رفتن به مطلب

سوالاتی در مورد پدیده های مرتبط با علم سیالات و جریان شناسی

ارسال های توصیه شده

در ادامه تاپیک بررسی پدیده های انتقال حرارت در اینجا پدیده های مرتبط با علم سیالات را به چالش میکشیم.

سوال اول:

آب به فاصله h از سطح آزاد تحت تاثیر کشش سطحی بالا می رود.اگر یک سوراخ در داخل جداره لوله به فاصله h/2 از سطح آزاد ایجاد کنیم و یک لوله را به آن متصل کنیم.در تصویر نمایش داده شده است.کدامیک از اتفاقات زیر رخ خواهد داد؟

nd83nu0spnsfphjk910d.png

1-آب از طریق لوله افق به بیرون می ریزد؟

2- هوا به داخل از طریق لوله افقی کشیده می شود؟

3-نه آب از لوله افقی بیرون می ریزد و نه هوایی از طریق این لوله وارد می شود؟

سوال رو هم از یک رفرنس معتبر ترجمه کردم...شما هم اگر به این دست سوالات برخوردید حتما در اینجا قرار بدید:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
من نتونستم حلش کنم لطفا پاسخ رو قرار بدین و سوال بعدی رو بپرسید

من فکر میکنم پاسخش اینطوریه: در سمتی که سیال هست فشار به اندازه (آخه من چجوری چگالی رو تایپ کنم:icon_razz:) p=ru*g*h/2 از سمت دیگر که در جو هست بیشتره و مایع به سمت بیرون پرتاب میشه

طراح این سوال هم سنجل بوده.

لینک به دیدگاه

خب سوال بعدی رو من می پرسم:

اگر فردی هلیوم را استنشاق و بعد صحبت کند، صدایش شبیه به اردک "دانل داک" می شود025.gifچرا؟ از سوالات مفهومی سیالات مانسون هست.

d.jpg

لینک به دیدگاه
من فکر میکنم پاسخش اینطوریه: در سمتی که سیال هست فشار به اندازه (آخه من چجوری چگالی رو تایپ کنم:icon_razz:) p=ru*g*h/2 از سمت دیگر که در جو هست بیشتره و مایع به سمت بیرون پرتاب میشه

طراح این سوال هم سنجل بوده.

جوابت درست هست

ولي طراح قصد داشته شما به يك چيز توجه كنيد و اون هم كشش سطحي هست كه باعث بالا رفتن اوليه مايع شده.

اين كشش سطح بعد از ايجاد سوراخ از بين نميره و كماكان پا بر جا هست.خوب اگر اين كشش سطحي قابل توجه باشه ما به يك ماشين دايمي مي رسيم و اين بر خلاف قوانين علمي هست.

نمي دونم متوجه منظور من شدي يا نه؟

فرض كن ما لوله ي دوم رو مسدود كنيم .باز هم مايع به سطح ارتفاع h بر ميگرده؟حالا دوباره باز كنيم .چخ چيزي باعث ميشه كه سطح مايع در همون ارتفاع نمونه و به ارتفاع h/2 برسه؟

اين يك مقايسه ي خيلي خوب هست بين ميزان نيرو ها

نيرويي كه ارتفاع مايع ايجاد ميكنه خيلي بيشتر از نيروي كشش سطح هست .

لینک به دیدگاه

اگر فردی هلیوم را استنشاق و بعد صحبت کند، صدایش شبیه به اردک "دانل داک" می شود025.gifچرا؟ از سوالات مفهومی سیالات مانسون هست.

البته چون هلیوم غیر سمی است می تونید امتحان کنید و مشکلی نداره....هر گازی که چگالی متفاوتی با هوا داشته باشه همچنین اثری ایجاد میکنه:ws3:

جوابت درست هست

ولي طراح قصد داشته شما به يك چيز توجه كنيد و اون هم كشش سطحي هست كه باعث بالا رفتن اوليه مايع شده.

اين كشش سطح بعد از ايجاد سوراخ از بين نميره و كماكان پا بر جا هست.خوب اگر اين كشش سطحي قابل توجه باشه ما به يك ماشين دايمي مي رسيم و اين بر خلاف قوانين علمي هست.

