رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

با سلام .

مهندس حسینی یه نرم افزار رو سایت گزاشته بودن که مقادیر رو به ادرس مودباس تبدیل میکرد فکر کنم تو قسمت کنترل بود

تو هلپ نرم افزار هم جدولش هست

ممنونم. منظورم تبدیل هگز به اسکی نیست. می خوام با کامپیوتر (c#) آدرس خاصی مثل m100 یا d100 بخونم. با این کار دیگه به HMI نیازی نیست.

شماره رجیسترشون چی هست؟

لینک به دیدگاه

سلام به همه ی دوستان.

این برنامه رو برای نوشتن و خوندن در PLC DELTA نوشتم.

لطفا چکش کنید.

می خوام با کامپیوتر آدرس خاصی مثل m100 یا d100 بخونم یا بنویسم. اگه تونستین برای من هم بفرستینش.

برای روشن کردن خروجی .

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای خاموش کردن خروجی .

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

میخام با یه سرو موتور یه بال اسکرو رو پنج سانت به جلو بفرستم بعد که مقدار طی کرد برگرده

سر جای خودش ودوباره منتطر دتور حرکت باشه کسی میتونه کمکم کنه

لینک به دیدگاه
سلام به همه ی دوستان.

لطفا چکش کنید.

می خوام با کامپیوتر آدرس خاصی مثل m100 یا d100 بخونم یا بنویسم. اگه تونستین برای من هم بفرستینش.

برای روشن کردن خروجی .

برای خاموش کردن خروجی .

با سلام میشه یه توضیحی در مورد نرم افزارتون بدین که چطور کار میکنه .

در مود لود سل هم فکر کنم باشه . مدل های هست رو خودش ورودی انالوگ داشته باشه و لی ماژول لودسل و دما نداره.

در مورد ادرس ها هم تا اونجا که من میدونم دو نوع ادرس داریم یکی مثلا m100 که ادرس هگز متناظر با اون 864 هست که تو شبکه مودباس استفاده میشه یا مثلا d100 که میشه1064

لینک به دیدگاه

سلام

خیلی ممنونم.

01 به معنی آدرس دیوایس

05 برای نوشتن و 03 برای خواندن

0500 آدرس y0

ff00 برای set و 0000 برای rst

پس برای set y0 باید

بنویسید

و

برای خوندن یک ورد از آدرس 0401h باید

بنویسید

لینک به دیدگاه
سلام به همه ی دوستان.

لطفا چکش کنید.

برای روشن کردن خروجی .

برای خاموش کردن خروجی .

جالب بود ولی من متوجه نشدم برای چه کاریه

لینک به دیدگاه

برای پروژه ام نیاز به HMI داشتم و باید تصاویری هم از یک Camera دریافت می کردم. هزینه ی تمام شده ی این کار با ماژول های Camera ی PLC خیلی زیاد می شد و مجبور شدم برنامه رو تو C# بنویسم و رو یک لپبات اجراش کنم. برای همین نیاز داشتم تا این برنامه ی تستی بالا رو بنویسم.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان برای راه اندازی سرو درایو و سیم بندی نیاز به راهنمایی دارم

اینم منوال درایو

لینک به دیدگاه
سلام دوستان برای راه اندازی سرو درایو و سیم بندی نیاز به راهنمایی دارم

اینم منوال درایو

درود بر شما

صفحه 14 همین منوال سیم کشی رو توضیح داده.....

در مورد کنترل سروو هم و خود سروو چیست هم در تاپیک زیر میتونید ملاحظه کنید....اگر سوالی هم داشتید در مورد سروو تو تاپیک زیر بپرسید:a030:

http://www.noandishaan.com/forums/thread149082.html

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

دوباره برگشتم

تو فکر بودم که شروع آموزش کجا باشه... ینی از ابتدا برنامه نویسی plc رو شروع کنم که بحث خیلی طولانی میشد یا اینکه فقط به نکات خاص plc دلتا اکتفا کنم که باز ممکنه بحث مبهم و غیر قابل درکی پیش بیاد.

فرض رو بر این گرفتم که دوستان با اصول برنامه ریزی آشنایی دارن و تصمیم گرفتم یا متوسطی از هردورو توضیح بدم ولی اگه دوستان متوجه مبحثی نشدن میتونن پست بدن تا اون قسمت خاصو بیشتر توضیح بدم

همونطور که قبلا گفتم برای اینکه یه plc رو برنامه ریزی کنین اول از همه باید اطلاعاتی در مورد قابلیتهای سخت افزاری و نرم افزاریش داشته باشین. ینی ورودی خروجی ها، رجسترهای حافظه، تایمرهاو کانتر ها و سرعت اونارو بدونین...این اطلاعاتو میتونین از کاتالوگ خود plc که همراهش هست یا از سایت دلتا بدست بیارین.

