رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

9ter3-217x300.jpg

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

 

در ادامه ی تاپیک در این مورد اطلاعاتی رو در اختیار دوستان قرار می دهم:ws37:

لینک به دیدگاه

389015_16_terrarium.jpg

 

تراریوم در لغت به معنی باغ شیشه ای است که اولین بار توسط یک پزشک جراح انگلسی بنامNatanail Ward در سال ۱۸۲۹ ایجادشد . البته این کارکاملاً اتفاقی بود و طی یک تجربه ای که هیچ ربطی به باغبانی نداشت دکتر وارد آن را کشف کرد .

 

در واقع او می خواست پرورش دادن و تغییر و تحول پیله ای پروانه را امتحان نمایداما متوجه شد که آلودگی هوای حاصل از کارخانه های لندن که نزدیک منزلش بود مانع از رشد آنها می شود در طی دوره مشابهی دکتر وارد چرخه زندگی پروانه ها را در شرایط طبیعی مورد بررسی قرار داد به این شکل که او شفیره پروانه ای را در یک ظرف مربای قرار داد و سپس مقداری خاک درون آن ریخت بعداز چند هفته دکتر وارد یک گیاه درون آن مشاهده کرد و این گیاه از بذری که درون خاک حاصل شده بود او فهمید وقتی گیاه رطوبت را از طریق سطح برگهایش از دست می دهد.

 

رطوبت روی دیواره شیشه تجمع می یابد و شکل آب در آمده و مجدداً به کف ظرف برمی گردد این چرخه پایدار باران Rain Cycleدرون ظرف ، یکسری شرایط ایده ال برای رشد کامل و سالم گیاه فراهم می کند. دکتر وارد فهمید که این پدیده امری ضروری برای بازگشت مقداری از آب به گیاه برای جلوگیری از خشک شدن آن است و بعد از گذشت چند هفته گیاه بدون هچگونه مراقبتی به رشد خود ادامه داد وی نیز دو باغ شیشه ای (تراریوم) کوچک تهیه کرد که در آن سرخس و نوعی گیاه از خانواده غلات کاشته بود و آنها را با کشتی به سیدنی استرالیا فرستاد و در طول سفر که به مدت هشت ماه به طول انجامید و علیرغم تغییرات فاحش درجه حرارت در طول سفر گیاهان به خوبی رشد کردند و صحیح و سالم به استرالیا رسیدند و مجدداً در شرایط مشابهی آنها را به لندن باز گرداند و بیش از یکصد و پنجاه سال پیش این ظروف برای رشد و جابجایی گیاهان مورد استفاده قرار می گرفتند و امروزه نیز خیلی از خزانه داران ، باغبانها ، گیاه بازان از این ظروف برای کشت گیاهان استفاده می کنند و بیشتر جنبه تزئینی دارد.

 

انواع مدل های تراریوم:

 

مدل آمازون

 

مدل کلاسیک

 

مدل استوایی

 

 

مدل آمازون : مدل آمازون در واقع یک پالوداریوم میباشد یعنی تلفیقی از تراریوم و آکواریوم. زیبایی این مدل نسبت به مدل های دیگر به خاطر ترکیب شدن آکواریوم با تراریوم دو چندان شده و منظره ای شبیه به مناطق جنگلی آمازون را بوجود آورده است. در قست آکواریوم آن لزوما نباید از ماهی استفاده کرد بلکه میتوان از گیاهان آبزی و انواع دوزیستان بهره برد.

 

این مدل دارای طرفداران زیادیست چون تعداد علاقه مندان به آکواریوم بسیار است و هنگامی که این دو با یکدیگر تلفیق شوند بهشتی کوچک برای علاقه مندان به طبیعت بوجود خواهد آمد.

کوچکترین اندازه جهت ساخت این مدل مانند مدل استوایی میباشد یعنی طول ۸۰ عمق ۴۰ و ارتفاع ۹۰ سانتیمتر ( توجه داشته باشید که هرقدر عمق کار بیشتر باشد زیبایی آن نیز بیشتر میشود). در مدل آمازون عموما بین ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر فضا جهت آکواریوم در نظر گرفته میشود و ما بقی جهت تراریوم و فضای خارج از آب. از این مدل میتوانید در همه قسمت های منازل ادارات هتل ها روستورانها به عنوان کاری شیک و کم دردسر استفاده کنید.

