رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 145
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

با عرض سلام خدمت همگی

اگ پست های همه بچه ها رو بخونید

میبینید که همه دارند از چینی ها حرف میزند و میگن که اونا موفقند

آره با اون همه جمعیتی که دارند هم جزء قدرت های اقتصادی هستند البته هنوز به اروپا نرسیدند

واحد پولشون داره میرسه به پول های اروپایی ژآپن که فعلن نزدیک کرده خودشو

و بازار کشورهای جهان سوم اللخصوص کشور خودمون رو کاملن گرفتن

آقا دمشون گرم همینو میشه گفت

یه کشوری مثل هند هم کلی جمعیت داره ولی نصفشون بدبخت بیچارند

اینجاست که میگن مغز اقتصادی دارن

مهندسین صنایع کجایین که بحث اقتصادیه

یه جمله شوخی هم بگم

خداوند زمین و آسمان را آفرید .......

واز آن به بعد کارها را به چینی ها سپرد

باتشکر

• Like 5
لینک به دیدگاه

مطالب زیر خلاصه ای از مقاله ی جمعیت و توسعه نوشته ی محمد علی بیانی می باشد

برای مشاهدی کامل متن مقاله به ادرس زیر مراجعه نمایید

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

معيارها و شاخص­های توسعه

معمولاً نويسندگان، شاخص‌هاي زير را معيارهاي توسعه و اهداف کشورهاي در حال توسعه بر مي‌شمارند:

1- داشتن درآمد کافي براي خانوارها، به­ طوري که بتوانند بستة معيشتي خود را که شامل حداقل غذا، سرپناه، پوشاک و بهداشت و درمان مي­شود فراهم کنند.

2- داشتن کار براي سرپرستان خانوارها، اشتغال و کار نه­ فقط تضمين کنندة حداقل معيشت براي افراد مي‌تواند باشد، بلکه بدون داشتن کار و شغل، افراد نمي‌توانند استعدادهاي خود را بروز داده و آنها را شکوفا کرده و در زندگي از نظر مادي و معنوي پيشرفت کنند. کار موجب اعتماد به نفس و بروز احساس نشاط و شور زندگي در افراد مي­شود.

3- افزايش دسترسي افراد به آموزش و ازدياد نرخ باسوادي در جامعه؛

4- برخورداري عموم افراد جامعه از امکانات و فرصت مشارکت در ادارة جامعه و حکومت؛

5- استقلال ملي، به اين معني که دولتهاي ديگر نتوانند بر تصميمات دولت ملي تأثير و يا نفوذ داشته باشند.

• Like 6
لینک به دیدگاه

نظريه­ های مختلف

در ارتباط با رابطة جمعيت و توسعه نظريات مختلفي وجود دارد که مي­توان آنها را در سه گروه جاي داد:

- نظريه‌هاي موافق با افزايش جمعيت، از قرن 13 ميلادي تا قرن 15 آغاز و اوج نظريه‌هاي موافق با افزايش جمعيت است. اما نه از آن جهت که جمعيت بيشتر عامل قدرت باشد، بلکه از آن حيث که خانواده و استحکام آن در افکار و عقايد متفكران جايگاه خاصي پيدا کرده بود. در ميان اين طرز فکر، کليسا و الاهيون بيش از همه نقش داشتند. جيلز کولونا، کشيش معروف کليساي بورگ(1316-1347) مي‌گفت: «هيچ خانه‌اي کامل نيست مگر آنکه داراي فرزندان متعددي باشد.» سن توماس آکويناس ديگر روحاني کليسا بر اين باور بود که: «شهرهاي پر جمعيت شهرهاي بسيار پر رونق و موفقي هستند.» از نظر ژان بُدن نيز: «هيچ ثروت و هيچ قدرتي بالاتر از جمعيت نيست.»مارکسيست‌ها نيز از مدافعان افزايش جمعيت بودند. در نگاه مارکس: هر نوع کنترل جمعيت اقدام تبهکارانه‌اي محسوب مي‌شد که هدف آن تحميق توده‌ها در راستاي تحکيم حکومت‌هاي استعماري خواهد بود. همچنين مائو مي‌گويد: «بزرگترين سرماية چين و جود هشتصد ميليون چيني است هر چيني دو دست براي کار و تنها يک دهان براي خوردن دارد.» اما کشورهاي مارکسيستي عملاً رشد جمعيت خود را کنترل کرده و پايين­ترين رشد را در بين کشورهاي جهان دارند البته به استثناي آلباني. در چين اجراي کنترل جمعيت با تشويق چوئن‌لاي نخست وزير وقت شروع شد و پس از انقلاب فرهنگي نيز آشکارا از اين اقدام حمايت گرديد و نظريه پردازان چيني با دلايل زير کنترل جمعيت را ضروري دانستند:

1- اين امر امکان مي‌دهد تا بعد از خانواده ايجاد يک جامعه سوسياليستي تنظيم شود؛

2- سلامتي کامل مادر و کودک را تضمين مي‌کند؛

3- به مادران وقت بيشتري براي کار و تحصيل مي‌دهد؛

4- شرايط لازم براي برخورداري از سطح بالاي آموزش را براي نسل فزايندة کشور فراهم مي‌آورد؛

5- با تأثير گذاشتن بر بعد خانوار، نقش خود را در شکوفايي اقتصاد کشور اعمال مي‌کند.

• Like 9
لینک به دیدگاه

- نظريه‌هاي موافق با مهار جمعيت، با صرف نظر از پيشينة تاريخي اين ديدگاه، مي‌توان رابرت مالتوس کشيش انگليسي را بنيانگذار آن تلقي كرد. مالتوس به بررسي رشد جمعيت و رشد توليدات مواد غذايي پرداخت و به اين نتيجه رسيد که: افزايش جمعيت بسيار سريع‌تر از افزايش توليدات مواد غذايي صورت مي‌گيرد. او جهان را سر دو راهي هولناکي مي‌ديد و براي از ميان بردن جمعيت اضافي توسل به جنگ و جنايت و اشاعة بيماري‌ها را مردود دانسته و در مقابل، راه‌هاي اخلاقي را پيش مي‌کشيد. وي معتقد بود که نوعي مکانيزم ارادي متکي بر تقوي و بالابردن سن ازدواج و ادامة دوران تجرد توأم با زهد و پاکدامني مي‌تواند جايگزين طبيعي توالد و تناسل شود. تا اينکه طرفداران محيط زيست پا در ميان گذاشتند و نظريه مالتوس را از راه و روش‌هاي ديگري تقويت نموده و راه رسيدن به اهداف کنترل جمعيت را تسهيل كردند.

- نظريه‌هاي مربوط به جامع‌نگري در بارة جمعيت، بعد از جنگ جهاني دوم و با ارج نهادن به ارزش‌هاي انساني دو نوع نگاه(جمعيت تابع اقتصاد و اقتصاد تابع جمعيت) پديدار گرديد.

آلفرد سووي با طرح حد مطلوب جمعيت معتتقد است که: رشد جمعيت در اقتصادهاي پيشرفته خود عامل توسعه اقتصادي است. نيروي انساني زياد همراه با اشتغال کامل، بهتر از رکود جمعيتي مي‌تواند با افزايش تقاضاي کالاها و خدمات توليد، موجبات سرمايه‌گذاري بيشتر و در نتيجه تحرک اقتصادي را فراهم آورد. درحالي که بالابودن ميزان رشد جمعيت در کشورهاي فقير، خود به تشديد وخامت اقتصادي منجر خواهد شد. بنابراين، در مواردي تشويق مواليد و در مواردي نيز کنترل آن، موجب رهايي از رکود اقتصادي است. طبق نظرية سوم تحول بنيان خانواده و منزلت زن، گسترش تعليم و تربيت، منطقي شدن امور، صنعتي شدن و توسعة شهر نشيني عمده عوامل اجتماعي و فرهنگي هستند که در کاهش سطح باروري اثر شگرف دارد. جوليان ساليمون و هرمان کان، نيز در طيف سوم قرار می­گيرند و معتقدند که هنوز منابع جهان شناخته نشده و در صورت نياز، مي‌توان مواد تازه‌اي را جايگزين منابع رو به اتمام کرد. نوآوري و تکنولوژي جديد مي‌تواند کمبودها را جبران کند.

