رفتن به مطلب

درس اول بورس: آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات

ارسال های توصیه شده

ببینید دوستان من خودم به شخصه قیل از اینکه برم کلاس بورس توی یه فروم دیگه با اصطلاحات این بازار اشنا شده بودم که یکی از مدیران اونجا خیلی ساده این اصطلاحات رو توضیح داده بود به نظر من لازم باشه اون اموزشها رو ابتدا اینجا بیارم (البته با تشکر از اون کاربر)

به این دلیل لینک اون تالار رو نمیزارم چون اونجا فیل.ره

قبلش بگم ما تو بورس چند تا بازار داریم که شامل:

1- بازار سهام : برای خرید و فروش سهم

2- بازار کالا: مثل نفت و طلا و ...

3- بازار اوراق بهادار

4- بازار ارز : همون فارکس خودمون که تو کشور ما غیر قانونیه و فقط بانک مرکزی محرمه :w000:

تو بازار ارز ما با یک نوع ارز سر و کار نداریم بلکه با جفت ارز سرکار داریم فکر کنم تا بحال توی اخبار اقتصادی دیده باشین که میگن مثلا EUR/USD یعنی یورو در مقابل دلار (علامت اختصاری ارز چطور بشناسیم تو جزوه هست)

پیش بینی روند آینده بازار رو ما به دو روش انجام میدیم تکنیکال و فاندامنتال

فاندامنتال همون گوش کردن خبرهاست که بدونیم در آینده تو بازار چه اتفاقی می افته

و تکنیکال با تحلیل نمودار قیمت سهام، جفت ارز، کالا و .... میتونیم بفهمیم تو آینده این نمودار چه شکلی میشه مثلا طلا گرون میشه یا دلار در مقابل ین ژاپن چطور میشه اینجا ما با اخبار کاری نداریم و گوشامونو میگیریم میگیم هر اتفاقی قراره بیافته مهم نیست :ws37:

این آموزشی که ما میبینم دوره مقدماتی تکنیکاله و چون نمودارهای ارز و کالا به صورت لحظه ایه بیشتر رو همین کار می کنیم اما میشه تو بازار سهام خودمون هم از این روش استفاده کرد

من شنیدم قراره به این زودی بازار طلا هم وارد ایران بشه

لطفا کسی تو این تاپیک پستی نده تا درس رو کاملا کنم اگه سوال داشتین تو تاپیک اول پست بدین

لینک به دیدگاه

خوب میریم سراغ آموزش ابتدایی :w02:

تالاری که قبلا صبحت کردم خوشبختانه از فی*لتر دراومده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اما من مطالب رو اینجا میزارم راستشو بخواین به نظر من بهترین اموزش و ساده ترین همیناست خیلی خوب همه اصطلاحاتو توضیح داده

بعد از یادگیری همینا میریم سراغ روش تکنیکال

این مطالبی که من کپی کردم برای اموزش فا*رکسه ولی با بورس خودمون فرقی نداره اصطلاحات یکیته و نرم افزار هم تقریبا یکیه حالا به من موقش نرم افزار خودمون رو میگم کجا دان کنید (قابل توجهه که چون فا*رکس ممنوعه تو ایران توی اون انجمن ف.لتر شده اینجا هم بهتره همین کار انجام بشه):w16:

شما فعلا اصطلاحات رو یاد بگیرید :164:

واسه ***** به چه چيزايي نياز داريم؟

يك كامپيوتر كه بشه به اينترنت وصل شد اينترنت ترجيحا اگه adsl باشه خيلي بهتره هم خرجش كمتره هم هميشه امكان وصل بودن به اينترنت رو داريم

***** وقت هم ميخاد واسه ياد گيري حالا يكي نيم ساعت ميتونه وقت بزاره يكي 24 ساعت

يك ***** كار اولين چيزي كه بايد ياد بگيره صبر داشتنه نه اينكه تو اين فكر باشه كه همون شب اول ميلياردر بشه اگه اينجوري بود خيلي ها زرنگ تر از اين حرفا هستن و يك ساعته ميلياردر ميشدن