ورودی ها در plc های دلتا با حرف X شناخته میشن و خروجی ها با حرف Y یعنی بایت اول ورودی شما میشه X0 و بایت سوم خروجی میشه Y2

حتما میدونین که هر بایت هشت بیت هست که با شماره های 0 تا 7 شماره گذاری میشه. ینی بیت اول شماره 0 هست و بیت هشتم شماره 7در نتیجه بخوایم بیت سوم از بایت اول ورودی رو کنترل کنیم باید تو برنامه X1.2 رو کنترل کنیم

یا اگر بخوایم بیت پنجم از بایت سوم خروجی رو وصل کنیم باید تو برنامه دستور وصل Y3.4 رو صادر کنیم.

به همین سادگی

امانکته ای فراموش کردم بگم و باید مد نظر قرار بدین اینه که توی plc های دلتا دیگه از نقطه استفاده نمیکنیم و شماره هارو پشت سر هم میذاریم. یعنی بجای اینکه بنویسیم X3.4 مینویسیم X34 در این حالت plc عدد آخر رو بعنوان بیت خروجی و عدد قبلی رو بعنوان بایت در نظر میگیره. پس X125 در واقع معادل X12.5 هست یعنی بیت 5 از بایت 12

میخوام به زبان ساده تر برا دوستانی که تاحالا دست به plc نزدن بگم که اگه تو کتابای آموزش plc همش بحث بیت و بایت شد مثل من زیاد نترسین... ورودی های plc شما از اولین خونه با شماره x00 شروع میشه و تا x07 ادامه پیدا میکنه که اصطلاحا همون بایت اول ورودی هستن. و بعد از اون دیگه x08 ندارین چون هر بایت هشت بیته و بعد از 7 شما به بایت بعدی میرین و با x10 شروع میکنین

نکته ها:

1- به این نکته توجه کنین که ممکنه توی plc یا ماژولهای توسعه که بهش وصل میشن بعضی ازین ورودی یا خروجی ها غیر فعال باشن که در این صورت روی خود plc نوشته شده. مثلا ممکنه خروجی plc شما y10 تا y15 باشه و شماره 16 و 17 اون غیر فعال شده باشه

2- بخاطر داشته باشین که بایت اول و دوم ورودی و خروجی یعنی X1* , X0 و Y1* , Y0 مخصوص خود plc شماست و اگه از ماژولهای اضافه کردن درگاه ورودی خروجی استفاده کنین باید برا اونا از X20 و Y20 ببعد استفاده کنین

3- دقت کنین که هر ماژول خودش یه بایت جداگانه بحساب میاد و بسته به نزدیکی اون به plc شماره گذاری میشه. یعنی اگه شما دقیقا بعد از plc یه ماژول اضافه کردن درگاه ورودی 4 تایی داشته باشین ورودی شما تو برنامه با X20 تا X23 شناخته میشه و اگه یه ماژول 8 ورودی 4 خروجی بعد از اون باشه با X30 تا X37 و Y30 تا Y33 شناخته میشه و ماژول بعدی هم با شماره 5 و به همین ترتیب...

سلام

یک سوال در مورد نحوه اختصاص دادن آدرس به ماژولها برام پیش اومده ممنون میشم

اگر ما یک ماژول ورودی اضافه کنیم مثلا کارت اول 8 ورودی داره که آدرسش ار x20 شروع میشه تا x27

حالا اگر ماژول بعدی ما کارتی باشه با 16 ورودی آدرسش میشه از x30 تا x47 ??????????:ws38:

و اگر باز کارت بعدیش 8 ورودی باشه آدرسش میشه x50????

چطوری میشه؟ اگر ممکنه راهنماییم کنید......

تشکر و خسته نباشید

لینک به دیدگاه

اگر لطف کنید و در مورد شماره کارت ماژول آنالوگ هم به من توضیح بدید.

کلا نحوه قرار گیری اکسپنشن کارتهای دیجیتال و آنالوگ و شماره گذاری ماژولها رو روشن نیستم...

