رفتن به مطلب

مرگ غیرت و عفت با فارسی وان !


ارسال های توصیه شده

داستان فارسی وان داستان کهنه ای است. از همان روزی که پا به عرصه گذاشت بسیار درباره اش گفته اند و نوشته اند. در ابتدا برخی با ساده انگاری اینگونه گمان کردند که فارسی وان قرار است شبکه ای تفریحی برای جذب آگهی از طریق افزایش مخاطبان باشد. هرچه که گذشت این نظریه کمرنگ تر شد و در عوض فارسی وان هم از جنبه صرفا تفریحی خود درآمد و در قالب فرهنگ سازی ابراز وجود کرد. امروز کم نیستند خانواده هایی که اگرچه ممکن است چندان مذهبی هم نباشند اما دیدن فارسی وان و شبکه هایی از این قبیل را برای خانواده خود ممنوع کرده اند. لطفا دقت کنید: بحثی که بر سر فارسی وان می شود، بحث بر سر داشتن یا نداشتن ماهواره نیست، بحث بر سر نوع برنامه هایی است که قرار است همسر و فرزندان شما ببینند. خانم خانه داری که فارسی وان می بیند شاید چندان هم درباره اهداف پشت پرده پشت پخش این سریال ها آگاهی نداشته باشد. مرد کارمند و کارگری هم که شب خسته به خانه می آید صرفا به دنبال رفع خستگی روزانه خود از طریق دیدن سریالی جذاب و مفرح است اما چه می بیند؟

خانم خانه در فارسی وان مردانی را می بیند که آنقدر ثروتمند و جذابند که گویا از میان رومئو و ژوليت شکسپیر بیرون آمده و بازیگر شده اند. زنان میانسالی را می بیند که چگونه برای خود مثلث عشقی با حضور همسر و یک جوان بیست و چند ساله ایجاد می کنند. مرد خانه هم که نماد غیرت و مردانگی است و قرار است نماد مرد ایرانی باشد، زنانی را می بیند که شباهتی به همسرش ندارند. مردانی را می بیند که علی الظاهر از کشورهای صاحب علم و تمدن هستند اما در قبال همسر و دختر خود تعصب و غیرتی ندارند و در عوض آزادی رفتارهای غیر اخلاقی را بخشی از لازمه زندگی می دانند.

تصور تاثیر یک ماهه و دوماهه این سریال ها بر اعتقادات خانواده ها تصوری کودکانه است. آرام آرام همچون راه رفتن مورچه ای بر روی سنگ سیاه آن هم در شب، این سریال ها کار خود را می کنند. آنگونه که داشتن خانواده ای سالم هم برای زن خاطره می شود و هم برای مرد.

 

29153_377.jpg29147_395.jpg

 

 

این روزها شبکه های فارسی زبان غربی افزایش قارچ گونه دارند. روند رو به رشدی که ازیک سو جذابیت و بالارفتن مخاطبان ایرانی را به همراه دارد و از سوی دیگه تاثیرات مخربی که در پی دارند!

 

این جذب مخاطب در صورتی هر روز به روند صعودی خود می افزاید که ما در مقابل تلاش های چندانی برای مهار آن از سوی رسانه ملی نمی بینیم،نمونه اش برنامه های شب یلدا!

 

مرداک موسس فارسی وان که پیش از این برای تغییر سبک زندگی مسلمانان، خانواده های ایرانی را هدف قرار داده برای نزدیک تر شدن به هدف خود شبکه فارسی وان را راه اندازی کرد. شبکه فارسی وان نیز برای عملیاتی کردن فروپاشی خانواده ها، سریال های تلویزیونی (غالبا کلمبیایی) که زمینه لیبرالیسم فرهنگی را ترویج می کنند با موضوعات خیانت، فرزند نامشروع و طلاق را در سطح وسیع با دوبله فارسی پخش می کند؛ تا با ترویج فمینیسم لیبرال در جامعه ایرانی حیا زدایی از زنان و غیرت زدایی از مردان موجب فروپاشی فرهنگی جامعه شود.

 

زنهایی كه جراحی پلاستیك شدهاند، مردانی كه مهمترین مسوولیتشان بادهگساری و عاشق شدنهای پی در پی است و تعصبی ندارند اگر همسرشان نیز با مردی دیگر.....، مردمانی كه، دغدغه اصلیشان برای زیستن فقط خوردن و آشامیدن و ارتباط جنسی است، همه جمع شدهاند در شبكههای خارجی فارسی زبان تا با این محتواهایی كه گفته شد، ما و شما را سرگرم كنند.

 

فارسی وان پنجرهای است باز شده رو بهخصوصیترین مسائل زناشویی. شبكهای كه میگوید برای فارسی زبانهاست اما با وجود همزبانی، دلهای پارسی را راضی نخواهد كرد.

 

از ۱۰ مرداد سال ۱۳۸۸ كه فارسی وان متولد شد، نگرانی از تاثیرات آن بر خانوادههای ایرانی نیز مورد توجه رسانهها قرار گرفت و سیل گزارشها و یادداشتها با هدف نمایش چهره واقعیاش به سوی مردم روان شد، اما ویژگیهای خاص این شبكه باعث شد مخاطبانش به آن وفادار بمانند و كاری كنند كه لقب پربیننده ترین شبكه ماهوارهای فارسی زبان را از آن خود كند. سریالها، خون رگهای فارسی وان هستند و تقریبا همه مخاطبان این شبكه به هوای دنبال كردن آنها بینندهاش شدهاند و سایر برنامهها مانند موسیقی و... نقش مهمی در جذب مخاطب ندارند. سریالهای این شبكه بیشتر متعلق به ۳ كشور كره جنوبی، كلمبیا و آمریكا هستند.

 

سریالهای كرهای تقریبا همیشه از تعلیق روابط عاطفی در مثلثی عشقی برای جلب نظر مخاطب بهره میبرند. عشق مثل توپ فوتبال از یك راس این مثلث به راس دیگر میرود و از راس دیگر به راس بعدی.

