رفتن به مطلب

استفاده از دی اکسید کربن خروجی از نیروگاه

ارسال های توصیه شده

با جستجویی که انجام دادم متوجه شدم دی اکسید کربن برای گلخانه مورد نیاز است و حتی باید به شیوه ای آن را تهیه کنند.

منابع دي اكسيد كربن: دي اكسيد كربن را مي توان از سوزاندن سوختهاي پايه كربن مانند گاز طبيعي، پروپان، نفت سفيد و يا اينكه مستقيماً از تانكهاي مخصوص نگهداري دي اكسيد كربن خالص تهيه نمود. البته هر يك از منابع فوق الذكر داراي مزايا و معايب بالقوه اي مي باشند. وقتي كه گاز طبيعي، پروپان يا نفت سفيد سوزانده مي شود، تنها دي اكسيد كربن توليد نمي شود؛ بلكه همراه با آن حرارت نيز توليد مي شود، كه به طور طبيعي موجب گرم شدن سيستم مي شود. بايد توجه داشت كه احتراق ناقص يا

سرايت مواد سوختي به داخل گلخانه، مي تواند منجر به از بين رفتن گياهان شود.

پس میشه از دی اکسید کربن خروجی از فرآیندهای احتراق نیروگاهها و پالایشگاهها برای تامین این دی اکسید کربن استفاده کرد.:w16:

لینک به دیدگاه
با جستجویی که انجام دادم متوجه شدم دی اکسید کربن برای گلخانه مورد نیاز است و حتی باید به شیوه ای آن را تهیه کنند.

منابع دي اكسيد كربن: دي اكسيد كربن را مي توان از سوزاندن سوختهاي پايه كربن مانند گاز طبيعي، پروپان، نفت سفيد و يا اينكه مستقيماً از تانكهاي مخصوص نگهداري دي اكسيد كربن خالص تهيه نمود. البته هر يك از منابع فوق الذكر داراي مزايا و معايب بالقوه اي مي باشند. وقتي كه گاز طبيعي، پروپان يا نفت سفيد سوزانده مي شود، تنها دي اكسيد كربن توليد نمي شود؛ بلكه همراه با آن حرارت نيز توليد مي شود، كه به طور طبيعي موجب گرم شدن سيستم مي شود. بايد توجه داشت كه احتراق ناقص يا

سرايت مواد سوختي به داخل گلخانه، مي تواند منجر به از بين رفتن گياهان شود.

پس میشه از دی اکسید کربن خروجی از فرآیندهای احتراق نیروگاهها و پالایشگاهها برای تامین این دی اکسید کربن استفاده کرد.:w16:

این طرح اجرا و پیاده سازی شده.خیلی سال پیش برای اولین بار در ایران اجرا شده و موفقیت آمیز هم بوده.من طرح رو بصورت عملی دیدم.الان هم در محلی که کار میکنم یه کارخونه گاز co2کوچک خودمون داریم.احتراق رو ناقص انجام میدن تا از coخروجی هم بتونن دی اکسیدکربن بگیرن.اگر سوالی در مورد این فرآیند دارید من میتونم کمکتون کنم.

لینک به دیدگاه
این طرح اجرا و پیاده سازی شده.خیلی سال پیش برای اولین بار در ایران اجرا شده و موفقیت آمیز هم بوده.من طرح رو بصورت عملی دیدم.الان هم در محلی که کار میکنم یه کارخونه گاز co2کوچک خودمون داریم.احتراق رو ناقص انجام میدن تا از coخروجی هم بتونن دی اکسیدکربن بگیرن.اگر سوالی در مورد این فرآیند دارید من میتونم کمکتون کنم.

