیدونم :ws3: آقا جان شما هم کمتر مرد سالاری کن :ws3: ببین خود شما دید تفکیک جنسیتی داری به خانوما ... وقتی تو ایران به زنا مجال نمیدید خوب معلومه همین میشه دیگه :ws3: وقتی به پسرهایاد میدند که دختر جنس لطیف وضعیفه همینه دیگه :ws3: عیب نداره موسی به دین خود عیسی به دین خود :ws3: شما فکر خودت رو داشته باش ماهم عمل خودمون رو داریم :ws3: مردها همدهمچین مدیران موفقی نیستند :ws3: ما که اومدیم خرابکاری دو تا آقای محترم قبلی رو جمع کردیم :ws3: دمشون گرم با این مدیریتشون !!!!!

موفق باشیم !!!! :ws3:

لینک به دیدگاه

تاریخ جهان شاهد نقش بسیار عظیم و غیرقابل انکار زنان در حوادث گوناگون است . امروزه که مباحث توسعه کشور های جهان مطرح می ‌باشد ، نقش زنان در این فرآیند به شدت مورد توجه قرار گرفته است . برگزاری جلسات ، سمینار ها و کنگره‌ های متعدد در خصوص جایگاه زنان و نقش آنان در توسعه حکایت از این موضوع حیاتی دارد .

با کمی دقت می ‌توان دریافت که برگزاری این گونه برنامه‌ ها نشان از موضوع نه چندان خوشایند دیگری نیز دارد و آن این است که تاکنون یا حداقل در سده‌ های اخیر نقش زنان به عنوان نیمی از جمعیت جهان در حال توسعه نادیده گرفته شده که این امر نشان از وجود تبعیضات و نابرابری های جنسیتی در زمینه‌ های گوناگون سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و غیره دارد . جامعه انسانی از عدم حضور واقعی زنان در عرصه ‌های مختلف لطمات جبران ناپذیری دیده و بدین خاطر در دو دهه اخیر درصدد جبران این نقیصه بر آمده است .

برای رسیدن به تعادل ، برابری و رفع تبعیضات و در نتیجه توسعه بهتر و کاملتر جامعه ، نیاز به آن است که زنان بتوانند در فرآیند تصمیم ‌گیری در سطوح مختلف جامعه شرکت نمایند . خوشبختانه در بسیاری از کشور ها این تلاش‌ ها ، موفقیت‌ های چشمگیری را در پی داشته است . از آن جمله می ‌توان به کشور هایی همچون نروژ ، دانمارک و فنلاند اشاره نمود که بیش از ۴۰ درصد مناصب تصمیم ‌گیری در اختیار زنان است . متأسفانه در بسیاری از کشور های جهان سوم این مسأله چندان شایان توجه نیست و تنها تعداد محدودی از زنان در پست ‌های مدیریتی و مهم تصمیم ‌گیری کشور قرار دارند . در ایران علیرغم آن که قانون اساسی کشور راه را برای تصدی اکثر مناصب تصمیم ‌گیری برای زنان باز گذاشته با این وجود تنها ۸/۲ درصد مشاغل مدیریتی در کشور به زنان اختصاص یافته است .

لینک به دیدگاه

ممکن است برای خواننده این سؤال پیش آید که به راستی چه ضرورتی به مدیریت زنان در بخش‌ های گوناگون جامعه وجود دارد ؟

در پاسخ به این سؤال بایستی اذعان داشت که امروزه توانمندسازی زنان و مشارکت کامل آنان بر پایه برابری ، در همه زمینه‌ ها از جمله در فرآیند تصمیم‌ گیری و مدیریت جامعه یکی از پیش نیاز های توسعه پایدار می ‌باشد که کشور ما سخت بدان نیازمند است . در جوامعی که هنوز تعادل مطلوب و قابل قبول و مشارکت عادلانه زن و مرد در فعالیت های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی فراهم نشده و فرصت منصفانه بروز خلاقیت و استعداد انسان ها برقرار نگردیده است و فرآیند توسعه آن گونه که انتظار داشته ‌اند موفق نبوده است . تداوم و شتاب توسعه هنگامی رخ خواهد داد که زن و مرد و دوشادوش یکدیگر مسئولیت توسعه را بر عهده بگیرند .