 

1280432636_107434569_1-Fotos-de-TERRARIO-HABITAT-BOSQUE-1280432636-300x225.jpg

مزایا :

 

 • قابل اجرا در اندازه کوچک بزرگ و خیلی بزرگ تا ابعاد ۳۰ و ۴۰ مترمربع
 • امکان نصب آبنما و بخار سرد
 • دارای تنوع گیاهی زیاد بسته به ابعاد کار
 • به دلیل کاشت گیاهان در دیواره عمودی دارای تنوع زیاد در طراحی میباشد.
 • امکان نگاه داری از انواع دوزیستان و ماهی ها

 

نگاهداری :

 

نگاهداری از این مدل بسیار ساده تر از مدل های دیگر است به این دلیل که به خاطر تبخیر آب آکواریوم، فضا همیشه مرطوب تر از مدل های دیگر است و نیازی به اسپری کردن آب نیست فقط در صورت داشتن زمان کافیست روزانه ۴ تا ۵ دقیقه درب آن را برای تعویض هوای داخل آن باز کنید.

 

 

مدل کلاسیک : تراریوم مدل کلاسیک ساده ترین و در عین سادگی با جلوه و جذابیت خود چشم هر بیننده ای را مینوازد. این مدل طوری طراحی شده که تقریبا در هر مکانی قابل اجرا میباشد مدل کلاسیک داری ارتفاعی کوتاه میباشد که این باعث امکان نصب آن در مکان های مختلف میشود. کمترین ابعاد برای ساخت این مدل طول ۸۰ عرض یا عمق ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر میباشد.در این مدل گیاهان و تزینات فقط در کف باکس شیشه ای کار میشوند به همین خاطر بلندترین ارتفاع در این مدل ۸۰ سانتیمتر میباشد که در عکس به خوبی مشخص شده است. در مدل کلاسیک بسته یه اندازه کار معمولا در کنار گیاهان از چوب به صورت تنه و سنگ استفاده میشود.

 

این مدل را میتوان به عنوان دیوار جدا کننده به صورتی که از دو طرف دارای دید باشد و یا کنار دیوار، بر روی اپن آشپزخانه، فضای خالی در داخل دیوار که ارتفاع کمی دارد ویا برروی پایه اجرا کرد. زمان اجرا و هزینه ساخت آن نسبت به مدل های کمتر بوده و سریع تر ساخته میشود.

لینک به دیدگاه

011-300x225.jpg

 

مزایا :

 

 • هزینه کمتر نصبت به مدل های دیگر
 • امکان نصب در هر مکان خصوصا مکانهایی با ارتفاع و عمق کم
 • امکان ایجاد تغییر در گیاهان و تزیینات داخلی بعد از طراحی وساخت
 • زمان ساخت نسبتا کوتاه
 • به علت ارتفاع کم نیاز به رسیدگی خاص مانند اسپری کردن روزانه و یا هفتگی آب را ندارد و زمان آبیاری أن طولانی میباشد.

 

معایب :

 

 • امکان نصب آبنما ندارد
 • گیاهانی که در این مدل کاشته میشوند معمولا کوتاه بوده و نصبت به مدل های دیگر تنوع کمتری دارد (تنوع گیاهان در این مدل حدودا ۲۰ تا ۳۰ گونه میباشد)

 

مدل استوایی: تراریوم مدل استوایی همانطور که از نامش پیداست تداعی کننده نمایی از جنگلهای استوایی برای ماست. مدل استوایی پرطرفدارترین مدل دربین تراریوم های شرکت ویواریا میباشد و علت آن را میتوان در تطبیق پذیزی بالا، زیبایی و قابلیت ساخت و طراحی متنوع آن جستجو کرد.کوچکترین اندازه جهت ساخت این مدل دارای ابعادی به طول ۸۰ عمق ۴۰ و ارتفاع۹۰ سانتیمتر میباشد.

 

در این مدل علاوه بر کف باکس شیشه ای در دیواره پشتی آن نیز گل و گیاه کاشته میشود به صورتی که دیواره پشت با مواد مخصوص به شکل صخره ساخته میشود و با گیاهان و انواع شاخه ها تزیین میشود. از این مدل میتوان به صورت جدا کننده کامل دو محیط به صورت نمای یک طرفه و دو طرفه استفاده کرد. این مدل قابل نصب در همه مکان ها خصوصا داخل دیوارها با ارتفاع بلند و کوتاه میباشد. همچنین از این مدل میتوان بر روی پایه کنار دیوار در لابی منازل، ادارات، هتل ها و رستوران ها استفاده کرد. تنوع گیاهان در آن زیاد و امکان نصب آبنما را نیز وجود دارد.

