رفتن به مطلب

تشکیل کمیته حل مشکلات موقوفات و اراضی ملی


ارسال های توصیه شده

مفاد توافقنامه میان سازمان اوقاف و سازمان جنگل ها منتشر شد

تشکیل کمیته حل مشکلات موقوفات و اراضی ملی

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

سبزپرس - گروه منابع طبیعی: مفاد توافقنامه مشترک فیمابین سازمان، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان اوقاف و امور خیریه کشور منتشر شد.

 

به گزارش سبزپرس، مفاد توافقنامه مشترک «سازمان اوقاف و امور خیریه» و «سازمان جنگل ها و مراتع آبخیزداری کشور» که صبح امروز (دوشنبه) درهمایش مشترک مدیران و مسئولان میان روسای دو سازمان مبادله شد به این شرح است.

در مقدمه تفاهم‌نامه‌اي كه بين سازمان جنگل‌ها و سازمان اوقاف امضاء شد، آمده است به منظور رفع ابهامات و حل مشکلات مربوط به موقوفات و اراضي ملي کميته‌اي مشترک با ترکيب و اختيارات زير تشکيل مي‌شود.

ماده 1: ترکيب اعضاء

الف: نمايندگان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري کشور

1-معاون حفاظت و امور اراضي 2- مدير کل دفتر مميزي اراضي 3- مدير کل امور حقوقي 4- مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ذي ربط

ب: نمايندگان سازمان اوقاف و امور خيريه: 1- معاون امور اوقافي سازمان يا جانشين وي 2- مسئول واحد موقوفات حوزه هاي علميه 3- مدير کل دفتر حقوقي و ثبتي سازمان 3- مدير کل اوقاف و امور خيريه استان ذي ربط.

تبصره: در موارد اتخاذ تصميم حضور حداقل دو تن از نمايندگان هر سازمان در جلسات کميته الزامي و با امضا و موافقت 3 نفر از اعضاي هر سازمان قطعي مي‌شود.

ماده 2- وظايف و اختيارات:

الف- احصاء و تعيين موارد اختلافي و بررسي پرونده ها، اسناد و مدارک موجود درستاد و استان ها

ب- عندالزوم بازديد از عرصه ها و تشکيل جلسه با مسئولان مربوطه در استان

ج- اتخاذ تصميم بر مبناي مالکيت و احياء اراضي، سوابق ثبتي، وقفنامه ها، عمل به وقف و تصرفات موقوف عليهم، قبض وقف، تعيين حريم، مراتع، جنگل، بيشه زار، تبديل به احسن، قانون اوقاف و قانون ملي شدن جنگل ها و مرانع.

د- تصميمات کميته مشترک براي هر 2 سازمان لازم الاجرا و مبناي اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک جهت صدور سند مالکيت خواهد بود.

تبصره: در مواردي که موضوع در کميته، مورد توافق و اتخاذ تصميم قرار نگيرد در اولين فرصت موضوع در جلسه‌اي و با حضور روساي دو سازمان مطرح و تصميم گيري شود.

ماده 3- کميته موظف است جدول زمانبندي براي حضور و بازديد از استان ها را تا پايان ارديبهشت ماه آماده و براساس آن اقدام كند.

ماده 4- کميته موظف است هر سه ماه يکبار گزارشي از اقدامات صورت گرفته ر ا به روساي دو سازمان ارايه كند.

ماده 5- دبيرخانه کميته دفتر حقوقي و ثبتي سازمان اوقاف و امور خيريه است.

ماده 6- دبير جلسه از نمايندگان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور براي هماهنگي، اعلام نظر و انجام اقدامات بعدي دعوت مي كند.

لینک به دیدگاه

با توجه به بند ج ماده 2 تفاهم نامه مغایر با قانون ،کمیته اجرایی هیچگاه به توافق نمی رسد،چون جلسه ای که رئیس نداشته باشد، نتیجه ای نخواهد داشت.

جنگل و مرتع که بصورت طبیعی بوجود آمدند و رویش دارند و انسان ساخت نیستند و سابقه عمران و احیا ندارند، چگونه در آن زمان وقف شدند.

نه تنها تصرف اشخاص بلکه مالکیت اشخاص نیز به موجب قانون ملی شدن جنگل ها باطل شده است و وظیفه سازمان ثبت اسناد و املاک، ابطال اسناد صادره بوده است، از این تفاهم بر روی اسناد غیر معتبر که اعتبار اسقاط شده داشته و از روی تعلل باطل نشده است، نمی توانند بر روی میز مذاکره همراه با سایر مستندات و یا قرائن و امارات در مصداقی از موضوع مبحوث عنه در مقوله تفاهم تعبیر شوند

بهتر است بگوئیم قرار است سازمان جنگل ها اغماض کرده و بخشی از جنگل و مرتع و بیشه را از منابع طبیعی بصورتی غیر کارشناسی به اموال وقفی تعریف کند و در اختیار سازمان اوقاف قرار دهد.

از منظر منافع ملی اساساً درست نیست منابع طبیعی ملی بصورت وقفی اداره شود، زیرا منافع اموال وقفی می تواند از مرز ملی عبور کند و منافع ملی را نا دیده بگیرد.

اگر وقف عام رجحان بیشتری بر وقف خاص دارد، اموال عمومی ملی رحجان بسیار زیاد تری خواهد داشت و باید بربقاء بر ملی بودن منابع طبیعی مانند جنگل و مرتع اصرار ورزید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...