رفتن به مطلب

کارگروه نگارش و تدوین پایان نامه و پروژه

ارسال های توصیه شده

سلام

طی چندوقت اخیر تاپیک هایی از دوستان رو مشاهده میکنم که درراستای نگارش پایان نامه هستند

تجربه ارائه ونگارش دوپایان نامه وکارروی پایان نامه حداقل ده نفر ازدوستان وهمکاران باعث شد تا ایده ای به ذهنم برسه ولی این مهم بدون یاری دوستان به هیچ سرانجامی نمیرسه

دراین تاپیک سعی میکنیم چارچوب طرح وایده خودمون رو پردازش کنیم وخروجی اون رو درتالارهایی که دوستان مشتاق وهمراه باشند به اجرا بزاریم

درکل تالارها چه فنی وچه عمومی سعی شده تا مطالب مورد نیاز دوستان اعم از جروه ومقاله و کتاب تهیه بشه تا دوستان درزمینه دسترسی به منابع با مشکلی مواجه نباشند

اما منظورم از طرح این تاپیک اجرای گروهی پایان نامه درسطوح کارشناسی وکارشناسی ارشد هست

درتالار طلایی به تناسب فعالیت دوستان پایان نامه های متعددی درزمینه ها وگرایش های مختلف جهت مطالعه واستفاده قرار داده شده است وبه مرور زمان نیز این ارشیو کاملتر میشود

اما قصدمان تشکیل کارگروه هایی تخصصی درتالارها برای بحث روی پایان نامه وبه سرانجام رساندن یک پایان نامه هست

دراین زمینه میشه روال اولیه زیررو درنظر گرفت

شخص ایکس روی موضوعی کار میکنه

ابتدا درتاپیک مرجعی که برای معرفی دوستان مشتاق درتالار ایجاد شده موضوع خودش رو مطرح میکنه ودرمورد فصل بندی ومطالب بحث میشه سپس دوستان به تناسب توانایی ها منابع لازم رو معرفی میکنند وگام به گام پایان نامه رو جلو میبرن

دراین راستا منابع مورد نیاز تهیه میشه وازراهنمایی ها وکمک دوستان علاقه مند بهره برده میشه

با انجام این مراحل هم تلاش خود شخص به صورت مشهود و بودجه بندی شده درتکمیل پایان نامه به انجام میرسه وهم منبعی مشخص درموضوعی خاص ایجاد میگردد که میتواند به عنوان بانک اطلاعاتی به کاراید.

میشه این موضوع رو درتالار اعضای ویژه یا به صورت عمومی دنبال کرد

صحبت های انجام شده صرفا درسطح یک ایده وطرح اولیه بوده ومنتظر نظرات ونقدهای شما عزیزان هستیم

موفق باشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سجاد یه کم موضوع رو تشریح کن.

فرضا منه نوعی در حال انجام کاری که براش گزارش نهایی به عنوان پایان نامه باید بدم.

موضوع مشخصه

1. یه مجموعه تحقیقات اولیه و جمع آوری و مطالعه منابع مرتبط انجام شده

2. بخش عملی کار معلوم

3. بخش بحث هم در ادامه اضافه می شه، بعد از گرفتن نتایج و آنالیز اولیه

خب. الان قراره رو بخش 1 کار کنیم، برای اینکه ببینیم چطور می شه منبع مورد نظر رو سرچ کرد و چطور طبقه بندی کرد ؟

تو این بخش باید دائما تو هر سر فصلی از کلیات شروع کرد تا به جزییات رسید.

این رویه رو می خوایم روش کار کنیم ؟

من با کمال میل هستم.