paula-hayes-round-terrarium-286x300.jpg

 

مزایا :

 

 • قابلیت اجرا در اندازه کوچک بزرگ و خیلی بزرگ تا ابعاد ۳۰ و ۴۰ مترمربع
 • امکان نصب آبنما و بخار سرد را دارد.
 • دارای تنوع گیاهی زیاد بسته به ابعاد کار
 • به دلیل کاشت گیاهان در دیواره عمودی دارای تنوع زیاد در طراحی میباشد.
 • امکان نگاه داری از انواع خزندگان را دارا میباشد

 

نگاهداری :

 

اسپری کردن آب به صورت روزانه یا هفتگی که این کار فقط جهت رشد سریع تر و شادابی دوچندان گیاهان شما انجام میشود اما انجام ندادن آن نیز باعث مشکل در گیاهان نخواهد شد و فقط روند رشد کندتر میشود. اگر امکان این را دارید که روزانه ۳ تا ۴ دقیقه دربهای تراریوم را باز کرده و هوای تازه وارد آن کنید سلامتی گیاهان شما چند برابر میشود اما این کار را زمانی انجام دهید که حداقل هفته ای یک تا دو بار گیاهان را اسپری آب میکنید. در غیر این صورت نیازی به این کار نیست (توجه داشته باشید که کلا تراریوم طوری طراحی شده که کمترین نیاز به رسیدگی را داشته باشد و مواردی که ذکر میشود لازم الاجرا نمیباشد و فقط جهت شادابی و تراوت بیشتر گیاهان شماست)

 

 

نحوه ساخت تراریوم:

 

اندازۀ ظرفها باید طوری انتخاب شوند که بزرگی آن برای احاطۀ ۲ یا چند گیاه کافی باشد. مثل تنگ ماهی، ظرف شیشه ای شکلات، آکواریوم، ظرفهای شیشه ای مربا یا بطری بزرگ.برای افراد مبتدی، پیشنهاد می شود که یک ظرف بزرگ و در باز مانند آکواریوم انتخاب شود. کارکردن داخل آن بسیار آسان است و با کسب تجربه شا می توانید از چوبهای بلند و یا بیلچه برای کاشتن گیاهان در ظروفی که دهانه آن کوچک است استفاه کنید.هر ظرف تمیز می تواند برای ساختن تراریوم استفاده شود. نیاز اصلی این است که مانع دخول آب شود. چیزهائی را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای جا دادن گیاهان بزگ باشند و سرپوش آن طوری باشد که مانع خروج رطوبت گردد. کوزه، بطری، آکواریوم ظرفهائی هستند که بطور معمول مورد استفاده قرار میگیرند. طراحی های دیگر مانند بلوکهای شیشه ای می توانند به دکور منزل زیبائی ببخشند.ظرف باید شفاف باشد، زیرا ظروف رنگی و یا کرد نور را کاهش می دهند و در رشد گیاه دخالت می کنند.ظروف می توانند باز یا بسته باشند . گیاهان در ظروف بسته باید رطوبت بالا را بتوانند تحمل کنند. ظروف با درب بزرگ بدون پوشش ممکن است مورد استفاه قرار بگیر اما احتیاج دارد به آبیاری متناوب برای اینکه رطوبت را حفظ کنند. تراریوم های باز خشک هستند و کمتر دچار بیماریهای می گردند.

 

 

کاربرد مخازن و ظروف چهار گوش برای ساخت تراریوم

به دلیل شکل خاص ظروف چهار گوش ، کار کردن با آنها آسانتر بوده و در بین ظروف چهارگوش میتوان از آکواریوم به عنوان گزینه ای مناسب یاد کرد.

آکواریوم کهنه و نشت دار نیز میتواند در این خصوص به خوبی مورد استفاده قرار گیرد و درزهایش را با چسب آکواریوم ، ترمیم و بازسازی کرد.اگر در نظر داریم که آکواریومی برای کار طراحی یا سفارش دهیم بهتر است انواع باریک و بلندش را در نظر بگیریم تا بتوان به راحتی بر روی طاقچه پنجره اتاق قرار داده شود.در صورتی که تمایل و توان ساخت را داشته باشید میتوانید خود با شیشه به ساخت اکواریوم مطلوبتان اقدام کنید .اگر امکان تهیه تلق ضخیم و شفاف وجود داشته باشد از شیشه بهتر است زیرا از شیشه سبکتر بوده و ظریف کاریهای بیشتری در آن میتوان به کار بست.

