رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

و اما نوترون جان

سوئیس رو که مثال زدی اینا چند قومیتی نیستند نژاداشون خیلی به هم نزدیکه و در واقع اونا چند زبانی هستند نه چند قومیتی

اگرم اختلاف نژادی باشه تضاد نژادیشون خیلی ضعیفه ...مث اینه که بگی تو انگلیس آنگلو ها با ساکسون ها مشکل دارند که در واقع چنین نیست و این دو قوم خیلی وقته در هم ذوب شدند

برای فدرالیسم همواره کشورهای موفق سوئیس، آلمان، آمریکا، کانادا و استرالیا را مثال زدن کافی نیست. باید به وضعیت پاکستان هم نگاه کرد. به وضعیت نیجریه و اتیوپی فدرال هم باید نگاه کرد. فساد، رشوه، استبداد و بی مدیریتی سراسر این کشور ها را فرا گرفته است. پرونده حقوق بشر پاکستان فدرال و نیجریه فدرال در خیلی موارد دست کمی از جمهوری اسلامی ایران ندارد.

آیا فرهنگ شرقی ما با آلمان و کانادا نزدیک تر است و یا با اتیوپی و پاکستان؟ تصور ساده ای است که فکر کنیم سرنوشت ما در فدرالیسم بهتر از آنان خواهد بود.

ایران خیلی از مسائل رو تجربه کرده همین مشروطه شکست خورده که میگفتند اگه مجلس داشته باشیم همه چی حل میشه ولی دیدیم که رضا خان چه بلایی سرمان آورد

به هر حال این نظر من بود و شاید اشتباه باشه

سهیل جان من آلمان رو مثال زدم نه سوئیس.

یک اینکه نه خیر چند قومیتی هستند که اتفاقا گاها زبانهای متفاوت هم دارند.whistle.gif

دو اینکه تعصب قومی، فرهنگی و زبانی هنوز در این کشورها وجود دارد. برای مثال از باسک ها و کاتالان ها در اسپانیا، اسکاتلندی ها و ولزی ها در انگلستان و ایتالیایی های آلمانی زبان در تیرول جنوبی اسم می برم.

سه اینکه من با جواب دادن فدرالیسم در ایران یا غیر از ایران کاری ندارم و فقط من باب اینکه در پست ها دیدم نوشته اند تنوع قومی در هیچ جای دنیا مثل ایران نیست خواستم یه مثال کوچک زده باشم که در کشورهای دیگه هم تنوع قومیتی بوده.

چهار اینکه فدرالیسم در هند به عنوان یک کشور جهان سومی - دومی شاید یه تجربه نسبتا موفق بوده باشد.با تنوع قومیتی فوق العاده و معروف به 72 ملت : هندی ها، اردوها، بنگالی ها، مارات ها، آسامی ها، سِندی ها، اوریائی ها، پنجابی ها، کشمیری ها، نپالی ها، تِلوگ ها، کانُاداها و مالایالم ها و ...

پنج اینکه این راه حلها همه اش به خاطر اینه که از بالا به پائین نگاه می کنیم. گاهی هم شاید Government as a partner بیشتر جواب بده تا Government as a provider.

:boos:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 73
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سهیل جان من آلمان رو مثال زدم نه سوئیس.

یک اینکه نه خیر چند قومیتی هستند که اتفاقا گاها زبانهای متفاوت هم دارند.whistle.gif

دو اینکه تعصب قومی، فرهنگی و زبانی هنوز در این کشورها وجود دارد. برای مثال از باسک ها و کاتالان ها در اسپانیا، اسکاتلندی ها و ولزی ها در انگلستان و ایتالیایی های آلمانی زبان در تیرول جنوبی اسم می برم.

سه اینکه من با جواب دادن فدرالیسم در ایران یا غیر از ایران کاری ندارم و فقط من باب اینکه در پست ها دیدم نوشته اند تنوع قومی در هیچ جای دنیا مثل ایران نیست خواستم یه مثال کوچک زده باشم که در کشورهای دیگه هم تنوع قومیتی بوده.

چهار اینکه فدرالیسم در هند به عنوان یک کشور جهان سومی - دومی شاید یه تجربه نسبتا موفق بوده باشد.با تنوع قومیتی فوق العاده و معروف به 72 ملت : هندی ها، اردوها، بنگالی ها، مارات ها، آسامی ها، سِندی ها، اوریائی ها، پنجابی ها، کشمیری ها، نپالی ها، تِلوگ ها، کانُاداها و مالایالم ها و ...