لینک به دیدگاه

ممنون پیمان جان

ببین مثلا برای دوره ارشدی که خودتون هم گذروندین یه برنامه حداقلی شش ماهه رو درنظر میگیرن مثل برنامه زیر

ماه اول : مطالعه ادبیات تحقیق وتکمیل فصل 2

ماه دوم : مشخص کردن روش تحقیق ونگارش فصل اول

ماه سوم : جمع اوری داده ها

ماه چهارم : تجزیه وتحلیل داده ها

ماه پنجم : نوشتن فصول 3و4و5

ماه ششم : انجام اصلاحات وتحویل پایان نامه

البته این مسئله درمورد رشته های فنی با توجه به شبیه سازی وانالیز عملی مسئله با بودجه بندی زمانی متفاوتی انجام میشه

درمورد مقطع کارشناسی هم که کلا مسئله متفاوت تره وزمان بندی محدودتری لازمه والبته توجه به اینکه دردانشگاه ازاد یا سراسری ارائه میشه مسئله رو متفاوت تر هم میکنه

اما درمورد فرمایشت میتونیم هرسه گامی رو که گفتی درنظر بگیریم

یعنی بستگی به تلاش کسی داره که ایده اولیه رو میده ومیخواد یه پایان نامه مناسب یا یک پروژه خوب به عنوان خروجی داشته باشه

منظور ما این نیست که برای کسی پایان نامه کار کنیم بلکه به عنوان کمک برای کسی که میخواد پایان نامه ارائه بده منابع تحقیق رو فراهم کنیم سوالاتشو بتونیم پاسخ بدیم ودرصورتی که واقعا دیگه درتهیه منابع مشکل داشت کمکش کنیم تا تکمیل کنه این منابع رو

این یک کارگروهی برای اموختن بیشتر هست ولی برای کسی پایان نامه نوشته نمیشود بلکه کمک میشود تا مشکلات نگارش پایان نامه توسط دوستان به حداقل برسد

برای نمونه من تاپیک همه چیز درمورد گیربکس رو دربخش مکانیک جامدات با فصل بندی یکی از دوستان اغاز کردم وقراره مطالب اولیه مورد نیاز رو برای دوستان فراهم کنیم تا به بحث درمورد مسایل ومشکلاتی که طبق بودجه بندی وجود داره بپردازیم

بازم من درخدمتم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

تالار جدایی رو برای این کار در نظر میگیرین؟ یا هر تالار برای خودش یه بخش مجزا باز می کنه؟ (برای نظم کار میگم)

طرح خوبیه...........منم نمیدونم بتونم کمکی بکنم یا نه، ولی هستم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
تالار جدایی رو برای این کار در نظر میگیرین؟ یا هر تالار برای خودش یه بخش مجزا باز می کنه؟ (برای نظم کار میگم)

طرح خوبیه...........منم نمیدونم بتونم کمکی بکنم یا نه، ولی هستم:icon_gol:

نه تو پست اول هم گفتم هرتالاری به فراخور استقبال دوستان میتونه به صورت عمومی یا خصوصی (تالار کاربران ویژه درصورت نیاز یا حتی تالار اعضای طلایی) میتونه دراین کار سهیم باشه

من درحداقل چهار پنج رشته میتونم به صورت مستقیم همکاری کنم واین دیگه بستگی به خواست دوستان داره که بخوان این ایده رو عملی کنن یا نه

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه
استقبال وایده هاتون منو کشته:banel_smiley_4:

با سلامی دوباره:5c6ipag2mnshmsf5ju3

خب برای شروع من فکر میکنم موضوعاتی که تا به حال مطرح شده یکمی کلی هستن.

مثلا ببینین خیلی خوبه اگه قبل از شروع کار راه های درست نوشتن یه پایان نامه رو این جا به هم یاد بدیم .

البته شما توی پست دوم اشاره ای به بودجه بندی زمانی غیر فنی ها کردی، که اگه برای فنی ها هم مشخص بشه با توجه به رشته اغلیت کاربرای این جا، خیلی خوبه.