 

اگر مایل به داشتن مخازن و ویترین های قدیمی باشیم میتوانیم به عتیقه فروشیها سر زده و ظرف مناسب خود را انتخاب کنیم. در این جور مکانها ، ویترین های قدیمی در ابعاد و اشکال مختلفی دیده میشود ، انواعی که مستقیما روی زمین قرار داده میشوند ، پایه دار ، یا انواعی که به دیوار آویزان میشوند و انواعی که برای روی میز مناسب هستند.چهارچوب این ویترینها از چوب بلوط ، گردو یا فلز ساخته شده که دیواره همه آنها از شیشه است و معمولا دری دارد که بوسیله لولا به حرکت در میاید.این ویترینها میتوانند باغهای شیشه ای زیبایی را ایجاد کنند خصوصا اگر روشنایی اتاقمان زیاد باشد.

 

کاشتن و نگهداری گیاه در بطریهای شیشه ای دهان گشاد جالب و در عین حال مشکل است. بهتر است وقتی کمی تجربه و مهارت در ایجاد تراریوم یافتیم به سراغ بطریها برای ایجاد تراریوم برویم .کاشت گیاه در درون بطری به تکنیک و وسایل خاص خود نیازمند است و از اینرو اگر مایلیم از بطری برای ایجاد تراریوم بهره ببریم بهتر است حداقل بطری دهان گشادی را انتخاب کنیم که بتوانیم به راحتی دستمان را درونش فرو برده و در آن کار کنیم.نکته مهم در کاشت گیاه در درون بطری این مطلب است که نوع گیاه و اندازه آن باید دقیقا مورد نظر و توجه قرار بگیرد. زیرا گیاه کاشته شده در درون بطری تقریبا از دسترس ما خارج بوده و امکان هرس و کوتاه کردنش وجود ندارد.

 

 

تراریوم با استفاده از بطری استوانه ای

 

برای کاشت گیاه در بطری باید اندازه نهایی گیاه پس از رشد کامل در نظر گرفته شود و متناسب با آن بطری مناسبی انتخاب و تهیه شود.البته در بطریهایی که دهانه گشادی دارند امکان هرس گیاه وجود دارد و کاشت گیاهان هرس شدنی نظیر پودوکارپوس و گیاهان پاکوتاهی نظیر گلوکسینیا مانعی ندارد.از نظر شکل بطری نیز انتخابهای متعددی در پیش رویمان قرار دارد. از تنگهای کریستالی گرفته تا شیشه های قدیمی مربا و نوشیدنیهای مختلف .

لینک به دیدگاه

تراریوم با استفاده از بطری دراز

 

حتی نیازی نیست که کف بطریها مسطح باشد. بطریهایی که قسمت تحتانیشان مدور است برای آویز جالب است و بدیهی است که وسیله ای که برای اویز کردن انتخاب میشود باید توانایی نگهداری باغ شیشه ای یا تراریوم تازه ساخته و احیانا آبیاری شده را داشته باشد.

بطریهای دهانه تنگ را میتون بدون درپوش نگهداشت زیرا رطوبت زیادی از دست نمیدهند.

 

 

تراریوم با استفاده از بطری ‘گرد دهان تنگ

 

اگر مشاهده شد که گیاه در درون بطری طراوت خود را از دست میدهد میتوان دهانه بطری را با چوب پنبه مسدود کرد.

تعدادی از ویترینهای قدیمی درپوش ندارند و رطوبت موجود در ان بسیار سریعتر از دسترس خارج میشود. در این خصوص باید توجه داشت که از گیاهانی استفاده شود که به رطوبت کمتری احتیاج دارند مانند خانواده کاکتوسها، در غیر اینصورت برای حفظ رطوبت باید از درپوش مناسبی استفاده کرد.قبل از کاشت ظرف را استرلیزه کنید. آنرا با آب گرم و صابون خوب شستشو دهید. اگر از ظرفهای تمیز شیشه ای تجاری استفاده می کنید اجازه دهید که درب ظرف چندین روز قبل از کاشت باز باشد.