• Like 5
لینک به دیدگاه

ببخشید جسارت کردیما زودتر از خانم ها گفتیم

ولی به نظر من افزایش جمعیت خوبه خیلی هم خوبه به شرطی که بشه کنترلش کرد

از نظر رفاهی و حتی شغل که مهم تر از همست

ما الان 70 میلیون جمعیت داریم تو کشورمون نزدیک به 50درصد (اغراق) بیکارند

ولی خوب یه حقیقت ماکه تو هر تاکسی هر کجای ایران میشینیم همه میگن کو کار؟؟؟؟

ولی همین چینی ها با 1 میلیارد جمعیت فک کنم بعضی هاشون هم چند جا کار میکنن

در ضمن فکر کنم تو کشور ما دارند به نظریه این آقای مالتوس کشیش هست اون بالا

گوش میکنند چون انقدر ازدواج کردن رو سخت کردند که یارو تا بخواد بره سر کار و....

تا آمادگی واسه ازدواج پیدا کنه یه 20-30 سالی طول میکشه یعنی طرفای 40-50 سالگی

کاملن سن ازدواج رو بردن بالا:sad0:

:ws3:

اون موقع دیگه این شکلی میشی

پس فک کنم تو کشور ما دنبال کاهش جمعیت هستند

البته یه خبری هم ما شنیدیم که هرکی بچه دار سه یه میلیون بهش پول میدن

شاید واسه افزایش جمعیت بوده:hapydancsmil:

هرچند یک میلیون پول پوشک و شیر خشک میشه فقط:ws28:

• Like 6
لینک به دیدگاه

مطالب بسیار جالبی رو نوشتی... متشکرم از فعالیتت

وقتی این رو دیدم بازهم یاد هرم مازلو افتادم... اگر یادتون باشه اون هرم رو توی گفتگو گذاشتم و بعضی دوستان اون رو دیدن...

توی این هرم کاملاً مشخص شده که اگر نیاز اولیه تأمین نشه به اون ارتقاء و رشد فکری نمیرسیم...

حالا توی جوامع بشری، جمعیت رشد روزافزون داشته باشه ولی اقتصاد ضعیف نتونه اون رو ساپورت کنه هیچ گونه پیشرفتی در جامعه حاصل نمیشه... به نظر من اگر پیشرفتی هم حاصل شه فقط میتونه در زمینه فحشا باشه... وقتی مردم نتونن خودشون رو سیر کنن مجبورن با تن فروشی و کارای از این دست رو به کسب درآمد! بیارن:icon_pf (34):

• Like 4
لینک به دیدگاه
ببخشید جسارت کردیما زودتر از خانم ها گفتیم

ولی به نظر من افزایش جمعیت خوبه خیلی هم خوبه به شرطی که بشه کنترلش کرد

از نظر رفاهی و حتی شغل که مهم تر از همست

ما الان 70 میلیون جمعیت داریم تو کشورمون نزدیک به 50درصد (اغراق) بیکارند

ولی خوب یه حقیقت ماکه تو هر تاکسی هر کجای ایران میشینیم همه میگن کو کار؟؟؟؟

ولی همین چینی ها با 1 میلیارد جمعیت فک کنم بعضی هاشون هم چند جا کار میکنن

در ضمن فکر کنم تو کشور ما دارند به نظریه این آقای مالتوس کشیش هست اون بالا

گوش میکنند چون انقدر ازدواج کردن رو سخت کردند که یارو تا بخواد بره سر کار و....