و همین طور علاوه بر بودجه بندی زمانی مسئله مهم دیگه محتوای پایان نامه و جتی مقالاتی که بعدا ازشون تهیه میشه هست به نظرم خصوصا در مورد ارشد و دکترا اهمیت بیشتری داره

یه استادی داشتیم میگفت توی خیلی از کنفرانس های داخلی که میرم، اکثریت مقالات اصول اولیه و اصلی رو رعایت نکردن و چاپ میشن، چرا که خیلی از اوقات یه مقدار این کار بازار حوبی پیدا کرده و دلیلش اینه...........در صورتی که محتوای تگارشی مقاله ضعیفه و بار و محتوای چندانی نداره !!!

اینه که اصول صحیح نوشتم پایان نامه و مقاله برای فنی ها خیلی مهمه، چون خیلی هامون واقعا نمیدونیم خیلی جاها چی کار کنیم!!

حتی در مورد قسمت عملیش، کار کردن با یه سری دستگاه ها و تست گرفتن ها یه آزمون و حطاها و فوت و فنایی داره که اگه کسی که قبلا انجام داده کمک کنه، از خیلی از تکرارهای بیمورد جلوگیری شه

به نظرم بد نیست راجع به این مسائل هم صحبت کنیم

لینک به دیدگاه
با سلامی دوباره:5c6ipag2mnshmsf5ju3

خب برای شروع من فکر میکنم موضوعاتی که تا به حال مطرح شده یکمی کلی هستن.

مثلا ببینین خیلی خوبه اگه قبل از شروع کار راه های درست نوشتن یه پایان نامه رو این جا به هم یاد بدیم .

البته شما توی پست دوم اشاره ای به بودجه بندی زمانی غیر فنی ها کردی، که اگه برای فنی ها هم مشخص بشه با توجه به رشته اغلیت کاربرای این جا، خیلی خوبه.

و همین طور علاوه بر بودجه بندی زمانی مسئله مهم دیگه محتوای پایان نامه و جتی مقالاتی که بعدا ازشون تهیه میشه هست به نظرم خصوصا در مورد ارشد و دکترا اهمیت بیشتری داره

یه استادی داشتیم میگفت توی خیلی از کنفرانس های داخلی که میرم، اکثریت مقالات اصول اولیه و اصلی رو رعایت نکردن و چاپ میشن، چرا که خیلی از اوقات یه مقدار این کار بازار حوبی پیدا کرده و دلیلش اینه...........در صورتی که محتوای تگارشی مقاله ضعیفه و بار و محتوای چندانی نداره !!!

اینه که اصول صحیح نوشتم پایان نامه و مقاله برای فنی ها خیلی مهمه، چون خیلی هامون واقعا نمیدونیم خیلی جاها چی کار کنیم!!

حتی در مورد قسمت عملیش، کار کردن با یه سری دستگاه ها و تست گرفتن ها یه آزمون و حطاها و فوت و فنایی داره که اگه کسی که قبلا انجام داده کمک کنه، از خیلی از تکرارهای بیمورد جلوگیری شه

به نظرم بد نیست راجع به این مسائل هم صحبت کنیم

مرسی عزیز

درمورد مقاله که قبلا گفتم وداغ دلمو باز تازه کردی

استاد برا اینکه خودش رزومه ISI داشته باشه روش دزدی از مقالات دیگران رو سرکلاس یادمون میداد عوض اینکه بشینه اصول صحیح تحقیق رو تدریس کنه ومبانی نظری درسشو بگه درحالیکه وقتی درسشو نقد میکردی بحث رو به سیاست بازی سوق میداد وکلا دست ادمو میبست

ما فرض رو براین میگیریم که دوستان اشنایی ابتدایی رو دارن

چون دوستی که بخواد بقیه براش پایان نامه کارکنن درحالیکه از خودش تلاشی نشون نمیده نتیجش همون درخواست بی پاسخ خواهد موند ولی قصد ما اینه که تلاشهای دوستان رو به منزل مقصود برسونیم ودراین راه هم یاد بدیم هم یاد بگیریم

درمورد مسایلی که مطرح کردید مطمئنا دوستان صاحب نظرتری وجود دارن که ازشون کمک میگیریم واین مسایل رو هم تشریح میکنیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

