رفتن به مطلب

همایش بیست و چهارمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزن برگزار شد


ارسال های توصیه شده

صبح امروز در سالن سرو در پارک پردیسان؛

همایش بیست و چهارمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزن برگزار شد

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

سبزپرس- گروه محیط زیست انسانی: همایش بیست و چهارمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزن برگزار شد.

 

به گزارش سبزپرس، این همایش که صبح امروز (چهارشنبه) در سالن سرو در پارک پردیسان و با حضور معاون محیط زیست انسانی این سازمان و مسئولان اجرایی سازمان ملل متحد و رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان باطری برگزار شد.

در ابتدای برنامه، ابراهیم حاجی زاده، مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن درابتدای برنامه گزارشی از دو روز گذشته همایش ارائه داد و گفت: در روز اول همایش، دستیابی ایران به افشانه های تنفسی HFA را اعلام کردیم و در روز دوم مسیر پیش رو را برای حذف HCFC ها به اطلاع عموم رساندیم و امروز هم به مناسبت روز جهانی لایه اوزن، در کنار هم جمع شده ایم.

او از تمامی شرکت کنندگان در همایش برای حضورشان تشکر و قدردانی کرد.

 

پایداری اثرات دستاوردهای پیشین را جدی بگیریم

علی محمد شاعری، قائم مقام سازمان محیط زیست و معاون محیط زیست انسانی سازمان از ایجاد فضایی برای تقویت همکاری ها در راستای اهداف پیش بینی شده سخن گفت.

او تلاش و مشارکت فراگیر در حفاظت از طبیعت و کنارگذاشتن ساده انگاری ها و تغییر نگرش در قبال طبیعت را امری مهم و غیر قابل انکار ارزیابی کرد و گفت: طبیعت بنیادی ترین پشتیبان ما در زندگی است و برای از بین نرفتن آن باید تغییرات عمده ای را در خود و محیط پیرامون خود به وجود آوریم.

حذف هیدروکلروکربن ها فرصتی برای کاهش گرمای زمین و احیای لایه اوزن، شعار امسال پروتکل مونترال است.

شاعری در این باره گفت: موفقیت پروتکل مونترال در سطح جهانی باعث اطمینان خاطر در ما شده تا گام هایمان را در جهت کاهش گرمای جهانی و احیای لایه اوزن برداریم.

او بر لزوم استفاده از فرصت ها و برنامه ریزی مناسب و مسئولیت پذیری مسئولان در حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و ادامه داد: اگر به دستاوردمان در زمینه افشانه های تنفسی افتخار می کنیم، باید توجه داشته باشیم که وظیفه ای به مراتب دشوارتر بر عهده ما قرار گرفته است و آن پایداری اثرات دستاوردهای پیشین است.

 

HCFC ها تا سال 1394 باید حذف شوند

شاعری ابراز امیدواری کرد که کشورهای عضو پروتکل مونترال از این دستاوردها بیاموزند و این دستاوردها به شکل اثر بخشی در پیمان نامه های بین کشورهای عضو پروتکل، مورد توجه قرار گیرد.

او رمز موفقیت پروتکل مونترال را نحوه ساماندهی و مدیریت آن دانست و گفت: ساز و کار اجرایی مناسب برای اجرای پروژه حذف مواد مخرب لایه اوزن باعث شد تا این کار به بهترین شکل آن صورت بگیرد.

شاعری ادامه داد: انتقال تکنولوژی های جایگزین باید در تناسب با سیاست های کشور های عضو باشد و این امری است که پروتکل مونترال به درستی به آن توجه کرده است.

درپایان شاعری تاکید کرد که باید از تجریبات گذشته برای حذف HCFC ها بهره گرفت و گفت: با این کار گام هایمان را استوارتر می کنیم و طبق زمانبندی پیش بینی شده برای این کار، تا سال 1394 باید HCFC ها از چرخه تولید حذف شده باشند.

سخنران بعدی «راجاندرا شنده»، نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد بود.

او آموزش را امری مهم تلقی کرد و گفت: کودکان امروز اگر برخورد درست با محیط زیست را بیاموزند در آینده محیط زیست شاهد تخریب بسیار کمتری خواهد بود.

 

چالش بعدی ایران حذف HCFC ها است

نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) چالش بعدی ایران را حذف HCFC ها اعلام کرد و گفت: برنامه عمرانی UNDP بسیار فعال بوده و پشتیبانی خود را برای برنامه های آینده ایران اعلام می کنیم.

او ادامه داد: باید فناوری های سازگار با محیط زیست تقویت شوند و در ایران پروژه حذف CFC ها که با همکاری بخش های دولتی و غیر دولتی صورت گرفت، جای تقدیر و تشکر دارد.

