رفتن به مطلب

آشنایی با صنعت کاشی و سرامیک

ارسال های توصیه شده

سلام و عرض ادب دوستان من تمام پروژه هایی که انجام دادم در یکی از بهترین کارخانجات کاشی بودم که به جدید ترین دستگاه ها مجهز است و یک فایل از خط تولید آن می خوام توسایت بذارم ولی هنوز آماده نیست اما حتما میذارم

شاید فردا بذارم

لینک به دیدگاه
سلام و عرض ادب دوستان من تمام پروژه هایی که انجام دادم در یکی از بهترین کارخانجات کاشی بودم که به جدید ترین دستگاه ها مجهز است و یک فایل از خط تولید آن می خوام توسایت بذارم ولی هنوز آماده نیست اما حتما میذارم

شاید فردا بذارم

راستش نمی دونستم که فایل پیوست برام مجاز نیست که بذارم :jawdrop:

لینک به دیدگاه

انبار مواد اوليه

مواد اوليه مصرفي در صنعت كاشي و سراميك شامل فلدسپارها، كولن‌ها، پاركلين‌ها، سيليس‌ها و ساير مواد معدني مي‌باشد كه پس از ورود به شركت تست‌هاي آزمايشگاهي جهت حصول اطمينان از انطباق خصوصيات آنها با استانداردهاي اروپايي و ملي بر روي‌ آنها انجام مي‌گيرد.

سنگ‌شكن:

مواد انبارش شده پس از حصول اطمينان از ويژگي‌ها و خصوصيات آنها و مطابقت با استانداردهاي مربوطه طبق فرمول‌هاي خاص وارد فرآيند توليد مي‌شود و پس از انجام مراحل خود به قيمت تهيه بدنه جهت ورود به بالميل‌ها ارسال مي‌گردد.

بالميل:

به وسيلة گوله‌هاي سراميكي موجب سايش خاك مي‌شود و آسياب مي‌كند مواد اوليه پس از انجام خردايش به سيلوهاي ذخيره‌سازي وارد شده و طبق فرمول‌هاي حاصل با مقادير مقايسه و دوغ آب توليد مي‌شود مخلوط شده و توسط گلوله‌هاي سراميكي مخصوص به مواد ريزتري تبديل مي‌گردد حاصل عمليات اين قسمت به انبارهاي زيرزمين مي‌رود كه مخصوص دوغ‌آب طراحي شده است.

اسپري دراير:

در اين قسمت دوغ‌آب تهيه شده توسط پمپ‌هاي مخصوص به درون محفظة دستگاه پاشيده شده و حرارت موجود در اين دستگاه باعث تبخير آب و كاهش رطوبت مي‌شود و دانه‌هاي پودر يكنواختي به وجود مي‌آيد و انبارش مي‌گردد.

و مواد اوليه را براي پرس فراهم مي‌كند و به وسيله نوار نقاله به سمت پرس مي‌رود و رطوبت موجود در خاك كه موجود است موجب بهتر پرس شدن كاهش و به هم چسبيدن آنها مي‌شود.

اين پودر گرانول بعد از ورود به قالب اوليه به شكل بيسكويت درآمد، ولي هنوز بدون استقامت است و وارد مرحلة پرس مي‌شود و كاهش خام (یابيسكويت خام) را توليد مي‌كند.

دستگاه خشك‌كن

در اين قسمت رطوبت باقيمانده در بيسكويت خام از آن گرفته مي‌شود

اين بيسكويت خام براي ايجاد نقش مورد نظر و زيباتر شدن وارد خط لعاب مي‌گردد كه در اين مرحله با ريختن آب تلاش مي‌گردد كه لعاب در روي كاشی به خوبي جاي مي‌گيرد اين نقش به وسيلة دون بلون يكي شابلون رو يا آبلة كاشي است و ديگري شابلون زير (مارك) كه نقش زير به خاطر افزايش استحكام كاش است و نقش كلم‌تر است ايجاد مي‌گردد و طرح مارك باعث استحكام كاشی است .

سپس اين كاشي لعاب خورده براي خشك‌تر شدن به انبارهاي مخصوصي انتقال مي‌يابد و حدود 16 ساعت در آن مي‌ماند تا رطوبت آن كاهش مي‌يابد و سپس بعد از 16 ساعت به وسيلة وسايل حمل و نقل وارد مرحلة كوره مي‌شود.

