رفتن به مطلب

بارندگی موثر Effective rainfall

shirin.agro

ارسال های توصیه شده

آن مقدار بارندگی که برای تامین نیاز آبی گیاه مفید واقع می گردد یا جهت تولید محصول در دوران بعد در خاک ذخیره می شود باران موثر می نامند. و آن حداقل مقدار بارشی است که اگر برای یک دفعه ریزش کند تحت شرایط مطلوب خاک مقداری از آن به صورت رطوبت در خاک ذخیره گردد.

و برای آن که بتواند از تبخیر در امان باشد باید بتواند تا عمق 10 تا 12 سانتیمتری خاک نفوذ کند و مقدار بارشی که بتواند تا این عمق نفوذ کند مقدار بارشی به میزان 15 تا 20 میلیمتر در هر بارندگی تخمین زده شده است.

بارانهای کمتر از 10 میلیمتر تاثیری بر ذخیره رطوبت ندارند. و یا اینکه تاثیرشان بسیار اندک است . اما این باران ها از طریق کاهش درجه حرارت و افزایش رطوبت هوا و در نتیجه کاهش نیاز آبی گیاهان زراعی اثرات مفیدی خواهند داشت.

منبع:رستگاری،م.ع، 1387،دیمکاری.انتشارات برهمند.

لینک به دیدگاه

شیرین جان من فکر میکنم بارندگی هر چه آهسته تر و پیوسته تر باشه مفید تره چونکه میزان نفوذش تو خاک و در اختیار قرار گرفتنش برای گیاه و ذخیره اون بهتر صورت میگیره

اما این بارندگی هایی که بصورت رگبار و سریع و سیل آسا رخ میده چندان ماثر نباشه

البته اثرات مطلوب داره اما نقش اون تو آبیاری گیاه و ذخیره شدن در خاک کم رنگ باشه ...

درست میگم؟

لینک به دیدگاه

یه نکته دیگه هم من بگم:

بسته به این که خاک ما چه نوع خاکی هست هم میتونه قابل توجه باشه

مثلا تو خاکهای شنی بارونی که بصورت رگبار و سیل اسا میباره به راحتی در عرض چند دقیقه میتونه خاک رو اشباع کنه و نیاز آبی گیاه رو برطرف(در صورتی که خاک اشباع نشه)

ولی تو خاکهایی که بافت رسی دارن هر چقدر شدت بارش کمتر باشه بهتره چون در این نوع خاکها واسه نفوذ اب نیاز به زمان هس

پس باران آهسته و پیوسته نقش مهمتری تو این خاکا داره:yes:

لینک به دیدگاه
شیرین جان من فکر میکنم بارندگی هر چه آهسته تر و پیوسته تر باشه مفید تره چونکه میزان نفوذش تو خاک و در اختیار قرار گرفتنش برای گیاه و ذخیره اون بهتر صورت میگیره

اما این بارندگی هایی که بصورت رگبار و سریع و سیل آسا رخ میده چندان ماثر نباشه

البته اثرات مطلوب داره اما نقش اون تو آبیاری گیاه و ذخیره شدن در خاک کم رنگ باشه ...

درست میگم؟

درسته حمید جان:a030:

توزیع، شدت، مدت و نوع نزولات آسمانی در انتخاب نوع محصول خیلی مهم هست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...