لینک به دیدگاه
سلام

یک سوال در مورد نحوه اختصاص دادن آدرس به ماژولها برام پیش اومده ممنون میشم

اگر ما یک ماژول ورودی اضافه کنیم مثلا کارت اول 8 ورودی داره که آدرسش ار x20 شروع میشه تا x27

حالا اگر ماژول بعدی ما کارتی باشه با 16 ورودی آدرسش میشه از x30 تا x47 ??????????:ws38:

و اگر باز کارت بعدیش 8 ورودی باشه آدرسش میشه x50????

چطوری میشه؟ اگر ممکنه راهنماییم کنید......

تشکر و خسته نباشید

از کسی که نقل قول گرفتید توضیح کاملی داده!!!

ورودی های plc شما از اولین خونه (منظورش همون ورودی خروجی که برای خود پی ال سیه) با شماره x00 شروع میشه و تا x07 ادامه پیدا میکنه که اصطلاحا همون بایت اول ورودی هستن(مثل پین های میکرو که هر پورت 8تا پین داره پی0 تا پی7 ). هر بایت هشت بیته بعد از 7 شما به بایت بعدی میرین و با x10 شروع میکنین پس قطعا پی ال سیش بدون ماژول دو بایت ورودی داشته

دقت کنین که هر ماژول خودش یه بایت جداگانه بحساب میاد

اگه شما دقیقا بعد از plc یه ماژول اضافه کنید که ورودی 4 تایی داشته باشین ورودی شما تو برنامه با X20 تا X23 شناخته میشه و اگه یه ماژول 8 ورودی 4 خروجی بعد از اون باشه با X30 تا X37 و Y30 تا Y33 شناخته میشه

امیدوارم مشخص کردن رنگیش تو انالیز بهتر کمک کنه

هر کلمه همرنگ با عدد معرف هم هستن

//من تو دانشگاه 12 تا خودکار رنگی داشتم :w16:

لینک به دیدگاه
از کسی که نقل قول گرفتید توضیح کاملی داده!!!

ورودی های plc شما از اولین خونه (منظورش همون ورودی خروجی که برای خود پی ال سیه) با شماره x00 شروع میشه و تا x07 ادامه پیدا میکنه که اصطلاحا همون بایت اول ورودی هستن(مثل پین های میکرو که هر پورت 8تا پین داره پی0 تا پی7 ). هر بایت هشت بیته بعد از 7 شما به بایت بعدی میرین و با x10 شروع میکنین پس قطعا پی ال سیش بدون ماژول دو بایت ورودی داشته

دقت کنین که هر ماژول خودش یه بایت جداگانه بحساب میاد

اگه شما دقیقا بعد از plc یه ماژول اضافه کنید که ورودی 4 تایی داشته باشین ورودی شما تو برنامه با X20 تا X23 شناخته میشه و اگه یه ماژول 8 ورودی 4 خروجی بعد از اون باشه با X30 تا X37 و Y30 تا Y33 شناخته میشه

امیدوارم مشخص کردن رنگیش تو انالیز بهتر کمک کنه

هر کلمه همرنگ با عدد معرف هم هستن

//من تو دانشگاه 12 تا خودکار رنگی داشتم :w16:

سلام ممنون از پاسخی که دادین ولی من مشکلم حل نشد متاسفانه

ببینید من یک سی پی یو پی ال سی دارم با کد dvp20 sx211 t/r

میخوام یک ماژول با کد dvp16sm11n که فقط 16 ورودی داره و ماژول بعدی با کد dvp16sp11r که 8 ورودی و 8 خروجی داره اضافه کنم

میخوام بدونم :

سی پی یو که آدرس ورودیش x0 تا x7 چون 8 ورودی داره و خروجیش y0 تا y5 چون 6 خروجی داره

ماژول اول و دوم که طبق کدهای بالا میبلشد آدرسشون به چه صورت میباشد...

باز هم تشکر:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سوال بعدیم ایننه که تو برنامه WPL چرا نمیشه به صورت wizard ماژولهای آنالوگ رو پیکربندی کرد؟

باید حتما خود ماژول به سی پی یو وصل بشه و online این کار انجام بشه یا بدون سخت افزار هم میشه؟

اگر مثلا تعداد ورودی آنالوگ زیاد شد و احتیاج به ماژولهای آنالوگ بیشتری شد .شماره گذاری ماژولها به چه صورته؟

لینک به دیدگاه
سوال بعدیم ایننه که تو برنامه WPL چرا نمیشه به صورت wizard ماژولهای آنالوگ رو پیکربندی کرد؟

باید حتما خود ماژول به سی پی یو وصل بشه و online این کار انجام بشه یا بدون سخت افزار هم میشه؟

