رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

Industrial Engineering is best choice for you

سیلااااااااااااام:w02:

خب از قدیم گفتن یه مهندس صنایع خوب باید دو ویژگی داشته باشه یکی آشنایی به نرم افزارهای مهندسی و دیگری تسلط کافی بر زبان انگلیسی:w16:

توی کشور ما متاسفانه زبون انگلیسی به قدر کفایت بین مردم رواج نداره و برخی اساتید و دانشجویان دانش ضعیفی در این مورد دارند که باعث میشه از مطالعه ی مقالات علمی و جستجو در سایتها ی علمی جهان بی نصیب بمونیم.

رشته ی مهندسی صنایع هم مثل باقی رشته ها دارای زبانی تخصصیست که لازم ما اون رو فرا بگریم

من خودم تسلط کافی بر کارترجمه ندارم ولی فکر میکنم با کمک یکایک دوستان بتونیم مقالات تخصصی صنایع رو تا حدود زیادی ترجمه و اماده سازی کنیم:ws3:

یه تمرینه هم برا محک زدن دانش خودمون هم برا افزایش بار علمیممون

در اینجا دفتری رو به نوعی به منظور کمک به امر ترجمه و زبان اموزی دایر کردیم

از تمامی دوستان خواهش مندیم که هر گونه پیشنهادی ایده ای یا روشی که برای کمک و تسهیل در این امر دارند در اختیارمون قرار بدهند

همچنین مقالاتی که مناسب برای ترجمست اینجا معرفی کنید تا کار ترجمش رو شروع کنیم.

از 1716 عزیز هم بخاطر کمکش ممنونم:icon_gol:

• Like 9
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 113
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام

ممنون بابت این ایده های خوبت:icon_gol: ( بالاخره دومادمون هم باید به خودمون بیاد دیگه !:w02:)

اتفاقا من هم میخواستم بیام در این مورد باهاتون صحبت کنم ، البته نه دقیقا

من فکر کردم اول بهتر ه با کلمه شروع کنیم یعنی اینکه اول بیایم و از دانشنامه ای که داریم استفاده کنیم ، اول اونو با کلمات تخصصی مهندسی صنایع پر کنیم ، اینطوری هم خودمون یاد میگیریم هم همیشه یه دیکشنری کامل اینجا داریم، بعد از این یا حالا موازی باهاش شروع به ترجمه متنهای تخصی کنیم.

هووم؟ :ws37:

به هر حال روی کمک منم حساب کنید.(2343).gif

• Like 6
لینک به دیدگاه

من یه مقاله ترجمه کردم یعنی دادم واسم ترجمه کردن بردم نمرشو گرفتم میگردم پیداش میکنم میزارم:w02: منم هستم

• Like 6
لینک به دیدگاه

همچنین مقالاتی که مناسب برای ترجمست اینجا معرفی کنید تا کار ترجمش رو شروع کنیم.

من هم هر کمکی از دستم بربیاد انجام میدم،البته من هم حرفه ای نیستم.

میشه از مقالات کم حجم(از لحاظ تعداد صفحه) شروع کنیم.چون هرچه تعداد صفحه در اول کار بالا باشه و چون ما(حداقل خودم) کم تجربه در کار ترجمه هستیم باعث خستگی و بی انگیزه شدن ما میشه.

سایت

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
هم مطالب خوبی در این زمینه داره که میتونیم استفاده کنیم.

سایت

هم به صورت ماهانه مجله خودش رو رایگان در سایتش قرار میده میتونیم از اون هم استفاده کنیم.

• Like 7
لینک به دیدگاه

امروزه هر فردي كه اندكي زبان انگليسي مي‌آموزد به ترجمه‌ي نوشته‌هايي از اين زبان مي‌پردازد و خود را مترجم خوبي مي‌داند. اما ترجمه‌ي خوب چه ترجمه‌اي است؟

الف) ترجمه‌اي است كه در برابر هر واژه بيگانه، برابر فارسي آن را گذاشته باشد.

ب) ترجمه‌اي است كه منظور نويسنده‌ي زبان بيگانه را با واژگاني كه مترجم مناسب مي‌داند بيان كند.

ج) ترجمه‌اي است كه برابرهاي مناسب واژه‌هاي بيگانه را در ساختار دستوري زبان فارسي بيان كند.

روژه كايوا(Roger Caillois) در اين باره گفته است:

"خوب ترجمه كردن آثار شكسپير يا پوشكين به فارسي يعني نوشتن متني كه شكسپير يا پوشكين اگر به جاي امكانات زبان انگليسي يا روسي امكانات زبان فارسي را در اختيار مي‌داشتند آن را مي‌نوشتند. پس ترجمه خوب نه ترجمه‌ي لفظ به لفظ است و نه ترجمه‌ي اديبانه(اما غير امين)، بلكه عبارت است از ابداع متني(اعم از واژگان و جمله‌بندي و سبك) كه نويسنده اگر زبان مادريش همان زبان مترجم مي‌بود آن را مي‌نوشت. چنين ترجمه‌اي مستلزم دانش و هوش و تخيل بسيار است و البته بايد آن را كمال مطلوب ترجمه دانست. من ادعا نمي‌كنم كه چنين ترجمه‌اي تحقق‌پذير باشد، اما مي‌گويم مترجم خوب كسي است كه مي‌كوشد تا هر چه بيشتر به آن نزديك شود."

بنابراین، يك مترجم خوب كه مي‌خواهد ترجمه‌ي خوبي بر جاي بگذارد دست‌كم بايد سه ویژگی داشته باشد:

الف) آشنا بودن به زبان بيگانه از نظر واژگان و ساختار زبان

ب) آشنا بودن به زبان فارسي از نظر واژگان و ساختار زبان

ج) آشنا بودن به موضوعي كه مي‌خواهد ترجمه كند

1) گاهی نمي‌دانند براي هر واژه در زبان ديگر بيش از يك واژه‌ي برابر وجود دارد كه هر كدام را بايد در جاي مناسب آن به كار برند.

