رفتن به مطلب

کلیات کار کردن با نرم افزارهای مکانیک در 5 دقیقه !!!

ارسال های توصیه شده

آموزشهای نرم افزارهای مکانیک در 5 دقیقه //.

من قبلا این کارو در یک انجمن دیگه اغاز کردم اما ادامش ندادم بنا بدلایلی .اتفاقا بعضی از دوستان بر من ایراد گرفتن که این تاپیک یعنی چی و چرا این کارو کردی و ....

اما قبل از هر چیز لازم می دونم هدف خودمو از زدن این تاپیک بگم .ببینید برای دانشجویانی که تازه وارد دانشگاه شدن و هنوز چیزی در مورد نرم افزار نمی دونن خیلی خوبه که به صورت مختصر و کوتاه با عمکرد و چگونگی استفاده از نرم افزارها اشنا بشن .من خودم درسته الان هم انقدرها دانشی ندارم اما وقتی به گذشته نگاه میکنم می بینم که چه قدر سرگردان بودم و همش از خودم در مورد نرم افزارها می پرسیدم .هنوز هم همین طور هستش بعضی نرم افزارها هستند که ناشناخته هستن برای ما و واقعا سودند هستش که کسی بتونه حتی 5 دقیقه در مورد اون نرم افزار برای ما صحبت کنه .مثلا من الان با نوع کار نرم افزارهای ماشین کاری اشنا نیستم و اگر کسی بتونه در این مورد توضیحاتی هر چند کوتاه هم بده ممنونش میشم .امیدوارم تونسته باشم منظور خودمو از زدن این تاپیک گفته باشم.

برای شروع کار از نرم افزارهای معروف مثل کتیا /انسیس /سالید /و .... اغاز میکنیم .

از دوستان با تجربه هم می خوام در این راه منو کمک کنند .!!!!!!!!!

لینک به دیدگاه

برای شروع کار نرم افزار انسیس را خیلی سریع اموزش میدیم .

اگر بخواین با این نرم افزار کار کنید باید دروس پایه و بعضی از دروس تخصصی مکانیک را گذرانده باشید البته این نرم افزار برای رشته ای متالوژی و برق و هوا فضا و ... نیز کاربرد داره.

خلاصه بگم نرم افزار را نصب میکنید .سپس وارد میشید به نزم افزار .سیستم کاری اینگونس که شما در ابتدا برای انجام کارتون یک المان انتخاب می کنید .بسته به اینکه چه انالیزی میخواهید انجام بدید و چه انتظاراتی از تحلیلتون دارید باید المان انتخاب کنید .انتخاب المان بستگی به تجربه و دانش شما داره و بسیار حائز اهمیت هستش .بعد از انتخاب المان باید خصوصیات ماده را وارد کنید .هر چیزی که در مورد ماده مورد نظر می دونید را باید وارد کنید .مدول الاستیسیته / ضریب یانگ / چگالی /دما /انتالپی /......حال باید مدلسازی را انجام بدید .بااستفاده از دستورات مدلسازی مثل بقیه نرم افزارها این کارو میکنید البته در محیط اصلی انسیس کمی مدلسازی قطعات پیچیده سخت هستش برای همین از نرم افزارهای دیگه استفاده میکنند و سپس مدل را ایمپورت میکنند.یااز ورک بنج انسیس استفاده میکنند.بعد از مدلسازی نوبت به مش بندی میشه .مبحث مشبندی و المان بندی بسیار طولانی هستش در تاپیکهای دیگه در موردش صحبت خواهیم کرد.2 نوع مشبندی داریم دستی و اتوماتیک که مطمئنا دستی دقت بیشتری داره .بعد از مش بندی نوبت اعمال نیرو میشه .قبل از اینکه نیرو را وارد کنیم باید قیدها را بگذاریم مثلا بگبم مدل ما در این نقطه تحرک نداشته باشه یا در قسمتهای مختلف تکیه گاه بذاریم و ....بعد از این کار نیرو وارد می کنیم .مثلا میگیم در فلان نقطه 1000 نیوتن نیرو وارد کن یا بر این سطح این قدر فشار وارد کن و ...... خلاصه بعد از این کارها نوبت به حل مسئله میشه .دکمه حل را فشار میدیم و منظره زیبای مسئله حل شد را نگاه می کنیم .اما کار تمام نشده .باید نتایج را استخراج کنیم .استخراج کردن نتایج بسیار مهم هستش و نیاز به مهارت داره .مثلا مسئله را حل کردید حالا می خواهید بدونید خیز چه مقداره ؟ یا اینکه بخواهید برای نتایج جدول تهیه کنید یا اینکه بخواهید ارتعاش در مود سوم را بدست بیارید یا.... .