این که میگید اولین بار در ایران، از روی چه سندی این حرف رو میزنید؟

آره من خیلی دوست دارم با این فرآیند آشنا بشم....شما چه استفاده ای میکنید؟دیگه کجاها کاربرد داره؟:icon_gol:

لینک به دیدگاه
این که میگید اولین بار در ایران، از روی چه سندی این حرف رو میزنید؟

آره من خیلی دوست دارم با این فرآیند آشنا بشم....شما چه استفاده ای میکنید؟دیگه کجاها کاربرد داره؟:icon_gol:

در گوگل محترم سرچ بفرمایید"استحصال Co2از خروجی نیروگاه بعثت":sigh:

ما در تولید نوشابه استفاده میکنیم

اینم بگم که قبلا از گازوئیل co2میگرفتن که بازدهی بیشتری هم داشته ولی دیگه از این روش استفاده نمیشه

گاز کربن دی اکسید کارایی بسیار زیادی داره،از همون یخ خشکش هم کلی استفاده میشه کرد

لینک به دیدگاه
در گوگل محترم سرچ بفرمایید"استحصال Co2از خروجی نیروگاه بعثت":sigh:

ما در تولید نوشابه استفاده میکنیم

اینم بگم که قبلا از گازوئیل co2میگرفتن که بازدهی بیشتری هم داشته ولی دیگه از این روش استفاده نمیشه

گاز کربن دی اکسید کارایی بسیار زیادی داره،از همون یخ خشکش هم کلی استفاده میشه کرد

گازوییل:w58: از یخ خشکک چه استفاده ای میشه؟

[TABLE=class: content, width: 100%]

[TR]

[TD]به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از واحد مرکزی خبر، طراح ، مدیر و مشاور اجرای این طرح، با اعلام اینکه همه مراحل این طرح را متخصصان داخلی اجرا کرده اند افزود: فقط چند کشور از جمله آمریکا ، آلمان ، ژاپن و ایتالیا توانایی اجرای این طرح را دارند. رضا غفارزاده هزینه اجرای این طرح را حدود هفت میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از این طرح ، این سرمایه در یک سال بازگشت می یابد. گاز دی اکسید کربن در صنایع مختلف از جمله نوشابه سازی ، ریخته گری ، جوشکاری ، کنسروسازی و تزریق به چاه های نفتی برای ازدیاد برداشت ، کاربرد دارد.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][TABLE=class: content reverseFloat]

[TR]

[TD]واحد مرکزی خبر۱۷ خرداد ۱۳۹۰ [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

پس تازه یک سال تاسیس شده...7 میلیارد تومن هزینه برداشته که یک ساله هم برگشته..عجب درآمدری:w58:

لینک به دیدگاه
گازوییل:w58: از یخ خشکک چه استفاده ای میشه؟

پس تازه یک سال تاسیس شده...7 میلیارد تومن هزینه برداشته که یک ساله هم برگشته..عجب درآمدری:w58:

کارخونه ما شش هفت سالی هست که خودش داره تولید میکنه:ws3:ومطمئن هستم که مدت زیادی هست اجرا شده.

البته گفتم که قبلا با گازوئیل بودو اون حدود 30-35 سالی میشه قدمتش:ws52:بعد اون سیکل رو تبدیل به این سیکل سوزاندن گاز شهری و.. کردند.

لینک به دیدگاه

دي اكسيد كربن در طي روز براي گلخانه ها مفيد هست.

يكي از دلايلي كه ايجاد فضاي سبز در اطراف كارخانه جاتي كه سوخت مصرف مي كنند خيلي خوب جواب ميده پخش همين دي اكسيد كربن در طي روز هست.

يك طرحي در حدود 2 سال پيش عملياتي شده و آن هم ايجاد نيروگاه هاي حرارتي كوچك در شهرك هاي صنعتي هست كه دولت بصورت تضميني برق توليدي را مي خرد.در اين طرح ها براي بالا بردن درآمد گاز هاي خروجي را حول يكسري لوله هاي اب حركت مي دهند تا آب گرم توليد كنند و آب گرم را به واحد هاي مجاور مي فروشند و نيز دي اكسيد خروجي را به كارخانجاتي مانند نوشابه سازي ها مي فروشند.

