رفتن به مطلب

مختصری درباره‌ی نظریه شش درجه جدایی و نظریه دنیای کوچک

سیندخت

ارسال های توصیه شده

نظریه میلگرام چه بود؟ آیا این نظریه مورد سوال و تردید قرار گرفته است؟یکی از جالبترین نظریه‌هایی که تا کنون در حوزه علوم اجتماعی و آماری مطرح شده، نظریه شش درجه جدایی (six degrees of separation) است. طبق این نظریه، هر دو انسانی بر روی کره زمین، حداکثر یک رابطه درجه شش با هم دارند. یعنی حداکثر توسط پنج حلقه واسطه به یکدیگر متصل هستند.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اولین بار حدود هشتاد سال پیش، یک نویسنده مجارستانی (کارینتی) نظریه شش درجه جدایی را مطرح نمود که مورد توجه چندانی قرار نگرفت. بعدها که ریاضیدانان و جامعه شناسان روی آن کار کردند پیشرفت‌هایی صورت گرفت و نهایتا یک جامعه‌شناس آمریکایی، استنلی میلگرام، سعی کرد با ارائه نظریه «دنیای کوچک» همان مفهوم را برساند.در آزمایشی که برای آزمون نظریه استنلی میلگرام طراحی شد، که این آزمایش به عنوان یکی از اولین تلاشها در پایه‌گذاری تحلیل شبکه اجتماعی در کتاب تحول تحلیل شبکه اجتماعیطرح شده است، برای آزمایش اینکه میان هر فرد در جهان تا فردی خاص در نقطه‌ای دیگر از جهان چند حلقه‌ی ارتباطی وجود دارد نامه‌ای به سه فرد در ایالات متحده آمریکا داده شد و از آنها خواسته شد که این نامه را به یک نفر خاص در ایالت ماساچوست (که او را نمی‌شناسند) برسانند. یکی از این افراد یک لوله‌کش، دیگری یک راننده اتوبوس و سومی یک مربی رقص باله بود، و طریقه اجرا بدین صورت بود که از آنها خواسته شد پیغام را به چند نفر از دوستان خود که احتمال بیشتری می‌دهند که فرد مورد نظر را بشناسند، بفرستند و از آنها هم بخواهند که همین کار را تکرار کنند. از میان این سه نامه دو تای آنها به مقصد و فرد مورد نظر رسید که هر کدام از آنها با ۵ حلقه ی ارتباطی از فرد مبدا به فرد مقصد منتقل شد و نتیجه‌ی این آزمایش که در موارد دیگری در نقاط دیگر دنیا نیز طی آزمایشهای بعدی مورد آزمون قرار گرفت، طرح نظریه‌ی دنیای کوچک (Small World) و شش درجه‌ی جدایی بود. نتیجه‌ی آزمایش این دو نظریه این بود که حلقه‌های بسیار کوتاه و کم‌تعدای از آشنایی قابل شناسایی است. و دیگر اینکه افراد قادر هستند این حلقه‌های کوتاه را فقط با استفاده از اطلاعات محلی و با بهره‌گیری از ارتباطات خود در محدوده‌ی زندگی خودشان پیدا کنند.

لینک به دیدگاه

دیگر فکر نمی کنم کسی باشد که از نظریه هیجان انگیز و شگفت آور شش درجه جدایی مطلع نباشد. نظریه ای که می گوید هر کس در هر جای جهان باشد با هر موقعیتی حداکثر با 6 واسطه به هر کس دیگری در هر جای جهان مرتبط است.

برای مثال من با دوستی دوست هستم اهل نیوجرسی. آن دوستم هم همسایه ای دارد که شاگرد پسرکی متولد نیومکزیکو است. آن پسر پدرش یک مهندس نرم افزار است که یک بار ایمیلی به بیل گیتس نوشته است. این جوری من و بیل گیتس با چهار واسطه به هم وصل شدیم! { برای مثال همین را بپذیرید که مثال بهتری به ذهنم نرسید :) }

این نظریه ابعاد بسیار گسترده ای هم پیدا کرد. مثلا در ویکیپدیا سایتی کلیدواژه ها را با هم مرتبط می ساخت و در فیلم ها از این نظریه برای جذاب کردن عناصر زیادی استفاده می شد و یک بازیگر هالیوودی با استفاده از این نظریه یک بازی راه انداخت و …

اما حالا انگار زمان نگرشی نو است به این نظریه! انقلابی که می گوید ارتباطات از این هم سریعتر اتفاق می افتد.

