رفتن به مطلب

رضایت یا عدم رضایت از آمیزش جنسی

Maryam.j

ارسال های توصیه شده

روانپزشکان و کارشناسان بهداشت و روان معتقدند در ايران 40% طلاق ها به علت عدم رضايت جنسي صورت مي گبرد. اين پديده هر چند ممكن است در نظر اول عجيب و يا باورنكردني به نظر برسد و شايد به نظر پاره اي متشرعين ، بيش از حدمتآثر از مكتب فرويدباشد يا به نوعي ساده كردن مسئلهء طلاق به نظر برسد، ولي از ديدگاه بسياري از صاحب نظران، امري مقرون به واقعيت و حتي حقيقتي انكار ناپذير است.

عدم رضايت جنسي خصوصاَ در جامعهء ما از شيوع بسيار بالائي برخورداراست. اكثر زنان و مردان متآهل از روابط جنسي خود لذت كامل و كافي را درك نمي كنند. اين مسئله حداقل در مورد زنان به شدت صادق است.

پژوهشي كه چند سال پيش در يكي از شهرهاي غربي ايران به انجام رسيد نشان داد كه بيش از 90% زنان متآهل شهري هيچگاه در عمر خود ارگاسم (اوج لذت جنسي) را تجربه نكرده اند.

اغلب افراد متآهل (اعم از زنان يا مردان) گمان مي كنند كه رابطهء جنسي سرويسي است كه توسط زنان به شوهرانشان داده مي شود و در اصل به منظور تآمين آسايش مردان صورت مي گيرد و البته ممكن است تا حدودي زنان را نيز هيجان زده كند.

در اين تفكر غالب رضايتمند بودن زنان ملاك عمل نيست و آنها چه تمايل داسته باشند و چه نداشته باشند، شرعاً موظف به تمكين جنسي در برابر شوهري كه نفقه مي پردازد مي باشند. (البته اين برداشتي غير واقعي از شرع مي باشد)

البته در مورد مردان هم وضع چندان رضايت بخش نيست زيرا اكثراً مبتلا به پاره اي مشكلات رواني – جنسي نظير خروج زودرس مني يا تحريك ناقص آلت تناسلي مي باشند و يا غالباً از تكنيكهاي صحيح آميزشي استفاده نمي كنند لذا حاصل فعاليت جنسي شان در بسياري مواقع يك ارگاسم كامل و با مدت زمان كافي نمي باشد.

رابطهء جنسي مطلوب آنست كه در يك زمان منجر به رضايت كامل و كسب لذت ماكزيمم در هر دو طرف شود و ارگاسم زن و شوهر همزمان شود.موفقيت در اين امر سمبل موفقيت در زندگي زناشويي است و ناديده گرفتن احساسات و نيازهاي يكديگر در اين مورد سمبل بي توجهي به يكديگر در زندگي است البته بيشتر اين برداشتها در سطح ناخوداگاه رخ مي دهد ولي تآثير عميق آن بر رابطهء دو طرف باقي مي ماند و در دراز مدت به عاملي پنهان براي شعله ور تر شدن اختلافات زناشوئي مبدل مي شود .

ارگاسم يا اوج لذت جنسي يكي از موهبتهاي بزرگ الهي است كه موجب رفع بسياري از تنشهاي دروني و كسب آرامش رواني مي شود.

این پديده يك تخدير يا نشئة سازي طبيعي است كه در زندگي پر تنش امروز همچون آبي برآتش التهابات دروني انسان عمل كرده و در صورتي كه بطور كامل و به مدت كافي و به دفعات مناسب حاصل شود به سلامت روان كمك شاياني مي كند.

زن نيز همچون مرد به اين عامل آرامبخش نياز دارد.

اما مراحلي كه او براي رسيدن به اين حالت بايد پشت سر بگذارد با مرد متفاوت است . او بايد اولاً از انگيزه و ميل كافي براي فعاليت جنسي برخوردار باشد كه مسايلي چون اضطراب يا اختلاف با همسر يا نامطلوب بودن ظاهر همسر(مثلاً بوي بد پا يا دهان او) يا سابقهء برخي رفتارهاي جنسي مرد كه از نگاه زن ناخوشايند بوده است اين ميل و انگيزه را كم مي كند. گذشته از اين او براي رسيدن به امادگي لازم براي ارگاسم به زمان بيشتر و تحريكات ملايم و متوالي نياز دارد و مرد با صرف حوصله بايد آمادگي لازم را در وي به وجود بياورد و به سلايق وي احترام بگذارد و اساساً نحوه و زمان فعاليت جنسي بايد مورد توافق دو طرف باشد. البته زن نيز بايد نيازهاي شوهر را در نظر بگيرد و با او براي دستيابي به يك ارگاسم موفق و همزمان همكاري كند.

