رفتن به مطلب

روان درمانی به کمک گربه !!!

ارسال های توصیه شده

بسياري از افرادي كه با روانشناسي و روان درماني اشنايي دارند با استفاده از حيوانات اهلي در روان درماني اطلاع دارند، استفاده از حيواناتي نظير اسب و دلفين كه البته سابقه طولاني در درمان ترما دارند .

يكي ازتازه ترين روشهاي روان درماني كه بسيار مورد توجه قرار گرفته است، روش روان درماني به كمك گربه خانگي است.

خانم رگينا لسنتين Regina Lessenthinمتخصص آلماني روانشناسي در معالجه بيماران روحي و بيماراني كه دچار ناراحتي هاي روان تني هستند از گربه هاي خانگي كمك مي گيرد .

او معتقد است تنها حضور اين حيوان در اطاق روان درماني بر روي بيمار اثر آرام بخشي دارد ، فشار خون بيمار را پائين مي آورد واثر بهبود دهنده اي دارد .

اكثر بيماران معتقدند كه مهمترين اثر گربه اين است كه باعث ريلكس و آرامش مي شود ، گربه به آنها كمك مي كند كه بر استرس روان درماني غلبه كنند، خصوصاٌ دراولين جلسه روان درماني .

وجود گربه آتمسفر را كاملاً تغيير مي دهد و حرف زدن را براي بيمار آسان مي كند ، حتي بيماراني كه در محيط كار دچار استرس شديد هستند هم چنين اثري را احساس مي كنند . تاثير گربه از نظر تحقيقات علمي از اين نظرقابل اثبات است كه معمولاً بعلت استرس ناشي از روان درماني فشار خون بيمار بالا مي رود ولي وجود اين حيوان باعث پائين رفتن فشار خون بيمار مي شود .

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

خانم روانشناس معتقد است تنها غرغر گربه باعث ترشح هورمون سروتونين در مغز انسان و خود حيوان مي شود ، همان هورموني كه شرايط روحي و ميزان خواب را در انسان تنظيم مي كند .

تجربيات در اين زمينه نشان داده كه انسانهايي كه صداي خورخور گربه را در نزديكي خودمي شنوند سريع تروآرام تر به خواب مي روند .

بنظرخانم روان درمان : " تاثير طبيعي وجود گربه در نزديكي بيمار شبيه تمرينات ورزشي تاثير ضد استرس دارد.

در اين شرايط بيماران به هنگام روان درماني راحت تر در مورد مشكلتشان حرف مي زنند و جالب اينستكه از وجود گربه دردرمان بيماري هاي متفاوت همانند افسردگي ، استرس ، وسواس ،موبينگ، ترس ، اختلافات زناشوئي وحتي اشكالات تحصيلي استفاده كرد .

لینک به دیدگاه

در مورد اينكه چه گربه هايي را براي كمك به روان درماني مي توان مورد استفاده قرارداد ؟

خانم لسنتين مي گويد : " گربه ها را مي توان به چهار تيپ تقسيم كرد :

تيپ A گربه ايستكه احتياج به نوازش زيادي دارد و معمولاً فقط به يك فرد بخصوص واكنش نشان مي دهد .

تيپ B گربه ايستكه به يك خانواده تعلق دارد و به همه اعضاء خانواده واكنش نشان مي دهد .

تيپ C گربه هاي فكور و سازنده هستند ، اين گربه ها دائم در فكر يك بازي جديد هستند .

تيپ D گربه هايي هستند كه خيلي راحت با ديگران ارتباط بر قرار مي كنند ودائم با كنجكاوي بدنبال ماجراجوئي هستند اين تيپ گربه اعصاب قوي دارد و براحتي تحت تاثير قرار نمي گيرد و نمي ترسد، بهمين دليل براي كمك به روان درماني بسيار مناسب است .

البته بايد اضافه كرد كه از همه گربه ها با توجه به مشكل بيمار و شخصيت او مي شود استفاده كرد اما بايد اجازه داد كه بيمار و گربه همديگر را بيابند ".

