رفتن به مطلب
  • 0

کمک از دوستان شهرساز و معمار برای کنکور ارشد

hamid_shahrsaz

سوال

سلام دوستان!

دیگه ترم 5 هم داره تموم میشه و دیدم لازمه که برای ارشد برنامه ریزی درستی داشته باشم.

راستش بین معماری و شهرسازی برای ارشد شک دارم!

اول از دوستان شهساز میپرسم:

به نظر شوما کد.م گرایش ارشد بهتره؟زمینه کایاش چطورن؟نسبت به معماری برتری هایی که داره چی هست؟

اگه چیزی هم میبینید به درد میخوره برام بگید دوستان

حالا دوستان معمار:

من که شهرسازی خوندم و درسای معماری رو بلد نیستم کارم برا رشته معماری خیلی بیشتره؟؟

کدوم گرایش ارشد معماری از همه بهتره؟؟

در کل شهرسازی بهتره یا معماری؟؟

دوستان اطلاعات درست دید خواهشا:ws3:

لینک به دیدگاه

ارسال های توصیه شده

• 0

سلام

خیلی خوبه که از الان به فکر کنکور هستید

همه گرایش های شهرسازی خوبه

بازار کارشون هم موجوده ولی خب به نسبت معماری کمتره

البته اگر هم شما معماری بخونید این مزیت رو داره که بتونید 2 تا نظام مهندسی بگیرید که برای آینده شغلیتون هم مفیده

لینک به دیدگاه
  • 0
سلام

خیلی خوبه که از الان به فکر کنکور هستید

همه گرایش های شهرسازی خوبه

بازار کارشون هم موجوده ولی خب به نسبت معماری کمتره

البته اگر هم شما معماری بخونید این مزیت رو داره که بتونید 2 تا نظام مهندسی بگیرید که برای آینده شغلیتون هم مفیده

ممنون که جواب دادید.میشه بگید مثلا داشتن 2 نظام مهندسی چه برتری ای نسبت به یکی داره؟

به نظر شوما سخت نیس من معماری نخوندم برم کنکور معماری؟

لینک به دیدگاه
  • 0
افرین !!بچه درسخون :ws3:

به نظر من رفتن از شهرسازی به معماری خیلی سخته!هم قبول شدنش سخته و هم ادامه تحصیل!:ws37:

:sigh:

به نظرت چه کنم پس مینا؟؟

کدوم گرایش شهرسازی رو پیشنهاد میکنی؟؟؟

راجع به مدیریت شهری نظرت چیه؟

لینک به دیدگاه
  • 0

خیلی بهت حسودیم شد که انقد زود داری برای ارشدت برنامه ریزی میکنی!!!کار ما از کار گذشت:icon_pf (34):

منم بین معماری و شهرسازی دودل بودم،اما وقتی پرسیدم بم گفتن اگه تغییر رشته ندی آینده کاری بهتری داری ولی اگه دستت قوی باشه و به طراحی علاقه داشته باشی میتونی با معماری موفق تر باشی.

ولی فک کنم بین مدیریت و معماری فاصله باشه به نظر من اول به علاقه ای که داری نگاه کن بعد مطمئن باش اگه رشتت دوست داشته باشی هر چی باشه موفق میشی.(بد نیست چندتا از کتابای معماری یه نگاه بندازی)

لینک به دیدگاه
  • 0

آفرین که داری زودتر تصمیمتو میگیری...

من تا سال 4 هیچ تصمیمی برا اینکه ادامه بدم یا نه و اینکه چیو ادامه بدم نگرفته بودم...بعد هم فرایند بررسی انتخابای پیش روم اونقدر طول کشید که به ثبت نام کنکور 89 نرسیدم و موکول کردم به 90 یعنی پارسال...