از سوی دیگر کسب مشاغل مدیریتی توسط زنان علاوه بر آن که زنان را در مقابله با تبعیضاتی چون معیار های استخدامی نابرابر ، دستمزد های نابرابر ، فرصت های آموزشی حرفه‌ ای نابرابر ، دسترسی نابرابر به منابع تولیدی و امکانات نابرابر در ارتقای شغلی تواناتر می ‌کند ، سبب بالا رفتن اعتماد به نفس ، کسب یک هویت مستقل و بهبود وضعیت و رشد اجتماعی آنان می ‌شود که کل جامعه از آن منتفع خواهد شد .

علاوه بر این ، رشد دختران و زنان تحصیل کرده دانشگاهی و پیشی گرفتن آنان از مردان جامعه در چند ساله اخیر نمود پیدا کرده است که لزوم بحث مدیریت زنان را بیش از پیش مطرح می ‌سازد .

سؤال دیگر این است که چرا علیرغم آن که بستر قانونی این موضوع وجود دارد ، به عنوان کشوری در حال توسعه نیازمند فعال شدن زنان جامعه هستیم و همه مسئولان نظام بر اهمیت این موضوع اذعان دارند اما در موضوع مدیریت زنان پایین ترین نرخ ‌ها را داریم .

پاسخ این سؤال را می ‌توان در معدود تحقیقاتی یافت که در این زمینه در کشور صورت گرفته است . در تحقیقی که در سال ۱۳۸۱ در مورد علل عدم دستیابی زنان به پست‌ های مدیریتی در بین کارکنان و مدیران چند سازمان به انجام رسیده نشان می‌ دهد که اگر چه مدیران و کارکنان مورد پرسش و کارایی و قابلیت زنان در عرصه ‌های مدیریتی و پست‌ های بالای سازمانی واقفند اما تنها ۶ درصد از کارکنان مرد و پست مدیریت را برای زنان مناسب می‌ دانند . ۳۰ درصد کارمندان مرد از این که مافوقشان زن باشد احساس خوشایندی ندارند . اگر چه همه مدیران مورد پرسش بر این باور بودند که زنان شایستگی لازم برای تصدی پست‌ های بالای سازمانی را دارند اما بیش از ۸۰ درصد آنان مدیریت را کاری مردانه می ‌دانند و بیش از ۵۰ درصد معتقدند که مردان در کار های مدیریتی موفق‌ تر از زنانند و خلاقیت بیشتری از خود نشان می ‌دهند . در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد که عواملی همچون

* مسئولیت‌ ها و محدودیت‌ های خانوادگی

* تجربه کمتر زنان نسبت به مردان در این عرصه

* فراهم نبودن شرایط لازم در جامعه ، همچون نبود زنان در پست‌ هایی چون وزارت و غیره

* وجود برخی ویژگی‌ های جنسیتی زنان

* عدم تمکین کارکنان از مافوق خانم

* اعتماد پایین تر زنان نسبت به مردان در این عرصه از نظر جمعیت نمونه

به عنوان مهمترین عوامل عدم به کارگیری زنان در پست مدیریتی برشمرده شده است .

لینک به دیدگاه

در برخی از خانواده ‌های پدر سالار ایرانی ، نقش‌ ها و رفتار ها بر اساس معیار ها و ارزش ‌های مردانه پایه‌ گذاری و الگوسازی شده است و این الگوسازی ‌ها قادر به تشخیص و ارج نهادن به نقش اثر بخش زنان در سازمان و جامعه نیست .

