رفتن به مطلب

چرا مذهبی‌ها شادتر و موفق‌ترند؟


ارسال های توصیه شده

[h=2]هر چه قدر یک فرد به خدا و دین اعتقاد بیش‌تری داشته باشد به همان اندازه از زندگی رضایت بیش‌تری دارد، موفق‌تر است و در ارتباط با دیگران صداقت بیش‌تری دارد.[/h] [h=4]ابوالفضل کریمی: در یک مطالعه که در نشریه روانشناسی آمریکا به چاپ رسیده است کایون لیم و همکارانش از دانشگاه هاروارد مطالعه‌ای را روی 3 هزار و 100 آمریکایی انجام دادند و از آن‌ها سوالاتی در مورد فعالیت مذهبی و اعتقاد آن‌ها پرسیدند. همین تحقیقات یک سال بعد هم دقیقا به همین شکل انجام شد تا تاثیر باورهای دینی در زندگی این افراد بررسی شود.

 

 

در این مطالعات مشخص شد در بین پیروان تمام ادیان، افرادی که به طور مرتب در مراسم مذهبی خاص دین خود شرکت می‌کنند 28 درصد از زندگی خود رضایت بیش‌تری دارند. حتی افرادی که گاهی اوقات در مراسم و آئین‌های مذهبی شرکت می‌کردند نیز 23 درصد رضایت بیش‌تری نسبت به افراد دیگر داشتند.

 

 

محققان متوجه شدند یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش میزان رضایت از زندگی افراد مذهبی، افزایش تعداد دوستانی است که آن‌ها به واسطه شرکت در فعالیت‌های دینی پیدا می‌کنند. افرادی که با بیش از 10 نفر ارتباط دوستی دارند به میزان دو برابر بیش‌تر نسبت به افرادی که دوستان نزدیک ندارند از زندگی خود رضایت دارند.

لیم در این باره گفت: زمانی که تعدادی از دوستان نزدیک طبق یک نظم مشخص و در حین انجام فعالیت‌های پرمعنی مانند عبادت یکدیگر را ملاقات می‌کنند احساس شادی و رضایت از زندگی آن‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

 

 

اعتقاد به خدا انسان را امیدوارتر، صادق‌تر و بخشنده‌تر می‌کند

اعتقاد به خدا تاثیر بسیار زیادی روی روحیه مردم دارد. بعد از چند دهه تحقیقات دانشمندان متوجه شدند دین و مذهب انسان‌ها را امیدوارتر، صادق‌تر و سخاوتمندتر می‌کند.

دکتر آرا نورنزایان روانشناس دانشگاه بریتیش کلیبیا در این باره گفت: همیشه در مورد تاثیر مثبت اعتقاد به خدا روی رفتار انسان‌ها صحبت می‌شود، اما این بار ما به دنبال آن بودیم تا از دیدگاه علمی این موضوع را ثابت کنیم.

مطالعات انجام شده بین ارتباط بین مذهب و رفتارهای اجتماعی نشان می‌دهد افراد مذهبی که دارای افکار معنوی هستند با احتمال کم‌تری دست به تقلب می‌زنند و احساس اطمینان بین غریبه‌ها را در یک جمع افزایش می‌دهند. افرادی که مرتب نماز می‌خوانند و در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند بیش‌تر از دیگران در فعالیت‌های خیریه مشارکت می‌کنند و به طور داوطلبانه برای کمک به دیگران داوطلب می‌شوند.

 

 

مذهبی‌ها موفق‌ترند

افراد مذهبی در بسیاری از زمینه‌ها نسبت به بی‌خداها موفق‌ترند، چرا که افراد معتقد بیش‌تر برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود تلاش می‌کنند و در این راه مداومت دارند.

این افراد با احتمال کم‌تری نسبت به دیگران سراغ سوء مصرف مواد مخدر می‌روند، معمولا در دوران تحصیل موفقیت‌های بیش‌تری کسب می‌کنند، رفتارهای سالم‌تری از خود بروز می‌دهند، کم‌تر دچار افسردگی می‌شوند و عمر طولانی‌تری هم دارند.

 

 

مایکل مک‌کالوق استاد دانشگاه میامی نتیجه هشت دهه تحقیقات مختلف در مورد دین، مذهب و اعتقاد به خدا را که روی گروه‌های مختلفی از مردم در سراسر جهان انجام شده بود مورد بررسی قرار دادند. با تحقیق کردن در دسته بسیار متنوعی از فاکتورها مانند زمینه‌های اجتماعی، روانشناسی، اقتصادی، عصب‌شناسی، محققان متوجه شدند رفتارهای مذهبی پیروان ادیان را ترغیب به کنترل بیش‌تر خود می‌کند.

