رفتن به مطلب

طراحی سیستم گلخانه ای

ارسال های توصیه شده

دوستان برا طراحی سیستم گلخانه ای تو اطراف تهران با چند نوع میوه که فعلا معلوم نیست چیه و فقط میدونیم دما نگه دارشیون یکیه به چه نکاتی برا سیستم تهویه و گرمایش سیستم گلخانه ای باید توجه بشه؟

ایا کسی از دوستان پروژه نمونه ای داره کمک کنه ممنون میشم اگه راهنمایی

کنید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

درود

طراحي گلخانه به داده هاي ورودي شما بستگي دارد.

شما منطقه و ميزان آب و نوع كشت رو مشخص مي كني و تيم هاي مشاوره براي شما يك گلخانه ي طراحي شده تحويل ميدن.

البته چون خودت مهندس مكانيك هستي مي توني تو بخش تاسيساتش نظر بدي.

مثلا اگر گلخانه ي شما كست مبتني بر خاك داره ميشه با طراحي يك سيستم گرمايش ريشه محصول رو افزايش داد(قبلا انجام شده و نتايج خوبي در بر داشته)

يا مثلا با استفاده از پوشش هاي رديفي در سقف به نحوي كه يك روي آن كاملا تيره و يك روي آن كاملا براق باشد مي توان با قرار دادن روي تيره ي آن به سمت بيرون بيشترين جذب انرژي را از خورشيد داشت و در عين حال بيشترين تابش انرژي را از روي سفيد به داخل .

در كل اگر واقعا در پي راه اندازي گلخانه هستي بايد بري سراغ مشاور هايي كه تو كار ساخت هم هستند:icon_gol:

لینک به دیدگاه
دوستان برا طراحی سیستم گلخانه ای تو اطراف تهران با چند نوع میوه که فعلا معلوم نیست چیه و فقط میدونیم دما نگه دارشیون یکیه به چه نکاتی برا سیستم تهویه و گرمایش سیستم گلخانه ای باید توجه بشه؟

ایا کسی از دوستان پروژه نمونه ای داره کمک کنه ممنون میشم اگه راهنمایی

کنید.

شما باید سیستم گرمایشی و تهویه مناسب رو داشته باشی ...

نکاتی که مد نظر شماست به خیلی چیزها بستگی داره!

که بنظر شخص خودم میزان سرمایه گذاری و نوع محصولت شرط اصلیه ...

با ساده ترین امکانات میشه سیستم تهویه طراحی کرد

اما سیستم گرماشی با توجه به قیمت سوخت و ... باید دقت بیشتری کرد

اندازه گلخونه هم خیلی مهمه

برای مثال تعداد فن هایی که برای یه گلخونه 300 متری باید قرار بدی با تعداد فن های یک گلخونه 400 یا 500 متری تفاوت داره ...

لینک به دیدگاه

ممنون دوستان ،چیزی که برام مهمه معمولا دمای داخل گلخانه چند درجه سانتیگراد می باشد ،میانگین دما منظورم برای محصول خاصی نیست

لینک به دیدگاه
ممنون دوستان ،چیزی که برام مهمه معمولا دمای داخل گلخانه چند درجه سانتیگراد می باشد ،میانگین دما منظورم برای محصول خاصی نیست

دما به نوع محصول هم مربوط میشه ... متوجه منظورتون هستم اما مثلا عرض میکنم برای خیار گلخونه ای دمای اپتیمم توی روز 25 درجه و در شب 20 درجه باید باشه ...

اما مثلا یه نفر میخواد کلم بکاره باید دما رو به 12 تا 20 درجه برسونه

در مجموع دمای معمولی 25 درجه سانتیگراد خوبه ...