 

سریالهای كلمبیایی نیز حداقل پارچه ،جراحیهای پلاستیك و....اولین كلمهای كه با شنیدن كلمبیا یادتان میآید چیست؟ قاچاق مواد مخدر؟ مافیا؟ اسلحه؟ مانكنهای بدپوش؟ مردان آزاد در ارتباطهای جنسی؟فارسی وان-ماهواره

 

طبیعی است ویژگیهای اجتماعی كشور كلمبیا در سریالهای ساخت آن نیز تظاهر پیدا میكنند؛ مسائلی مانند رابطههای غیراخلاقی، ترسیم فضاهای اروتیك كه گرچه گاهی اصل قضیه را نشان نمیدهند، اما طوری آن را تشریح میكنند كه هر كودكی هم میتواند ماجرا را با جزئیات حدس بزند، خلاف كردن مثل آب خوردن و....

 

بدپوشی، خیانت، راه و روشهای كاربردی برای دوست شدن با جنس مخالف در هر سنی و بلافاصله پاسخ دادن به هوسهای جنسی همه اصولی هستند كه سریالهای كلمبیایی آنها را تبلیغ میكنند.

 

29131_102.gif

چرا بعضیها فارسی وان نگاه میكنند؟

 

تقریبا همه مردم میدانند سیگار باعث مرگ تدریجی میشود با این حال خونسردانه به سیگارشان پك میزنند. اما واكنش مردم به حقیقت مرگ آفرین بودن سیانور اینگونه نیست. آنها این سم را چاشنی غذایشان نمیكنند و حتی جرات لمس كردنش را هم ندارند. میدانید چرا ماهیت مرگ زایی اولی را جدی نمیگیریم اما دومی برایمان اهمیت دارد؟چون ضرررسانی سیگار تدریجی و در دوره زمانی طولانی است و ما مرگ را بخصوص وقتی آرام آرام باشد باور نمیكنیم. در حالی كه مرگ با سیانور سریع و بیوقفه است و به همین دلیل حقایق عریان و ترسآور دربارهاش، همان وقت كه اسم سیانور را میشنویم در نظرمان مجسم میشود. ماجرای فارسی وان هم به همین ترتیب است. فارسی وان مضر است! این را حتی بیشتر آنها كه همنشین دائمیاش شدهاند نیز میفهمند اما چرا همچنان دنبالش میكنند؟ شاید به این دلیل كه تاثیرات فارسی وان از نوع سیانوری نیستند، بلكه از نوع سیگاری هستند؛ یعنی تغییراتی تدریجی كه در طول دوره زمانی طولانی بر مخاطب اثر میگذارند.

 

كارشناسان اعتقاد دارند فارسی وانیها در وهله نخست با دقت و حوصله ذائقه ایرانیها را مطالعه كردهاند و آنها را از لحاظ فرهنگی و روحی سنجیدهاند و سپس با اعلام مناسبتها و نمایش برنامههایی متناسب با آنها، اعتماد مخاطبان را جلب كردهاند

 

خیلی از آنها كه این شبكه را نگاه میكنند به این باور رسیده اند كه به مرور زمان قبح بسیاری از مسائل مثل دوستی از جنس مخالف داشتن با وجود تاهل، خیانت، انتقام و قانون شكنی در خانوادههای شان از بین رفته است. آنها درك میكنند كه دیگر بچههای كوچك خانواده هم كنار بزرگترها صحنههای اروتیك را میبینند یا توصیف آنها را میشنوند اما قضیه برایشان كاملا عادی شده است، آنها متوجه شدهاند این شبكه به اصلیترین سرگرمی آنها و خانوادهشان تبدیل شده است و بخش عمدهای از ساعتهای زندگیشان را پای آن میگذرانند، اما با وجود همه این مضرات آنها هنوز ترجیح میدهند داشتن خانوادهای سالم و پرورش فرزندانشان بر مبنای فرهنگ سنتی و مذهبی كشورمان را در ازای تماشای ماجراهای عشقی یا گانگستری سریالهای این شبكه فراموش كنند.

 

این كه فوت كوزهگری فارسی وانیها چیست كه باعث شده بهرغم سخیف بودن برنامههایشان، تبلیغ گسترده مسائل غیراخلاقی، ضعف در دوبله و استفاده از دامنه محدود لغات در آن، مخاطبانشان را به خود وفادار نگه دارند؟

 

حالا انتخاب با خودتان است، دگمه قرمز را اگر فشار دهید، حفرهای باز خواهد شد رو به خانه همسایه. شاید برای ساعتها سرگرمتان كند ، شاید اصلا گذر زمان را با نگاه كردن به آن احساس نكنید، شاید دل مشغولیهایتان را از یاد ببرید اما یادتان نرود این همسایه به بسیاری از اعتقادات شما و حرمتهایی كه در زندگی شخصی قائلید اعتقادی ندارد و دیدن رفتارها و شنیدن حرفهایش مسلما زندگی شما و افراد خانوادهتان را نیز تغییر خواهد داد.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 56
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

دلیل اینکه خیلی از مردم به این شبکه رو اوردن یکی این هست که مردم چیزهایی رو دیدن که براشون تازگی داشت و جزبش شدن

 

یکی هم صدا و سیمای ایران که قربونش برم اصلا انگار هر روز برا ایرانیا باید روز ماتم باشه تا به عرش برسن یکله مصیبت میز:banel_smiley_4:اره

لینک به دیدگاه

حيف اون وقت و عمر كه پای این برنامه بگذره...اون اوایل بعضی وقتا نگاه میکردم بعدش دیدم واقعا جای تاسفه و عذاب وجدان گرفتم...

جدای این قضیه اون قدر این شبکه و سریال های مشابه این شبکه که از جاهای دیگه پخش میشه مردمو به خودش جذب کرده و تو خانواده ها نفوذ کرده که نمیشه به این راحتی ها دلیلشو بیان کرد...