 

 

ذغال چوب:

 

از ذغال چوب برای جذب بوی نامطبوع ظرف استفاده می گردد.· پارچه پرده ای فایبر گلاس یا جوراب زنانه نایلونی:این مواد برای جلوگیری از فرو نشستن خاک و از بین رفتن توانایی آن برای زهکشی استفاده می شوند.· چوبهای بلند می توانند مفید باشند. طول مناسب بستگی دارد به ارتفاع ظرفی که برای تراریوم بکار می رود. آنها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند برای حقر چاله هایی که برای کاشت گیاهان بکار می روند.· ممکن است شما از قاشق بزرگ آشپزخانه در جابجایی خاک و مواد زهکشی و از چنگال برای شیار بازکردن استفاده کنید.· اگر دهانه ظرف مورد استفاده ما خیلی کوچک باشد از یک قیف کاغذی یا فویل آلومینیومی برای ریختن خاک به داخل ظرف استفاه کنید.· قیچی خانگی می تواند کمک کند برای حرس گیاهان قبل از اینکه کاشته شوند.· یک اسپری آب پاش برای آب دادن به تراریوم می توند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

طرز تهیه تراریوم:

 

 

مرحلۀ اول:

 

ظرف مورد نظر ار انتخاب کرده، آنرا تمیز و خشک می کنیم. یک لایه سنگریزه داخل ظرف می ریزیم. سعی می کنیم مقدار بیشتری از سنگریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشند. این کار به زهکشی بهتر کمک می کند.زهکشی مناسب ضروری است رای اینکه مطمئن شویم که خاک بیش از حد اشباع نشود که باعث شود ریشه پوسیده شود و گیاه شما از بین برود. میزان مواد زهکشی بستگی به اندازه و شکل ظرف دارد. با توجه به اندازۀ ظرف شما می توانید که لایه ۱ اینچی از مواد را در ته ظرف پخش کنید، بطوریکه تمام ظرف را بپوشاند. (کوچکترین حالت) برای ظرفهای عمیق یا بزرگ حتی لایه ای تا ۳ اینچ نیز ممکن است مورد استفاه قرار بگیرد.گاهی قبل از لایه سنگریزه، لایه نازکی از خزه در ته ظرف قرار می دهند.

 

 

مرحلۀ دوم:

 

برای جذب بوهای ناخوشایندی که موقع آبیاری ایجاد می شود لایه نازکی از ذغال روی لایه سنگریزه های می ریزیم.

 

 

مرحلۀ سوم:

 

قرار بودن یک لایه مواد غیر طبیعی روی زهکش لایه ای را ایجاد می کند که از فرو نشستن خاک و از بین رفتن توانایی آن برای زهکشی جلوگیری می کند. مواردی مثل پارچه های پرده ای فایبر گلاس، جورابهای زنانه نایلونی یا پرده دور انداختنی، موارد خوبی هستند. چون دارای خلل و فرج کافی برای عبور آب هستند که هم خاک و ذرات را نگه می دارند و هم زود فاسد نمی شوند.گاهی از خزه اسفاگنوم نیز به این منظور استفاده می شود.

 

 

مرحلۀ چهارم:

 

به مقدار کافی خاکی تمیز و استرلیزه شده که تقریباً ۵/۱ تا ۴/۱ حجم ظرف را پر می کند، اضافه می کنیم. برای دادن جلوه بیشتر به تراریوم، خاک را بطور مسطح در ظرف نمی ریزیم، بلکه آنرا شیبدار و تپه مانند می ریزیم تا گیاهان در سطوح مختلف قرار گیرند. خاک را از پشت به سمت جلو شیبدار کنید. معمولاً اختلاف سطح بین خاک جلو خاک عقب ۱ تا ۲/۱ اینچ می باشد. اگر چه، اگر تراریوم دایره ای است، شما می توانید سطح صافی را برای کشت داشته باشید.می توان از خاکهای گلدانی بسته بندی شده که استرلیزه هم هستند استفاده کرد یا اینکه از مخلوط خاک باغچه و پیت ماس محیط کشت را تهیه کرد.خاک باید نرم، دارای زهکشی خوب و بدون کود باشد.

 

برای تراریوم نواحی گرمسیری با گیاهان شاخ و برگدار، یک قسمت خاک، یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت استفاده کنید. اگر شما می خواهید یک باغ کاکتوس ایجاد کنید از خاک زبر که از یک قسمت خاک و یک قسمت شن تشکیل شده است استفاده کنید.برای از بین بردن عوامل بیماری زا در خاک تهیه شده می توان به روش زیر عمل کرد:ابتدا خاک را مرطوب کرده و در سینی بزرگ پهن کنید. سپس آنرا تحت دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید. هر ۵ دقیقه یکبار نیز خاک را به هم بزنید. به این ترتیب خاک استرلیزه خواهد شد.