لینک به دیدگاه

معمولا از چه سیستمی برای گرمایش گلخانه استفاده میکنند ؟ی سیستمی هست که لولهای اب گرم از دیگ اب گرم میاد و از زیر خاک رد میشه و گرمارو میده اون الان اجرا میشه ،اره ی سری معیبی داره ولی میخوام بدونم اسم اون روش چیه و مرسوم ترین روش چیه برا گرم کردن اسمشو هم بگید ممنون میشم

لینک به دیدگاه
معمولا از چه سیستمی برای گرمایش گلخانه استفاده میکنند ؟ی سیستمی هست که لولهای اب گرم از دیگ اب گرم میاد و از زیر خاک رد میشه و گرمارو میده اون الان اجرا میشه ،اره ی سری معیبی داره ولی میخوام بدونم اسم اون روش چیه و مرسوم ترین روش چیه برا گرم کردن اسمشو هم بگید ممنون میشم

معمولا از سیستم دمنده های حرارتی استفاده میشه

لوله های آب گرم رو بهش میگن سیستم آب گرم (موتورخانه) فکر نکنم اسم خاصی داشته باشه ... اگر هم داره من نمیدونم!

معمولا از سیستم آب گرم کم استفاده میشه ... که بستگی به منطقه داره ... مثلا اگر منطقه خیلی سرد باشه و بدونیم که رشد ریشه گیاه توی اون خاکی که دماش مثلا کمتر از حد استاندارده و سیستم گرمایشی دمنده به تنهایی نمیتونه کافی باشه از سیستم آب گرم استفاده میکنن

سیستم های گرمایشی برای گلخونه کاملا بستگی به خودت داره

مثلا اگر برق مفت داری میتونی از المنتهای برقی استفاده کنی

از بخاری های معمولی ای که تو خونه ها استفاده میشه هم میتونی استفاده کنی که در مقایسه با دمنده های حرارتی فکر کنم خرجش بیشتر باشه ...

همیشه برای تولید محصول کشاورزی باید از بهینه ترین روش بهره ببری...

شخصا فکر میکنم دمنده های حرارتی مقرون بصرفه باشه ... (در ضمن ساده هم هست)

میتونی سوختت رو گازوئیل کنی

مشعل حرارتی باید بیرون از گلخونه باشه ... سیستم رو جوری طراحی کنی که دود خارج بشه و حرارت رو بوسیله فن به داخل گلخونه هدایت کنی

چون منبع حرارت یک جاست میتونی با استفاده از کانال که با تونل های نایلونی هم میشه این کار رو کرد حرارت رو بصورت یکنواخت تو همه جای گلخونه پخش کنی

یکنواختی حرارت خیلی مهمه ...

امیدوارم متوجه منظورم شده باشی ...

لینک به دیدگاه

مرسی حمید جان فهمیدم ممنونتم ،قراره یکی از دوستام ی سری اطلاعات خوبی برام بفرسته اگه فرستاد برات میل میکنم

بازم ممنون

لینک به دیدگاه

البته اینم بگم این طرح تو کشورای اروپایی اجرا شده و خوب هم جواب داده ولی همون جور که میدونید شرایط اب هوایی ایران علی الخصوص تهران با اروپا متفاوته!

اگه کمکی بتونم بکنم در خدمتم

لینک به دیدگاه

مرسی حامد جان درست میگی همنطور که فرمودی بخاطر شرایط اب وهوایی و سنگینی هزینه اولیه یکم سختهو مشکله این طرح ولی درنوبه خودش خوبه

لینک به دیدگاه

بله درسته

سیستم های حرارتی خورشیدی هم میتونه منبع حرارتی برای گلخونه ها باشه ...

میدونید

من شخصا خودم یه جورایی توی کارم ...

اما هر چقدر هم بیای از تکنولوژی های برتر استفاده کنی

باید اول بازار فروش محصولت رو داشته باشی

قربونش برم بازار هیچ محصولی تو ایران صاحاب نداره

چه برسه محصولات کشاورزی!

مدتیه که دارم از زبون گلخونه دارها و اونایی که توی تاسیس گلخونه کار میکنن میشنوم که دیگه بازارش داره میخوابه ...

مردم ناراضی اند

قبلا گفتم الان هم میگم

همیشه ارزونترین روش (با کارایی مناسب) بهترین روشه ...