لینک به دیدگاه

از بس به مرگ گرفتند به تب راضی شدیم

 

مشکل از خودمونه همیشه افرادی برای سود جویی هستند اما ما چرا باید بذاریم ؟

 

وقتی میشه با همون فرهنگ ایرانی مردم رو سرگرم کرد با تندروی چیزی از ایران نذاشتیم بمونه

 

هرشبکه ی ملی 1 آخوندی در حال ابراز کلمات قلمبه سلمبه ی عربیه و داره بهشت میفروشه به مردم

لینک به دیدگاه

من به شخصه با متن این تاپیک به شدت مخالفم...

 

چرا ما همواره عادت داریم ( عادت) چیزی که واقعاً وجود داره توی جامعه ندید بگیریمش؟ چرا نمیشه با دیدن و عبرت گرفتن و برخلاف اینکه دنباله رو باشیم، راه حل پیدا کنیم؟ چرا چیزی رو که به شدت داره رواج پیدا میکنه نبینیم و سعی نکنیم، راه رفته ای ( حتی در به قول برخی در قصه ها رو) ما نریم؟

 

اتفاقاً برخلاف تصور خیلی دوستان سریال هایی همچون همسان واقعاً جنبه تفریحی نداره و در خلالش و حتی به وضوح داره به برخی آداب و رسوم به غلط رایج شده اعراب( که در ایرانم متاسفانه کم نیست) و همین طور جوامعی مثل آمریکا اشاره میکنه... خیلی خوبه ببینیم که پوشش و حجاب به چه معنی هست و در کجا چی به درد میخوره...

در همچین سریال هایی شما میبینید که فرهنگ غرب و شرق چگونه در تقابل با هم هست در حالی که در بسیاری موارد فقط این افکار آدم هاست که باعث شده نذاره ما بهمیم که غرب هم همونقدر پایبند به اصول اخلاقی هست که من عرب! هستم! با این تفاوت که ما مثل کبک سرمون رو همیشه میذاریم توی برف.

 

 

درسته خیلی اتفاقات در خلالش میافته اما آیا این اتفاقات منشا غیر از این داره که افراد آگاه نیستن؟ و یا اینکه دایره دیدشون رو به همون جامعه کوچیک دورشون محدود کردن؟

 

 

 

امیدوارم ما هم سعی کنیم به دنیای اطرافمون همونجوری که هست نگاه کنیم...

لینک به دیدگاه

دقیقا غیرت و عفت همین جوری میمیره :ws3:

کلا فقط و فقط غیرت بر میگرده به خانواده و اصلا ربطی به اجتماع نداره ......اصلا ربطی به شرایط نداره ..... آقا غیرت و عفت فقط مال خانواده است ها ....تو جامعه ما غیرت نمیخوایم همون سیب زمینی بی رگ خوبه .......... شما چرا خام میشین؟.......نمیگم تاثیر نداره ولی خداوند به همه هوش داده عقل داده منطق داده ....اگه هم دین داده که چه بهتر دیگه کاملا مشخصه دینتون چی گفته ...اگه خانواده ای هم میاد و برنامه های فارسی وان الگو قرار میده همون بهتر زودتر نابود شه ........... ......غیرت و عفت فقط فقط مال تو خونه است ...اشتباه نکنید جامعه احتیاج نداره :4564:

لینک به دیدگاه
من به شخصه با متن این تاپیک به شدت مخالفم...

 

شاید یه خورده زیادی داغش کرده

 

چرا ما همواره عادت داریم ( عادت) چیزی که واقعاً وجود داره توی جامعه ندید بگیریمش؟

 

بعضی وقتا هم خوبه هم لازمه ، بستگی به فرهنگ اون کشور و ناحیه داره مختص ایران هم نیست همه جا نمونه هاشو میشه دید.

فحشا توی خیابونا بیداد می کنه هم شما دیدی هم من اما با وجود اینکه واقعا وجود داره ؛ نمیشه که هی بیای ازش فیلم و سریال بسازی .

اینطوری یه ناهنجاری اجتماعی راحترتبدیل به یه هنجارمیشه واینجاس که داد جامعه شناسا درمیاد.

چرا نمیشه با دیدن و عبرت گرفتن و برخلاف اینکه دنباله رو باشیم، راه حل پیدا کنیم؟

درک افراد با هم فرق می کنه همه که دنبال راه حل نیستن ، پیدا کردن راه حل کار نخبه هاس .

چرا چیزی رو که به شدت داره رواج پیدا میکنه نبینیم و سعی نکنیم، راه رفته ای ( حتی در به قول برخی در قصه ها رو) ما نریم؟

 

مگه هر چی رواج پیدا کنه خوبه ؟ کسی نگفته نبینیم .

نمیشه که هر کسی خودش همه چی رو تجربه کنه و راه های نرفته رو خودش بره .

اما کارشناس اجتماعی پاسخ خوبی به این پرسش شما دادن ملاحظه بفرمایید :

چون باعث ناهنجاری های شدید اجتماعی میشه.

چون اول خانواده آلوده میشه بعد جامعه آلوده میشه ؛ وقتی یکی آلوده شد فاتحه اون یکی خوندس .

اتفاقاً برخلاف تصور خیلی دوستان سریال هایی همچون همسان واقعاً جنبه تفریحی نداره و در خلالش و حتی به وضوح داره به برخی آداب و رسوم به غلط رایج شده اعراب( که در ایرانم متاسفانه کم نیست) و همین طور جوامعی مثل آمریکا اشاره میکنه... خیلی خوبه ببینیم که پوشش و حجاب به چه معنی هست و در کجا چی به درد میخوره...

 

اینجا باهاتون موافقم ، بله یه چیزای خوبی هم داره ولی اگه از دید کلی بهش نگاه کنیم خوب نیست.

برنامه های خیلی بهتر و مستند تری برای آشنایی با آداب و رسوم کشورهای دیگه وجود داره .

در همچین سریال هایی شما میبینید که فرهنگ غرب و شرق چگونه در تقابل با هم هست در حالی که در بسیاری موارد فقط این افکار آدم هاست که باعث شده نذاره ما بهمیم که غرب هم همونقدر پایبند به اصول اخلاقی هست که من عرب! هستم! با این تفاوت که ما مثل کبک سرمون رو همیشه میذاریم توی برف.