 

خاک مورد استفاده تان را قبل از استفاده مورد آزمایش قرار دهید، به این صورت که آنرا با دست فشار دهید، اگر به راحتی فشرده شود مقداری پرلیت و وری کولات برای کمک به زهکشی به خاک اضافه کنید.خاکی که به تراریوم اضافه می شود نسبتاً خشک باشد، در غیر اینصورت به دیواره ها می چسبد.خیلی از اوقات خاک می تواند با طراوت شود به وسیله بریدن لایه بالایی خاک و اضافه کردن خاک تازه.

 

 

مرحله پنجم:

 

بعد از تهیه محیط کشت و قرار دادن در ظرف، نوبت به انتخاب و کاشت گیاهان می رسد.دنبال گیاهانی باشد که رشد کم و برگهای کوچک داشته باشند. برای تهیه تراریوم،گیاهانی باید انتخاب شوند که علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ زیبا، رشد کندی داشته باشند. همچنین توانایی تحمل رطوبت زیاد هوا و خاک، و نور کم را هم داشته باشند. ما در تراریوم گیاهانی را می توانیم پرورش دهیم که به درجه رطوبت بالایی،نیاز دارند. که در غیر اینصورت در هوای خشک خانه این گیاهان از بین می روند.

 

تعدادی از گیاهانی که می توان از آنها در تهیه تراریوم استفاده کرد عبارتند از : کالاته آ، پیرومیا، سرخس، فیتونیا، پتوس، کاماادورا، سارانتا، کراسولا یا گیاهانی مثل بنفشه، توت فرنگی وحشی و …کاکتوس، گیاهان گلدار گرمسیری یا یک ترکیب از گیاهان رنگارنگ برای استفاده در تراریوم مناسب هستند. گیاهان به رشد پیوسته و آرام نیاز دارند، همچنین باید توانایی همزیستی با گیاهان همراهشان را در شرایط یکسان داشته باشند. هرگز از ترکیبی از گیاهان که نیازهای رشد مختلفی دارند استفاده نکنید. گیاهانی را انتخاب کنید که از لحاظ واریته، اندازه، بافت و رنگ احتیاجاتشان مشابه یکدیگر باشد.

 

بهتر است گیاهانی مورد استفاده قرار بگیرند که از لحاظ اندازه مناسب برای ظرف انتخاب شده باشند. گیاهانی که دارای رشد کم هستند به دستکاری و نگهداری کمی نیاز دارند. اگر شما می خواهید که توجه بیشتری به آنها داشته باشید می توانید گیاهانی که رشد بیشتری دارند را آزمایش کنید. آنها به تربیت بیشتر و مداوم نیاز دارند اما شما می توانید تنوع بیشتری در تراریوم خود داشته باشید.اگر ظرف تراریوم طوری است که تمام سطوح شفاف بوده و دارای دید است باید گیاهان بزرگتر را نزدیک به مرکز کاشت. اما اگر فقط ۲ یا ۳ سطح آن دیده می شود، گیاهان بلند تر باید در قسمت دیواره پشتی جای داده شوند .

 

ترتیب گیاهان را بوسیله حرکت آنها در داخل ظرف (اگر دهانه ظرف بزرگ باشد) یا محل بازی که اندازه آن مشابه تراریوم باشد تعین کرد .گیاهان نباید خیلی نزدیک هم کاشته شوند، بلکه باید فضای کافی برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شود.گیاه باید طوری مستقر شود که پایه گیاه همسطح سطح بالای خاک باشد . اجازه ندهید که پایه گیاه بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.

 

گیاهان گرمسیری و جنگلی در تراریوم بسته ویا دریچه دارمورد استفاده قرار بگیرد. گیاهان آبدار و شاداب در ظرفهای باز مورد استفاده قرار بگیرد .بسیار مهم است که گیاهان فاقد حشره یا بیماری باشند .هر برگ آسیب دیده یا زرد یا هر برگی که نشان از آسیب حشره یا بیماری دارد را فوراً جا به جا کنید.اگر بیماری برای شما دارای اهمیت است گیاهان را در یک بسته پلاستیکی برای دو هفته قبل از کاشت در تراریوم قرار دهید، اگر بیماری وجود داشته باشد روی شاخ و برگ و ساقه نمایان می شود. سریعا گیاه را در ظرف بکارید، تا ریشه های بدون حفاظ خشک نشوند .