 

 

دانشمندان معتقدند این که یک فرد بتواند خود را کنترل کند و برای زندگی خود قانون‌های خاصی را وضع کند نقش بسیار زیادی در موفقیت او دارد، اما متاسفانه نسبت به این معیارها توجه زیادی صورت نمی‌گیرد. محققان متوجه شدند دعا خواندن و ارتباط با خداوند روی قسمت‌هایی از مغز انسان‌ها اثر می‌گذارد که ارتباط زیادی با کنترل شخصی دارد. این موضوع که افراد مذهبی‌تر توانایی بیش‌تری در کنترل خودشان دارد می‌تواند توضیح دهنده این موضوع باشد که چرا معتقدان به یک دین کم‌تر از دیگران به سراغ مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی می‌روند و کم‌تر از دیگران به دلیل مشکلات اجتماعی و اخلاقی و ارتکاب به جرم به زندان می‌افتند.

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

_______________________________________

 

من با ديدن اين كليپ اين تحقيقات رو تاييد مي كنم..

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

[/h]

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 66
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

تعریف از مذهب خیلی پیچیده است.

 

به هر کسی نمیتوان گفت مذهبی و به هرکسی هم نمیتوان گفت بی مذهب.

 

اما فرای هر مذهبی،اگر انسانی به یکسری اصول اخلاقی و انسانی پایبند باشه،مسلما زندگی شادتری خواهد داشت.

 

به نظرم هرکس به این ابیات سعدی بدون هیچ شاخ و برگ اضافی باور داشته باشه،آدم معتقدیه و میتونه موفق باشه،حتی یکجورایی از حرف های استیو جابز هم اینو برداشت کردم:

 

 

جهان ای برادر نماند به کس

دل اندر جهان آفرین بند و بس

 

 

مکن تکیه بر ملک دنیا و پُشت

که بسیار کس چون تو پرورد و کشت

 

 

چو آهنگ رفتن کند جان پاک

چه بر تخت مردن چه بر روی خاک

لینک به دیدگاه

الکی خوش هستند!

 

!من با آدم مذهبی خیلی سروکار داشتم وقتی خیلی باهاشون در ارتباط باشی میبینی اون شادی فقط ظاهریه!

 

البته منظور من خشکه مذهب های خیلی افراطی بود

 

راجع به سایر دسته ها نظری ندارم!

لینک به دیدگاه

کلا آدما توو زندگیشون نیاز به یه چیز بزرگ دارن که بهش تکیه کنن

حالا بعضا از طریق دین به این آرامش میرسن و این کار به این آسونیا هم نیست

 

خوش به حالشون ولی همیشه هم اینطور نیست..:ws37:

لینک به دیدگاه

منم امیدوارم این خوشحالی منشاش با عرض معذرت نفهمی نباشه!!

 

ادمایی که بی خدا خونده میشن نه به خاطر بی اعتقادی یا بی تکیه گاهی شون بلکه به خاطر زیادی فکر کردن و فهمیدنشون هستند که جدی تر یا ناراضی ترند....

لینک به دیدگاه
شادتر و موفق تر؟

 

میشه نمونه بیاری؟

به نظرت ايشون نمونه ي شاد و موفق نيستن؟!

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

:icon_redface:

اين مصاحبه هم بد نيست..مصاحبه شوندگان انگار در دنياي ديگر سير و سلوك ميكنند..

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
به نظرت ايشون نمونه ي شاد و موفق نيستن؟!

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

:icon_redface:

 

ایشون نه تنها شاد و موفق هستند بلکه باعث شادی و موفقیت دیگران هم میشوند

 

اما کلا بخوایم نگاه کنیم تعداد افراد مذهبی شاد و به خصوص موفق کمتر از تعداد افراد نمیخوام بگم بی مذهب کمتر از افرادی شاد و موفقی هستند که مثل اونا نیستن

لینک به دیدگاه

منم با افراد مذهبی زیاد سر و کار داشتم و دیدم که واقعا شادن البته از این خشکه مذهب ها هم نبودن و همیشه خندان بودن

 

البته شاید ژنشون شاد بوده

لینک به دیدگاه

خیلیارو دیدم که مذهبی بودن ولی شاد نبودن.همیشه میگن اونی خوشحال و خوشبخت که از خودش راضی باشه.اگر پایبند اصول اخلاقی و انسانی خودت باشی همیشه احساس رضایت و خوشحالی از خودت داری.درصورتیکه ممکن این اصولت خوشایند خیلیا نباشه.

لینک به دیدگاه

چون مذهبیا فقط به خدا و پیغمبر فکر میکنند به افراد دوروبرش خیلی اهمیت نمیدن

هر چی هم پیش میاد میگن مصلحت بوده و خیری توش هست

خوب اگه آدم فکر و خیال نداشته باشه حرص کسی رو هم نخوره شاد میشه دیگه

لینک به دیدگاه

من شخصا همیشه شادنیستم اصولا شادی همیشگی برای هیچکس در طول عمر وجود نخواهد داشت مقداریش بسته به شرایط محیطی دارد اما واقعا وقتی از گناهی توبه میکنم و فکر میکنم دیگه سراغ ان نمیرم شاد میشم .

