رفتن به مطلب

چرا عشق، درد را کم می‌کند؟

ارسال های توصیه شده

اگر به تصویر کسی که سال‌ها عاشق او بوده‌ایم نگاه کنیم،‌ درد را کمتر احساس می‌کنیم. این، اگرچه باوری شاعرانه است،‌اما واقعیت است. ظاهرا دلیل این پدیده شگفت‌انگیز،‌ فعال شدن مرکز احساس امنیت در مغز است.

2010_4_30_8_17_121309854990.jpeg

‌نگاه کردن به عکس کسی که دوستش دارید،‌ درد را کاهش می‌دهد. این جمله شاید شاعرانه به نظر برسد،‌ اما در واقع کاملا علمی است. اما چرا؟ آیا تنها به دلیل ایجاد حس رضایت است؟ یا این که تصویر فرد مورد علاقه، تداعی‌کننده حفاظتی است که می‌تواند مانعی در برابر آسیب باشد؟ به نظر می‌رسد پاسخ دوم به واقعیت نزدیک است.

به گزارش وایرد، پیش از این دانشمندان به این نتیجه رسیده بودند که نگاه کردن به عکس فرد مورد علاقه، درد را کم می‌کند. این‌ بار نائومی آیزنبرگر، روانشناس دانشگاه کالیفرنیا به دنبال پاسخ به این سوال است که چه‌طور چنین اتفاقی می‌افتد.

محققین، مغز 17 زن داوطلب را در حالی که به تصاویری از یک فرد مورد علاقه،‌ یک غریبه و یک شیء نگاه می‌کردند و شوک‌های خفیفی می‌گرفتند، با ام.آر.آی عملکردی بررسی کردند. از آن‌ها همچنین خواسته شده بود که در هر حالت،‌ میزان دردی را که احساس می‌کنند، ارزیابی کنند.

چنان که انتظار می‌رفت، افراد وقتی به عکس کسی که برای مدت طولانی عاشق او بوده‌اند نگاه می‌کردند، درد چندانی بر اثر شوک احساس نمی‌کردند. آیزنبرگر به این نتیجه رسید که کاهش درد به فعالیت قشر پیش‌پیشانی ونترومدیال مغز مربوط می‌شود،‌ بخشی از مغز که به احساس امنیت واطمینان ربط دارد.

فرضیه آیزنبرگر این بود که تاثیر دیدن عکس فرد مورد علاقه درکاهش درد، فقط به تحریک ساده سیستم پاداش در مغز محدود نمی‌شود،‌ فرایندی که اغلب در بین زوج‌های جوانی که در مراحل اولیه ارتباط خود به سر می‌برند دیده می‌شود.

یکی از دلایلی که آیزنبرگر در فضیه خود بدان اشاره می‌کند، این است که دیدن تصاویری از موجوداتی مثل مار و عنکبوت، احساس درد را بیشتر می‌کند. ما به طور غریزی برای ترسیدن از این گونه موجودات آماده هستیم، ‌چرا که در طول تاریخ تکامل انسان،‌ باید برای زنده ماندن از آن‌ها فاصله می‌گرفتیم. این نوعی سازگاری است.

به اعتقاد آیزنبرگر، افرادی که ما به آن‌ها عشق می‌ورزیم و به آن‌ها دلبستگی داریم، ممکن است درست برعکس موجودات خطرناک،‌ نشانه‌هایی از احساس امنیتی باشند که ما درون خود داریم. در واقع آن‌ها نماد افرادی هستند که در طول تاریخ تکامل بشر،‌ به نجات جان ما کمک کرده‌اند.

البته در این مطالعه، مردان بررسی نشده‌اند، ‌اما به گفته آیزنبرگر، هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم فکر کنیم واکنش مردان در چنین مطالعه‌ای متفاوت خواهد بود.

pain_response%20copy.jpg

وی می‌افزاید: ‌«شاید مردم بگویند که زن‌ها احساساتی‌تر از مردان هستند، اما چنین فرایندهایی برای مردان هم درست به اندازه زن‌ها حیاتی است.»

لینک به دیدگاه
به نظر من که کلا برعکسه و این مقاله از اساس باطل است..

عشق بیشتر درد میذاره تو قلب آدم.

میبینم که عاشق هم شدی که:ws3:

آره خوب منم این مطالب رو قبول ندارم:w16:

لینک به دیدگاه
اما من قبول دارم

درد عشق.. با درد جسمی فرق میکنه

منظور وقتیه که وقتی یارت پیشت باشه درد یادت میره:ws37:

ولی غم و غصه های عشق باعث هر درد و مرضی تو آدم میشه:w16:

مخصوصا عشقهای الان که همش کشکه

لینک به دیدگاه
اما من قبول دارم

درد عشق.. با درد جسمی فرق میکنه

منظور وقتیه که وقتی یارت پیشت باشه درد یادت میره:ws37:

مگه غیر از درد جسمی،درد دیگری هم داریم؟

درد معنوی،یک نشانه جسمانی هم دارد،مثلا سکته قلبی. :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
مگه غیر از درد جسمی،درد دیگری هم داریم؟

درد معنوی،یک نشانه جسمانی هم دارد،مثلا سکته قلبی. :JC_thinking:

اوهوم .. دوری خودش یه درده:ws3:

خب مسئله اینجاس که دردای که میگی به سکته ختم میشه وقتیه که به عشقت نرسیدی:ws37:

لینک به دیدگاه
اوهوم .. دوری خودش یه درده:ws3:

خب مسئله اینجاس که دردای که میگی به سکته ختم میشه وقتیه که به عشقت نرسیدی:ws37:

یکی یک مقاله گذاشته بود،که دیدن زیبایی زیادی ، عمر را کم میکند بس که آدم هیجانی میشود.

دیدن عشق خودش کلی تنش و تپش قلب دارد. :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
یکی یک مقاله گذاشته بود،که دیدن زیبایی زیادی ، عمر را کم میکند بس که آدم هیجانی میشود.

دیدن عشق خودش کلی تنش و تپش قلب دارد. :JC_thinking:

مثه یه بوق... که ادم هیجانی میشه

تا 10 روز بهش فکر میکنه

:w02:

لینک به دیدگاه

اگه عشق رو برای خودت بخوای همش درده!

ولی اگه عشق رو برای عشقت بخوای همه دردش به لذت و آرامش حضور و لبخندش فقط یه ارزنه!

لینک به دیدگاه
مثه یه بوق... که ادم هیجانی میشه

تا 10 روز بهش فکر میکنه

یعنی الان من مثال نقضی شدم برای رد ادعای این مقاله؟ :banel_smiley_4:

ماجرای اون بوق چیز دیگری است که چون اسلام دستم را بسته نمیتونم بگم. :w000:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...