از آنجا كه نياز جنسي از قويترين نيازهاي دروني بوده و رابطهء تنگاتنگي با ناخودآگاه انسان دارد عدم رعايت نكات فوق الذكر به اختلالات پيدار و عميقي در روابط زوجين منتهي مي شود كه مي توان به تنفر از همسر ، دلخوري ، حسادت و رقابت براي سركوب يكديگر، مقصر دانستن همسردر بسياري از مشكلات زندگي، حس انتقام گيري ناخودآگاه ، احساس تحقير شدن توسط همسر، احساس عدم اعتماد به نفس، احساس شيئ بودن و ملعبه واقع شدن و احساس مورد بي اعتنايي واقع شدن اشاره نمود.

اين مسايل توسط ساير تنشها و اختلافات، تقويت شده يا در قالب آنها تجلي و بروز مي يابد و شكاف بين همسران را رفته رفته عميق تر مي سازد.

.منبع : سایت ایران سلامت

مولف: دکتر حمید سجاد

لینک به دیدگاه

ممنون از تاپیک خوبی که زدید. :icon_gol:

شاید ریشه این مشکل و آگاهی بسیار کم جوانان و یا بعضا اطلاعات غلط آنها، در عدم آموزش کافی در دوران مدرسه است.

متاسفانه مسئولان فکر می کنند که اگر در دوران مدرسه در این مورد با دانش آموزان حرفی زده نشود، به نوعی موفق شدند که میل جنسی آنها را کنترل کنند. در حالی که با این روش فقط این تمایل را سرکوب می کنند که مشکلات بعدی را در پی خواهد داشت مانند بیماری های مقاربتی ناشی از یک کار اشتباه که آموزشی هم برای اون ندیدند.

تاسف بارتر اینکه حتی به موضوعات ساده ای مثل همین بیماری های مقاربتی و نحوه پیشگیری از اون ها هم پرداخته نمی شه !

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

آّبجی بابت تاپیک عالیتون ممنون!:icon_gol:

منم با پیمان جان موافقم

متاسفانه عدم آموزش صحیح در این قبیل موضوعات مشکلات بزرگی رو به وجود میاره

فرهنگ غلط و تصور اشتباهی که در کشور ما در این گونه موضوعات وجود داره باعث شده که این مسائل کلا مسکوت بمونه و اگر کسی دربارش صحبت بکنه به چشم دیگه ای بهش نگاه میکنن!

بنده خودم به دفعات از دوستان و استادان دانشگاه که از نزدیک باهاشو در ارتباط بودم شنیدم که از اینگونه نگاه ها به این قبیل موضوعات به شدت ناله میکردند!

راست هم می گفتنن چون مشکل را باید حل کرد و راه حل برایش پیدا کرد نه اینکه به بهانه های گوناگون ازش فرار کرد!

لینک به دیدگاه

از مشارکت شما عزیزان بسیار سپاسگذارم:icon_gol:

متاسفانه ارعاب ، تهدید ، و سختگیری بدون آموزش مناسب موجب می گردد تا افراد جامعه بالاخص نسل جوان ، موجوداتی عصبی و سر خورده شوند و به راهای مخفی کاری و پنهان کاری سوق پیدا کنند و عملا به انحراف کشیده می شوند و آثار مخرب این انحراف را مانند سایه ای در سراسر زندگی خویش تحمل نمایند.

لینک به دیدگاه
همه میگن که باید راه حل ارائه کرد... راه حل هم بعضیاشون ارائه میکنن ولی اجرایی نیست...

چرا اجرایی نیست ؟ اگر حقایق علمی روز را جمع آوری و با شیوه موزون ، همراه با رعایت فرهنگ حاضر و تعالیم مذهبی و امانت داری در انتقال مطالب ، در دسترس عموم قرار دهیم به شکل باور نکردنی در اصلاح ساختار رفتاری و روانی انسانها موثر است

لینک به دیدگاه

اين امر نياز به فرهنگ سازي دارد تا اينكه اين نياز طبيعي انسانها از راه صحيح و به طور مطلوب برآورده شود تا از ايجاد تنشهاي عصبي و همچنين عقده هاي دروني كه در اجتماع به وفور ديده مي شود جلوگيري شود

ضمنا از آبجي هم به خاطر عنوان اين مسئله مهم ممنون

لینک به دیدگاه
گفتنش سادس!!!

پس چرا اینکار انجام نمیشه؟؟!!

در مراکز مشاوره این کار صورت می گیره اما متاسفانه این کار باید در سطح وسیعتری صورت بگیرد که نمی گیرد مثلا در مدارس و دانشگا هها. گاها مشاهده شده که پدر و مادران ما هم به آموزش نیاز دارند کمانکه وقتی ریشه مشکلات آنها بررسی و ریشه یابی شده به عدم رضایت جنسی برخورد کردیم

لینک به دیدگاه
اين امر نياز به فرهنگ سازي دارد تا اينكه اين نياز طبيعي انسانها از راه صحيح و به طور مطلوب برآورده شود تا از ايجاد تنشهاي عصبي و همچنين عقده هاي دروني كه در اجتماع به وفور ديده مي شود جلوگيري شود

ضمنا از آبجي هم به خاطر عنوان اين مسئله مهم ممنون

سپاس دوست عزیز

کاملا درسته ،خوشبختانه اکثر جوانان ما آگاه تر شدند و از طریق اینترنت و مجلات و کتب مختلف به این امر می پردازند اما 100% به نتیجه دلخواه نمی رسند و این به این علته که نظرات و عقاید شخصی خود را مداخله میدهند .