اگر مثلا تعداد ورودی آنالوگ زیاد شد و احتیاج به ماژولهای آنالوگ بیشتری شد .شماره گذاری ماژولها به چه صورته؟

:ws52:

لینک به دیدگاه
سلام ممنون از پاسخی که دادین ولی من مشکلم حل نشد متاسفانه

ببینید من یک سی پی یو پی ال سی دارم با کد dvp20 sx211 t/r

میخوام یک ماژول با کد dvp16sm11n که فقط 16 ورودی داره و ماژول بعدی با کد dvp16sp11r که 8 ورودی و 8 خروجی داره اضافه کنم

میخوام بدونم :

سی پی یو که آدرس ورودیش x0 تا x7 چون 8 ورودی داره و خروجیش y0 تا y5 چون 6 خروجی داره

ماژول اول و دوم که طبق کدهای بالا میبلشد آدرسشون به چه صورت میباشد...

باز هم تشکر:icon_gol:

با این مشخصاتی که میگید یعنی کارتون ازمایشگاهی نیست

اما انگار سوالاتتون برای من یکم عجیبه

چرا میگید سی پی یو که ادرس ورودیش؟

ببین سی پی یو مغز پی ال سی هست ورودی خروجی هم از نظر من دست و پاشه اگه شما پی ال سی دلتا رو از نزدیک دیده باشید میبینید که رووش یه کدایی نوشته i/o

i همون اینپوت یعنی ورودی

o همون آتپوت یعنی خروجی

D کنارش معرف دیجیتال

A معرف انالوگ بودنشه

x & y هم نوشته که شما تو قسمت بیت طبق همون چیزی که روی دستگاه نوشته مینویسی

تو قسمت بایت اگه سه تا ماژول ورودی داره اولی 0 دومی 1 سومی 2 در قسمت بایت مینویسید (که تو پست قبلی کنار ایکس نشون دادم با رنگ جای بیت و بایت رو)

لینک به دیدگاه

اگه ماژولهای انالوگ برای خود پی ال سی باشه (یعنی جز اصلی پَکی که خریداری میشه)قطعا باید بشه

اگه هم نباشه باید به لایبراریش داده بشه تا بتونید در رک مجازی قرار بدید

نه حداقل من در حد ازمایگاهی با پی ال سی کار کردم نه لازم نبود و بدون سخت افزار میشه چون یه ازمایشگاه مجازی تو خود نرم افزار هست مثل بقیه نرم افزارها پروتئوس اورکد دایالوکس متلب و...

شماره گذاری ورودی خروجی همونجوریه که گفتن و من هم براتون بازش کردم

اگه فایل اموزش دلتا رو پیدا کنم براتون میذارم

نیازی به تشکر نیست بیشتر یاد میگیریم

لینک به دیدگاه
اگه ماژولهای انالوگ برای خود پی ال سی باشه (یعنی جز اصلی پَکی که خریداری میشه)قطعا باید بشه

اگه هم نباشه باید به لایبراریش داده بشه تا بتونید در رک مجازی قرار بدید

نه حداقل من در حد ازمایگاهی با پی ال سی کار کردم نه لازم نبود و بدون سخت افزار میشه چون یه ازمایشگاه مجازی تو خود نرم افزار هست مثل بقیه نرم افزارها پروتئوس اورکد دایالوکس متلب و...

شماره گذاری ورودی خروجی همونجوریه که گفتن و من هم براتون بازش کردم

اگه فایل اموزش دلتا رو پیدا کنم براتون میذارم

نیازی به تشکر نیست بیشتر یاد میگیریم

سلام مجدد

پروژه این کار آزمایشگاهی نیست و صنعتیه که مربوط به دیگ بخاره.

آدرس ورودیهایی که روی خود پی ال سی است 8 ورودیه و 6 خروجی که در نرم افزار باید از x0 تا x7 و خروجیش از y0 تا y5 نوشته میشه.

من به دلیل اینکه به تعداد ورودیه بیشتری نیاز داشتم 2 تا مازول دیگه (اکسپنشن) اضافه کردم.که اولین ماژول بعد از سی پی یو 16 ورودی داره و ماژول بعدیش 8 ورودی.

حالا میخوام بدونم آدرس این ماژولها با توجه به اینکه اولین ماژولم 16 ورودیه و دومین ماژول 8 ورودی به چه صورت نوشته میشه.

خیلی زحمت دادم ولی چاره ای نیست

امیدوارم منظورمو رسونده باشم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...