اولش که بصورت دیفالت به معماری زیرمجموعه هاش فکر میکردم,ولی شدیدا دلم یه حال و هوای جدید میخواست

تو مجموعه معماری با این رشته ها مواجهی:

معماری,منظر,معماری اسلامی,مطالعات معماری ایران,بازسازی پس از سانحه,معماری داخلی

که بیشترین ظرفیت برای معماریه(حدود 200 نفر) کمترین ها هم بازسازی پس از سانحه و مطالعات و معماری داخلی (در حد یکی دوتا دانشگاه تو کشور)

تو این مجموعه شما با یه امتحان چنتا رتبه دریافت میکنی

حالا از امسال یه فرقی ایجاد شده که مواد امتحانی تا حدودی تفکیک و تخصصی شدن,قبلن مواد امتحانی همه این گرایشها اینا بود:

زبان,دروس فنی,مبانی و تاریخ,درک عمومی معماری,درک عمومی منظر بر اساس درصدای این درسها 2تا رتبه میدادن؛یکی برای منظر،یکی برای معماری و بقیه

(اگه اشتباه نکنم)

اما حالا 2 تا مواد دیگه به این مجموعه اضافه شده:تاریخ شهر در ایران,مبانی بازسازی پس از سانحه

1.معماری

زبان:2 دروس فنی:3 تاریخ و مبانی:2 درک عمومی معماری:3 درک عمومی منظر:1 اسکیس:5

تاثیر دروس فنی خیلی زیاده,امسال تاثیر درک عمومی هم به همون اندازه زیاد شده,درک عمومی یه جورایی دانش معماریه,مثل اطلاعات عمومی و تحلیلی

دروس فنی هم شامل ایستایی؛تنظیم شرایط,تاسیسات,مصالح و عناصر جزئیاته...درصد میانگین تو این درس معمولا پایینه؛یعنی داوطلبا عموما پایین میزنن؛پس اگه کسی خوب بزنه خیلی رتبش جابجا میشه

اگه قصدت معماری باشه من پیشنهاد میکنم از همین ترم آروم آروم شروع کن به خوندن کتابایی مثل معماری معاصر غرب قبادیان؛زیبایی شناسی گروتر؛فرم فضا نظم دی کی چینگ,سبک شناسی و معماری اسلامی پیرنیا؛برای اینکه با فضای معماری اشنا بشی؛برای دروس فنی و سازه هم کتابای گلابچی مثل سازه در معماری و چنتا دیگه که من خیلی باش آشنا نیستم میتونی شروع کنی

اگه انتخابت معماری بود اصلن دروس فنیو رها نکن؛حتما حسابی روش کار کن

منظر:زبان:2 فنی:1 مبانی و تاریخ:2 درک معماری:1 درک منظر:3 اسکیس منظر 5

فکر میکنم شبیه به طراحی شهریه....فقط بعد زیبایی شناختیش خیلی مهمتره؛کانسپچوالتره؛ظرفیتش حدودای 60-65 نفر بود تا پارسال...دوستم میگفت اسکیسش به دست قویتر از اسکیس معماری نیاز داره

معماری اسلامی:

زبان:2 فنی:2 مبانی و تاریخ:2 درک معماری:2 درک منظر:1 اسکیس:(همون اسکیس معماری) 5

هیچی ازش نمیدونم جزینکه ظرفیتش خیلی کمه؛فکر کنم فقط هنر اسلامی تبریز میگیره

مطالعات معماری:

زبان:2 فنی:1 مبانی و تاریخ:4 درک معماری:3 منظر:0 تاریخ شهر در ایران:2(ماده امتحانی جدید) پروژه تشریحی فرهنگ و مطالعات معماری ایران:5

راجع به این رشته هم فقط میدونم که از امسال امتحان تشریحی بش اضافه شدهمنبع تاریخ شهرش هم فقط از شار تا شهره

بازسازی:

زبان:3! فنی:3 مبانی و تاریخ:1 درک معماری:1 درک منظر:0 مبانی بازسازی پس از سانحه:2 اسکیس(همون اسکیس معماری):2

داخلی:

ضرایب دقیقا همون شرایب معماریه فقط اسکیسش از امسال جدا شده با ضریب 5

یه چیز دیگه که بخاطر شرایط لحاظ شده از امسال به گوشم رسیده اینه که تو مجموعه معماری که اسکیسها تقریبا اختصاصی شدن احتمالا شما نهایتا اجازه داشته باشین تو 2تا اسکیس شرکت کنید(این علاوه بر اسکیس شامل امتحان تشریحی مطالعات هم میشه)