در اين مرحله كاشي پخت مي‌شود و آن زيبايي خود را بعد از پخت حاصل مي‌كند در اين مرحله به صورت تدريجي و طبق يك نمودار خاص گرمابه كاشي داده مي‌شود و گرما به تدريج بيشتر مي‌شود تا كاشي به صورت مطلق پخت شود و يكي از مراحل اصلي توليد كاشي كوره مي‌باشد.

قبل از ورود به كوره كاشي را با دستگاه‌هاي مخصوص فوت كننده به كاشي باد مي‌زنند تا گرد و غبار آن برود و روي كاشي بعد از پخت ايجاد زبري نكند و در انتهاي كوره فن‌هاي مخصوص كاشي را به مرور سرد مي‌كنند سپس كاشي به مرحلة درجه‌بندي و بسته‌بندي مي‌رسيم كه محصول خروجي از كوره به وسيلة سه ارزياب 1- اپراتور 2- سنسور ابعاد را چك مي‌كند 3- Planner قوس راچك مي‌كند

ارزيابي مي‌شود و دستگاه به طور احتمالي با ارزيابي سه نمرة اين ارزياب يك درجة احتمالي به كاهش مي‌دهد سپس دستگاه به طور هوشمند با توجه به درجه كه ثبت شده به وسيلة پرينتر مخصوص روي كارش درجه را ثبت مي‌كنند و سپس به طور برنامه‌ريزي طيف‌هاي كاشي با درجه‌بندي مختلف در محفظه‌هاي مخصوص گذاشته شده و از هم جدا مي‌شوند و روي آن بسته‌بندي و پرينت انجام مي‌شود.

درطي كلية مراحل عمليات كنترل كيفيت روي محصول انجام مي‌شود.

و سپس محصول توليدي به انبار محصول هدايت مي‌گردد و طبق سفارشات به مشتريان تحويل داده مي‌شود.

لینک به دیدگاه
راستش نمی دونستم که فایل پیوست برام مجاز نیست که بذارم :jawdrop:

چرا مجاز نیست؟

سایت بهتون ارور میده؟

لینک به دیدگاه

راستی باید یه مطلب دیگه هم بگم که توی نوشته های من نیست

تکنولوژی کارخانجات کاشی میدونید مال چه سالی و کدام کشور است؟(البته توی ایران)

سال 1988

کشور ایتالیا

حتی درحال حاضر هم کارشناسان ایتالیایی برای نت اساسی کارخانجات وارد ایران می شوند

ولی قطعات دستگاه ها را ایتالیا تولید نمی کنه و برای کارخانه به صرفه است که از قطعات چینی که شاید 1 یا 2 ماه بیشتر کارآیی ندارند استفاده کنند

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام من باید این را هم اضافه می کردم که صنعت کاشی دارای سه نوع محصول است که شامل کاشی دیوار , کاشی کف, کاشی پرسلان است

که هر کدوم دارای ویژگی هایی هستند البته در بین این سه نوع کاشی پرسلان از همه بهتر و البته گران تر است چون جذب آب آن در حد صفر است و هرگونه کثیفی حتی مثل روغن اگر بر روی آن بریزد به هیچ عنوان جذب نمی شه و با یک دستمال ساده پاک میشه

در دیوار و زمین قابل استفاده است:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سیلام:w139:

حمید جان یه چند تا سوال برام پیش اومده

یکم در مورد این مواد معدنی (فلدسپارها، كولن‌ها، پاركلين‌ها، سيليس‌ها) توضیح میدی که برای چی از این مواد تو کاشی استفاده میشه؟

نکته ی بعدی درمورد اسپري درايره این مرحله رو میشه بیشتر بازش کنی ؟

دمای کوره ها چقدره دقیقا و طرح های روی کاشی ها تو کدوم مرحلست و با چه ابزاری انجم میشه؟:ws3:

چرا هنوز ما داریم از تکنولوژی ایتالیاییا استفاده میکنیم ما که خودمون فرایند وفناوری شگرفی تو این زمینه ها تو گذشته ی معماریمون هست ، شایدم فرایند کارخانه ایش خیلی سخته!