تقابل که نه ؛ ولی دیگه اینقدرها هم شبیه هم نیستد .

مثلا توی ایران ارتباط فیزیکی بین دخترو پسرقبل از ازدواج با مورد مشابه اون در اروپا وامریکا یکی نیست.

 

درسته خیلی اتفاقات در خلالش میافته اما آیا این اتفاقات منشا غیر از این داره که افراد آگاه نیستن؟ و یا اینکه دایره دیدشون رو به همون جامعه کوچیک دورشون محدود کردن؟

خوبه که خودتون به مورد خیلی اتفاقات اشاره دارید ،

فرض کنیم شما مادر یه خانواده هستید که خیلی مقید تربیت بچه های کوچک و نا آگاهتون هستید.

آیا اگه یه آدم بزرگ بخواد بچه هاتون رو ببره به یه مهمانی با لای 18 سال اجازه می دید؟

اگه شما با این پیشنهاد مخالف باشید آیا اگه اون شخص دلایل بالا رو بیاره مجاب میشید که قبول کنید ؟

امیدوارم ما هم سعی کنیم به دنیای اطرافمون همونجوری که هست نگاه کنیم..

 

منم امیدورام

لینک به دیدگاه
من به شخصه با متن این تاپیک به شدت مخالفم...

 

شاید یه خورده زیادی داغش کرده

داغ که نه شبیه باروته!

 

چرا ما همواره عادت داریم ( عادت) چیزی که واقعاً وجود داره توی جامعه ندید بگیریمش؟

 

بعضی وقتا هم خوبه هم لازمه ، بستگی به فرهنگ اون کشور و ناحیه داره مختص ایران هم نیست همه جا نمونه هاشو میشه دید.

فحشا توی خیابونا بیداد می کنه هم شما دیدی هم من اما با وجود اینکه واقعا وجود داره ؛ نمیشه که هی بیای ازش فیلم و سریال بسازی .

اینطوری یه ناهنجاری اجتماعی راحترتبدیل به یه هنجارمیشه واینجاس که داد جامعه شناسا درمیاد.

 

بله خیلی موارد هست که ناهنجاری محسوب میشه اما شما نمیتونین بگین که این شبکه همه و همه سریال هاش و لحظاتشون ناهنجاری به بار میاره...

جامعه شناس ها فکر نمیکنم موافق این باشن که طرف بره توی خلوت با یه دختر و یه پسر دیگه و هزارتا بدبختی بار بیاره اما از همین سریال های عنوان شده یاد نگیرن که خانواده جایی هست که باید توش عنوان شه و باهاش متفکرانه برخورد شه... اینجاست که اون هنجار رو ما نمیبیم و فقط میریم طرف ناهنجاریش...

ضمن اینکه اون دختر یا پسر یا خانواده که میخواد با دیدن یه فیلم بپاشه واقعاً بهتره بپاشه... همچین خانواده ای اساساً بنیانی نداره و چون حزب باد بوده هر طرف که افکار میبرنش میرن...پس دیدن هنجار یا ناهنجاری واسشون آخر عاقبتی جز بدبختی نداره!( با کمال تاسف البته)

چرا نمیشه با دیدن و عبرت گرفتن و برخلاف اینکه دنباله رو باشیم، راه حل پیدا کنیم؟

درک افراد با هم فرق می کنه همه که دنبال راه حل نیستن ، پیدا کردن راه حل کار نخبه هاس .

شما درست میگید همه مثل هم فکر نمیکنن و نبایدم فکر کنن... چون اسمش جامعه است نه فرد! اما یادتون باشه که جامعه ای که ادعای تمدن داره و همین طور ادعای فرهنگ خوب باید حتماً این فرهنگ سازی توش شده باشه که از خیلی چیزها از سالیان دور عبرت گرفته و تا به اینجا رسیده!

 

همین طورم به یاد داشته باشید که یافتن راه حل این مسائل کار سختی نیست و نیازی به نخبه بودن نداره... بلکه باید واقع بین بود.

چرا چیزی رو که به شدت داره رواج پیدا میکنه نبینیم و سعی نکنیم، راه رفته ای ( حتی در به قول برخی در قصه ها رو) ما نریم؟

 

مگه هر چی رواج پیدا کنه خوبه ؟ کسی نگفته نبینیم .

نمیشه که هر کسی خودش همه چی رو تجربه کنه و راه های نرفته رو خودش بره .

اما کارشناس اجتماعی پاسخ خوبی به این پرسش شما دادن ملاحظه بفرمایید :

چون باعث ناهنجاری های شدید اجتماعی میشه.

چون اول خانواده آلوده میشه بعد جامعه آلوده میشه ؛ وقتی یکی آلوده شد فاتحه اون یکی خوندس .

من مطمئن هستم این جامعه شناس! به شدت تحت تاثیر سیاست های پشت پرده قرار دارن...

 

ایشون حتمالاً فیلم های ایرانی رو خوب ندیدن! چون اگر میدین توجه میکردن که همین سینمای ایران هم بد چیزایی واسه نقد پخش نمیکنه!

 

در خصوص بخش اول حرفتون هم باید عرض کنم بنده نگفتم رواجش خوبه و اینکه هر کسی امتحان کنه گفتم انجام نده و عبرت بگیره.

اتفاقاً برخلاف تصور خیلی دوستان سریال هایی همچون همسان واقعاً جنبه تفریحی نداره و در خلالش و حتی به وضوح داره به برخی آداب و رسوم به غلط رایج شده اعراب( که در ایرانم متاسفانه کم نیست) و همین طور جوامعی مثل آمریکا اشاره میکنه... خیلی خوبه ببینیم که پوشش و حجاب به چه معنی هست و در کجا چی به درد میخوره...

 

اینجا باهاتون موافقم ، بله یه چیزای خوبی هم داره ولی اگه از دید کلی بهش نگاه کنیم خوب نیست.

برنامه های خیلی بهتر و مستند تری برای آشنایی با آداب و رسوم کشورهای دیگه وجود داره .