من یک مثال میزنم:

گلخونه هایی که از سیستم دمنده های حرارتی ساده استفاده میکنن

بسته به محصول کشت بذر بصورت مستقیم راحت تره (من وارد عوامل دیگه نمیشم)

اما از زمانی که بذر در زمین کاشته میشه تا زمان گیاهچه شدن (بطور متوسط یک ماه) فضای گلخونه و بستر کشت باید دمای مناسبی داشته باشه چه بسا برای جوانه زنی دمای بالاتر از معمول طلب بشه ... خود این عمل یعنی مصرف سوخت به مدت یک ماه برای گیاهچه هایی که میتونن توی فضای کوچیکتر هم رشد کنن

الان اونایی که اقتصادی کار میکنن

سعی میکنن نشاء رو به زمین اصلی انتقال بدن

یعنی بذر رو در خزانه میکارن

فضایی که میتونه 0/01 فضای گلخونه باشه

پس گرم کردن این فضا خیلی مقرون به صرفه تره ... بعضی ها نشاء رو تا جایی که بتونن توی خزانه نگه میدارن! بخاطر مصرف سوخت ...

در مورد سیستم های حرارتی خورشیدی

شخصا مختصری مطالعه داشتم

ولی یقینا هزینه بالایی رو میطلبه

شما که پروژتون روی این مورده اگر بتونی راهی پیدا کنی که با کمترین قیمت بشه چنین تاسیساتی رو راه اندازی کرد

یقینا پس از اجرایی شدن

نونتون توی روغنه ...

لینک به دیدگاه

بله با این بازار محصولی که دولت با واردات محصولات کشاورزی درست کرده دیگه چه عرض کنم:icon_pf (34):

همون که شما فرمودین خیلی از فعالیتا مقرون به صرفه نیست

کشاورزی یعنی ریسک حالا با واردان پیش بینی نشده که دیگه از ریسک یه چیزیم اون ورتره

اینم اضافه کنم که طراحی یه سیستم خورشیدی خیلی هم پیچیده نیست ! یعنی میتونه نباشه

لازم نیست حتما ما سیتمی طراحی کنیم(صفحه های خورشیدی)که حرارتو به برق تبدیل کنه بعد این برقو ذخیره کنه و از اون تو شب استفاده کنه خوب این خیلی هزینه داره (البته مجید باید در این مورد نظر بده)

ولی به نظر من میشه ساده ترم روش کار کرد

لینک به دیدگاه

چیزی که اهمیت داره میزان انرزی که طی روز تو اون منطقه به زمین میرسه(نور جنوب)و ااستفاده از اون

ولی همون جور که میدونید ایران اکثر مناطقش گرم و خشکه و خوب این همون قدر که خوبه بدم هست:ws52:

به قول یکی از اساتیدمون تو تابستونا گلخونه های ما مثل جهنم میمونه

حالا طراحی سیستم بالا یعنی دامن زدن به حرارت بالای گلخونه یا همون جهنم:ws3:

ولی طرح بالا فقط یه طرحه شما سرچ کنید

طرحای معقول تری هم پیدا میشه

با ارزوی موفقیت:a030:

لینک به دیدگاه

بله درسته

مطمئنا میشه ساده تر هم روش کار کرد ...

و فکر کنم شما دارید روش کار میکنید ... انشالله موفق باشید

تابستونا هم که بله جهنم هم کم میاره

که باید علاوه بر باز نگه داشتن دریچه های سقفی از کولر هم استفاده بشه

فن ها توی طول روز باید کار کنن و این مصرف انرژی رو در پی داره ...

اکثر گلخونه های ما این مشکل رو دارن!

زمستون انرژی مصرف کنن گرم کنن

تابستون انرژی مصرف کنن خنک کنن!

من گلخونه هایی رو میبینم که الان توش داره کشت و کار میشه ...

چون یه دریچه سقفی ساده نداره

6 تا فن 1400 داره کار میکنه که هوای گرم داخل رو بیرون بکشه

که شاید اگر 12تا دریچه سقفی ساده (که هزینه یه فن رو هم نداره) درست میکرد خیلی بهتر هواکشی صورت میگرفت

عرض کردم که من اطلاعاتم در مورد سیستم های حرارتی خورشیدی کمه

حالا شما اگر راهکارهایی سراغ داری و میشه ما هم بدونیم ... (چه الان چه آخر پروژه خودت)، اگر تمایل داشتی ما رو هم از اطلاعاتت بهرمند کن.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...