رفتن به مطلب

ژنراتور سنکرون


ارسال های توصیه شده

ماشين سنكرون ماشين ac دواري است كه سرعت حالت دائمي آن متناسب با فركانس جريان جاري در آرميچرش است. ميدان مغناطيسي ايجاد شده توسط جريان‏هاي آرميچر با سرعت يكساني در مقايسه با جريان ميدان روي روتور -كه با سرعت سنكرون مي‏چرخد - مي‏گردد ، بنابراين گشتاوري دائمي ايجاد مي‏شود.

ماشينهاي سنكرون عموماً به عنوان ژنراتور ، بخصوص براي سيستم هاي با توان بالا مانند توربوژنراتورها و ژنراتورهاي هيدروليكي در شبكه توليد برق، استفاده مي‏شوند. از آنجايي كه سرعت روتور متناسب با فركانس تحريك است ، موتورهاي سنكرون مي توانند در كاربردهايي كه عملكرد با سرعت ثابت مورد نياز است استفاده شوند. به اين دليل كه توان غيرحقيقي توليد شده توسط يك ماشين سنكرون را مي‏توان با كنترل اندازه جريان روتور تنظيم كرد، اغلب ماشينهاي سنكرون بي ‏بار به تنهايي براي تصحيح فاكتور توان يا كنترل KVA غير حقيقي در شبكه‏هاي قدرت نصب مي‌شوند. اين ماشينها كه تحت عنوان فشرده ساز سنكرون شناخته مي‌شوند ، در اندازه‌هاي بزرگ از خازنهاي استاتيك اقتصادي‌تر هستند.

در تغذيه توانهاي الكترونيكي با ولتاژ و فركانس متغير (VVVF) موتورهاي سنكرون بخصوص با روتور مغناطيس دائمي به صورت گسترده براي كنترل سرعت متغير به كار مي‌روند. اگر استاتور يك موتور مغناطيس دائمي به گونه‌اي كنترل شود كه ميدان استاتور هميشه 90° (الكتريكي) از روتور جلوتر باشد، عملكرد موتور بسيار نزديك به موتورهاي DC عادي با جاروبك خواهد بود، كه براي كنترل سرعت متغير بسيار مطلوب است. مكان روتور مي‌تواند توسط سنسورهاي موقعيت روتور تشخيص داده شود و يا از emf القا شده در سيم پيچي استاتور استخراج شود. از آنجايي كه اين نوع موتور نياز به جاروبك ندارد ، به عنوان موتور DC بدون جاروبك شناخته مي‌شود.

 

زاويه برحسب واحدهاي مکانيکي و الكتريكي

يک ماشين سنکرون با دو قطب مغناطيسي را در نظر بگيريد. توزيع شعاعي آيده‏آل چگالي شار در فاصله هوايي به صورت سينوس ي است. وقتي روتور يک دور کامل مي‏زند emf القايي که آن هم سينوس ي است، طي يک سيکل مطابق شکل موج نمودار صفحه بعد تغيير مي‏کند. اگر مکان روتور را بر حسب درجه يا راديان فيزيکي يا مکانيکي و زاويه چگالي شار و emf را با درجه يا راديان الكتريكي اندازه بگيريم، مي‏توان ديد که زاويه اندازه گيري شده برحسب درجه يا راديان مکانيکي با زاويه اندازه گيري شده برحسب درجه يا راديان مکانيکي برابر است

 

ميدان مغناطيسي روتور

با استفاده از جمع آثار در مورد mmf هايي كه سيم‌پيچ روتور را تشكيل مي‌دهند، مي‌توانيم ببينيم توزيع mmf و بنابراين چگالي شار در فاصله هوايي براي يك ماشين سنكرون با روتور گرد و فاصله هوايي يكنواخت، همانطور كه در شكل نشان داده شده است بسيار نزديك به شكل موج سينوس ي است.

 

تست اتصال باز

ماشين سنکرون را در سرعت سنکرون با استفاده از محرک اوليه (توربين) راه اندازي کنيد در حاليکه سيم‏پيچهاي استاتور اتصال باز باشد. جريان سيم‏پيچ روتور را تغيير دهيد و ولتاژ ترمينال استاتور را اندازه بگيريد. رابطه بين ولتاژ ترمينال سيم‏پيچ استاتور و جريان ميدان روتور که از تست اتصال باز بدست ميآيد به عنوان مشخصه اتصال باز ماشين سنکرون شناخته مي‏شود.

 

تنظيم ولتاژ

 

ولتاژ ترمينال در جريان ميدان ثابت تابع جريان آرميچر يا جريان بار است. بنابراين ژنراتور تنظيمي دارد که بخصوص زماني که مدار بار القايي مي‏شود و فاکتور توان کاهش پيدا مي‏کند پررنگتر مي‏شود. اين تنظيم را به صورت زير تعريف مي‏کنيم:

متن کامل اموزش ژنراتورهای سنکرون را در لینک زیر دانلود نمایید

 

پسورد :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...