میدونین فرق تفکر شما و دیگری در چیه؟ در اینه که شما میخوای فقط توی یه چارچوب فیلم ببینی که میخوای... بله مستندات زیاده، کتاب زیاده و تا دلتون بخواد توی همین دنیای مجازی هم مطلب زیاده اما شمای نوعی این موارد رو میپسندی ولی یه فرد دیگه ای ممکنه بر اساس سلیقه خودش دوست داشته باشه برنامه ای ببینه که مثل یه مستند خشک نباشه و در قالب یه داستان به آداب و رسومش شاخ و برگ بده...

همه قرار نیست مثل هم باشن و این برنامه ها کسی رو مجبور نکرده ببینه مگر در خودش نیاز به دیدن رو حس کرده باشه... این نیاز هم از اون مواردی که گفتم نشأت میگیره...

در همچین سریال هایی شما میبینید که فرهنگ غرب و شرق چگونه در تقابل با هم هست در حالی که در بسیاری موارد فقط این افکار آدم هاست که باعث شده نذاره ما بهمیم که غرب هم همونقدر پایبند به اصول اخلاقی هست که من عرب! هستم! با این تفاوت که ما مثل کبک سرمون رو همیشه میذاریم توی برف.

تقابل که نه ؛ ولی دیگه اینقدرها هم شبیه هم نیستد .

مثلا توی ایران ارتباط فیزیکی بین دخترو پسرقبل از ازدواج با مورد مشابه اون در اروپا وامریکا یکی نیست.

دقیقاً تقابل هست.

خوب نگاه کنید، حتی در نحوه خرید و فروش جواهر آلاتشون.

بله در ایران فرهنگ حاکم اینو میگه اما نتیجه این فرهنگ چی شده؟ یک کم به اطراف نگاه کنید میبنید که همین برنامه به اصطلاح جالب شوک چیا نشون میده!

اما همون طور که بالا عنوان کردم، اگر خوب نگاه کنید در خصوص همین روابط، اون جوامع اولین کاری که دختر یا پسر میکنه چیه؟ معرفی دوستش به خانواده... و این کار اگر در جامعه ما صورت میگرفت، شاهد برخی مشکلات نبودیم...

 

درسته خیلی اتفاقات در خلالش میافته اما آیا این اتفاقات منشا غیر از این داره که افراد آگاه نیستن؟ و یا اینکه دایره دیدشون رو به همون جامعه کوچیک دورشون محدود کردن؟

خوبه که خودتون به مورد خیلی اتفاقات اشاره دارید ،

فرض کنیم شما مادر یه خانواده هستید که خیلی مقید تربیت بچه های کوچک و نا آگاهتون هستید.

آیا اگه یه آدم بزرگ بخواد بچه هاتون رو ببره به یه مهمانی با لای 18 سال اجازه می دید؟

اگه شما با این پیشنهاد مخالف باشید آیا اگه اون شخص دلایل بالا رو بیاره مجاب میشید که قبول کنید ؟

جناب، شما انگار خوب نمیخونید مطالبم رو ... این تاپیک برای بچه های زیر 18 نیست( که نمدونم این سن رو شما از کجا برداشت کردین از فیلم ها یا کتب؟)این تاپیک برای من، شما و افراد به اصطلاح تحصیل کرده هست... شما اگر اصول بچه داری و پرورش افکار بچه رو بدونین حتماً حواستون خواهد بود که چی رو در چه زمانی ببینه...

مهمونی هم جای خودش رو داره. توی مهمونی بالا 18 چه اتفاقی میافته؟ توی ایرانو میگید دیگه؟ خوب این مهمونیا از کجا برگرفته شده؟ از گفته های دوستان که معلوم نیست چقدرش یک کلاغ چهل کلاغ شده و چقدرش صحت... قرار نیست هر کسی چیزی دید یا شنید، بیاد پیشینه خودش رو نابود کنه...

چرا فکر میکنید مردم اینقدر قدرت درک ندارن؟ بخدا این مردمی که شما میبینید همون قشر پایین جامعه که کلی زحمت میکشه اگر بهش اجازه فکر بدن، خیلی خیلی بهتر از م و شما فکر میکنه و برای زندگی خودش و خانوادش تصمیم میگیره که چی درسته و چی غلط.

 

امیدوارم ما هم سعی کنیم به دنیای اطرافمون همونجوری که هست نگاه کنیم..

 

منم امیدورام

 

:w02:

لینک به دیدگاه

من فکر میکنم تو هر رفتاری باید به هنجارهای فرهنگی و اجتماعی اون جامعه بها داد

 

در حال حاضر فارسی وان داره بدجوری هنجارشکنی میکنه و این به خانواده ایرانی آسیب میرسونه

لینک به دیدگاه

خوب

کلا ما دو دسته هستیم

کسانی که این سریالهای مزخرف رو نگاه میکنند و کسانی که نگاه نمیکنند.

ولی رفتار بد همه جای بده دیگه..

اینکه طرف به زنش خیانت کنه و با یه زن دیگه باشه و بخوابه کجای دنیا خوبه؟؟؟

یا برعکسش

 

نمیدونم .. خودتون رو جای اونا قرار بدید...

مطمئنا" در همه جای دنیا این کار زشت محسوب میشه..

واقعیات میتونه هر چیزی باشه...

خوب و بد رو باید تشخیص داد.

مثلا: چاقو یک چیزیه که واقعیت داره.. چون هستش.. ولی با این چاقو هم میشه آدم کشت و هم میشه میوه پوست کند.

 

حالا نمیدونم چرا بعضی ها از این شبکه و سریالهاش اینطور دفاع میکنند!!!

کسی میدونه چرا؟

چون خودشون نگاه میکنند؟؟:ws38:

مفهوم خوبی رو به جامعه القا میکنه؟؟

:ws38:

لینک به دیدگاه
خوب

کلا ما دو دسته هستیم

کسانی که این سریالهای مزخرف رو نگاه میکنند و کسانی که نگاه نمیکنند.

ولی رفتار بد همه جای بده دیگه..