ینی بین 3تا اسکیس و 1 امتحان تشریحی باید 2تا رو زودتر انتخاب کنید و روش سرمایه گذاری کنید

اسکیس معماری,اسکیس منظر,اسکیس سانحه,امتحان مطالعات و اسکیس داخلی

کابردی ترین رشته تو ایران زیاد تعریف پیدا نمیکنه؛شما تو هرکدوم ازین گرایشا تحصیل کنی ارشد معماری بحساب میای و عضو نظام میشی و بعدم باربط یا بی ربط به رشتت بت کار میدن...

ولی فکر کینم اگه هدفت کلن پژوهش و تحقیق باشه مطالعات و اسلامی خوبن

اگه نمیخوای زیادم از حال و هوای شهری دور شی منظر خوبه

اگه فقط کار برات ملاکه معماری گزینه ی بهتریه

لینک به دیدگاه
  • 0

وحالا رشته محبوبم طراحی شهری:sigh:

وقتی یکی یکی گرایشهاو مجموعه های مختلفو زیرو رو کردم و راجع بشون اطلاعات کسب کردم؛طراحی شهری خیلی قلقلکم میداد؛ولی تا اون سال ظرفیتش خیلی کم بود,80-90 نفر؛کثرت منابع و وارد شدن به یه حیطه کاملا جدید هم خیلی برام نگران کننده بود؛درنهایت به ترسم غلبه کردم و بعد از صحبت با دو سه نفر آشنا به اون حیطه تصمیممو گرفتم؛

اینکه چرا معماریو رها کردم؛خب دلم تنوع میخواست؛و معماری تویه ابعادی(سازه و عناصر جزئیات) اصلن برام جالب نبود,فکر میکردم پیچیدگیهای ریز تو معماری آخرشم دیوونم میکنه؛دلم هوای تازه میخواست؛اولش فکر میکردم تو طراحی شهری قراره با معماری تو مقیاس کلان با جزئیات کمتر و بدون فن و سازه طرف باشم؛اما تو این دوسال مطالعه فهمیدم نه بابا! قضیه به این سادگیام نیست...پیچیده تره ولی پیچیدگیش شیرینه؛تو مطالب طراحی شهری چیزاییو میخونی که عینا میتونی مصداقشو تو ذهنت؛تو کوچه خیابونای شهرت تو برخوردت با مردم,پیدا کنی؛خیلی ملموسه...

تو طراحی شهری حرف عدد و رقم و دودوتا چارتا نیست،حرف حال و هواست؛هنر هست،روانشناسی هست،جامعه شناسی هست؛اتفاقا معماری هم هست

پارسال وقتی درس میخوندم باورم نمیشد میشه از چیزایی سر درآورد که تابحال هرگز نه راجع بشون شنیدی و نه دیدی

و

اما اسکیس,دیگه دست قوی اصلن مهم نیست...چی مهمه نمیدونم اما اون دست نیست

درنهایت؛اینا دونسته های من بعنوان یه داوطلب پشت کنکور موندست...از اونور سد کنکور هنوز چیزی نمیدونم جز اینکه همین منابع باید برا دوره درسی خونده شن...از حیطه کاریش هم چیز زیادی نمیدونم

برای آشنایی میتونی:کندوکاوی در تعریف طراحی شهری گلکار،مبانی نظری و فرایند پاکزاد؛کتاب طراحی فضای شهری توسلیو بخونی

منابع طراحی شهری بشدت به هم مرتبطن،بعضی از کتابارو باید قبل از بعضیای دیگه بخونی تا مطالب منسجم تو ذهنت شکل بگیره

امیدوارم بهترین تصمیمو بگیری

لینک به دیدگاه
  • 0
وحالا رشته محبوبم طراحی شهری:sigh:

وقتی یکی یکی گرایشهاو مجموعه های مختلفو زیرو رو کردم و راجع بشون اطلاعات کسب کردم؛طراحی شهری خیلی قلقلکم میداد؛ولی تا اون سال ظرفیتش خیلی کم بود,80-90 نفر؛کثرت منابع و وارد شدن به یه حیطه کاملا جدید هم خیلی برام نگران کننده بود؛درنهایت به ترسم غلبه کردم و بعد از صحبت با دو سه نفر آشنا به اون حیطه تصمیممو گرفتم؛

اینکه چرا معماریو رها کردم؛خب دلم تنوع میخواست؛و معماری تویه ابعادی(سازه و عناصر جزئیات) اصلن برام جالب نبود,فکر میکردم پیچیدگیهای ریز تو معماری آخرشم دیوونم میکنه؛دلم هوای تازه میخواست؛اولش فکر میکردم تو طراحی شهری قراره با معماری تو مقیاس کلان با جزئیات کمتر و بدون فن و سازه طرف باشم؛اما تو این دوسال مطالعه فهمیدم نه بابا! قضیه به این سادگیام نیست...پیچیده تره ولی پیچیدگیش شیرینه؛تو مطالب طراحی شهری چیزاییو میخونی که عینا میتونی مصداقشو تو ذهنت؛تو کوچه خیابونای شهرت تو برخوردت با مردم,پیدا کنی؛خیلی ملموسه...

تو طراحی شهری حرف عدد و رقم و دودوتا چارتا نیست،حرف حال و هواست؛هنر هست،روانشناسی هست،جامعه شناسی هست؛اتفاقا معماری هم هست

پارسال وقتی درس میخوندم باورم نمیشد میشه از چیزایی سر درآورد که تابحال هرگز نه راجع بشون شنیدی و نه دیدی

و

اما اسکیس,دیگه دست قوی اصلن مهم نیست...چی مهمه نمیدونم اما اون دست نیست

درنهایت؛اینا دونسته های من بعنوان یه داوطلب پشت کنکور موندست...از اونور سد کنکور هنوز چیزی نمیدونم جز اینکه همین منابع باید برا دوره درسی خونده شن...از حیطه کاریش هم چیز زیادی نمیدونم

برای آشنایی میتونی:کندوکاوی در تعریف طراحی شهری گلکار،مبانی نظری و فرایند پاکزاد؛کتاب طراحی فضای شهری توسلیو بخونی

منابع طراحی شهری بشدت به هم مرتبطن،بعضی از کتابارو باید قبل از بعضیای دیگه بخونی تا مطالب منسجم تو ذهنت شکل بگیره

امیدوارم بهترین تصمیمو بگیری

واقعا ممنون بابت توضیحات شما!

شما الان خودت کنکور طراحی شهری دادی؟

منظورت از اینکه اسکیس قوی نمیخواد چیه؟

معماری هم که همه رشته هاش اسکیس دارن و احتمالا تاثیر مهمی هم داره تو قبولی و با توجه به اینکه من تو رشتم خیلی طراحی نخوندم احتمال داره این بخش اذیتم کنه...

لینک به دیدگاه
  • 0

خواهش میکنم

داشتن 2 نظام مهندسی باعث میشه در آینده که بخواید ایشالا شرکتی بزنید امتیاز انجام هم پروژه های شهرسازی و هم معماری رو داشته باشید که خیلی خوبه

سخت نیست و باید چند تا کار انجام بدید که خوب و مفیده

1-اگر تهرانید بیاید سر کلاسهای گلابچی بشینید که خیلی مفیده چون اکثر کتابای گلابچی منبع کنکوذ معماریه

2- منابعتم اگر خواستید من میتونم معرفی تون کنم به نفر اول معماری تو دانشگاه تهران که ازش راهنمایی بگیرید

به نظر من اگر علاقه داریده اصلا سخت نیست،فقط برید دنبالش

موفق باشید

ممنون که جواب دادید.میشه بگید مثلا داشتن 2 نظام مهندسی چه برتری ای نسبت به یکی داره؟