 

وقتی در یک ظرف با دهانه عریض کشت می کنید از قاشق برای در آوردن خاک استفاده کنید. اگر از ظرفی با دهانه باریک استفاده می کنید باید روشی برای قرار دادن گیاه در تراریوم ایجاد کنید. برای وارد کردن نباتاتی که ریشه آنها بزرگ است آنها را داخل کاغذ یا پارچه پیچانده و فرم می دهند . از یک انبر بلند و باریک یا چوبی که انتهای آن سیم حلقوی بسته شده است استفاده کنید. با این چوب چاله را قبل از کاشت حفر کنید و بعد از کاشت چاله را پر کنید و اطراف آن را به آرامی فشار دهید . ک چوب بلند که انتهای آن یک چوب پنبه قرار دارد وسیله مناسبی برای محکم کردن خاک اطراف گیاه است .بر خلاف باغ لازم نیست که ریشه ها را شل و نرم کنید. در تراریوم نمی خواهیم که گیاهان رشد سریع داشته باشند و باقی ماندن ریشه ها به صورت گلوله ای متراکم باعث می شود که رشد گیاهان آهسته باشد .

 

 

مرحله ششم :

 

بعد از کاشت گیاهان، می توان تراریوم را با استفاده از تخته سنگ، چوب شکسته، خزه و چیزهای دیگر تزئین کنیم. با این عمل یک دنیای کوچک زندگی گیاهی ترسیم می شود.

 

 

مرحله هفتم :

 

ظرف را با در پوش یا سینی شیشه ای بپوشانید. در این مرحله ارتباط با محیط قطع می شود و جنگل بارانی مینیاتوری ایجاد می شود .

 

 

مرحله هشتم :

 

هر گیاهی را که شروع به پوسیدگی می کند جابجا کنید . پوسیدگی معمولاً در اثر رطوبت زیاد بوجود می آید. اگر این اتفاق در تراریوم بسته بیفتد در پوش را حرکت دهید تا ظرف خشک شود. تراریوم بسته را در هفته اول بعد ازکاشت در نظر بگیرید. در این زمان غالباً بیماریها شروع می گردد. هر برگی که می میرد یا گیاهی که شروع به پوسیدگی می کند باید سریع از بین برود قبل از اینکه مشکل به سایر گیاهان نیز سرایت کند. در بیشتر حالات، بعد از چند هفته تراریوم استقرار پیدا می کند و خطر بیماری ها کاهش پیدا می کند .نظارت خود را برای برگهایی که می افتد و یا هر قسمتی از گیاه که دچار پوسیدگی می شود ادامه دهید.

 

 

توصیه‌های مهم برای نگهداری از کشت درون شیشه ای :

 

کود :

 

عدم موفقیت بسیاری از تراریوم ها در نتیجه کود بیش از اندازه می باشد . کمتر از یک سال بعد از کاشت برنامه ای برای کود دادن نداشته باشید .اگر گیاهان به زردی گراییده شوند و با قدرت رشدشان بدون هیچ دلیل مشخصی کم شود، کود سبکی که به صورت محلول با آب است به نسبت ۴/۱ گیاهان خانگی داده شود .

 

 

آبیاری :

 

پس از کاشت، گیاهان را با اسپری آبیاری کرده، که در این صورت برگهای آنها نیز تمیز می شوند. آبیاری شدید باعث از بین رفتن گیاهان می شود. هیچگاه آب را به طور مستقیم روی تراریوم نریزید، زیرا محلی برای زهکشی که آب از آن خارج شود وجود ندارد. آب به مقداری اضافه کنید که فقط خاک مرطوب شود. هیچگاه آب جمع شده در زیر لایه سنگریزه نداشته باشید. زیرا آب باعث خواهد شد که ریشه گیاه دچار پوسیدگی شود. وقتی که کناره های ظرف خشک هستند و هیچ رطوبتی در کناره ها آشکار نیست، مقدار کمی آب اضافه کنید .اگر در اثر آبیاری زیاد فضای داخل ظرف مه آلود شود ،در ظرف را بر می داریم تا آب اضافی تبخیر شود، سپس در ظرف را می گذاریم .وقتی که گیاهان برای اولین بار در تراریوم کاشته می شوند، تراریوم شروع به ایجاد آب و هوای مناسب گیاه می کند. گیاهان رطوبت را از برگهایشان از دست می دهند که روی شیشه متمرکز می شود و دوباره به خاک بر می گردد. این چرخه باعث می شود که تراریوم برای مدتها احتیاج به آبیاری نداشته باشد. در تراریوم های بسته فاصله آبیاری می تواند ۱ ماه یا بیشتر باشد. در بیشترین حالت، به آبیاری در هر دو هفته یک بار نیاز دارید، که این به شرایط بستگی دارد .

