رفتن به مطلب

پرسش و پاسخ نرم افزار کریر

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت شما مهندسان عزیز

یکی از اهداف کلی و مهم تالار تاسیسات انجمن نواندیشان ایران، آموزش و پرورش مهندسان با معلومات و توانمدی های علمی و عملی بالا هست و خواهد بود. در همین راستا، یکی از ابزارهای رسیدن به این هدف متعالی، یادگیری نرم افزار های مهم تاسیساتی مخصوصا" کریر (HAP Carrier) هستش که باید روی این موضوع تاکید ویژه ای داشت.

به همین دلیل برآن شدم که تاپیکی رو با عنوان "سوالات شما در مورد نرم افزار کریر" ایجاد کنم که با هم به سوالات همدیگه پاسخ بدهیم.

به امید موفقیت روز افزون برای یکایک شما:wubpink:

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...
  • پاسخ 80
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

پس دوستان منتظرتون هستم حتی اگه خودمم بلد نباشم میرم میپرسم حتما جواب سوالتونو میدم باتشکر

یه خبر خوش برای شما عزیزان تاسیسات دارم در زمینه کریر که توایران بی سابقه است و توی هیچ انجمنی دیده نشده

پس تا چندروز اینده پی خواهید برد

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
پس دوستان منتظرتون هستم حتی اگه خودمم بلد نباشم میرم میپرسم حتما جواب سوالتونو میدم باتشکر

یه خبر خوش برای شما عزیزان تاسیسات دارم در زمینه کریر که توایران بی سابقه است و توی هیچ انجمنی دیده نشده

پس تا چندروز اینده پی خواهید برد

مرسی آقای مهندس رحیمی عزیز بابت ایجاد این تاپیک مفید

خبر خوشت چیه حالا؟ :a030:

لینک به دیدگاه

درود ..میخوام با کریر یه خونه رو محاسبه بار کنم....واسه دیوار حمام نیاز به کاشی دارم و سقف هم عایق حرارتی....چه گزینه ای اینها رو بیان میکنه؟

لینک به دیدگاه

دردرجه اول بستگی داره حمامتون به بیرون پنجره داره؟

اگه نداره بهتره نگیری بارشو

ولی اگه دوس داری بگیری ،توی لایه های دیوار در کریر ی سری پیش فرض ها تعیین شده ولی کاشی در ان دیده نمی شود پس شما باید خودتون از جداول تهویه مطبوع برید این مقدارو پیدا کنید و جایگزین کنید

بنده خودم تقریب میزنم مقدارو از جدول تهویه مطبوع پیدا میکنم و با نمونه های پیش فرض در کریر مطابقت میدم ،در کریر نوع لایه ها خیلی مهم است

توصیه میکنم در ابتدا امر ابتدا شما لایه های موردنظرتون بادست محاسبه کنید و بعد با دونستن مقدار ضریب انتقال حرارت با اونچه که خودتون تو کریر وارد میکنید مقایسه کنید ،

برای سقف بستگی داره چه نوع عایقی رو بخواهید به کار ببرید اگه میخواید پلی استایرن بزارید r-14

بازم میگم اونچه که توکریر هست با مصالح در ایران کمی فرق داره بهتره قبلش شما از جداول اون مقدارو بدست بیاریدو شبیه سازی کنید با پیش فرض های کریر

لینک به دیدگاه
دردرجه اول بستگی داره حمامتون به بیرون پنجره داره؟

اگه نداره بهتره نگیری بارشو

ولی اگه دوس داری بگیری ،توی لایه های دیوار در کریر ی سری پیش فرض ها تعیین شده ولی کاشی در ان دیده نمی شود پس شما باید خودتون از جداول تهویه مطبوع برید این مقدارو پیدا کنید و جایگزین کنید

بنده خودم تقریب میزنم مقدارو از جدول تهویه مطبوع پیدا میکنم و با نمونه های پیش فرض در کریر مطابقت میدم ،در کریر نوع لایه ها خیلی مهم است