تا آمادگی واسه ازدواج پیدا کنه یه 20-30 سالی طول میکشه یعنی طرفای 40-50 سالگی

کاملن سن ازدواج رو بردن بالا:sad0:

خواهش میکنم همیشه استثنا هم وجود داره:ws3:

مشکل اصلی تقسیم ناعادلانه ی فرصتهاست

در کشور ما انسانها بر اساس میزان دانش و تجربشون پیشرفت نمیکنن

ضوابط فدای روابط میشه

و ضعف مدیریت در همه بخش ها مشهوده

چنین جامعه ای به نظر من نباید سودای جمعیت زیاد رو در سرش بپرورونه

• Like 5
لینک به دیدگاه
مطالب بسیار جالبی رو نوشتی... متشکرم از فعالیتت

وقتی این رو دیدم بازهم یاد هرم مازلو افتادم... اگر یادتون باشه اون هرم رو توی گفتگو گذاشتم و بعضی دوستان اون رو دیدن...

توی این هرم کاملاً مشخص شده که اگر نیاز اولیه تأمین نشه به اون ارتقاء و رشد فکری نمیرسیم...

حالا توی جوامع بشری، جمعیت رشد روزافزون داشته باشه ولی اقتصاد ضعیف نتونه اون رو ساپورت کنه هیچ گونه پیشرفتی در جامعه حاصل نمیشه... به نظر من اگر پیشرفتی هم حاصل شه فقط میتونه در زمینه فحشا باشه... وقتی مردم نتونن خودشون رو سیر کنن مجبورن با تن فروشی و کارای از این دست رو به کسب درآمد! بیارن:icon_pf (34):

سیلاااام خانوم مدیر:ws37:

بله درسته

اینجا هیچ کس سر جای خودش قرار نگرفته و اکثر پستها به اشخاصی سپرده شده که یا تخصصش رو ندارن یا لیاقتش رو:banel_smiley_4:

بحثی که چند وقت پیش تو همین کافه انجام شده بود در مورد شایسته سالاری اینجا هم کاربرد داره

اگر میخوایم کشوری پیشرفته با جمعیت متناسب داشته باشیم باید تغییراتی رو در جهت بهبود ساختارهای اجتماعیمون ایجاد کنیم:w16:

• Like 5
لینک به دیدگاه
اختیار دارید خانما مقدم ترن ، نظر شوما چیه؟:whistle:

من با کاهش جمعیت موافقم

جعیت زیاد زیر ساخت و برنامه ریزی میخواد که ما نداریم ام اگه جمعیت کم بشه برنامه ریزی هم راحتتره

سیلاااام خانوم مدیر:ws37:

بله درسته

اینجا هیچ کس سر جای خودش قرار نگرفته و اکثر پستها به اشخاصی سپرده شده که یا تخصصش رو ندارن یا لیاقتش رو:banel_smiley_4:

بحثی که چند وقت پیش تو همین کافه انجام شده بود در مورد شایسته سالاری اینجا هم کاربرد داره

اگر میخوایم کشوری پیشرفته با جمعیت متناسب داشته باشیم باید تغییراتی رو در جهت بهبود ساختارهای اجتماعیمون ایجاد کنیم:w16:

امثل مجله ما که هنوز در نیومده جمعیت زیاد شه مجله میشه پروسه ده ساله:دی

• Like 5
لینک به دیدگاه

امثل مجله ما که هنوز در نیومده جمعیت زیاد شه مجله میشه پروسه ده ساله:دی

:ws52:

همونطور که میدونی مهم ترین اتفاقی که باید تو یه سازمان بیفته هماهنگی و انجام کار گروهی بین مدیران و پرسنله

من از اون موقعی که یادم میاد میگفتن تو ایران کار گروهی معنایی نداره ، الان این رو به عینه خودم دیدم

حالا میخواد تو انجام کارهای کلان و برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت کشوری باشه یا تو به سرانجام رسوندن کارهای کوچک مثل مجله :icon_razz:

اکثریت افراد تو کشور ماعادت کردن که کارها رو از سرشون باز کنن و فقط برای منفعت شخصیه خودشون کار کنن

امیدوارم این عادت بد رو ترک کنیم

• Like 4
لینک به دیدگاه
:ws52:

همونطور که میدونی مهم ترین اتفاقی که باید تو یه سازمان بیفته هماهنگی و انجام کار گروهی بین مدیران و پرسنله

من از اون موقعی که یادم میاد میگفتن تو ایران کار گروهی معنایی نداره ، الان این رو به عینه خودم دیدم

حالا میخواد تو انجام کارهای کلان و برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت کشوری باشه یا تو به سرانجام رسوندن کارهای کوچک مثل مجله :icon_razz:

اکثریت افراد تو کشور ماعادت کردن که کارها رو از سرشون باز کنن و فقط برای منفعت شخصیه خودشون کار کنن

امیدوارم این عادت بد رو ترک کنیم

دقیقا

شاید دلیلش مشخص نبودن کار هر کی باشه

باز کردن از سر معنی نداره همون توضیح ندادنو مشخص نبودن کار هر کیه ، طرف نمیونه باید چی کار کنم بقول استادمون گروه رهبر نداره اسمش گروهه فقط

• Like 4
لینک به دیدگاه
خانم مدیر چرا قاطی کرده؟

کی اذیتش کرده؟؟؟

تو منطقه انحصاری خوشفکر اسپم نکن :w02: با منو میلاده

میلاد میشه یه بحث بزاری درباره ی اینکه چرا محصولات ایرانی مثل چرم و برنج و ... کیفیت دارن زیبایی ندارن ادم بره بخره ادم مجبورمیشه نمونه خارجی بگیره:ws38:یا چایی لاهیجان واسه اینکه دیر دم میاد نمیگرن با اینکه چایی اصل باید دیر دم بیاد بنجولاش زود دم میاد

چرا تو تبلیغات محصولات ایرانی فوایدشو نمیگن

• Like 2
لینک به دیدگاه

میلاد میشه یه بحث بزاری درباره ی اینکه چرا محصولات ایرانی مثل چرم و برنج و ... کیفیت دارن زیبایی ندارن ادم بره بخره ادم مجبورمیشه نمونه خارجی بگیره:ws38:یا چایی لاهیجان واسه اینکه دیر دم میاد نمیگرن با اینکه چایی اصل باید دیر دم بیاد بنجولاش زود دم میاد

چرا تو تبلیغات محصولات ایرانی فوایدشو نمیگن

چشم حتما

پیشنهاداتت رو تو مرکز پارک علم و فناوری تالار صنایع مطرح کن ممنون

http://noandishaan.com/forums/showthread.php?t=62031

• Like 4
لینک به دیدگاه

سلام دوستان منم آمدم چه خبره میلاد؟ چرا حرف سیاسی می زنی؟میلاد تو که پارتیت کلفته یه کاری بکن که پروسه انتشار مجله به قرن نکشه

ماشالله افراد خیلی فعالند

عرض ادب خدمت خانم های مدیر غیبت منو ببخشید خیلی گرفتارم

من اگر کمکی از دستم بربیاد در خدمتم

میلاد پس یه چایی خوب بهمون نمیدی تو چه مهمان نوازی هستی

:ws28:

• Like 2
لینک به دیدگاه
چشم حتما

پیشنهاداتت رو تو مرکز پارک علم و فناوری تالار صنایع مطرح کن ممنون

http://noandishaan.com/forums/showthread.php?t=62031

میناخانم پیشنهاد ندی بهتره من یه بار پیشنهاد دادم بهش عمل نکرد باید تحریمش کرد تاادب بشه وقتی یه مهندس پیشنهاد میده گوش کنه

میلادجان الآن میدونم می خوای نصفم کنی

اینو می گویند یه شروع طوفانی از طرف حمید:ws28:

• Like 2
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...