لینک به دیدگاه

ما هممون مشکل رو خوب میشناسیم.

راه حل هم براش میتونیم بدیم.

پس چرا جامعه روز بخ روز بدتر میشه؟ این مراکز مشاوره چیکار میکنن؟ من به عنوان یک جوون چرا تا حالا نشنیدم؟؟!

لینک به دیدگاه

يه سوال دارم شما نظرت راجع به آزادي جنسي چيه؟

اروپايي ها اعتقاد دارند كه اگر كسي شب خوبي را داشته باشه روز بعد خوبي را هم داره نظر شما در باره اين مسئله چيه؟

لینک به دیدگاه

اروپايي ها اعتقاد دارند كه اگر كسي شب خوبي را داشته باشه روز بعد خوبي را هم داره نظر شما در باره اين مسئله چيه؟

تا حوزه این آزادی چقدر باشه....

به نظر شما چرا با خانه عفاف مقابله شد؟

لینک به دیدگاه

منم نمیدونم.

ولی فکر میکنم اون خانمی که در اونجا دیگهاون شخصیت و دیدی که قبللا مردمنسبت بهش داشتنو ندارن و نمیتونست راحت زنگیشو کنه.

دینیشو که اصلا نمیدونم.

همه میگیم باید فرهنگ سازی بشه!! این فرهنگ چیه؟ به چی میگن؟

لینک به دیدگاه
ما هممون مشکل رو خوب میشناسیم.

راه حل هم براش میتونیم بدیم.

پس چرا جامعه روز بخ روز بدتر میشه؟ این مراکز مشاوره چیکار میکنن؟ من به عنوان یک جوون چرا تا حالا نشنیدم؟؟!

متاسفانه این مراجعین هستند که از مشاورین دوری می کنند و اغلب به زور و یا التماس همسر یا والدین مراجعه می کنند و دید جدی نسبت به راهنایی ها ندارند . خوشبختانه در حال حاضر برخی از برنامه های صدا و سیما به روانشناسان اختصاص پیدا کرده و کمی سطح آگاهی مردم رو بالا برده اما کم نیستند کسانی رو روانشناس رو دیوانه ای می پندارند که با دیوانگان همنشین است:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

غرایز ما در حیطه ای تعریف شدند و رابطه جنسی نیز از آن مجزا نیست. گاه وظیفه و مسیولیت ، امیال آدمی رو محدود می کنه تا آنجا که اکثر مردم بر این باورند که سرکوب امیال و مقید کردن خودشان کار درستی است. با این همه باید دانست که سرکوب اصلا درست نیست بلکه تنها به صلاح است

اجتاع از ما می خواهد در ابراز امیال حدود را رعایت کنیم و همین امر این ضرورت رو ایجاد می کند که همه ما باید حداقل جایی در زندگی داشته باشیم که در آنجا کاملا آزاد و به دور از هر گونه قید و بندی داشته باشیم . حریم صمیمیت و رابطه جنسی چنین است

در بسیاری جهات آزادی جنسی وحشت انگیزه چرا که حد و مرزی برای آن وجود ندارد در گذشته برای هر زن این اعتقاد که مرد دوستش دارد زیرا کششی نسبت به او دارد امری خدشه نا پذیر بود و همچنین برای هر مرد این عقیده که داشتن رابطه با زن به معنای ضمانت عشق زن به اوستبسیار طبیعی بود اما اکنون بالاخص در جوامع غربی فقط مساله توافق طرفین در میان است و داشتن رابطه ضامن هیچ نیست

به نظر شما بعد معنوی رابطه جنسی در این گونه روابط کجاست؟

لینک به دیدگاه
متاسفانه این مراجعین هستند که از مشاورین دوری می کنند و اغلب به زور و یا التماس همسر یا والدین مراجعه می کنند و دید جدی نسبت به راهنایی ها ندارند . خوشبختانه در حال حاضر برخی از برنامه های صدا و سیما به روانشناسان اختصاص پیدا کرده و کمی سطح آگاهی مردم رو بالا برده اما کم نیستند کسانی رو روانشناس رو دیوانه ای می پندارند که با دیوانگان همنشین است:icon_pf (34):

میشه یکی از این مراکز رو به من معرفی کنی؟ من میخوام تجربه کنم صحبت با یه رونشناسو.

از نظر من بخاطر اعتقادات کور مذهبی و فرهنگی برخی .......

مثلا؟

لینک به دیدگاه
میشه یکی از این مراکز رو به من معرفی کنی؟ من میخوام تجربه کنم صحبت با یه رونشناسو.

مثلا؟

محل سوکونت شما کجاست تا نزدیک ترین مرکز رو به شما معرفی کنم ، برخی از افراد ترجیح می دهند تا به جای وجود مراکزی همچون خانه عفاف که مورد تایید شرع نیز بود خانه های تیمی وجود داشته باشد تا هه چیز به راحتی قابل انکار باشه مثل کبک با فرو بردن سر در برف.........

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...