این بود اموزش انسیس در 5 دقیقه .خلاصه کلام :

1-انتخاب نوع انالیز

2-انتخاب المان

3-وارد کردن مشخصات

4-مدلسازی

5-مش بندی

6-اعمال نیرو

7-حل مسئله و استخراج نتایج

دوستان اگر نکته ایی جا انداختم لطفا بگید .ممنون :icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام

کار خوبیه ولی بهتره عنوان رو عوض کنی

نرم افزار های ماشین کاری :سری نرم افزار هایی اندکه به کاربر این امکان رو می دن بدون داشتن دانش برنامه نویسی و شناخت کد ها .ماشین کاری یک قطعه رو شبیه سازی کنه .و بعد اگر خواست می تونه کد ها استخراج کنه یا همون قطعه رو به وسیله نرم افزار و پورت ورودی دستگاه ساخت به ماشین معرفی کنه تا اون قطعه ساخته بشه

خوب اول لازم شما یه پارت خام از قطعه داشته باشید که معمولا داخل خود پارت اصلی کشیده می شه

2- لازمه مشخصات دستگاه تعریف بشه ( نوع .تعداد محور و....)

3- لازمه safty plane مشخص بشه و همین طور قطعات گیرنده و سایر الحقات ماشین

4- مرحله تعریف نوع نزدیک شدن و دور شدن تیغچه از قطعه

5-مرحله تعریف نوع عملیات و نوع ابزار که مثلا می خواهید :سواخکاری منید یا کف تراشی یا ....

چند تا از نرم افزار هایی که با سالید لینک می شن : surfcam .master cam x3 . solidcam

اما بعضی نرم افزار های مثل catia . nx .wildfire .خودشون محیط مربوط به cam رو دارند

لینک به دیدگاه

سجاد جان دستت درد نکنه :w16: در مورد عنوانش باهات صحبت خواهم کرد .از دوستان دیگه هم می خوام در مورد نرم افزارهایی که بلد هستند به صورت کوتاه و مختصر توضیح بدهند :icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام

کسی می تونه توضیح بده

1- کار نرم افزار matlab چی ؟ شرحی خود نرم افزار و از کارها وتوانایی های این نرم افزار

2- پیش نیاز کار کردن با این نرم افزار چیست ؟

3- جز کدام دسته حساب میشه- مثلا cad.cam.cae _ ؟

4- کلیات کار کردن با این نرم افزار چه جوریه ؟

5- چقدر یاد گرفتنش مفیده وکاربرد داره ؟

لینک به دیدگاه
سلام

کسی می تونه توضیح بده

1- کار نرم افزار matlab چی ؟ شرحی خود نرم افزار و از کارها وتوانایی های این نرم افزار

2- پیش نیاز کار کردن با این نرم افزار چیست ؟

3- جز کدام دسته حساب میشه- مثلا cad.cam.cae _ ؟

4- کلیات کار کردن با این نرم افزار چه جوریه ؟

5- چقدر یاد گرفتنش مفیده وکاربرد داره ؟

1-نرم افزار متلب یک نرم افزار بسیار قوی ریاضی هستش .البته شاید زمانی میشد گفت که کارش ریاضیات باشه چون در حال حاضر تمام مهندسان مکانیک و برق و ....از این نرم افزار استفاده میکنند .مخصوصا اینکه معادلات با مجهولات زیاد را به راحتی حل میکنه .این نرم افزار حتی قابلیت شبیه سازی را هم داره البته نه مانند نرم افزار هایی مثل کتیا اما سیمولیشن مخصوص خودشو داره .در رابطه با رشته خودمون بگم در رابطه با طراحی مکانیزم هاخیلی می تونه کمک حالمون باشه .یا در دروس ارتعاشی .اصولا دروسی که روابط و فرمولهای زیادی دارند می توان با این نرم افزار کار را راحت کرد.در واقع در حال حاضر تمام مسائل مربوط به مکانیک را می توان با این نرم افزار حل کرد.حتی دروسی مانند انتقال و سیالات و ....این نرم افزار نمودارهای فوق العاده دقیقی ارایه میده .من دوستم پیام به زودی کتابی در این رابطه منتشر خواهد کرد .یک بخشی داره متلب به نام سیم مکانیک که مخصوص رشته مکانیک هستش و بسیاری از مسائل مقاومت و ...را در بر میگیره .

2-اگر با برنامه نویسی اشنایی کلی داشته باشید بسیار کمک خوبی خواهد بود برای یادگیری بهتر این نرم افزار

3-واقعا نمیشه دقیقا گفت اما مطمئنا نرم افزار تحلیلی هستش البته نا مانند انسیس یا اباکوس .

4-باید تمام معادلات و رابطه ها را به صورت ریاضی وارد کنیم و نکته مهم این هستش که مثلا اگر در گذاشتن پرانتزها و علایم ریاضی کوچکترین اشتباهی کنیم نرم افزار خطا میده .برای همین معمولا از فایلهایی استفاده میکنند به نام ام فایل و تمام رابطهها را در اون انجام میدن و سپس دستور را ران (اجرا) میکنند.من یک نمونه کار با این نرم افزار را در قسمت پروژه های مکانیک گذاشتم برای بیشتر اشنا شدن اون رو ببینید .و باید بگم نرم افزار بسیار پیچیده و سختی نیست و اگر بعضی از دستورات را یاد بگیرید به راحتی می تونید عملیات های مشتق گیری و انتگرال و ....را انجام بدید .و باید اضافه کنم این نرم افزار بر اساس سیستم ماتریسی کار میکنه.