توصیه میکنم در ابتدا امر ابتدا شما لایه های موردنظرتون بادست محاسبه کنید و بعد با دونستن مقدار ضریب انتقال حرارت با اونچه که خودتون تو کریر وارد میکنید مقایسه کنید ،

برای سقف بستگی داره چه نوع عایقی رو بخواهید به کار ببرید اگه میخواید پلی استایرن بزارید r-14

بازم میگم اونچه که توکریر هست با مصالح در ایران کمی فرق داره بهتره قبلش شما از جداول اون مقدارو بدست بیاریدو شبیه سازی کنید با پیش فرض های کریر

متشکرم:icon_gol:

هدف من یک کار آکادمیک است بنابراین بنظرم نیازی به محاسبات دستی برای دقت بیشتر نیست....اما در مورد کاشی...معادلی برای اون وجود نداره ؟چون به مراجع کتابی دسترسی ندارم.

لینک به دیدگاه

این دو صفحه رو چک کنید:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

بهترین سیستم برای محاسبه بارهای سرمایشی و گرمایشی کدام است؟

چجوری میشه در گزارش گیری سیستم ، هم نمودارهای بار حرارتی و هم سرمایشی رو ترسیم کرد...فقط سرمایشی رو ترسیم میکنه.

لینک به دیدگاه
بهترین سیستم برای محاسبه بارهای سرمایشی و گرمایشی کدام است؟

چجوری میشه در گزارش گیری سیستم ، هم نمودارهای بار حرارتی و هم سرمایشی رو ترسیم کرد...فقط سرمایشی رو ترسیم میکنه.

سوال اولتون خیلی کلیه نمیشه بگیم دقیقا چه سیستمی خوبه ،زمانی متونیم به بهترین سیستم گرمایشو سرمایش نظربدیم که بدونیم این پروژه در درجه اول در چه شهریه یعنی بدونیم اب وهوای اون شهر چه جوریه ؛ دوم اینکه نوع کاربری مورد نظر چیه؛ سوم اینکه کارفرما چقدر میتونه هزینه کنه ؛ چهارم فضای کافی برای اون سیستمی که میخوایم طراحی کنیم وجود داره در پلان یا نه

باتوجه به این اطلاعات شرکت مهندسی مشاور تو فاز صفرو یک میاد ایانرو بحث میکنه کلیه سیستم ها رو چک میکنه مزایا و معایبشونو به کارفرما میگه اونن باتوجه به هزینه انتخاب میکنه

از نظر بنده سیستمی میتونیم بگیم بهترین که بتونیم چند چیزو توش کنترل کنیم ؛ اول دما دوم رطوبت سوم تهویه

مثلا توسیستم شوفاژ شما کنترل رو دما رطوبت نداری همینطور تو کولر ابی و همینطور فن کویل

اره میگم فن کویل اگه برای فن کویل هوای تازه در نظر نگیریم میشه گفت پولو ریختی تو جوی اب

از نظر بنده اگه سقف کاذب داریم بهترین نوع فن کویل کاستی چهار طرفه وگرنه زمینی جالب نیست

در کل درایران دستگاهی که بتونه دما رطوبتو تنظیم کنه فقط هواسازه و بهتر از اون پیدا نمیشه

در مورد سوال اخرتون شما باید در موقع ریپورت گرفتن تمام تیکارو بزنید

لینک به دیدگاه

درمورد سوال اون روز دوستان درمورد ضریب انتقال حرارت کاشی

معمولا مشخصات کاشی ها:

ضخامت: از 10 تا 40 میلی متر

ابعاد: mm125 x 250 و mm115 x 240

می باشد

و باتوجه به اینکه اغلب ضخامت 1 سانته تقریبا ضریب انتقال حرارت میشه 0.946 Btu/hr.ft^2.F