 

 

نور :

 

تراریوم را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. اجازه تابش مستقیم باعث افزایش درجه حرارت داخل تراریوم می شود و باعث سوختگی گیاه خواهد شد .تراریوم را در جایی قرار دهید که نور غیر مستقیم کافی داشته باشد. پشت پنجره های شمالی بهترین مکان خواهد بود بیشتر گیاهان که برای تراریوم مناسب هستند به نور بیش از اندازه نیاز ندارند، اما مقدار نور باید خوب باشد اگر تراریوم در محلی قرار دارد که نور در آنجا پایین است، نور مصنوعی اضافه کنید. یک لامپ w 100 در داخل تراریوم و یا لامپ فلوراسنت بالای تراریوم می تواند مفید باشد. در جایی که نور بیرونی ضعیف است، نور مصنوعی را ۱۶ تا ۱۸ ساعت در روز داشته باشید.برای اینکه گیاهان بر اثر نور به یک سمت خم نشوند باید جای ظرف را هر چند وقت یک بار تغییرداد و جهت آن را نسبت به نور عوض کرد.لابه بندی قسمت های زیرین تراریوم را به ترتیب زیر انجام دهید اگر مطلب بالا را متوجه نمیشوید

 

 

لایه اول(لایه زیرین):

 

سنگریزه که میتونید ابتکارو سلیقه به خرج بدین چون ظرفمون شیشه ایه وسنگاتون دیده میشه.میتونید از سنگای شیشه ای که تو بازار با رنگای متنوع موجوده استفاده کنید.یا حتی سنگای طبیعی که از بیرون جمع میکنید.توجه کنید خیلی درشت نباشن که نصف شیشتونو بگیرن.در حدود ۳سانت از ارتفاع شیشه کافیه.

البته لزومی نداره کاملا مسطح ته شیشه قراربگیره.میتونید هرشکلی که خواستید بهش بدید تا از بیرون خوشگل دیده بشه.این لایه در واقع زهکش گلدانمونه.یعنی آبای اضافی از لایه های بالایی براحتی از این لایه عبور میکنه و نمی زاره ریشه بخاطر آب زیاد خفه بشه.

 

 

لایه دوم:

یه لایه توری.از هر تور بی مصرف توی خونه یا از پارچه نازک میتونید استفاده کنید این لایه رو به اندازه ببرید تا از شیشه دیده نشه تاکارتون تمیزدیده شه.اینم واسه جلوگیری از آبشویی خاکه.

 

 

لایه سوم:

اگه اهل پیک نیک باشید حتما زغال تو بساطتون هست.روی تور یه لایه نازک زغال میریزیم.زغالو خرد کنید تقریبا اندازه نخود.

 

 

لایه چهارم:

 

مهمترین لایه است یعنی خاک.که متشکله از ۱ قسمت ماسه ساختمان+۱قسمت خاکبرگ+۲قسمت خاک باغچه.خاکبرگ آماده تو گلفروشی ها هست که زیادم گرون نیست(بسته ای ۵۰۰ تومن)یه بسته کافیه زیادم هست.واسه درست کردن این ترکیب از یه پیمانه استفاده کنید واین نسبتارو رعایت کنید.حالاکه آمادش کردید باید استریلش کنیدآخه ممکنه خاکتون دارای بذور علفهای هرز یا تخم حشرات و سایر موجودات مزاحم باشه بنابراین خاکتونو روی روزنامه پهن شده روی سینی فر پخش کنید و بذارید توی فر.۳۰ دقیقه در دمای ۱۸۰ درجه فارنهایت.خاک را تا ارتفاعی بریزید که پایین تر از نصف گلدان باشه.حالا گیاهتون که قبلا ریشه دارش کردید توش بکارید.

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 8 ماه بعد...
 • 6 سال بعد...
در در 4 شهریور 1391 در 19:38، moein.s گفته است :

9ter3-217x300.jpg

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

 

در ادامه ی تاپیک در این مورد اطلاعاتی رو در اختیار دوستان قرار می دهم:ws37:

 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...