این کاشی پرسلان هم برای کف هم برای دیوار استفاده میشه؟

یه چیزه دیگه در مورد نصب کاشی ها رو دیوارم اطلاعات داری از چسب استفاده میکنن فکر کنم درسته؟

ممنونم:aghosh:

لینک به دیدگاه
سیلام:w139:

حمید جان یه چند تا سوال برام پیش اومده

یکم در مورد این مواد معدنی (فلدسپارها، كولن‌ها، پاركلين‌ها، سيليس‌ها) توضیح میدی که برای چی از این مواد تو کاشی استفاده میشه؟

نکته ی بعدی درمورد اسپري درايره این مرحله رو میشه بیشتر بازش کنی ؟

دمای کوره ها چقدره دقیقا و طرح های روی کاشی ها تو کدوم مرحلست و با چه ابزاری انجم میشه؟:ws3:

چرا هنوز ما داریم از تکنولوژی ایتالیاییا استفاده میکنیم ما که خودمون فرایند وفناوری شگرفی تو این زمینه ها تو گذشته ی معماریمون هست ، شایدم فرایند کارخانه ایش خیلی سخته!

این کاشی پرسلان هم برای کف هم برای دیوار استفاده میشه؟

یه چیزه دیگه در مورد نصب کاشی ها رو دیوارم اطلاعات داری از چسب استفاده میکنن فکر کنم درسته؟

ممنونم:aghosh:

سلام عزیزم تو تاپیک ما پیدات شده چشم به سوالات پاسخ میدم اگر هم اطلاعات دقیق جدید به دستم رسید برات میذارم

آقا کاشی مجموعه ای از خاک ها است که توی استحکام آن که بسته به کاشی کف و کاشی دیوار متفاوته مثلا فلدسپار حتی انواعی داره اینکه فکر کنی کائولن یه مدله یا فلدسپار یه مدله نیست مثلا فلدسپار خودش دونوع داره که اتفاقا باهم اثر عکس دارند یه مدل دانه تیره داره که استحکام را زیاد میکنه و یه مدل هست که انعطلف میده و از حالت چکش خواری محصول را خارج میکنه

و اما درباره اسپری درایر تو این مرحله آن دوغ آب که از بالمیل میاد بیرون وارد یه مخزن هایی میشه که از بالا باد بهشون میخوره و از پایین حرارت زیادی می بینند که رطوبت آنها به نزدیک 3 درصد برسه که برای مرحله پرس آماده بشند چون اگر مرطوب باشند آن بیسکویت حاصل توی پرس خراب میشه و از هم گسیخته میشه

توی مرحله انگوب یک رنگ پس زمینه به کاشی میدهند و در مرحله لعاب به روی کاشی دو نوع طرح زیر و رو به وسیله دونوع شابلون داده میشه که اول به روی کاشی آب می پاشند و قبل از آن به وسیله یه بادزن گرد روی کاشی را می گیرند که طرح روی کاشی خراب نشه

که البته طرح زیر فقط برای افزایش استحکام کاشی استفاده میشه و هیچ ارزشی نداره

دمای کوره ها برای انواع کاشی ها متفاوته مثلا کوره برای کاشی کف باید دمای بالاتری نسبت به کاشی دیوار داشته باشه

که اگر اشتباه نکنم از 170 تاحدود 300 یا 400 درجه باید حرارت داده شوند

نصب کاشی روی دیوار اگر قرار باشه روی کاشی دیگری نصب بشه از چسب استفاده می کنند که زود هم کنده میشه ولی در مرحله اول از همون سیمان استفاده میشه که کاشی را میذارند و بالای آن در ردزنه ها دوغ آب سیمان میدهند

من یه پیشنهاد دادم به کارخانه برای اصلاح خط تولید ولی گفتند ما هیچ انعطافی روی خط نمی تونیم ایجاد کنیم و تازه خطمان به اصطلاح به روز شده که البته چه عرض کنم خیلی مزخرف به روز شده بود:ws3:

کاشی پرسلان هم برای کف است و هم برای دیواره و از خواص ویژه بهرهمند است جذب رطوبت آن صفر است و برای همین حتی اگر روی آن روغن بریزی رنگ نمی گیره و با یک دستمال نم دار تمیز میشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...