لینک به دیدگاه
سوال اولتون خیلی کلیه نمیشه بگیم دقیقا چه سیستمی خوبه ،زمانی متونیم به بهترین سیستم گرمایشو سرمایش نظربدیم که بدونیم این پروژه در درجه اول در چه شهریه یعنی بدونیم اب وهوای اون شهر چه جوریه ؛ دوم اینکه نوع کاربری مورد نظر چیه؛ سوم اینکه کارفرما چقدر میتونه هزینه کنه ؛ چهارم فضای کافی برای اون سیستمی که میخوایم طراحی کنیم وجود داره در پلان یا نه

باتوجه به این اطلاعات شرکت مهندسی مشاور تو فاز صفرو یک میاد ایانرو بحث میکنه کلیه سیستم ها رو چک میکنه مزایا و معایبشونو به کارفرما میگه اونن باتوجه به هزینه انتخاب میکنه

از نظر بنده سیستمی میتونیم بگیم بهترین که بتونیم چند چیزو توش کنترل کنیم ؛ اول دما دوم رطوبت سوم تهویه

مثلا توسیستم شوفاژ شما کنترل رو دما رطوبت نداری همینطور تو کولر ابی و همینطور فن کویل

اره میگم فن کویل اگه برای فن کویل هوای تازه در نظر نگیریم میشه گفت پولو ریختی تو جوی اب

از نظر بنده اگه سقف کاذب داریم بهترین نوع فن کویل کاستی چهار طرفه وگرنه زمینی جالب نیست

در کل درایران دستگاهی که بتونه دما رطوبتو تنظیم کنه فقط هواسازه و بهتر از اون پیدا نمیشه

در مورد سوال اخرتون شما باید در موقع ریپورت گرفتن تمام تیکارو بزنید

ممنون:icon_gol:

در مورد اول ترمینال یونیت رو انتخاب کردم...در حقیقت هدف من محاسبه بار های سرمایشی و گرمایشی است و اصلا انتخاب دستگاه و طراحی تاسیسات مئ نظرم نیست.

همه تیک ها رو زدم ولی فقط سرمایشی رو نمایش میده....گرمایش ها صفره:ws52:

لینک به دیدگاه
ممنون:icon_gol:

در مورد اول ترمینال یونیت رو انتخاب کردم...در حقیقت هدف من محاسبه بار های سرمایشی و گرمایشی است و اصلا انتخاب دستگاه و طراحی تاسیسات مئ نظرم نیست.

همه تیک ها رو زدم ولی فقط سرمایشی رو نمایش میده....گرمایش ها صفره:ws52:

اگه میخوای بصورت کلی جواب بهت بده و سیستم مطرح نیست، باید موقع انتخاب سیستم UnDefined و CAV Single Zone رو انتخاب کنید. اینطوری فقط میزان بار سرمایشی و گرمایشی رو میده.

لینک به دیدگاه
اگه میخوای بصورت کلی جواب بهت بده و سیستم مطرح نیست، باید موقع انتخاب سیستم UnDefined و CAV Single Zone رو انتخاب کنید. اینطوری فقط میزان بار سرمایشی و گرمایشی رو میده.

اتفاقا این راه رو امتحان کردم ولی باز باز در گراف بار گرمایشی رو نمایش نمیده:sigh: پاسخ سوال اولم رو گرفتم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام

حواشی 10 روز هست که من اطلاعات ساختمانی را وارد کریر کردم (اطلاعات فضا و اب و هوا) و ه روز اطلاعاتم را ذخیره میکردم تا اینکه امروز میخواستم از کریر خروجی بگیرم ولی نمیدانم چرا اصلا اطلاعاتی که من وارد کریر کردم وجود ندارد .......

چرا؟

لینک به دیدگاه
سلام

حواشی 10 روز هست که من اطلاعات ساختمانی را وارد کریر کردم (اطلاعات فضا و اب و هوا) و ه روز اطلاعاتم را ذخیره میکردم تا اینکه امروز میخواستم از کریر خروجی بگیرم ولی نمیدانم چرا اصلا اطلاعاتی که من وارد کریر کردم وجود ندارد .......