***** به 2 قسمت تقسيم ميشه يكي تكنيكال يكي فاندامنتال

حالا فاندامنتال چيه ؟ به روسي كه معامله گران براي سود كردن از اخبار استفاده ميكنند مثلا اخبار اعلام ميشه كه دلار امريكا ميخاد تا چند دقيقه ديگه قوي بشه پس معامله گراني كه فاندامنتال كار ميكنن سريع ميان دلار ميخرن كه وقتي رفت بالا سود كنن

حالا تكنيكال چيه ؟

اگه بخوايم ساده واسه اول كار بگيم تكنيكال كارها از روي نمودار قيمت ارز ها ميان تحليل ميكنن كه فلان جفت ارز قوي ميشه يا ضعيف مثلا اگه به اين نتيجه رسيدن كه دلار ميخاد گرون بشه خوب 100% ميان دلار ميخرن كه وقتي رفت بالا بفروشن تا سود كنن

لینک به دیدگاه

حالا كيا توي اين بازار كار ميكنن ؟

ما كاري نداريم كيا توي اين بازار كار ميكنن ( گفته فرزاد حسني كه يادتونه ) ولي حالا واسه اطلاعات عموميمون بايد بگيم كه يك عالمه معامله گر دارن توي اين بازار كار ميكنن حالا يكي توي خونه شخصيشه يكي توي دفتر كارشه يكي توي موسسات ماليه ( ما كار خودمون رو ميكنيم كاري هم نداريم كي هست كي نيست )

اصلا مكان اين بازار كجاست ؟

بورس خوبيش اينه كه مكان نداره واسه اينكه هر كسي كه بخاد معامله كنه فقط كافيه يك حساب باز كنه و از هر جا كه دلش خاست معامله كنه

كجا حساب باز كنه تا بتونه معامله كنه ؟

توي بروكر (همون کارگزار خودمون :ws37:)

اين بروكر ها كارشون اينه كه كاراي معامله گران رو انجام ميدن مثلا يكي ميخاد دلار رو در برابر پوند انگليس بخره بروكر واسش اين كارو انجام ميدن

حالا معامله گر چطوري به بروكر ميگه چيكار كنه؟

بوسيله پلت فرم

پلت فرم يك نرم افزاره كه معامله گر ( تريدر ) باهاش خريد و فروش ميكنه

لینک به دیدگاه

بچه ها معذرت میخوام ظاهرا گنگ توضیح دادم قسمت اولو دوباره توضیح میدم

ما توی بورس چهار تا بازار داریم (بازار سهام، بازار کالا،بازار اوراق قرضه، بازار ارز)

بعضی ها سوال میپرسیدن فا.رکس (forex) چیه؟ فا.رکس همون بازار ارزه که ما یک نوع ارز رو در مقابل یه نوع ارز دیگه خرید و فروش می کنیم مثلا دلار رو در مقابل یورو

یعنی فا.رکس یکی از انواع بازار بورسه

که توی ایران ما از انواع بازار بورس دو تا بازار کالا و ارز (فا.رکس) رو نداریم و بیشتر بازار سهام داریم

حالا شما فهمیدین بازار ارز چیه

جالا بازار کالا چیه ؟ بازار کالا خرید و فروش کالاست مثل طلا، نقره، نفت

لینک به دیدگاه

خوب یه چیز دیگه که شاید بد گفته باشم

ببینید کار ما تو بورس چیه؟ آیا این نیست که ما پیش بینی قیمت رو برای اینده می کنیم؟

مثلا ما اگه بخوایم بدونیم سهام کارخانه سیمان در اینده قیمتش بالا میره یا پایین میاد باید چیکار کنیم؟

دو تا روش برای فهمیدنش هست

1- تکنیکال

2- فاندامنتال

تو روش تکنیکال ما نمودارهای قیمت بر حسب زمان رو داریم با بررسی و تحلیل اون نمودارها پیش بینی می کنیم توی آینده این نمودارها چه شکلی میشن یا به عبارتی قیمت اون سهم پایین میاد یا بالا میره

تو روش فاندامنتال ما خبرها رو گوش میدیم مثلا فلان اتفاق افتاده نتیجه میگیریم قیمت اون سهم چی میشه