«ادوارد قانم»، قائم مقام رئیس دبیرخانه صندوق چند جانبه پروتکل مونترال در ادامه برنامه پروتکل مونترال را در سطح جهانی بسیار مهم دانست و گفت: در جهان 196 کشور این پروتکل را امضاء کرده اند.

او ادامه داد: مواد CFC حذف شده در جهان، از 3700 تن در سال 2009 به 2000 تن رسیده است و این باعث شادی و خرسندی است.

قانم تصریح کرد با وجود این که دیگر CFC تولید نمی شود، اما در برخی از کشورها هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و این باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود.

او تاکید کرد مصرف این گازها باید همین جا متوقف شود و گفت: هر کمکی که بتوانیم در جهت رسیدن به این هدف برای هر کشوری انجام خواهیم داد.

 

به مشکلات هم نگاه بیاندازیم

نماینده برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل متحد (UNIDO)، «سیدی مناد سی احمد» نیز ایران را برای کسب این موفقیت بسیار مفتخر دانست و گفت: در بسیاری از کشورهای دیگر اسپری ها هنوز مشکل ساز هستند و ابراز خوشحالی کرد که توانسته اند در موفقیت ایران نقش کوچکی داشته باشند.

او نیز چالش بعدی ایران را حذف HCFC ها دانست و در این باره گفت: باید روش های جدیدی را اتخاذ کنیم و فناوری های جدید را مهم قلمداد کنیم.

او ادامه داد: زمانی که به دستاوردها نگاه می کنیم، به مشکلات هم باید نگاه کنیم.

یکی از مشکلاتی که مناد سی احمد مورد توجه قرار داد، تجارت غیر قانونی CFC ها بود.

او تاکید کرد: باید مراقب باشیم تا ثمره فعالیت های ما با فعالیت های غیر قانونی اینچنینی از بین نرود.

مناد سی احمد مساله پایداری را امری مهم و در خور توجه دانست و از دستاوردهای کسب شده ابراز خوشحالی کرد و گفت: امیدوارم HCFC ها هم به زودی در ایران حذف شوند.

همچنین، تقی علی اکبری، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان باطری سابقه همکاری این اتحادیه با سازمان محیط زیست را از سال 1379 اعلام کرد و گفت: اولین پروژه آزمایشی، تجهیز تعمیرگاه های تهران و معرفی افراد واجد شرایط برای دریافت کمک های بین المللی بود.

او ادامه داد: در این پروژه 80 تعمیرگاه به دستگاه شارژ کولر خودرو که سازگار با محیط زیست باشد، مجهز شدند.

علی اکبری افزود: تعمیرکاران موظف بودند دوره های آموزشی کار با دستگاه را سپری کنند و نسبت به راه اندازی دستگاه های اهدایی در محل کار خود اقدام کنند. ارائه گزارش سالانه از فعالیت های تعمیر گاه های مختلف به دفتر حفاظت از لایه اوزن، آموزش و باز آموزی تعمیرکاران و افزایش آگاهی تعمیرکاران خودرو در راستای فعالیت هایی که باعث از بین رفتن لایه اوزن می شود، از جمله اقداماتی است که همکاری مشترک اتحادیه سازندگان و فروشندگان باطری و دفتر حفاظت از لایه اوزن را تشکیل داده است.

 

تعمیرگاه ها دستور العمل دفتر حفاظت از لایه اوزن را رعایت می کنند

علی اکبری از انعقاد تفاهم نامه ای با دفتر حفاظت از لایه اوزن در شهریور ماه 1389 خبر داد و گفت: براساس این تفاهم نامه برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز دفتر حفاظت از لایه اوزن بر عهده اتحادیه سازندگان و فروشندگان باطری قرار دارد.

او ادامه داد: برگزاری دوره آموزشی محدود به تعمیرکاران تهران نبوده و آموزش و بازآموزی همه تعمیر کاران در کلیه شهرها مد نظر بوده است.

علی اکبری اعلام کرد کلیه تعمیرگاه ها طی بخشنامه ای موظف شدند تا دستور العمل های دفتر حفاظت از لایه اوزن را در ارتباط با تجهیزات تعمیرگاهی و سایر مواردی که منجر به تخریب محیط زیست می شود، رعایت کنند.

در پایان همایش، از برندگان چهارمین مسابقه ملی نقاشی کودک به مناسبت روز جهانی اوزن تقدیر شد.

«میترا میکائیل گرمه چشمه» 11 ساله از اردبیل، «زهرا نادی» 6 ساله از اصفهان و «سودا میرزا زاده» 11 ساله از مشکین شهر به عنوان برندگان این مسابقه اعلام شدند.

همچنین «سید کریم نوری» از تهران به عنوان برنده مسابقه اوزن در یازدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست تهران اعلام شد.

در پایان برنامه از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای همکاری نزدیک در امر اطلاع رسانی با دفتر حفاظت از لایه اوزن تقدیر و تشکر شد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...