5-الان که خیلی پیشرفت کرده یادگیریش به نسبت قبل لازم تر شده اما در حال حاضر هیچ شرکتی از شما نمی پرسه که ایا متلب بلدید :jawdrop: به نظر من اشنایی کلی با این نرم افزار یدا کنید بد نیست :ws51:

لینک به دیدگاه

به پیشنهاد سجاد جان عنوان تاپیک را کمی تغییر دادم.دوستان در مورد کلیات هر نرم افزاری می تونن صحبت کنند کوتاهی نکنند :w139:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سری cae رو امین توضیح داد

سری cam رو هم من توضیح دادم

یه نفر سری نرم افزار های cad رو توضیح بده .که روش و مسیر طراحی چه جوریه ؟

لینک به دیدگاه

نرم افزار های cad:

در این نرم افزار ها شما یک مدل اولیه را با توجه به نکات طراحی ایحاد می کنید و سپس با اعمال ویرایش های لازم و در نظر گرفتن محدودیت هایی که در عمل با آن مواجه هستید آن را به مدل اصلی و طرح مد نظر خویش نزدیک می کنید

این نرم افزار ها هزینه ی ساخت مدل های مینیاتوری را که پیش از این رایج بوده(و هنوز هم گاها از ان استفاد ه می شود) از میان بر می دارد

برای کار با این نرم افزار ها داشتن دانش نقشه کشی.نقشه خوانی.طراحی.علم مواد.دینامیک و نیز شناخت استاندار ها الزامی است

برای کار با این نرم افزار ها ابتدا وارد محیط 2D می شوید و با ترسیم سطح مقطع ها و استفاده از دستورات حجم دهی آن را تبدیل به یک پروفایل 3D می نمایید

به همین ترتیب اجزای شکل را اضافه و کم می کنید

اگر بر روی یک مجموعه مونتاژی کار می کنید هر قطعه را ابتدا بصورت جداگانه طراحی می کنید و سپس در محیط مونتاژ با توجه به اصول مونتاژ قطعات را فراخوانی می کنید و با اعمال قیود لازم ارتباط بین انها را ایجاد می کنید

دست آخر با اعمال نیرو در محل مناسب عملکرد مجموعه را چک می کنید تا از لحاظ دینامیکی نیز موردی نداشته باشد

لینک به دیدگاه

هر نرم افزاری در یک ضمینه قوی هستش مثلا بعضی از انها مانند power mill در cam قوی هستند و بعضی مانند انسیس و اباکوس در cae قوی هستند و بعضی دیگه در cad مثل solidworks .اما بعضی نرم افزارها هستند که در هر 3 زمینه قوی هستند یکی از انها pro engineer هستش .در این زمینه کتیا و ان ایکس هم قوی هستند .

البته نرم افزار سالید هم تا حدودی در هر 3 زمینه قوی هستش اما نه به اندازه این 3 نرم افزار ..حالا می خوام در مورد نرم افزار کتیا و کلیات استفاده از این نرم افزار را توضیح بدم .

در کتیا شما میتونید سخت ترین مدلها را بسازید و سپس مدل ا حرکت بهید و یا تا حدودی انالیز کنید .در این نرم افزار شما می توانید قطعه را از بسازید و تا مرحله فروش قطعه پیش برید .حتی ایننرم افزار در زمینه مدیریت فروش هم محیط های داره که البته من در این زمینه مهارتی ندارم .

برای مدل کردن با این نرمافزار همانند دیگه نرم افزارهای cad باید از محیط 2 بعدی استفاده کنید و البته معولا روال کار اینگونه است .سپس طرح 2 بعدی را به 3 بعدی تبدیل میکنیم. فرض کنید شما یک مربع در محیط 2 بعدی طراحی کردید .با استفاده از کتیا شما میتوانید این ترسیم را به یک ورق تبدیل کنید یا اینکه به صورت سیمی در بیارید یا اینکه به صورت که مکعب تو پر .برای 3 بعدی کردم از محیط پارت کتیا استفاده میکنیم.در صورتی که بخواهیم جسم تو پر داشته باشیم.

با استفاده از دستورات مختلف میتوانیم این مدل را تغییر بدیم .

نرم افزار کتیا دارا یمحی های زیادی برای کارهای مختلف هستش از جمله محیطی برای انالیز / محیطی برای ورق کاری / ابر نقاط /ارگونومیگ /ماشین کاری /و ...........

حتی با استفاده از این نرم افزار شما میتوانید بعضی از کارهای مهندسین برق را هم انجام بدید :w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...