حالا روشن شد؟

لینک به دیدگاه

تا بحال یاد گرفتیم:

- بورس چند تا بازار داره

- دو روش برای پیش بینی بازار داریم

- برای وارد شدن به بازار بورس به چه چیزهایی احتیاج داریم

1 - کامپیوتر و اینترنت

2- یه کارگزار

3- یه نرم افزار که به وسیله اون نرم افزار به کارگزار بگیم برای ما چی خرید و فروش کنه

* من شنیدم مفید کارگزار خوبیه اگه شما کارگزار خوبی سراغ دارین معرفی کنین :ws37:

ادامه درس تو پست بعدی

لینک به دیدگاه

توي فا.رکس يك اصطلاح داريم به نام spread اين كلمه همون سود کارگزارهاست

حالا يعني چي؟ اصلا چطوري حساب ميشه؟

خيلي خيلي ساده هميشه همه جاي دنيا وقتي ميخان يك ارز رو بخرن يا بفروشن قيمت خريد و فروش يك مقداري با هم فرق ميكنه مثلا اگر دلار قيمت خريدش 920 تومان هست همون لحظه قيمت فروشش 900 تومان هست اين اختلاف قيمت هم بخاطر اينه كه هزينه نقل انتقال فراهم بشه

حالا مثلا توي فا.رکس هم همين طوره مثلا اگر قيمت خريد جفت ارز gbpusd باشه 1.9504 توي همون لحظه قيمت فروش 1.9500 كه همون طور كه ميبينيد 4 عدد با هم اختلاف دارن كه ميشه سود بروكر يا همون spread

توي 2 خط بالا تر گفتيم 4 عدد با هم فرق ميكنن توي فا.رکس ميگن 4 pip ( پيپ ) با هم اختلاف دارن كه معني اين pip هم خيلي سادست به هر واحد از قيمت ميگن پيپ اگر اين pip رو متوجه نشديم اصلا مهم نيست چون توي پست اي بعدي درست حسابي با هم در موردش صحبت ميكنيم

يكي از ملاك هاي انتخاب بروكر (کارگزار) هم همين spread هست كه زياد نباشه چون اگر زياد باشه بضرر تريدر ( معامله گر ) هست

بچه ها فقط به توضیح بدم این مطالبی که من میزارم برای آموزش فا.رکسه که یکی از بازارهای بورسه و اصطلاحات و توضیحات شبیه هم هستن

این مطالب رو برای این میزارم که شما با اصطلاحات یه آشنایی کوچیک داشته باشین تا وقتی جزوه بورس رو میدم خوندنش خیلی راحت باشه

لینک به دیدگاه

توي فا.رکس چندين جفت ارز داريم مثلا Gbpusd كه Gbp همون پوند انگليس هست Usd همون دلار امريكاست توي جفت ارز ها هر ارزي كه سمت چپ بود ارز اصلي اون جفت ارز حساب ميشه كه توي Gbpusd ارز اصلي Gbp (پوند) ميباشد . اصلا لازم نيست همين الان حفظ كنيم كه پوند انگلستان علامت اختصاريش چيه چون يكم كه بريم جلو تر خود به خود توي ضحن جا ميگيره

توي فا.رکس ما هميشه يك ارز رو در برابر يك ارز ديگه ميخريم يا ميفروشيم

حالا چطوري ميتونيم قبل از اينكه بخريم بفروشيم ؟

خيلي سادست همان طور كه قبلا گفتيم ما هميشه با جفت ارز ها سر كار داريم وقتي ميگيم Gbpusd رو ميخريم (buy ) در واقع دلار ميديم پوند ميگيريم كه وقتي پوند قوي شد سود كنيم يا برعكس ميگيم gbpusd رو ميفروشيم ( Sell ) كه در واقع داريم پوند ميديم دلار ميخريم كه وقتي دلار قوي شد سود كنيم

ميبينيد كه توي فا.رکس اگه حتي بفروشيم (sell) هم در واقع داريم ميخريم توي خط بالايي پرنگ نوشتيم كه متوجه بشيم

يكي از خوبي هاي فا.رکس همينه كه هم ميتونيم بفروشيم هم بخريم بر عكس سهام يا اجناس كه حتما بايد اول بخريم كه وقتي گرون شد بفروشيم سود كنيم

