رفتن به مطلب
XMEHRDADX

چه زمان اقدام به خرید و فروش سکه کنیم؟

پست های پیشنهاد شده

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=width: 100%][TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=class: abstractnews, width: 100%, align: justify][TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=class: abstractnews, width: 100%][TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=class: mainbodytextnews, width: 100%][TABLE]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD=width: 10][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 10][/TD]

[TD=width: 250][TABLE=width: 250]

[TR]

[TD=width: 50%, bgcolor: #bbbbbb][/TD]

[TD=width: 50%, bgcolor: #ffffff][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[TD=width: 10][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

اگر هدف تان از خرید طلا، داشتن سرمایه است، بهتر است سکه طلا بخرید. این به معنای آن نیست که ارزش سکه و طلا با هم متفاوت است. این ۲ ارزش یکسانی دارند اما موقع فروش سکه، سود بیشتری نصیب شما می شود. سکه اجرت ساخت ندارد اما وقتی بخواهید زیورآلات تان را بفروشید، رقمی برای اجرت ساخت از آن کم می شود. معمولا متوسط بازدهی از خرید و فروش عمده سکه طلا ۲۰ تا ۳۰درصد در سال است.

● بورس خرید

چهارراه استامبول و سبزه میدان از مراکز عمده خرید سکه در تهران هستند. برای کسب اطمینان از اعتبار و اصالت سکه آن را از صرافی ها و اتحادیه هایی خریداری کنید که مجوز اتحادیه صنف طلا و جواهر یا بانک مرکزی داشته باشند. به علاوه سکه ها باید به صورت وکیوم شده (پرس شده در کارت) خریداری شوند و روی پلمب علاوه بر نام و نشانی فروشنده، باید عباراتی همچون (تضمین بانکی) یا مجوز اتحادیه وجود داشته باشد. سکه های تقلبی که بانک مرکزی آن ها را ضرب نکرده از روی نا همواری های پشت و روی سکه و عیار کم طلای آن قابل تشخیص است.

● تاریخ مهم است

برخی از فروشندگان در زمان فروش سکه توجهی به سال ضرب سکه ندارند اما هنگام خرید، سال ضرب را بهانه ای برای کاهش خرید قرار می دهند. از نظر بانک مرکزی اختلاف قیمت میان سکه ها به علت تفاوت در سال ضرب آن ها موجه نیست و برای حل این مشکل قرار است در آینده ای نزدیک زمان ضرب از روی سکه ها برداشته شود اما واقعیت این است که تمام سکه هایی که از سال ۸۶ به بعد ضرب شده اند از نظر قیمت هیچ تفاوتی ندارند اما در مورد سکه های قبل از سال ۸۶ ارزش سکه از دست می دهند و فقط هنگام فروش وجه طلای آن پرداخت می شود.

● سکه

سکه بهار آزادی یکی از مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، انواع سکه های بهار آزادی در ۲ طرح متفاوت و در قطع های مختلف ضرب شده اند. عیار طلای این سکه ها اعم از طرح قدیم و جدید ۹۰۰ در هزار است. معمولا هر سال ضراب خانه بانک مرکزی این سکه ها را ضرب و از طریق بانک های عامل یا صرافی های مجاز به بازار عرضه می کند. از نظر شکل، سکه ها در ۲ طرح قدیم و جدید و از نظر قطع در انواع ربع، نیم، یک، ۵/۲ و ۵ گرمی در بازار موجود هستند.

● همه سکه های بازار

شما می توانید با توجه به بودجه ای که دارید، ربع سکه، نیم سکه یا تمام سکه بخرید. سکه های پارسیان تا چند وقت پیش بازار داغی داشتند اما از اول آبان ماه سال گذشته، ضرب سکه های پارسیان و هخامنشی ممنوع اعلام شد.

از چند سال پیش و به دنبال کمبودهای مصنوعی که در بازار سکه ایجاد شد و تقاضای مردم برای خرید سکه های ارزان تر و کم وزن تر طلابرای دادن هدیه و سایر مصارف مشابه، گروهی از طلافروشان اقدام به ضرب و عرضه سکه های کم وزن با طرح های مختلف کردند.

وزن این سکه ها به طور قابل توجهی کمتر از سکه های طلا بود، به طوری که به زحمت از نیم گرم تجاوز می کرد. با این حال به این دلیل که قیمت این سکه ها با قدرت خرید بیشتر متقاضیان برابری داشت، استقبال از آن افزایش یافت و خیلی زود به پای ثابت اقلام بازار طلا و سکه تبدیل شد. با وجود این مشاهده تخلفاتی در ضرب این سکه ها باعث مشکوک شدن بانک مرکزی و سرانجام اعتراض رسمی این بانک به ضرب آن ها شد. از مهم ترین این تخلفات وزن و عیار کمتر از رقم اظهار شده در سکه ها بود که ضرر نهایی را متوجه دارنده این سکه هنگام فروش می کرد.