طی چندوقت اخیر تاپیک هایی از دوستان رو مشاهده میکنم که درراستای نگارش پایان نامه هستند

تجربه ارائه ونگارش دوپایان نامه وکارروی پایان نامه حداقل ده نفر ازدوستان وهمکاران باعث شد تا ایده ای به ذهنم برسه ولی این مهم بدون یاری دوستان به هیچ سرانجامی نمیرسه

من از این تاپیک اینطور برداشت کردم که برای انجام پایان نامه های دیگران وقت بزاریم درسته؟

اما به عنوان مثال

متاسفانه خود من اینقدر مشغله دارم که نتونم وقتمو در اختیار دیگران قرار بدم

و ترجیح میدم اگه روی موضوعی کار میکنم و وقت میزارم سودی هم برای خودم داشته باشه چه به عنوان رزومه و چه مالی

فکر میکنم بقیه هم همینطور باشن

لینک به دیدگاه
من از این تاپیک اینطور برداشت کردم که برای انجام پایان نامه های دیگران وقت بزاریم درسته؟

اما به عنوان مثال

متاسفانه خود من اینقدر مشغله دارم که نتونم وقتمو در اختیار دیگران قرار بدم

و ترجیح میدم اگه روی موضوعی کار میکنم و وقت میزارم سودی هم برای خودم داشته باشه چه به عنوان رزومه و چه مالی

فکر میکنم بقیه هم همینطور باشن

حرف قابل اعتنایی هست

ولی خب نمیشه مطلق اینوری یا اونوری دید قضیه رو

برای من شاید مسایل مالی اولویت اولی نباشن ولی خب تو این دنیا بیس همه چیز پوله

به هرحال میشه خیلی برنامه هارو صورت داد

لینک به دیدگاه

ممنونم...آخه سجاد جان شما گله میکنی از استقبال نکردن بچه ها,خوب این تاپیک اطلاع رسانی نشده باور کنین من الان توی امضای شما دیدم...واقعا ایده خیلی خوبیه و فداکارانه و البته فکر کنم خیلی کم استقبال بشه چون تجربه در این انجمن نشون داده تاپیکهایی که عملا به شرکت کننده هاش سود رسونده بعد یه مدت رها شده حالا این تاپیک که ایده بسیار عالی داره اما سود چندانی برای کاربراش نداره که یکی با این همه کار پژوهشی که خودش میتونه انجام بده بیاد وقت بذاره به دیگری کمک کنه...من این ترم باید پروژه بدم و مطمئنا این ایده شما خیلی کمک میکنه هم به تسریع در نگارش هم به پربارتر شدن اون اما...یه نکته ای که هست مثلا به فرض من یه موضوع انتخاب کردم در حوزه cfd خوب چند نفر اینجا هستن که در این حوزه تسلط دارن که به مشکلات من پاسخ بدن و برام اطلاعات مورد نیاز جمع آوری کنن ...آخه شما میگی یه کار گروهی, باید همه در یه حوزه کار کنن و تخصص داشته باشن, این انجمن توی رشته مکانیک چند عضو فعال داره و تازه اینکه خود این رشته به 3 گرایش در مقطع کارشناسی تقسیم میشه که برای همین موضوع cfd عملا مربوط میشه به سیالاتی ها و 2 گرایش دیگه خیلی نمیتونن کمک کنن پس تعداد فعالهایی که بشه از تخصصشون کمک گرفت کمتر میشه...به نظرم این طرح خیلی خوبیه اما نه برای این انجمن ...من همین چند وقت پیش یه سوال معمولی در مورد یه پروژه کوچیکی داشتم که بخشی با نرم افزار حل میشد که از بچه ها خواستم این قسمت رو بهم کمک کنن کسی نبود که البته واقعا هم حق میدم چون هم وقتش نیست و شایدم تخصصش...من که پایه ام اگه کمکی ازم بربیاد چون من کار گروهی خیلی دوست دارم ...انشالله که این تاپیک بر خلاف نظر من به جاهای برسه که شما توقع دارین...موفق باشین...:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...