نمي دونم متوجه منظور من شدي يا نه؟

فرض كن ما لوله ي دوم رو مسدود كنيم .باز هم مايع به سطح ارتفاع h بر ميگرده؟حالا دوباره باز كنيم .چخ چيزي باعث ميشه كه سطح مايع در همون ارتفاع نمونه و به ارتفاع h/2 برسه؟

اين يك مقايسه ي خيلي خوب هست بين ميزان نيرو ها

نيرويي كه ارتفاع مايع ايجاد ميكنه خيلي بيشتر از نيروي كشش سطح هست .

یعنی شما منظورتون این است که همزمان تاثیر نیروی کشش سطحی و فشار رو با هم باید در نظر گرفت که کاملا صحیح فرمودید:w16:

لینک به دیدگاه
البته چون هلیوم غیر سمی است می تونید امتحان کنید و مشکلی نداره....هر گازی که چگالی متفاوتی با هوا داشته باشه همچنین اثری ایجاد میکنه:ws3:

اين تفاوت چگالي چگونه باعث اين تغيير ميشه؟

لینک به دیدگاه
اين تفاوت چگالي چگونه باعث اين تغيير ميشه؟

اختلاف چگالی باعث تغییر نیرو و سرعت می شود...وقتی سرعت ارتعاش پره های صوتی فرق کنه، صدای متفاوتی ایجاد میشه..(استدلال خودم هستش میتونه رد بشه)

لینک به دیدگاه

تشکر ویژه از خانم مهندس بابت پاسخ سوال هلیم.

این سوال دو مبحثی هست سیالات تراکم پذیر(بحث ماخ وو) و ارتعاشات. منم در حد خانم مهندس اشاره می کنم و منتظر پاسخ دوستان می مونم. سرعت صوت در هلیوم بیشتر از.. تعریف سرعت صوت؟ واحد سرعت؟ بسامد صدای اردک دانل داگ زیاده..

راستی این آزمایش رو انجام ندین خطرناکه

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
تشکر ویژه از خانم مهندس بابت پاسخ سوال هلیم.

این سوال دو مبحثی هست سیالات تراکم پذیر(بحث ماخ وو) و ارتعاشات. منم در حد خانم مهندس اشاره می کنم و منتظر پاسخ دوستان می مونم. سرعت صوت در هلیوم بیشتر از.. تعریف سرعت صوت؟ واحد سرعت؟ بسامد صدای اردک دانل داگ زیاده..

راستی این آزمایش رو انجام ندین خطرناکه

مهندس من این برای من پیش اومده البته ناخواسته

حس میکنی که ریه هات به شدت داره پر میشه

بحث علمیش بر میگرده به خاصیتی از هلیوم که در اون امواج صوتی میتونن سریعتر انتقال پیدا کنند.زیرا هلیوم گاز بی اثر یا نابل هست.البته این نکته رو بگم

شما وقتی توی این حالت صحبت میکنی به همون دلیلی که گفتم ناخودگاه سرعت صحبت کردنت بالا میره،واگر به قصد آزمایش باشه و اشتباه انجام بدید باعث مرگ هم میشه،البته من ناخواسته این کار رو کردم و توی پروژه بودش و خیلی خنده دار میشه صدای آدم وحالت جیغ دار هم میشه یکم،مث خانوما:whistle::دی

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

ابتدا بابت کیفیت بد تصویر معذرت خواهی میکنم.

جت هوا به صورت افقی است و به یک دیسک برخورد می کند و باعث جابجایی سیال داخل مانومتر می شود. سوالی که من دارم در مورد تغییرات فشار در نقاط مختلف است. در نقطه برحورد به دیسک، پس از آن، سطح سیال داخل مانومتر که با بیرون در تماس نیست.

vz0smaq5lza8wlhff8ct.jpg

لینک به دیدگاه

d.jpg

تشکر از دوستان بابت پاسخ. همانطور که مهندس حمید اشاره کردن.. پاسخ مفصل در مجله رشد:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
ساندیس داریم و نی

برای بالا آوردن ساندیس از نی(چی می گن هورت؟)به کمک دهان چه فشاری لازمه؟

نمیدونم چه فشاری لازمه ولی اختلاف فشاری به اندازه ای ایجاد میکنیم تا از فشار بیرون کمتر بشه، یک جور خلا ایجاد میکنیم

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
میدانیم سیالی که ویسکوزیته آن زیاد باشi ، پمپ کردنش هم مشکله....واسه اینکار چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟

استفاده از پمپ مناسبش:w58:معروف به پمپهای غلیظ کش

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...