چرا؟

سلام

خوش اومدی

برای خروجی گرفتن از هر فضا، باید روی آن فضا کلیک راست کرده و View input data یا Print input data رو انتخاب کنی.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

نکته مهم در Carrier :

موضوعی که میخوام بهش اشاره کنم یکی از نکته های خیلی مهم در نرم افزار Carrier می باشد :

نکته ای که شاید بعضیا به اون توجه نمیکنند در جهت جغرافیای می باشد ، حتما حتما مهندسان عزیز به جهتی که در نقشه اتوکد مهندسان معماری به شما میدند توجه کنید اینو به این دلیل میگم که :

دردرجه اول باید بدونیم هدف از محاسبه بار یه ساختمون ، انتخاب تجهیزاتیه که اثرات نامطلوب بارها رو خنثی می کنه و در ضمن اسایش و راحتی اونارو رو توی اون محیط فراهم میکنه.

ایران تو نیمکره شمالی قرار داره تو کاربری های که جهت پنجره اونا در غرب و شرق است حداکثر این بار توی بعداظهر رخ میده مثلا ماه تیره

و تواون فضای که پنجره در جهت جنوبه حداکثر تو پاییز رخ میده ، و فضاهای که تو جهت شمال پنجره دارند نور مستقیمو دریافت نمیکنند

اینارو گفتم که بدونیم که اگه تو نقشه اتوکدی که به مهندس تاسیسات دادند حتما به جهت قرار گیری کاربری توجه کنیم و فکر نکنیم که تو Carrier چندان تاثیر نداره بلکه نرم افزار Carrier میاد براساس گرمترین روز سال باتوجه به جهت های دیوار های خارجی که شما بهش میدید بار اون فضا رو محاسبه میکنه .

شما عزیزان میتونید امتحان کنید فکر کنید دوتا بلوک مسکونی به تعداد N طبقه داریم . اولین بار فرض تو Carrier دیوار ها به صورت همون جهت های تو اتوکد گفته شده محاسبه کنید

بار دوم بیادید جهت دیوار هارو برخلاف بار اول بزنید تغییرات رو ببینید .

پس هرچی بتونیم پنجره کمتری در جهت شرق و غرب داشته باشیم بار کمتری رو خواهی مداشت و در انتخاب تجهیزات مقداری کمتری رو هزینه خواهیم کرد.

و ی نکته مهمتر : باتوجه به مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در قسمت میاد گروه بندی ساختومنا رو اشاره میکنه فرض کاربری ما نوع 1 و از نظر گروه بندی نیاز انرژی تهران متوسط است ، در اینصورت مقدار ضریب انتقال حرارت ما باید
0.18
btu/ hr .ft^2.F در Carrier برای دیوار خارجی نوع کاربری مسکونی ، بیمارستان و .... این مقدار در بیاد

و اگه دیدیم مقدار ضریب انتقال حرار ت ما بزرگتر از این مقدار شد باید با عایق گذاری این مقدار به مقدار مقررات ملی ساختمان برای کاربری اشاره شده برسانیم.

نکته دیگه در اول نرم افزار اگه توجه کرده باشید در قسمت weather properties ایکن Design calculation month شما بهتر که ماههای طراحی برای بار رو تو کل سال همون پیش فرض خود نرم افزار در نظر بگیرید .

لینک به دیدگاه

مرسی از آقای مهندس رحیمی برای این نکات کاربردی و مهم نرم افزار

توجه به نکات فوق مخصوصا ضریب انتقال حرارت که باید طبق مبحث 19 مقررات ملی باشه. توجه به این نکات باعث صرفه جویی در هزینه ها و خرید آسایش هستش. مطمئناً.

کلا هدف از علم تاسیسات مکانیکی همین هستش که بیاییم و بهترین شرایط رو در نظر بگیریم (محاسبات دقیق و مهندسی)تا از هزینه های بیجا جلوگیری بشه.:icon_gol:

مرسی مهندس

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...