پنج اینکه این راه حلها همه اش به خاطر اینه که از بالا به پائین نگاه می کنیم. گاهی هم شاید Government as a partner بیشتر جواب بده تا Government as a provider.

:boos:

جیگرتو

به جان عزیزم که تو باشی من دیدم که سوئیس رو هم مثال زده بودی

منم نگفتم فدرالیسم بده اتفاقا گزینه خوبیه ولی به شرطها و شروطها

جیمی جان هیچ فک کردی بعد جنگ جهانی چرا انگلیس جمهوری فدرالی رو برای آلمان تو کنفرانس یالتا پیشنهاد داد؟

چرا ایالت کبک کانادا در سال 2008 اعلام رفراندوم استقلال کرد؟

حکومت فدرالیسمی اگه قدرت مرکزی بسیار قوی نداشته باشه محکوم به فناست

در همه آن کشورهایی که مثال زده میشه حکومت های محلی برای اتحاد باهم و برای اینکه بتوانند یک کشور را به وجود بیاورند و یک دولت مرکزی داشته باشند به هم پیوستند نه اینکه یک کشور باشند و سپس کشور را تکه تکه کنند و در هر منطقه حکومت محلی به وجود آورند و فریاد بزنند ما حکومت فدرال داریم. به عنوان نمونه پایه به وجود آمدن کشوری به نام آمریکا اتحاد سیزده سرزمین مختلف با حکومت های محلی بود که می خواستند برای بیرون کردن انگلیسی ها یک دولت مرکزی داشته باشند و پس از آن بود که سرزمین های دیگر به این سیزده سرزمین پیوستند و ایالات متحده آمریکا به شکل امروزی در آمد. درباره آلمان هم همینگونه است. سرزمین های مختلف که حکومت های محلی داشتند به هم پیوستند و امپراطوری آلمان در زمان تشکیل شد

هندی هم که مثال زدی مثل آلمان ها کلی مشکل ساختاری دارند و سیستم آموزشیشون دچار مشکله

لینک به دیدگاه
خب حامد جان

عزیز دلم فدرالیسم یک راه حل خوب برای ایران ولی ناممکن است به چند دلیل

سیاست داخلی:

1-همانطور که قبلا هم گفتم همه قومیت های ایرانی خواستار تجزیه طلبی هستند ....اینو میتونی از دیوارنوشته ها و شعار های دسته جمعی فهمید ....برای مثال از بین 15 گروه و سازمان و حزبی که تو اهواز هست فقط یکی از اونا سیاست فدرالیسم رو مانفیست خود قرار داده اند

هر تغییری مخالفت هایی خواهد داشت...چه تجزیه شدن ملت ها و چه فدرالیسم.....انگیزه تجزیه طلبی خیلی شدیدتر از انگیزه فدرالیسم هست ....چرا که تا حالا نشنیده ایم فردی جان خودش را برای فدرالیسم فدا کند ولی به کرات آدمایی دیدیم که برای قومیت خودشون از جانشون گذشته اند

انگیزه تجزیه طلبی خیلی قدرتمند هست و نظریه غالب هم میگه که تمامی ملت ها به سوی وحدت قومیتی پیش میرند و نه وحدت دینی و غیره...همانطور که این مسئله رو تو کشوری مثل کوزوو در سال 2008 دیدیم ....حامد جان میل باطنی خودت چیه؟...آزربایجان آزاد یا شریک فارس ها؟

2-به نظرت آیا فارس ها که قدرت مطلق این سرزمین هستند اجازه خواهند داد که حقوقشون کمتر بشه؟.....هر فارسی به خودش اجازه میده که تو مسائل ترک ها و کرد ها و گیلکی ها دخالت کنه......فارس ها حتی به قانون اساسی ای که خودشون نوشتند پایبند نیستند و حق تدریس به زبان قومی رو نمیدهند ....فارس ها در وسط ایران واقع شده اند و هیچ وقت اجازه نمیدند تمامیت ارضیشون به خطر بیفته

سیاست خارجی:موقعیت استراتژیکی ایران پاشنه آشیل روسیه است و همواره گفته شده که ایران بهترین منطقه برای ضربه زدن به روسیه هست ...با این منطق هیچوقت قدرتهای خارجی اجازه نمیدههند که تو ایران یک قدرت مطلق تشکیل بشه و ایران ضعیف بیشتر باب میلشونه

ضمن اینکه با بخش وسیعی از حرفات موافقم ولی...