 

 

 

 

 

پ. ن

من یک یک مذهبی ساده هستم یعنی مذهب ارثی از والدین به من رسیده . اگر در هندوستان بودم شاید موش پرست میشدم. :a030:

لینک به دیدگاه

امید داشتن و باور داشتن به بهبود اوضاع به نحوی که کمک به ارتقاء شرایط در زندگی شخصی بکنه از نظر بنده یک عامل بسیار مثبته. و انسان ها در زندگیشون به باورها زنده هستند. یکی به خدا باور داره، و یکی هم به خودش و یکی هم به یوفوها!!.

نکته جالبش اینجاس که دانشمندان همیشه بیکار آمریکا :texc5lhcbtrocnmvtp8 رفتن روی آی کیو ملت مذهبی و غیرمذهبی هم تحقیق کردند:

 

مطالعات نشان می دهد: بی خدایان باهوش تر از دین داران ارزشی هستند

 

 

تحقیقات گسترده‌ای رابطه‌ی دین با هوش، میزان تحصیلات و ... را بررسی کرده‌اند. در این نوشتار نگاهی به برخی از این تحقیقات و پژوهش‌ها می‌اندازیم.

تعاریف گوناگونی برای هوش ارائه شده است اما معیاری که مورد تایید اکثر دانشمندان و کارهای پژوهشی و تحقیقاتی می‌باشد معیار IQ است. تعصب دینی (Religiosity) یک اصطلاح جامعه‌شناسانه می‌باشد که مربوط می‌گردد به میزان اعتقادات دینی افراد و پایبندی افراد به رفتارهای دینی. در چنین پژوهش‌هایی این اصلاح را به عنوان معیاری برای مقایسه قرار می‌دهند. برای مطالعه دقیق‌تر دراین باره می‌توانید

مطالعاتی که نسبت بهره هوشی و تعصب دینی را مقایسه کرده‌اند

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
Helmuth Nyborg بر روی جامعه آماری سفیدپوستان بزرگسال آمریکایی که در نشریه Intelligence به چاپ رسیده است، نشان داده است که IQ بی‌خدایان (Atheists) 1.95 درجه بالاتر از خداشکاکان (Agnostics) و 3.82 درجه بالاتر از معتقدان روشنفکر (Liberal persuasions) و 5.89 درجه بالاتر از معقدان خشک مذهب (Dogmatic persuasion) می‌باشد. (
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
) در
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
دیگر که مقایسه‌ای بین 137 کشور جهان بوده است بی‌خدایان 6 درجه g-IQ بالاتری نسبت به معتقدان دینی داشته‌‌اند. این مقاله عدد 0.6 را به عنوان رابطه بین نرخ بی‌خدایی و درجه هوشی عنوان کرده است. یعنی هرچه به سمت بی‌خدایی پیش می‌رویم بهره هوشی افراد بالاتر می‌گردد.

 

[TABLE=class: tr-caption-container, align: center]

[TR]

[TD]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: tr-caption]The relationship between countries' belief in a god and average Intelligence Quotient, measured by Lynn, Harvey & Nyborg[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
Regan Clark (2004) نیز این رابطه معکوس را تایید می‌کند.
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
سایت MailOnline نیز بر اساس پژوهش‌های انجام شده این رابطه عکس را عنوان کرده است. در
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
با بررسی 16 پژوهش از سال 1927 تا 1980 که در آنها رابطه بین اعتقادات دینی و هوش بررسی شده بود مشاهده شده است که در 13 پژوهش گفته شده است رابطه عکس دارند و 3 پژوهش دیگر عنوان کرده‌اند که رابطه‌ی خاصی ندارند. نتایج حاصل از این پژوهش‌ها به همراه دیگر پژوهش‌هایی در این زمینه را می‌توانید در
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
مشاهده فرمایید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
با بررسی گروهی از نوابغ با IQ بیشتر از 140 به نتایج زیر دست پیدا کرده است:

- 10 درصد مردان و 18 درصد زنان اعتقادات دینی شدید داشتند.

- 62 درصد مردان و 57 درصد زنان تمایلات دینی کمی داشتند.

- 28 درصد مردان و 23 درصد زنان عنوان کرده‌اند اهمیتی ندارد.

 

 

 

 

حالا این درسته یا نه یه آدم مذهبی بیاد با یه بیخدا آزمون هوش برگزار کنیم بببینیم کی میبره. :texc5lhcbtrocnmvtp8

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...