رفتن به مطلب

آموزش نوشته 3 بعدی در فتوشاپ :


ماتینا

پست های پیشنهاد شده

شروع

قدم اول :

برای پس زمینه یا بهتر بگم برای زمین کارمون یک عکسی که هر بافتی می تونه داشته باشه ( مثل آهنی،خاکی،چوبی و ... ) رو انتخاب می کنیم .

 

3d-txt-img1.jpg

قدم دوم :

در کارهای سه بعدی پرسپکتیو خیلی مهمه بنابراین ما باید مقداری پرسپکتیو در عکس زمینه ایجاد کنیم. برای اینکار مسیر زیر رو دنبال می کنیم :

Edit > Transform > Distort tool

با این کار یک مربع با نقاطی در وسط و گوشه ها برای شما ظاهر میشه که با گرفتن هر یک از گوشه ها و کشیدن آنها به اطراف ( به طور مثال در شکل زیر 2 نقطه بالایی به هم نزدیک و 2 نقطه پایینی از هم دورتر هستن ) می توانیم حالت پرسپکتیو دلخواه رو بدست بیاریم .

خوب تا اینجای کار شاید در ظاهر پرسپکتیو ایجاد شده زیاد ملموس نباشه پس برای رسیدن به نتیجه مطلوب به مرحله بعدی میریم

3d-txt-img2.jpg

 

قدم سوم :

برای اینکه بتوانیم عمق ( منظور عمق در افق هستش ) را نشون بدیم به مقداری Blur نیاز داریم که قبل از اینکار ابتدا مسیر زیر رو دنبال می کنیم :

Filter > Convert to smart filter

توجه : آیکون کوچکی در گوشه Layer ( لایه ) شما ظاهر میشه

حالا برای ایجاد Blur مسیر زیر رو دنبال می کنیم :

Filter > Blur > Gaussian Blur

در پنجره باز شده در کادر روبروی Radios یک عدد به دلخواه ( بستگی به شخص داره که به چه میزان میخواد عمق و ماتی ایجاد کنه ) می نویسیم . در شکل زیر مقدار 1.2 رو انتخاب کرده .

 

3d-txt-img3.jpg

 

* وقتی که ما Smart Filter رو فعال می کنیم در واقع تغییرات روی خود عکس اصلی ایجاد نمیشود بلکه این تغییرات روی Mask که زیر شاخه لایه اصلی هستش اعمال میشه

همانطور که در عکس زیر هم مشاهده می کنید یک لایه Mask به لایه اصلی ما اضافه شده که با انتخاب لایه Mask و انتخاب ابزار Eraser ( پاک کن ) در سایز بزرگ ( به اندازه ای که ابزار پاک کن در کادر زمینه باشه و بیرون نزنه ) و تنظیم میزان درجه سختی روی عدد صفر، ناحیه وسط زمینه رو پاک می کنیم . این کار باعث میشه حالت Blur در وسط پاک شده و در اطراف زمینه باقی بمونه . به شکل پایین و در لایه Mask توجه کنید " یک دایره بزرگ سیاه در وسط اون کادر سفید به وجود آمده " که در نتیجه ی استفاده از پاک کن است .

 

3d-txt-img4.jpg

لینک ارسال

قدم چهارم :

کار ما فعلاً با لایه زمینه تمام شده و حالا میریم سراغ متن یا نوشته دلخواه. رنگی نزدیک به رنگ زمینه انتخاب کرده و با استفاده از ابزار Type ( که در فوتوشاپ به شکل T نمایش داده شده است ) متن دلخواه خودمون رو می نویسیم

توجه : رنگ متن کاملاً به سلیقه شخص مربوط میشه و می تونه از رنگی متضاد با رنگ زمینه استفاده کنه

3d-txt-img5.jpg

قدم پنجم :

از این مرحله وارد فاز 3D یا سه بعدی میشم . در حالی که لایه متن فعال است به مسیر زیر می ریم :

3D > Repousse > Text layer

در پنجره باز شده قسمتهای مختلفی می بینیم. در قسمت Extrude عدد عمق (Depth) رو روی 0.2 تنظیم می کنیم ( می تونه عدد دلخواه باشه ).

3d-txt-img6.jpg

 

از قسمت Material یک Texture ( بافت ) مناسب با متن و زمینه خودمون انتخاب می کنیم. مثل شکل زیر .

3d-txt-img7.jpg

 

در آخرین مرحله از این پنجره در سمت چپ با استفاده از گزینه های Rotate the mesh و Roll the mesh نوشته خودمون رو روی زمینه ( با توجه به جهت پرسپکتیو و عمق ) می نشونیم .

بعد از رسیدن به نتیجه دلخواه Ok رو بزنید.