خوب من گفتم استقلال طلب هستم و خیلی دوست دارم تو کشوری که زندگی میکنم طوری باهام برخورد نشه که انگار کشور خودشون هست و من مهمون یا متجاوز هستم!

ولی اسقلال طلبی که ار روشهای دموکراتیک ممکن نیست؛ با خشونت هم، هم نشدنی هست و هم خیلی پرهزینه، به نظر من فدرالیسم دست یافتنی تر از استقلال هست خودتم که گفتی نمیزارن تمامیت ارضیشون به خطر بیوفته، حقوقمون رو هم که رعایت نمیکنن، فرهنگمون رو هم که له میکنن و سعی میکنن فرهنگ خودشون رو غالب بکنن، باید نشست تماشا کرد؟

من فقط آرزومه تو کشورم به بچه هام به جای اشعاره خشنه فردوسی، منظومه ی لطیف حیدربابای شهریار رو یاد بدن، به جای شاهنامه دده قورقود که پر از نکات آموزنده هست تو کتابفروشی ها فروخته بشه، میخوام بچه 6 ساله به جای اینکه استعدادش و ذهنش تلف فارسی یاد گرفتن برای اینکه بتونه سواد یاد بگیره بشه، انگلیسی یاد بگیره تا به دردش بخوره، فقط میخوام طوری باشه بچه ی من که به سن من رسید کلی زور نزنه برای خوندن و فهمیدن اشعاره بولود قره چورلو، فرهنگ، فقط میخوام دریاچه به این زیبایی رو به خاطر نژادپرستیشون خشک نکنن، من رو ازم نگیرن، باهام کینه و عناد نداشته باشن برام کافیهhanghead.gif؛ که فکر کنم اینها تو فدرالیسم دستیافتنی باشه

برام اسم کشورم و پرچمم آرزو نیست؛ دوست دارم، ولی اولویتم اینهایی هست که گفتم، فعلا باید از بین رفتن فرهنگ به این زیبایی جلوگیری کرد، سرزمینمون رو فکر نکنم بشه نجات داد دیگه:sigh:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
ذر حال خاضر با چه تابعی داریم پیش(پس) میریم؟:ws38: بگید تا من فرمول اصلاح مسیر رو اثبات کنم:banel_smiley_4:

موضوع خوبی برای یک تاپیک جدیده ها. :ws3:

من گمان میکنم y=sinx

لینک به دیدگاه

زمانی که از تمامی افراد از شخص اول مملکت گرفته تا حتی ادمای بیکار منافع شخصی خودشون رو بر منافع دیگران و مملکت ترجیح ندن.زمانی که همه حاضر باشن برای پیشرفت کشور تلاش کنن.نه اینکه هر کی بخواد یه پولی جمع کنه و فلنگ و ببنده.زمانی که سرنوشت ایران برای ایرانی مهم باشه.البته اینم نیازمند ضمانت اجرایی هست.یه ادم وقتی میاد جایی سرمایه گذاری کنه باید دولت ضمانت کنه کمکش میکنه.نه اینکه پولش خورده بشه یه ابم روش.وقتی ادما حتی جرات نکن پولشون رو تو بانک بذارن خب میشه میزان اعتماد مردم رو به دولت فهمید.اگه همه به اون شعر دست در دست هم نهیم به مهر/میهن خویش رو کنیم اباد-- عمل کنن این اتفاق میفتم.کاری که چین انجام داد و الان ما داریم از محصولاتش استفاده میکنیم

لینک به دیدگاه
من با فدرالیسم موافق نیستم

جمهوری فدرال بدون قدرت مرکزی قوی فاقد اعتباره و مثل شوروی محکوم به واپاشیه....مخصوصا تو ایران که چندین نژاد و قوم هست و مسئله تجزیه طلبی خواست بالایی داره