به نظر شوما سخت نیس من معماری نخوندم برم کنکور معماری؟

لینک به دیدگاه
  • 0
خواهش میکنم

داشتن 2 نظام مهندسی باعث میشه در آینده که بخواید ایشالا شرکتی بزنید امتیاز انجام هم پروژه های شهرسازی و هم معماری رو داشته باشید که خیلی خوبه

سخت نیست و باید چند تا کار انجام بدید که خوب و مفیده

1-اگر تهرانید بیاید سر کلاسهای گلابچی بشینید که خیلی مفیده چون اکثر کتابای گلابچی منبع کنکوذ معماریه

2- منابعتم اگر خواستید من میتونم معرفی تون کنم به نفر اول معماری تو دانشگاه تهران که ازش راهنمایی بگیرید

به نظر من اگر علاقه داریده اصلا سخت نیست،فقط برید دنبالش

موفق باشید

راستش فکر میکنم اسکیس کنکورش شاید یه کم واسم سخت باشه.به نظر شما برای این کار چه کنم؟؟

چنین شخصی که اینقد معروفه حتما هزینه های کلاساش هم بالاس که خوب تامینش سخته اندکی....

لینک به دیدگاه
  • 0

اسکیس رو که میشه با تمرین و کلاس رفتن حل کرد،پس مشکلی نیست

منظورم سر کلاسای درسیشه نه کلاسای آزادش که

راستش فکر میکنم اسکیس کنکورش شاید یه کم واسم سخت باشه.به نظر شما برای این کار چه کنم؟؟

چنین شخصی که اینقد معروفه حتما هزینه های کلاساش هم بالاس که خوب تامینش سخته اندکی....

لینک به دیدگاه
  • 0
اسکیس رو که میشه با تمرین و کلاس رفتن حل کرد،پس مشکلی نیست

منظورم سر کلاسای درسیشه نه کلاسای آزادش که

آهان گرفتم:a030:

نمیدونم والا.تو کنکور ارشد معماری اسکیسش سطحش چجوریه؟؟؟یه کار بهت میدن باید اسکیس بزنی یا اینکه یه توصیفی میدن و باید اسکیس بزنی؟

لینک به دیدگاه
  • 0
خیلی بهت حسودیم شد که انقد زود داری برای ارشدت برنامه ریزی میکنی!!!کار ما از کار گذشت:icon_pf (34):

منم بین معماری و شهرسازی دودل بودم،اما وقتی پرسیدم بم گفتن اگه تغییر رشته ندی آینده کاری بهتری داری ولی اگه دستت قوی باشه و به طراحی علاقه داشته باشی میتونی با معماری موفق تر باشی.

ولی فک کنم بین مدیریت و معماری فاصله باشه به نظر من اول به علاقه ای که داری نگاه کن بعد مطمئن باش اگه رشتت دوست داشته باشی هر چی باشه موفق میشی.(بد نیست چندتا از کتابای معماری یه نگاه بندازی)

ای بابا چرا از شما گذشته!

شما که دختری و مشکل سربازی نداری هر وقت شروع کنی میتونی درس بخونی!

ممنون از راهنماییتون

لینک به دیدگاه
  • 0

نمیدونم راستش

ولی اگر بخواید براتون سوال میکنم

خودم فکر می کنم باید یک کار بدن و اسکیس بزنید

بازم اگر کمکی خواستید من هستم

تمرین میخاد دیگه با یک ذهن خلاق،در ضمن همه ی گرایشاتش که اسکیس نداره

اگر واقعا علاقه داریدبدونید که علاقتون شمارو به جلو میبره فقط به حرفش گوش بدید

:th_running1:

آهان گرفتم:a030:

نمیدونم والا.تو کنکور ارشد معماری اسکیسش سطحش چجوریه؟؟؟یه کار بهت میدن باید اسکیس بزنی یا اینکه یه توصیفی میدن و باید اسکیس بزنی؟

لینک به دیدگاه
  • 0
واقعا ممنون بابت توضیحات شما!