2) گاهي نمي‌دانند كه براي ترجمه‌ي نوشته‌هاي علمي بايد به موضوع نوشته آگاهي داشته باشند.

3) گاهي نمي‌دانند‌كه اگر مفهوم جمله‌ها را به درستي در نمي‌يابند، بايد از ديگري بپرسند و خود به "تاليف" روي نياورند.

4) گاهي نمي‌دانند‌كه زبان فارسي را به‌خوبي نمي‌دانند و بايد فارسي بياموزند، هر چند زبان مادريشان باشد.

5) گاهي نمي‌دانند كه برخي چيزها را نبايد ترجمه كنند.

• Like 6
لینک به دیدگاه

مرسی میلاد جان که این حرکت رو انجام دادی. بزودی بخش ترجمه ایجاد میشه و میتونین همه مسائل رو به اونجا منتقل کنین... حتی من نظرم اینه بعد از اینکه این کار پا گرفت میتونیم برای فروش هم یه بخش بذاریم و به بچه ها انگیزه هم بدیم...

من هم در حد خودم هستم

• Like 5
لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام به همه

در پست قبلیم سایت استاندارد جهانی همون iso رو معرفی کردم که ماهنامه داره و دانلودش هم رایگانه دو سایت زیر مجلات ماهیانه رایگان دارن و میتونیم برای ترجمه ازشون استفاده کنیم.

بنظرم میتونیم موضوعات و مقالاتی رو ازشون انتخاب کنیم و به صورت گروهی روی موضوعات همکاری کنیم.

مثلا برای ترجمه یه مقاله دو سه نفر با هم کار کنن،اینطوری هم بدلیل حرفه ای نبودنمون از کار خسته نمیشیم و هم سریعتر کار ترجمه انجام میشه.

و

نظرتون چیه؟؟؟

• Like 3
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

مگر میشه میلاد تاپیک بزنه من نباشم:ws28: منم هستم من یه مقاله نظریه همچین پر کار ترجمه زدم حالا تازه علاقه مندهستم کمک کنم اگر چیزی بود منم هستم

• Like 2
لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 2 ماه بعد...

شروع ترجمه

بی مقدمه میرم سر اصل مطلب

در پست های قبلی با توجه به اعلام امادگی دوستان می خواهیم کار ترجمه رو شروع کنیم . اما اینکه کدام موضوع و مطلب را برای ترجمه انتخاب کنیم برعهده شماست با توجه به اینکه بحث ترجمه (حداقل در انجمن ها و فضاهای مجازی) یه بحث گروهی هست و نظر جمع در انتخاب مطلب مورد ترجمه باید مورد توافق همه باشه تا کار سریع تر پیش بره،بر اساس

کتاب موضوعات رو لیست کردم (هر یک از موضوعات حداقل 4مقاله وجود داره ) .

Industrial Engineering Function and Skills

Technology

Manufacturing and Production Systems

Service Systems

Organization and Work Design

Human Factors and Ergonomics

Project Management

Product Planning

Manpower Resource Planning

Systems and Facilities Design

Planning and Control

Quality

Supply Chain Management and Logistics

Probabilistic

Models and Statistics

Economic Evaluation

Computer Simulation

Optimization

بنظر شما کدام مطلب الویت ترجمه باشه؟؟؟ لطفا بترتیب الویت 3 موضوع را انتخاب کنید.

بعد از اینکه موضوع اصلی انتخاب شد من متن و اسم مقالات اون موضوع رو اینجا قرار میدم تا از بین اون مقالات هم یکی انتخاب بشه و کار ترجمه رو شروع کنیم!

• Like 3
لینک به دیدگاه

Project Management

Product Planning

Planning and Control

به نظر من این سه تا مطلب هم کاربردیه هم مناسب تر هست:w16:

ممنون از علی عزیز

دوستان بشتابید میخوایم ترجمه کنیم در حد بنز:w02:

• Like 4
لینک به دیدگاه

Manufacturing and Production Systems

Product Planning

Manpower Resource Planning

Planning and Control

Supply Chain Management and Logistics

بنظر شما کدام مطلب الویت ترجمه باشه؟؟؟ لطفا بترتیب الویت 3 موضوع را انتخاب کنید.

بعد از اینکه موضوع اصلی انتخاب شد من متن و اسم مقالات اون موضوع رو اینجا قرار میدم تا از بین اون مقالات هم یکی انتخاب بشه و کار ترجمه رو شروع کنیم!

5 موضوع شد...اینا به نظرم برای شروع خوب هستن...حالا در خواست دوستان رو هم میبینیم تصمیم میگیریم..

:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
Project Management

Planning and Control

Quality

Systems and Facilities Design

اولا که ممنون بابت پیگیری:icon_gol:

دلیل خاصی برای اولویت بندیم نداشتم.صرفا اینا موضوعات مورد علاقه منه

ولی هر مقاله ای گذاشته باشه روی کمک جدی من حساب کنید:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه

مقاله های Planning and Control به شرح زیر است

Queuing Models of Manufacturing and Service Systems

Production-Inventory Systems

Process Design and Reengineering

Scheduling and Dispatching

Personnel Scheduling

Monitoring and Controlling Operations

فایل word حاوی مقاله های فوق

نگاه کنید و انتخاب کنید

• Like 2
لینک به دیدگاه

فایل هم در مورد منطق فازی هست شامل 6 بخش اصلی و 1 بخش مثال

بچه ها، زودتر تصمیم بگیرید

• Like 1
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...