3d-txt-img8.jpg

قدم ششم :

اگه خوب در نوشته خودمون دقت کنیم می بینیم که لبه های متن حالتی ناهموار و داندانه دار داره. چرا ؟ چون هنوز عملیات رندر ( Render ) رو انجام ندادیم. برای این کار پنل 3D رو باز می کنیم. " در صورتی که پنل 3D برای شما مشاهده نمیشه و یا غیر فعاله برای فعال کردن این پنل به منوی Window رفته و 3D رو انتخاب میکنیم " . در قسمت تنظیمات رندر و از زیر شاخه های Quality گزینه Ray Traced Final رو انتخاب میکنیم.

توجه : با انتخاب این گزینه عملیات رندرینگ شروع میشه و ممکنه چند دقیقه طول بکشه پس تا پایان کار رندرینگ صبر کنید و جز تماشا کردن مانیتور یا در دیوار اتاقتون به موس و کیبردتون دست نزنید .

 

3d-txt-img9.jpg

لینک ارسال

خوب یه خسته نباشید میگم به شما چون هم عملیات رندرینگ به پایان رسید و هم کار ما تقریباً به آخرش رسیده و مونده فقط یه سری زیره کاری ها و یا به قولی فوت کوزه گری .

مهم : قبل از هرچیز روی لایه متن ( نوشته ) راست کلیک کرده و گزینه Rasterize 3D رو می زنیم ( با این کار لایه را از حالت Smart Filter خارج می کنیم ) در غیر این صورت نمی تونیم از ابزارها برای افکت دادن استفاده کنیم .

با توجه به شناختی که از محیط های گرافیکی داریم می دونیم که هر شیء ای دارای سایه هستش پس برای اینکه کارمون زیباتر و جذابتر به نظر برسه و همچنین قانون نور و سایه رو هم رعایت کرده باشیم، با ابزار Burn در حالی که Range آن روی Midtones هستش دیواره ها ( ارتفاع نوشته مون ) رو تیره تر می کنیم . " اگه در حین کار بیرون زدگی جزئی دارید زیاد حساسیت نشون ندید ".

به خاطر دارید که برای ایجاد عمق در لایه ی زمینه از چه روشی استفاده کردیم ( قدم سوم )، برای لایه ی متن هم قدم سوم رو تکرار می کنیم .

یک بار دیگه نکته مهم رو یادآوری میکنم : قبل از هرچیز روی لایه متن ( نوشته ) راست کلیک کرده و اینبار گزینه Rasterize Layer رو می زنیم ( با این کار لایه را از حالت Smart Filter خارج می کنیم ) در غیر این صورت نمی تونیم از ابزارها برای افکت دادن استفاده کنیم .

3d-txt-img12a.jpg

قدم هشتم :حالا در حالی که لایه متن فعاله با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + j یه کپی از لایه متن ایجاد می کنیم و Blendin Mode رو روی Overlay و Opacity رو روی 50٪ تنظیم می کنیم . مثل شکل زیر.

3d-txt-img11.jpg

قدم نهم :

در همین مرحله می تونید کار رو تموم شده در نظر بگیرید و طرحتون رو ذخیره و حسابی ذوق کنید . اما برای اون دسته از افرادی که می خوان بیشتر ذوق کنن طبق مراحل زیر عمل می کنیم :

یک لایه جدید ایجاد کنید و زمینه ی اون رو با رنگ سیاه کاملاً بپوشونید . روی همین لایه ماسک رو فعال می کنیم و ابزار پاک کن ( سایز بزرگ و درجه سختی صفر ) وسط صفحه رو پاک می کنیم به طوری که نوشته مون معلوم بشه . مثل شکل زیر .

3d-txt-img13.jpg

قدم دهم :

حالا برای ایجاد جلوه های نوری ، مجدداً یک لایه جدید ایجاد می کنیم و لایه رو مثل خط کشی عابر پیاده ( با این تفاوت که خط کشی ها به یک اندازه نیستند ) در میاریم.

3d-txt-img14.jpg

با استفاده از این مسیر : Edit > Transform > Distort tool خطها رو در راستای پرسپکتیو و عمق تنظیم می کنیم.

Blending mode لایه رو روی Overlay می گذاریم و Opacity رو بسته به سلیقه خودتون می تونید کم یا زیاد کنید . به مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur برید و مقدار Radius رو روی 15 تنظیم کنید ( کمتر یا بیشتر هم می تونه باشه ) .

3d-txt-img15.jpg

قدم یازدهم :

در آخر برای زدن تیر خلاص با استفاده از ابزار براش با Opacity 40% و انتخاب رنگ سیاه می تونیم سایه هایی رو زیر نوشته مون ایجاد کنیم . برای ایجاد سایه روشهای زیادی هستش که من فقط به یک نمونه اشاره کردم.

راستی قبل از سایه زدن ایجاد لایه جدید زیر لایه متن یادتون نره

و پایان کار

3d-txt-preview1.jpg

3D-Ali-Delkhosh.jpg

امیدوارم از این آموزش نسبتاً طولانی استفاده مفید برده باشید

به قول یکی از استادامون : با توکل به خدا انشاالله موفقیــــــد.

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...