من اگر رئیس جمهور بودم شرایطی رو پدید میآوردم که مثل سوئد نمیذاشتم پول نفت وارد مملکت بشه بلکه تو بازار های خارجی سرمایه گذاری میکردم و از سودش استفاده میکردیم

در این صورت تو کشور تنبلی وجود نداشت و همه به فراخور زحمتی که میکشیدن مزد میگرفتن

سوئد مگه کشور نفت خیزی که نمیذاره نفتش بیاد تو کشورش؟؟!!:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
زمانی که از تمامی افراد از شخص اول مملکت گرفته تا حتی ادمای بیکار منافع شخصی خودشون رو بر منافع دیگران و مملکت ترجیح ندن.زمانی که همه حاضر باشن برای پیشرفت کشور تلاش کنن.نه اینکه هر کی بخواد یه پولی جمع کنه و فلنگ و ببنده.زمانی که سرنوشت ایران برای ایرانی مهم باشه.البته اینم نیازمند ضمانت اجرایی هست.یه ادم وقتی میاد جایی سرمایه گذاری کنه باید دولت ضمانت کنه کمکش میکنه.نه اینکه پولش خورده بشه یه ابم روش.وقتی ادما حتی جرات نکن پولشون رو تو بانک بذارن خب میشه میزان اعتماد مردم رو به دولت فهمید.اگه همه به اون شعر دست در دست هم نهیم به مهر/میهن خویش رو کنیم اباد-- عمل کنن این اتفاق میفتم.کاری که چین انجام داد و الان ما داریم از محصولاتش استفاده میکنیم

ببین حمید جان همه خراب کاری ها رو نباید بندازیم رو سر دولت..........مثلاً اینکه میگی دولت حمایت نمیکنه باید بگی نظارت درستی نداره اتفاقاً خوبم حمایت میکنه ولی پشت بندش رو نمیگیره.....من خودم تو یه شهرک صنعتی نسبتاً بزرگی بودم که هر کس طرح توجیهی آورده بود و سازمان صنایع هم با طرحش موافقت کرده بود بهش وام کلان داده بودن تا شروع بکار کنه (طرف خودش آه در بساط نداشت) بابا هم تا پول رو گرفته بود تا نصفه کار می کرد بعد هم فلنگ و می بست.....تو اون شهرک صنعتی 80 تا واحد اینطوری ول کرده بودن و پول رو برداشته بودن رفته بودن جای دیگه سرمایگذاری.......بس نمیشه بگی دولت حمایت نکرده بود نه، بلعکس صاحبان به اصطلاح صنایع معذرت میخوام پدر سوخته وکلاه بردار بودن.........همون حرفی که زدی اگر هر کس خودش رو اصلاح کنه مملکت میشه گلستون....

ولی کی این فهم میخواد در مردم ما نهادینه بشه خدا داند وبس!!!!

لینک به دیدگاه
ببین حمید جان همه خراب کاری ها رو نباید بندازیم رو سر دولت..........مثلاً اینکه میگی دولت حمایت نمیکنه باید بگی نظارت درستی نداره اتفاقاً خوبم حمایت میکنه ولی پشت بندش رو نمیگیره.....من خودم تو یه شهرک صنعتی نسبتاً بزرگی بودم که هر کس طرح توجیهی آورده بود و سازمان صنایع هم با طرحش موافقت کرده بود بهش وام کلان داده بودن تا شروع بکار کنه (طرف خودش آه در بساط نداشت) بابا هم تا پول رو گرفته بود تا نصفه کار می کرد بعد هم فلنگ و می بست.....تو اون شهرک صنعتی 80 تا واحد اینطوری ول کرده بودن و پول رو برداشته بودن رفته بودن جای دیگه سرمایگذاری.......بس نمیشه بگی دولت حمایت نکرده بود نه، بلعکس صاحبان به اصطلاح صنایع معذرت میخوام پدر سوخته وکلاه بردار بودن.........همون حرفی که زدی اگر هر کس خودش رو اصلاح کنه مملکت میشه گلستون....

ولی کی این فهم میخواد در مردم ما نهادینه بشه خدا داند وبس!!!!

نه.همه خراب کاری ها رو نمیندازم سر دولت.اما بیشترش مقصر دولت هست.منم گفتم همه باید با کمک هم تلاش کنیم.از اون بالا تا پائین.ولی کی؟به قول شما خدا میدونه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...