توي فا.رکس قيمت جفت ارزا اينجوري مثلا : 1.9651 به هر واحد از اين عدد ميگن پيپ ( Pip )

Pip ؟

توي فا.رکس براي اينكه بفهمند چقدر بازار نوسان داشته از واحدي به نام Pip استفاده ميكنند با مثال خيلي ساده توضيح ميديم

در جفت ارز Gbpusd قيمت 1.9501 ميباشد اگر 50 پيپ پوند قوي شود اين عدد چنين ميشود

1.9551

كوچك ترين واحد پيپ 0.0001 ميباشيد كه البته در چند تا از چفت ارزها يك جور ديگست مثل Usdjpy كه كوچك ترين واحد پيپ 0.01 ميباشد

لینک به دیدگاه

مثلا GBPUSD قيمتش هست 1.9591خوب اين يعني جي ؟

يعني اينكه اگر ما 1 پوند بدهيم 1 دلار , 95 سنت و 91 هزارم دلار ميگيريم

همون طور كه ميدونيد مععمولا در يك روز ديگه بيشتر از چند سنت كه قيمت ارز ها در برابر هم تغير نميكنه پس بايد يك راهي باشه كه اگه 10 پيپ هم قيمت تغير كرد سود خوبي كنيم

بروكر ها امدن براي اين منظور يك چيزي گذاشتن به نام Leverage كه بهش اعتبار هم ميگن اين واسه اينه كه به معامله گر قدرت معامله بيشتري بدن مثلا ميگن فلان بروكر اعتبار 1.200 ميده يعني اينكه با هر سرمايه اي كه وارد بازار بشيد بروكر پول شما را 200 برابر ميكنه تا بتونيد با پول زياد معامله كنيد و از كوچك ترين نوسانها سود خوبي كنيد

لینک به دیدگاه

lot ؟

lot يا همان لات به حجمي معادل 100.000 واحد از هر ارز گفته ميشه كه بيشتر بروكر ها اقدام به ارائه كوچكتر از لات يعني 10.000 واحد يا حتي كوچك تر هم كرده اند

اين لات به طور ساده براي اينه كه يك تريدر مشخص كنه چقدر ميخاد سرمايش رو درگير خريد يا فروش كنه

-----

حالا چند تا ارز هم ميگيم كه توي ذهن جا بگيره

GBP : پوند انگلستان

USD : دلار امريكا

CHF : فرانك سويس

JPY: ين ژاپن

CAD : دلار كانادا

AUD : دلار استراليا

اگه دقت کنین دو حرف اول نام کشور و حرف سوم ابتدای نام پول رایج کشوره

لینک به دیدگاه

تا اين لحظه بايد دانسته باشيم كه :

فا.رکس چيست ؟

تكنيكال و فاندامنتال چيست ؟

بروكر (کارگزار) چيست ؟

پلت فرم چيست؟

spread چيست ؟

جفت ارز چيست ؟

پيپ چيه؟

sell و buy يعني چي ؟

Leverage چيست ؟

منظور از قيمت 1.9091 در gbpusd چيست ؟

lot چيست ؟

حالا به ادامه مطالب ميپردازيم

بهترين كار اينه كه براي اشنايي بيشتر يك حساب دمو باز كنيد تا هم تمرين كنيم هم با اصطلاحات كاربردي ديگه اشنا شويم

هر بروكر براي خودش يك پلت فرم بخصوص داره

توصيه اي كه من ميكنم اينه كه براي شروع از پلتفرم متاتريدر استفاده كنيد چون هم كار باهاش راحته هم اينكه خيلي از بروكر ها از اين پلتفرم استفاده ميكنند (خيلي ها هم پلتفرم اختصاصي دارند )

من لینک نرم افزار متاتریدر چهار و جزوه آموزش ساده نرم افزار رو تو پست بعدی میزارم

مطمئنا اشنايي با پلت فرم در اين زمان ميتونه كمك زيادي براي درك مطالب ذكر شده و مطالب اينده باشه

لینک به دیدگاه

و این هم جزوه آموزشی نرم افزار متاتریدر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...