از سوی دیگر هیچ نشانه ای در سکه از تولیدکننده آن وجود نداشت که مشتری درصورت مشاهده تخلف یا اعتراض بتواند ضرب کننده اصلی سکه را بشناسد و اقامه دعوی کند. به این ترتیب بانک مرکزی با استناد به قانون پولی بانکی که ضرب سکه و سکه طلا را به طور انحصاری در اختیارش قرار می داد، ضرب و تولید سکه های غیررسمی طلا را در کشور ممنوع کرد. هرچند این بانک اذعان کرد، دارندگان این سکه ها تا اطلاع ثانوی می توانند سکه خود را بفروشند و منعی دراین باره وجود ندارد، سپس بانک مرکزی اقدام به ضرب و عرضه سکه های یک گرمی طلا به بازار برای پوشش تقاضای سکه های غیررسمی کرد اما چون هم تیراژ این سکه ها زیاد نبود و هم قیمت با قدرت خرید بسیاری از شهروندان فاصله داشت «به اصطلاح بازار، نگرفت» این بود که بازار همچنان تشنه سکه های غیررسمی باقی مانده است.

● سکه طرح قدیم (از سال ۵۸ تا ۷۰)

طرح قدیم سکه هایی است که از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ ضرب شده اند یک روی سکه مزین به نام علی ابن ابی طالب(ع) بود و (به ۳ بار تکرار نام علی به خط معقلی تزئینی در داخل یک شش ضلعی و قید عبارت بانک ملی ایران زیر آن) و در روی دیگر آن تصویر بارگاه امام رضا(ع) به همراه عبارت نخستین بهار پیروزی انقلاب اسلامی و تاریخ ۱۳۵۸ منقوش بود و تا سال ۷۰ تمام سکه ها به این شکل ضرب شد.

● طرح جدید (از سال ۱۳۷۰ )

از سال ۷۰ روی تمام سکه ها به مناسبت یادبود امام خمینی(ره) به تصویر ایشان مزین و روی دیگر سکه تصویر بارگاه امام رضا(ع) نقش بست. در میزان عیار طلای طرح قدیم و جدید هیچ تفاوتی نیست و تنها اختلاف این ۲ در زمان ضرب شان است، چون دیگر بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه های قدیم نمی کند. این مسئله باعث ویژگی خاص این سکه و افزایش قیمت آن شده وگرنه تفاوتی در میزان طلای به کار رفته در آن ها ندارد.

● الان زمان خرید است یا فروش؟

باتوجه به این که سکه های پیش فروش شده مدتی است توزیع شده است و شاهد کاهش قیمت طلا و ارز در بازار هستیم، این سوال پیش می آید که در این برهه زمانی سکه بخریم یا بفروشیم؟ طی تحقیقاتی که انجام دادیم، تقریبا هیچ کارشناسی نظر کاملا قطعی مبنی بر گران تر یا ارزان تر شدن قیمت طلا ندارد و از آنجایی که طلا پشتوانه پول کشور هاست، اوضاع و احوال سیاسی تاثیر زیادی روی قیمت آن دارد. طبیعتا با شرایط جدید و ورود سکه ها به بازار، قیمت سکه و ارز به دنبال نقطه تعادل جدیدی خواهد بود و نظر بیشتر کارشناسان بر این است که پایین آمدن قیمت برای مدت محدودی ادامه دارد اما این روند نزولی زیاد ادامه پیدا نمی کند و با درنظر گرفتن این که طلا دیگر تنها به عنوان یک فلز لوکس محسوب نمی شود و کارایی های زیادی در طب و صنعت دارد و با درنظر گرفتن بالارفتن تورم این احتمال که الان زمان بهتری برای خرید نسبت به فروش است معقول تر به نظر می رسد.

● پیش بینی قیمت طلا در سال ۲۰۱۲

تجربیات سال های اخیر نشان می دهد، نمی توان پیش بینی چندان موثقی از وضعیت بازار طلا داشت زیرا متغیر های زیادی مانند نرخ تورم، نرخ بهره بانکی، وضعیت بحران بدهی های اروپا، میزان استخراج از معادن طلا و بسیاری عوامل دیگر در قیمت طلا موثر است اما پیش بینی بیشتر کارشناسان افزایش قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۲ است. این افزایش قیمت ممکن است همانند سال گذشته با فراز و فرود های مقطعی و کوتاه مدت همراه باشد اما در کل سمت وسوی آینده طلا در کنار عرضه و تقاضای آینده اقتصاد جهان تعیین می شود و شاید اگر ثبات بر اقتصاد جهانی حاکم شود برق این فلز گران بها دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاران نداشته باشد.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 100%, colspan: 3][TABLE=width: 50%]

[TR]

[TD=width: 50]break.gif[/TD]

[TD=width: 100][/TD]

[TD=width: 100%][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 100][/TD]

[TD=width: 100%][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[TD=width: 15][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: abstractnews, width: 100%, align: justify][TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=width: 40][/TD]

[TD=width: 1][/TD]

[TD=width: 10][/TD]

[TD=class: abstractnews, width: 100%]مجله تپش[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...