مترجم : زهرا خباز بهشتي

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
تو تمام فیلمها هم که دقت کنی اکثر قاتلینی که با ارامش ادم میکشن حیوان خانگیشون گربه هست

ولی اون گربه نماد بیرحمی و نشون میده و سنگ دلی

:w02:

من اگر یک روز روانی شدم واسم گربه بیارن همه از دستم راحت میشن چون بلافاصله سکته میکنم:ws3:

لینک به دیدگاه
تو تمام فیلمها هم که دقت کنی اکثر قاتلینی که با ارامش ادم میکشن حیوان خانگیشون گربه هست

در فرهنگ ما گربه نماد بی‌چشم‌ و رویی و نمک‌نشناسی است و انصافا اگر از حیث جانورشناسی هم به این حیوان توجه کنید بسیار سخت مانوس می‌شود و به راحتی هر پرده‌ی آشنایی را برمی‌درد.

با این حال این حیوان فراموشکار در برخی از ترکیبات و عبارات زبان ما جاخوش کرده، برخی از آن‌ها چنین‌اند:

گربه را پای حجله کشتن: در اولین برخورد با قدرت و جدیت عمل کردن .

گربه رقصاندن: وعده‌ی امروز و فردا دادن در کاری و ایجاد کردن موانع و مشکلاتی در راه پیشرفت آن.

گربه کجا تخم می‌گذارد: اوضاع از چه قرار است؟

گربه‌ی مرتضا علی: آن‌که با زرنگی و هوش زیادی که دارد هیچ‌گاه فریب نمی‌خورد و همیشه به نفع خود عمل می‌کند.

گربه‌ شور: شست‌وشو یا حمام کردن با عجله و سرسری و با آب کم و در مدت کوتاه، به طوری که کاملا پاک و تمیز نشوند.

گربه تیغی: تشی

گربه کوره: شخص ناسپاس، نمک‌نشناس و بی‌چشم و رو.

گربه در انبان: مکار، حیله‌گر

گربه به شانه کردن: مکر و حیله به کار بردن، فریب دادن

گربه از بغل افکندن: ترک کردن مکر و حیله.

گربه چشمی: کبودرنگ بودن چشم.

گربه‌رو: حق‌نشناس و ناسپاس.

لینک به دیدگاه

مرسی برای تاپیک منم گاهی اوقات خیلی دچار استرس میشم و گاهی (خیلی کم) دچار خشم های آنی... :hanghead:

چه حیوانی رو برای من توصیه میکنید؟ از گربه هم خوشم نمیاد.

لینک به دیدگاه
مرسی برای تاپیک منم گاهی اوقات خیلی دچار استرس میشم و گاهی (خیلی کم) دچار خشم های آنی... :hanghead:

چه حیوانی رو برای من توصیه میکنید؟ از گربه هم خوشم نمیاد.

تا حد ممکن سعی کنین برای کاهش استرس و خشم ، با آدم های آروم و کسانیکه حس مثبتی بهشون دارین، بیشتر وقت بگذرونین.

اما اگه هیچ آدمی پیدا نکردین، داشتن آکواریوم ماهی و تماشای اون،از نظر روانشناسی نسبت به داشتن پرنده ها یا پستانداران بهتره.

لینک به دیدگاه
تا حد ممکن سعی کنین برای کاهش استرس و خشم ، با آدم های آروم و کسانیکه حس مثبتی بهشون دارین، بیشتر وقت بگذرونین.

اما اگه هیچ آدمی پیدا نکردین، داشتن آکواریوم ماهی و تماشای اون،از نظر روانشناسی نسبت به داشتن پرنده ها یا پستانداران بهتره.

ایول به شما ساناز خانوم.

من کلا از آدمهای آروم خوشم میاد و از کسی که زیاد حرف میزنه (اونم حرفهای چرند) فراری هستم

تماشای آکواریوم هم خیلی به من آرامش میده مخصوصا نوشیدن چای و تماشا به ماهی های اکواریوم ولی بیشتر از دیدن اکواریومهای بزرگ لذت میبرم

در خانه هم یک آکواریم داریم ولی کوچیک هست... :hanghead:

خلاصه حرفاتونو قبول دارم.

ممنون :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...