شما الان خودت کنکور طراحی شهری دادی؟

منظورت از اینکه اسکیس قوی نمیخواد چیه؟

معماری هم که همه رشته هاش اسکیس دارن و احتمالا تاثیر مهمی هم داره تو قبولی و با توجه به اینکه من تو رشتم خیلی طراحی نخوندم احتمال داره این بخش اذیتم کنه...

بله من کنکور 90 رو شرکت کردم و تو اسکیس رد شدم...امسال دوباره دارم میخونم

خب واسه همینه که میگم افرین به تصمیم بموقعی که قراره بگیری,چون اگه قرار به تغییر گرایش باشه باید تو این دوره باقیمونده روش سرمایه گذاری کنی؛یکیش همین تمرین کارای دستیه...

موضوعات اسکیس معماری معمولا یکیه با 4 ساعت زمان

اسکیس 90 کوی محله(یه همچین چیزی) بود...مدارکی هم که میخوان پلان و نما و مقطع و پرسپکتیو و ایناست

اسکیس 89 فرهنگسرا یا خانه شعر بود فکر میکنم

سال قبلشم ایستگاه قطار پاسارگاد؛یه سالم باشگاه ورزشی تو زمین محدود

اما اسکیس طراحی شهری عرصه تغییرو تحولات ناگهانیه...اولش که چند سالی قطع 50*70 بود؛یه موضوع؛رنگی؛4 ساعت زمان

سال 88 شد 5تا سوال و قطع آ3 و رنگ حذف شد

سال 89 3 سوال و 4 ساعت همون قطع

پارسال به طرز ناجوانمردانه ای سوال شد 4تا زمان 3 ساعت!:5c6ipag2mnshmsf5ju3

سوالا هم با رویکرد کاملن متفاوت از گذشته

یخرده ریسکش زیاده این اسکیس طراحی شهری:sigh:

لینک به دیدگاه
  • 0
برنامه ریزی شهری اسکیس نداره؟؟؟

اگه تو آزمون تستی قبول شی بعد اسکیس رد شی کلا رد میشی؟:icon_pf (34):

نه اسکیس نداره؛از 90 یه امتحان تشریحی داره

بله دیگه...رتبه زیر 20 هم که باشی رد میشی

لینک به دیدگاه
  • 0
نه اسکیس نداره؛از 90 یه امتحان تشریحی داره

بله دیگه...رتبه زیر 20 هم که باشی رد میشی

ای بابا چه نامرد.به نظر من باید جمع این دو رو برای قبولی در نظر بگیرن!

برای برنامه ریزی امتحان تشریحیش چی هستش؟؟؟برای آزاد و سراسری هر 2 داره؟

ببخشید اینقد سوال میکنما

لینک به دیدگاه
  • 0
ای بابا چه نامرد.به نظر من باید جمع این دو رو برای قبولی در نظر بگیرن!

برای برنامه ریزی امتحان تشریحیش چی هستش؟؟؟برای آزاد و سراسری هر 2 داره؟

ببخشید اینقد سوال میکنما

خب جمع این دو رو در نظر میگیرن...ینی درصد اسکیستو تو رتبه نهاییت لحاظ میکنن,منتها اینقدر ضریب اسکیس زیاده که درصد پایین رتبه رو به قهقرا! میبره

رتبه من بعد از اسکیس 2برابر شد:icon_razz:

امتحان تشریحی رو من دقیق نمیدونم؛فقط میدونم 3تا سوال بود؛باید از بچه های برنامه ریزی بپرسی

آزاد هم فکر نمیکنم داشته باشه,هرچند اینم مطمئن نیستم از امسال نیاره

لینک به دیدگاه
  • 0

آخه تیپ سوالای امسال یجوری بود که دیگه اصلن دست قوی مطرح نبود(البته نه درون حد که بلد نباشی پرسپکتیو یه نقطه یا آگزونومتریک ترسیم کنی! مثل اون همکلاسی 10% ما)

فعلن فقط یه نتیجه غیر قطعی میشه گرفت و اون اینه که اسکیس طراحی شهری هرسال بیشتر از قبل داره به سمتی میره که به دست قوی اهمیتی داده نمیشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
پاسخ به این سوال ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...