اینکه طرف به زنش خیانت کنه و با یه زن دیگه باشه و بخوابه کجای دنیا خوبه؟؟؟

یا برعکسش

 

نمیدونم .. خودتون رو جای اونا قرار بدید...

مطمئنا" در همه جای دنیا این کار زشت محسوب میشه..

واقعیات میتونه هر چیزی باشه...

خوب و بد رو باید تشخیص داد.

مثلا: چاقو یک چیزیه که واقعیت داره.. چون هستش.. ولی با این چاقو هم میشه آدم کشت و هم میشه میوه پوست کند.

 

حالا نمیدونم چرا بعضی ها از این شبکه و سریالهاش اینطور دفاع میکنند!!!

کسی میدونه چرا؟

چون خودشون نگاه میکنند؟؟:ws38:

مفهوم خوبی رو به جامعه القا میکنه؟؟

:ws38:

 

ما این شبکه رو پاک کردیییییییییییییم

 

به خاطر این که شبانه روزمون شده بود این شبکه :ws3:

 

 

یادش بخیر همسایه هاااااااااااااااااااااااااا:ws37::ws3:

 

اما به نظرم م م م م

 

مشکلی تو این شبکه نمی بینم

 

بیچاره این شبکه اسمش بد در رفته

خوبی این شبکه اینه زمانی که ما حداقل داشتیم تمام فیلم هاش صحنه هاشو سانسور کرده بود

 

اما ماشالله به این pmc و gem

 

فیلم هاش صحنه داره :icon_pf (34):

 

در کل به این اعتقاد ندارم که این فیلم هاااااااااااااااااااااا اساس و بنیان زندگی رو بر هم میزنه

 

 

اما

 

همیشه تو هر جامعه ی اماری چند تا دیوانه هم گیر میاد

 

همون طور که توی ایران چند نفر خودشون رو برای بانو سوسانو و یانگوم کشتن :icon_pf (34):

 

خودکشی برا ستایش یا اون دو تا بچه ای که فیلم امیر حسین ماه رمضون رو دیدن و خود کشی کردن که روح بشن هم یادم رفت بگم :w58:

(فکر کردن روح شدن بچه بازیه :vahidrk:)

 

 

هستن کسانی که این فیلم ها رو میبینند و جو گیر میشن:ws3:

 

 

که اونم مشکل خودشونه نه کس دیگه :sigh:

لینک به دیدگاه
خوب

کلا ما دو دسته هستیم

کسانی که این سریالهای مزخرف رو نگاه میکنند و کسانی که نگاه نمیکنند.

ولی رفتار بد همه جای بده دیگه..

اینکه طرف به زنش خیانت کنه و با یه زن دیگه باشه و بخوابه کجای دنیا خوبه؟؟؟

یا برعکسش

 

نمیدونم .. خودتون رو جای اونا قرار بدید...

مطمئنا" در همه جای دنیا این کار زشت محسوب میشه..

واقعیات میتونه هر چیزی باشه...

خوب و بد رو باید تشخیص داد.

مثلا: چاقو یک چیزیه که واقعیت داره.. چون هستش.. ولی با این چاقو هم میشه آدم کشت و هم میشه میوه پوست کند.

 

حالا نمیدونم چرا بعضی ها از این شبکه و سریالهاش اینطور دفاع میکنند!!!

کسی میدونه چرا؟

چون خودشون نگاه میکنند؟؟:ws38:

مفهوم خوبی رو به جامعه القا میکنه؟؟

:ws38:

خوب شما خودت داری میگی بد و خوب رو باید تشخیص داد درسته؟

خوب کسی که یه برنامه ای ساخته و من و شما تتوش دخیل نبودیم اما توی دیدن و تشخیص ها این خودمونیم که باید عقل و تفکرمون رو در جایی قرار بدیم که باید باشه...

پس بنابراین دیدن این سریال های به قول شما مزخرف اصولاً نباید به مزاج عده ای بد بیاد... چون به این مساله که انسان موجود با شعور و تفکری هست اعتقاد داریم.

 

مفهوم خوبی به جامعه القا نمیشه، داره بحث میشه که ما باید یاد بگیریم که همه چیز رو همونجور که هست ببینیم... شما توی جامعه خیانت ندیدی؟ آیا دید و رفتی دنبالش؟

 

پس چرا از تلویزیون دیدن رو منع میکنی؟ چزا دیگری نبینه و نره؟چرا فکر میکنین فقط اون خیانت رو میبینه؟ مگر برنامه ها فقط یه جنبه دارن؟

 

توروبخدا یه مقدار محدوده دید رو باز کنید:4564:واقعاً اشکم درمیاد از این نوشته ها

لینک به دیدگاه
خوب شما خودت داری میگی بد و خوب رو باید تشخیص داد درسته؟

خوب کسی که یه برنامه ای ساخته و من و شما تتوش دخیل نبودیم اما توی دیدن و تشخیص ها این خودمونیم که باید عقل و تفکرمون رو در جایی قرار بدیم که باید باشه...

پس بنابراین دیدن این سریال های به قول شما مزخرف اصولاً نباید به مزاج عده ای بد بیاد... چون به این مساله که انسان موجود با شعور و تفکری هست اعتقاد داریم.

 

مفهوم خوبی به جامعه القا نمیشه، داره بحث میشه که ما باید یاد بگیریم که همه چیز رو همونجور که هست ببینیم... شما توی جامعه خیانت ندیدی؟ آیا دید و رفتی دنبالش؟

 

پس چرا از تلویزیون دیدن رو منع میکنی؟ چزا دیگری نبینه و نره؟چرا فکر میکنین فقط اون خیانت رو میبینه؟ مگر برنامه ها فقط یه جنبه دارن؟

 

توروبخدا یه مقدار محدوده دید رو باز کنید:4564:واقعاً اشکم درمیاد از این نوشته ها

خوب بلدی جو سازی کنی هااااا:ws3:

به نظرت بچه های دبستانی و راهنمایی و .... که دارن راحت این سریالهایی مزخرف رو میبینند چی؟؟

دید باز بودن با نادیده گرفتن ناهنجاری خیلی فرق میکنه....