که در گروه o2 که در حقیقت یک گروه مخابراتی فرانسوی است می گوید در یک گروه ارتباطی با توجه به علائق مشترک و گروه های اجتماعی نه به وسیله 6 واسطه که فقط و فقط با سه واسطه می توان یک ارتباط یافت!

این تحقیق در یافت افراد معمولا از طریق سه شبکه بزرگ و مادر به هم متصل می شوند: خانوادگی – دوستی – کاری. برای همین o2 از بزرگسالان سه رده سنی 18 تا 25 سال، 35 تا 45 سال، 55 سال به بالا شروع به دعوت برای شرکت کردن در طرح آزمایش را نمود.

در این آزمایش از هر کسی خواسته شد فقط و فقط با استفاده از روابط خود با یک فرد تصادفی دیگر ارتباط برقرار کند. با ارتباط یافتن این اشتراکات به هم مشاهده شد هر فرد قادر است با هر فرد دیگر ( که قرار است با او ارتباط برقرار کند ) فقط و فقط با حداکثر سه ارتباط فرد به فرد ارتباط برقرار کند!دیگر فکر نمی کنم کسی باشد که از نظریه هیجان انگیز و شگفت آور شش درجه جدایی مطلع نباشد. نظریه ای که می گوید هر کس در هر جای جهان باشد با هر موقعیتی حداکثر با 6 واسطه به هر کس دیگری در هر جای جهان مرتبط است.

برای مثال من با دوستی دوست هستم اهل نیوجرسی. آن دوستم هم همسایه ای دارد که شاگرد پسرکی متولد نیومکزیکو است. آن پسر پدرش یک مهندس نرم افزار است که یک بار ایمیلی به بیل گیتس نوشته است. این جوری من و بیل گیتس با چهار واسطه به هم وصل شدیم! { برای مثال همین را بپذیرید که مثال بهتری به ذهنم نرسید :) }

این نظریه ابعاد بسیار گسترده ای هم پیدا کرد. مثلا در ویکیپدیا سایتی کلیدواژه ها را با هم مرتبط می ساخت و در فیلم ها از این نظریه برای جذاب کردن عناصر زیادی استفاده می شد و یک بازیگر هالیوودی با استفاده از این نظریه یک بازی راه انداخت و …

اما حالا انگار زمان نگرشی نو است به این نظریه! انقلابی که می گوید ارتباطات از این هم سریعتر اتفاق می افتد.

که در گروه o2 که در حقیقت یک گروه مخابراتی فرانسوی است می گوید در یک گروه ارتباطی با توجه به علائق مشترک و گروه های اجتماعی نه به وسیله 6 واسطه که فقط و فقط با سه واسطه می توان یک ارتباط یافت!

این تحقیق در یافت افراد معمولا از طریق سه شبکه بزرگ و مادر به هم متصل می شوند: خانوادگی – دوستی – کاری. برای همین o2 از بزرگسالان سه رده سنی 18 تا 25 سال، 35 تا 45 سال، 55 سال به بالا شروع به دعوت برای شرکت کردن در طرح آزمایش را نمود.

در این آزمایش از هر کسی خواسته شد فقط و فقط با استفاده از روابط خود با یک فرد تصادفی دیگر ارتباط برقرار کند. با ارتباط یافتن این اشتراکات به هم مشاهده شد هر فرد قادر است با هر فرد دیگر ( که قرار است با او ارتباط برقرار کند ) فقط و فقط با حداکثر سه ارتباط فرد به فرد ارتباط برقرار کند!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...