این نوع خانواده ‌ها زن را موجودی اندرونی ، وابسته و مرد را موجودی بیرونی و مستقل بار می‌ آورند . این فرهنگ تنها وظیفه و نقش زن را فرزندآوری ، نگهداری کودکان ، نظافت و پخت و پز ترسیم می‌ نماید و فعالیت ‌های زنان را تحت الشعاع وظایف خانوادگی قرار می ‌دهد و در فعالیت های سیاسی- اجتماعی نیز نقش زنان به میزان چشمگیری کاهش می‌ یابد .

ویژگی‌ های رفتاری منتسب و مثبت مردان به مراتب بیشتر از زنان ، ویژگی های اجتماعی‌ تر و مبتنی بر هوش و ابتکار غالباً مختص مردان است و ویژگی ‌های زنان عمدتاً فردی و غیر پویاست .

همانگونه که نتایج نشان می‌ دهد گاه برخی از الگوی جنسیتی حاکم بر کتب درسی و برنامه ‌های آموزشی برداشت‌ های سنتی را در اذهان تقویت می‌ کند . این امر امکان دارد سبب شود تا دانش آموزان دختر که زنان آینده جامعه هستند ، نیروی خود را دست کم بگیرند و دارای شخصیتی فاقد خلاقیت و اعتماد به نفس شوند و به سوی پذیرش کار های کم مهارت با وجهه اجتماعی پایین گرایش پیدا کنند . چنانکه گفته شد این عدم اعتماد به نفس در بعضی از زنان وجود دارد به نحوی که حدود ۱۸ درصد کار های مدیریتی را مختص مردان و مردان را در این زمینه موفق تر از زنان می‌ دانند .

این طرز تفکر و نگرش که از برخی از خانواده‌ ها شروع می‌ گردد سبب شده نه تنها مردان نگاه سنتی به زنان داشته باشند بلکه اکثر زنان نیز دارای همان نگرش باشند و بسیاری از آنان قابلیت ‌های خود را مناسب ایفای نقش‌ های اجرایی سطح بالا ندانند .

با توجه به مطالب گفته شده می‌ توان راهکار هایی را جهت حل این مسأله و فراهم آوردن شرایط مناسب تر جهت فعال تر نمودن نیمی از جامعه ارائه نمود :

* ایجاد فرصت‌ های لازم برای تأسیس انجمن ‌ها ، مؤسسات ، سازمان ‌ها و به طور کلی مراکز تجمع زنانه برای آگاهی از کم و کیف پتانسیل‌ های موجود .

* برگزاری دوره‌ های آموزشی برای زنان و آشنایی با حقوق خود ، فراهم کردن زمینه ‌های خود باوری در زنان و آگاه کردن آنها از قابلیت ‌ها و توانایی ‌های فردی ‌شان .

* برگزاری سمینار ها و تشکیل کارگاه ‌های آموزشی برای آشنا شدن مدیران ، سیاستگذاران و تصمیم‌ گیران با مقوله جنسیتی و فواید حضور مؤثرتر زنان در رده ‌‌های بالای تصمیم ‌گیری .

* تشویق و ترغیب مدیرانی که از زنان در سطوح بالای سازمانی استفاده می‌ کنند و امکان به ثبوت رسانیدن لیاقت آنان را با دادن فرصت‌ های لازم فراهم می‌ آورند .

* معرفی زنان برتر و مقایسه عملکرد آنان با مردان هم‌ پایه آنان .

* تلاش در جهت تنظیم کتب درسی متناسب با مسائل روز و تأکید بر مفاهیمی چون خانواده مشارکتی .

* عمل مسئولان نظام از رئیس جمهور تا نمایندگان مجلس به شعار های انتخاباتی شان در مورد زنان .

* انجام پژوهش‌ های علمی در باب مسائل زنان بویژه در مباحث اشتغال ، مدیریت و نقش آنان در توسعه کشور .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...