 

یعنی کسی که هیچ مشکلی با لختی نداره خیلی دیدش بازه؟:ws38:

همیشه حداقلی هم هست.... نکته مثبت این سریالها رو میشه به من بگی؟:ws38:

لینک به دیدگاه
خوب بلدی جو سازی کنی هااااا:ws3:

به نظرت بچه های دبستانی و راهنمایی و .... که دارن راحت این سریالهایی مزخرف رو میبینند چی؟؟

دید باز بودن با نادیده گرفتن ناهنجاری خیلی فرق میکنه....

 

یعنی کسی که هیچ مشکلی با لختی نداره خیلی دیدش بازه؟:ws38:

همیشه حداقلی هم هست.... نکته مثبت این سریالها رو میشه به من بگی؟:ws38:

 

ای خداااااااااا.یعنی من با این استدلال های شما به جنون نرسم خوبه...

 

شما خودت داری میگی بچه! بابا خوب شمای پدر و شمای مادر مگر نمیگی بچه پس چرا میشونیش پای برنامه خودت؟ اونش دیگه ربطی به این تاپیک نداره که کلاً خانواده ها یاد نگرفتن چجور بچه تربیت کنن ها!

 

میشه شما بگی به چی میگی لخت؟؟؟ نگو چادر برات پوششه!

کاش فقط معیارات ظاهری نبود!

 

بله از مثبت هاش خیلی گفتم... برو پستهای قبلیم رو خوب بخون...

اگر کافی نبود برات لیست کنم!

 

 

راستش میدونی چیه؟ با این سوالاتی که شما عنوان کردی و همین طور صحبت دوستای قبلی به این نتیجه دارم میرسم که ما اسا و بنیان فکریمون مشکل داره و خوب طبیعی هست که هر مساله ای رو میپیچونیم و از سادگیش جداش میکنیم... حالا هم داره به جای دیگه ای بحث هدایت میشه...

مشکل اینه که ما یا افراطیم یا تفریط... یا به قول شما لخت باید دید یا پوشیه دار! حالا اگر سریالی باشه که وسط باشه باید به یکی از این 2 تا نسبتش داد چون در بینش ما جایی نداره.

 

ضمناً دید باز اصلاً به این معنی که شما تصور میکنی نیست... ذهن باز اونی هست که تمامی شواهد و نمونه ها رو ببینه و پس از تحلیل و استدلال و همین طور در نظر گرفتن تجربیات بهترین راه و روش رو انتخاب کنه... نه بهخاطر برخی تابو ها و دگماتیسم بودن یه سری مسائل که وجود خارجی دارن بگه نیست و بعد شروع کنه به دیوار ساخت دور افکار و بعد با اون دیواراش بشینه تحلیل کنه!

لینک به دیدگاه

 

ای خداااااااااا.یعنی من با این استدلال های شما به جنون نرسم خوبه...

 

شما خودت داری میگی بچه! بابا خوب شمای پدر و شمای مادر مگر نمیگی بچه پس چرا میشونیش پای برنامه خودت؟ اونش دیگه ربطی به این تاپیک نداره که کلاً خانواده ها یاد نگرفتن چجور بچه تربیت کنن ها!

 

میشه شما بگی به چی میگی لخت؟؟؟ نگو چادر برات پوششه!

کاش فقط معیارات ظاهری نبود!

 

بله از مثبت هاش خیلی گفتم... برو پستهای قبلیم رو خوب بخون...

اگر کافی نبود برات لیست کنم!

خوب من کلی گفتم..

من خدا رو شکر پدر نیستم و کلا همچین شبکه ای هم ندارم:ws3:

خوب تاثیرش رو نمیتونی اصلا روی جامعه انکار کنی!!!

 

خوندم.. ولی نکته خاصی ندیدم..

میشه لیست کنی؟ :ws3:

لینک به دیدگاه

 

ای خداااااااااا.یعنی من با این استدلال های شما به جنون نرسم خوبه...

 

شما خودت داری میگی بچه! بابا خوب شمای پدر و شمای مادر مگر نمیگی بچه پس چرا میشونیش پای برنامه خودت؟ اونش دیگه ربطی به این تاپیک نداره که کلاً خانواده ها یاد نگرفتن چجور بچه تربیت کنن ها!

 

میشه شما بگی به چی میگی لخت؟؟؟ نگو چادر برات پوششه!

کاش فقط معیارات ظاهری نبود!

 

بله از مثبت هاش خیلی گفتم... برو پستهای قبلیم رو خوب بخون...

اگر کافی نبود برات لیست کنم!

چه ربطی داره؟؟؟ :w58:

من خانمم اصلا چادری نیست...

من مشکلی با چادری بودن یا نبودن ندارم...

دیدت رو نسبت به پوشش بازتر کن! :ws3:

خدا رو شکر من با این یک مورد مشکل ندارم....

:ws3:

 

لخت نگفتم... گفتم لختی...

معنیش رو همون بچه ها هم میدونند :ws3:

لینک به دیدگاه

منم که مشکلی با دیدن این سریال ها ندارم یه مدت برام مهم بود که اعضای خانواده نگاه نکنن بعد دیدم اونقدر ها هم که میگن تاثیر گذار نیست به هر حال هرکس طرز فکری داره و باید خودش بشینه استدلال کنه که دیدن این برنامه ها میتونه براش مفید باشه یا نه ،نمیشه با زور کسی را وادار به انجام کاری کرد اصل ازادی و دموکراسی تو هر جامعه ای از جمله خانواده هم همین را میگه ...بله درسته برنامه هاش زیاد جالب و مثبت نیست ولی برای ادم های از نسل های مختلف تازگی داره و عقیده این ادم ها هم قابل احترام هست ...نهایتا اینکه نوع نگاه هم مهمه بعضی نگاه ها اصولا با هر چی مشکل دارند

لینک به دیدگاه

خود من کلن از فارسی وان آشنایی با مادر و ریبا میدیدم...

اون هم به خاطر این که 1 از نظر فیلم سازی خوب بودن...بازیگرهای معروف و کلن هر دو از سریالهای معروف دنیا هستن...