ولي فكر مي كنم اگر بخواهيم از گاز خروجي براي واحد هاي گلخانه اي استفاده كنيم مي بايست يك تصفيه روي گاز هاي خروجي انجام دهيم تا از رسيدن ساير گاز ها كه بعضا مي توانند براي گياهان سمي هم باشند به گياه جلوگيري كنيم.

--------------

يك موضوعي كه هست طراحي واحد هاي صنعتي بصورت شهركي هست كه خروجي و پرت يك واحد تبديل به ورودي و الزامات يك واحد ديگر شود .

موضوعي كه ما كمتر در ايران شاهد آن هستيم.

مثلا همانطور كه جاي ديگر توضيح دادم مي توان نيروگاه هاي بخار را كنار دريا ايجاد كرد و خروجي بخار را براي واحد هاي تبريد فرستاد و آب شيرين توليد كرد .

گرماي جذب شده در واحد هاي تبريد را براي گرمايش مركزي ساختمان هاي اداري نيروگاه و.. به كار برد .

و تركيب هاي بسيار ديگر از واحد هاي صنايع

لینک به دیدگاه
چجوری میشه دی اکسید کربن رو از گازهای خروجی نیروگاه با کمترین هزینه جدا کرد؟

اول بايد گار ها رو شناسايي كنيم

ولي معمولا براي اين كار از الكترو***** ها استفاده ميشه .

ذهن من چيزي شبيه به اگزوز ماشين رو تصور ميكنه كه با الكترو***** تركيب شده باشه

لینک به دیدگاه

گاز های خروجی از دودکش های نیروگاه عمدتا شامل مونوکسید و دی اکسید کربن هستن که نوعی گاز اسیدی به شمار میان.

در پالایشگاه ها و واحد های پتروشیمی ، ارزان ترین و متداول ترین راه جذب گاز های اسیدی ، جذب فیزیکی و شیمیایی هست.

در جذب شیمیایی ، دو برج های جذب و دفع استفاده میشه که در برج جذب یا adsorber که به Amine Scrubber یا برج شستشو بوسیله ی محلول های Amine ، معروف هست ، گاز ها در تماس با محلول های Amine قرار میگیرن و عملیات جذب شیمیایی گاز های اسیدی توسط انواع مختلف محلول های آمین ، مثل نوع اول تا سوم انجام میگیره.

در برج دفع یا Stripper هم محلول غنی شده ی آمین تحت دمای بالا ، عاری سازی یا به اصطلاح Strip میشه و محلول آمین دوباره به اول واحد برگشت داده میشه.

فرآیند های غشایی هم در این زمینه مورد مطالعه ی بسیار زیادی قرار گرفته و بسیار هم کارا هست اما فعلا بخاطر هزینه های بالا ، به مرحله ی استفاده ی صعنتی نرسیده.

شرح فرآیند کامل تری برای جذب گاز های اسیدی خواستی در خدمتم.

لینک به دیدگاه

شما باید یه سیکل رو تعریف کنی که بتونی فرآیند جذب و دفع Co2 رو انجام بدی

بعد باید مبدل های مناسب رو انتخاب کنی که جذب رو انجام بدند

برای جذب و دفع احتیاج به برج داری،برجهای جذب و دفع

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

یکی از موارد استفاده از دی اکسید کربن در اتش نشانی است، بنظرتون از گازهای خروجی از نیروگاه برای این کار میشه استفاده کرد؟

لینک به دیدگاه
یکی از موارد استفاده از دی اکسید کربن در اتش نشانی است، بنظرتون از گازهای خروجی از نیروگاه برای این کار میشه استفاده کرد؟

خب مگه co2 با co2 فرق میکنه؟خرجی نیروگاه خلوص 95درصد میده معولا در بد ترین شرایط

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...