رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

تا حالا فکر کردین که اومدین توی رشته شهرسازی چی نرم افزاری باید بلد باشین؟؟
بالاخره هر رشته ای نرم افزار بخصوصی داره دیگه ... مثل دلفی و پاسکال توی رشته کامپیوتر یا etabs توی رشته عمران و .... حالا نرم افزارهای رشته شهرسازی چیه؟
ما توی این پست فصد داریم راجع به نرم افزارها صحبت کنیم.

نویسنده مطلب : atishar

لینک به دیدگاه

همانطور که مستحضر هستید رشته شهرسازی یک ماهیت چند پهلو و میان رشته ای دارد . رشته ای است که از علوم مختلفی مانند : معماری ، عمران ، جغرافیا ، تاریخ و... بهره می گیرد در حالی که به طور کامل هیچ یک از آنها نمی باشد. به دلیل همین چند پهلو بودن ،نرم افزارهایی که با این رشته مرتبط هستند ، نیزبسیار است . از نرم افزارهای اتوکد و GIS گرفته تا مایا و 3DMAX ، اکسل و Word و powerpoint . به دلیل طولانی بودن بحث ما در اینجا فقط به چند نرم افزار کاربردی اشاره می کنیم :
اولین نرم افزاری که در باره آن به بحث می نشینیم نرم افزار پرکاربرد اتوکد می باشد.

نرم افزار اتو کد : این نرم افزار پر کاربرد ترین نرم افزار رشته شهرسازی است ...( البته با کمی اغماض )
نرم افزاری است قوی برای ترسیم سطوح ، اشکال و هر انچه فکر می کنید به صورت 2 بعدی و 3 بعدی . همچنین ترسیم مدلهای پیچیده و پیشرفته ازمزایای این نرم افزار قوی است . از جمله مزایای دیگر این نرم افزار قابلیت ترکیب چارتهای اکسل و تصاویر 2 بعدی یا سه بعدی و خلق یک چارت یا Table نهایی به همراه تصاویر دو بعدی در Layout است .( البته مزایای آخری در اتوکدهای 2007 و 2008 صادق است ) .مشکل عمده این نرم افزار عدم توصیف داده ها یا درج داده های توصیفی در آن است .
در مورد آموزش اتوکد هم به دلیل اینکه سایتهای زیادی به آن اشاره کرده اند در اینجا ازذکر آن اجتناب می کنیم . ولی آنچه در یاد داشتن آن در اتوکد ضروری است و رشته شهرسازی به آن وابسته است ، عملیات رقومی سازی یا اصطلاحاً Digit کردن است که ان شاء ا... در آینده آموزش کامل آنرا قرار خواهیم داد. البته ما سایتهای آموزشی رو حتماً معرفی می کنیم.

نویسنده مطلب : atishar

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

نرم افزارهای کاربردی در فرآیندهای برنامه‌ریزی شهری

من خودم تا حالا اسم خیلی از این نرم افزارا هم نشنیده بودم:

• ESRI ArcGIS
  • ESRI ArcView
  • Autodesk Map
  • MicroStation
  • Google Earth
  • Google SketchUp
  • TEKLA Xcity
  • CommunityViz
  • LUMOCAP
  • MOLAND
  • LUCIS
  • What If
  • UrbanSim
  • CityCAD
  • Streetscape
  • AUSTAL View
  • AERMOD View
  • CALRoads View
  • WRPLOT View
  • UCL The von Thunen Model
  • UCL The DUEM Cellular Automata
  • STATISTICA
  • SPSS
  • VISSIM
  • TransCAD
  • TransModeler
  • McTrans TSIS
  • Aimsun
  • Trafficware Synchro

منبع : ویکی پدیا

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

معمولا یه سری نرم افزارها پیدا میشن که حجم کمی دارن اما قابلیت های زیادی میتونن توی شهرسازی داشته باشند و معمولا توی رشته ما مثل CAD GIS Max Sketch up photoshop و ... معروف نیستند. و ممکنه اصلا برای یه رشته ی دیگه ای طراحی شده باشند که متونن توی شهرسازی هم استفاده بشن.

من از همه ی دوستان تقاضا دارم که اگر جایی این نرم افزارها رو دیدن که به درد شهرسازی میخوره حتما در این تاپیک معرفی کنند (درحد چند گزاره کوتاه) و در صورت امکان لینک دانلودش رو هم اینجا بذارن. تا بتونیم یه بانک نرم افزار قوی توی ایران داشته باشیم.

همچنین هرکسی بتونه نرم افزارهای بیشتری معرفی کنه یه امتیاز تپل با یه عنوان شیک پیش من داره. :ws2:

به امید پیشرفت بیشتر تالار شهرسازی. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...