از زمزمه هم اون فیلم ایتالیایی که نقش اولش اسمش تونیو بود دیدم....

بین سریالهای بی در و پیکرشون که همشون یا کره ایی هستن و یا کلمبیایی گاهی سریالهلی معروف و قابل دیدن هم دارن...

سریالهای کره اییشون که یه جورایی فیلم هندی پیشرفست...و همش داره اینو نشون میده که زن بعد از ادوواج باید دربست کمر خدمت به خانواده شوهر ببنده و حتی برای چند ساعت بیشتر خوابیدن باید اجازه بگیره...:banel_smiley_4:

کلمبیایهاشون هم طبق فرهنگ خودشون فیلم میسازن...

دیگه کلمبیا از لحاظ این طور مسائل معروفه تو دنیا...

اما نکته مهم تر اینه که هیچ وقت این فرهنگ برای مردم ما ایجاد نشد که هر چیزی از تلویزویون پخش میشه رو قرار نیست از 5 ساله تا 70 ساله همه نگاه کنن....

و مهمتر هر چیزی رو نباید الگو برداری کنن...

تمام فیلمهاشون جنبه بد نداره...میتونن راحت از قسمتهای خوبش به عنوان آموزش و تجربه استفاده کنن....

از بس این موضوعات تو حاشیه بوده...اینقدر به خاطر یه آستین یه قسمت از یه فیلم رو گرفتن کشیدن...اینقدر همه فیلمها اشک و آه وگریه و قبرستون و مریضی بوده...که دیگه این همه رنگ و نور و داستان با محتوای خاص برای مردم یهو جالب شده....و همه هم هجوم آوردن....

همیشه مسائل اینطوری برای جامعه ما تلفات فرهنگی داره..دلیلش هم اینه که سلیقه و فکر مردم رو در نظر نمیگیرن...

هیچ کار فرهنگی طبق نیاز روز مردم انجام نمیشه...موندیم تو 40 سال پیش ار لحاظ خط فکری که داره به مردم القا میشه...

اما جهت جامعه یه چیز دیگست....

.

.

اما غیرت و عفت..؟!

کم نداریم خیانت و دوستی های آنچنانی که از سن 10-12 سالگی شروع میشه...

کم تجاوز و قتل و آدم ربایی نداریم....

حداقل اونها طبق فرهنگشون و وقایع روز مره زندگیشون عمل میکنن....

مووع اینجاست که مشکل فرهنگی جامعه ما از همین محدودیتها و نشون ندادنها و حریص تر شدن مردمه...

مشکل از فارسی 1 نیست...

اگر بخوایم اینطوری نگاه کنیم نصف شبکه های *** همه انگلیسی حرف میزنن....الان مردم انگلیس و کانادا و آمریکا فقط شب تا صبح پای این شبکه هان ؟

یا همشون انحطاط اخلاقی پیدا کردن؟

از کوزه همان تراود که در اوست....

کسی که با فیلم فارسی 1 بی غیرت و بی عفت میشه...مشکل تربیتی داشته از اول...

اما مشکل جامعه ما اینه که آدمهای اینطوری علاوه بر این که به خودشون ضربه میزنن....برای این که بستر مناسب برای خالی کردن عقده های خودشون ندارن...متاسفانه گاهی اوقات میان ضربش رو به جامعه میزنن...و جامعه هم باید شریک بی اخلاقشیون بشه و تاوان پس بده...مثل تجاوز و قتلهایی که باب شده...یا مصرف مواد مخدر که خیلی زیاد شده....

لینک به دیدگاه
خوب من کلی گفتم..

من خدا رو شکر پدر نیستم و کلا همچین شبکه ای هم ندارم:ws3:

خوب تاثیرش رو نمیتونی اصلا روی جامعه انکار کنی!!!

 

خوندم.. ولی نکته خاصی ندیدم..

میشه لیست کنی؟ :ws3:

 

کلی نگو چون این بحث از اون کلیت خارج شده!

اشتباهت همینه اگر همچین شبکه ای رو ندرای پس چرا تاپیکو شروع کردی؟!!!

 

شبکه تاثیر داره مثل صدا و سیمای جمهوری اسلامی... مساله قابل انکاری نیست اما من میگم چرا منعش میکنین؟! عوض این کار فرهنگش رو بسازین.

 

خوب اینکه ندیدی برمیگرده به اینکه هیچ کدوم از سریال هارو ندیدی و هیچ اشرافی به موضوع نداری!

 

نمونه هایی که میتونی از سریالا درک کنی:

  • تفاوت های فرهنگی جوامع بشری ( نمونه خیلی جالبش همین قضیه زیورآلات هست که در جامعه غربی، با آسیایی واقعاً جالبه)
  • پیدا کردن Best Practice ها در سایر جوامع
  • مقایسه ارزشها در جوامع
  • تداوم آداب و رسوم جوامع آسیایی
  • دیدن ارزش ها و ضد ارزش ها فراخور هر جامعه
  • درک بنیان خانواده و درنظر گرفتن موانع موجود با استفاده از همون بست پرکتیس ها

 

کافین؟

لینک به دیدگاه
چه ربطی داره؟؟؟ :w58:

من خانمم اصلا چادری نیست...

من مشکلی با چادری بودن یا نبودن ندارم...

دیدت رو نسبت به پوشش بازتر کن! :ws3:

خدا رو شکر من با این یک مورد مشکل ندارم....

:ws3:

 

لخت نگفتم... گفتم لختی...

معنیش رو همون بچه ها هم میدونند :ws3:

خداروشکر پس!

 

جناب توی مهمونیای ایرانی ها نرفتی؟ پوشش زنان ما از اینی که توی فارسی وان هم هست بدتره...

منم با چادر مساله ای ندارم، یه سری از بهترین دوستام چادری بودن اما شما که به بعضیا میگی لخت، متضادش هم میاد وسط! بهتره دیدت رو به بار معنایی لغات هم بازتر کنی!

:a030:

 

کاش این کلمه رو زود به بچه ها یاد نمیدادن!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...