رفتن به مطلب

پنج راهكار عملي بـراي آگاهــي از سرعــت اتصــال به شبكه


Fahim

ارسال های توصیه شده

اشاره: كسب اطلاع از سرعت انتقال اطلاعات در شبكه براي بسياري از كاربران مفيد است. اين توانايي در واقع يك مهارت كليدي براي آزمايش شبكه بي‌سيم، خط انتقال پرتوان، فناوري MoCA و ساير فناوري‌هاي جايگزين (اترنت) محسوب مي‌شود. خوشبختانه كسب آگاهي از سرعت انتقال بيت‌هاي اطلاعات در شبكه بسيار ساده است و گزينه‌هاي ارزان‌قيمتي براي اين كار وجود دارد كه با هر نوع توان مالي مي‌توان از آن‌ها استفاده كرد

كسب اطلاع از سرعت انتقال اطلاعات در شبكه براي بسياري از كاربران مفيد است. اين توانايي در واقع يك مهارت كليدي براي آزمايش شبكه بي‌سيم، خط انتقال پرتوان، فناوري MoCA و ساير فناوري‌هاي جايگزين (اترنت) محسوب مي‌شود. خوشبختانه كسب آگاهي از سرعت انتقال بيت‌هاي اطلاعات در شبكه بسيار ساده است و گزينه‌هاي ارزان‌قيمتي براي اين كار وجود دارد كه با هر نوع توان مالي مي‌توان از آن‌ها استفاده كرد.

 

با وجود اين، در تمام روش‌ها بايد نكته‌هايي را همواره به خاطر داشته باشيد:

كار خود را با اجراي يك آزمون استاندارد روي شبكه LAN آغاز كنيد؛ بنابر‌اين اگر چيزي غير از اترنت را مورد ارزيابي قراردهيد، معياري براي مقايسه در اختيار داريد. با وجود اين كه ممكن است نتيجه آزمون يك اتصال اترنت بيش از نود مگابيت برثانيه را براي اتصالي با حداكثر سرعت صد مگابيت برثانيه نشان دهد، به احتمال هنگام آزمايش سرعت يك اتصال Gigabit Ethernet LAN نتيجه‌اي حدود ششصد مگابيت برثانيه به دست مي‌آوريد.

 

از آزمون‌هاي مبتني بر اينترنت استفاده نكنيد؛ مگر اين كه بخواهيد سرعت اتصال به اينترنت را آزمايش كنيد. اتصال اينترنت به عوامل متعددي بستگي دارد و در نتيجه از دقت كافي برخوردار نيست. به همين دليل نمي‌توان سرعت اتصال به اينترنت را معيار مناسبي براي تعيين سرعت شبكه LAN‌ دانست.

 

آزمون LST

آزمون LST (سرنام LAN Speed Test) محصــول شركـــت Totusoft در آدرس

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
سريع‌ترين و ساده‌ترين شيوه ارزيابي سرعت يك شبكه محسوب مي‌شود. تنها چيزي كه اين آزمون علاوه بر يك سيستم مبتني بر ويندوز نياز دارد، يك اتصال به شبكه هدف است. آزمون LST از حافظه كامپيوتر ميزبان اجرا مي‌شود و در نتيجه توسط سرعت پايين درايو هاردديسك محدود نمي‌شود. همچنين اين آزمون حافظه Chache را در فاصله بين خواندن‌ها و نوشتن‌ها پاك مي‌كند تا از بازخواني فايل توسط سيستم اطمينان حاصل كند. در ادامه نحوه عملكرد اين آزمون را بررسي مي‌كنيم.

1- يك بسته اطلاعاتي با حجم يك مگابايت به‌صورت تصادفي در حافظه سيستم ايجاد مي‌شود.

2- ابزار Write Timer شروع به كار مي‌كند.

3- فايل روي پوشه‌اي واقع در شبكه كه توسط كاربر انتخاب شده، نوشته مي‌شود.

4- ابزار Write Timer متوقف مي‌شود.

5- محتواي فضاي Windows File Cache پاك مي‌شود.

6- ابزار Read Time شروع به كار مي‌كند.

7- فايل مذكور از روي پوشه واقع در شبكه بازخواني مي‌شود.

8- ابزار Read Timer‌ متوقف مي‌شود.

9- فايل از پوشه شبكه پاك مي‌شود.

10- اين فرآيند به تعداد دفعاتي كه براي متغير Test Packets درنظر گرفته‌ايد، تكرار مي‌شود.

 

اين آزمون بر‌خلاف ساير روش‌هاي ارزيابي سرعت، بدون نياز به سيستم‌هاي كلاينت و سرور مي‌تواند سرعت اتصال به شبكه را تعيين كند. تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه به يك پوشه واقع در شبكه دسترسي پيدا كرده و پس از تعيين اندازه فايل، واحد خروجي را نيز (بر حسب مگابايت بر ثانيه، كيلوبايت بر ثانيه، مگابيت بر ثانيه و كيلوبيت بر ثانيه) مشخص و آزمون را آغاز كنيد. همان‌طور كه با مقايسه نتايج حاصل از اجراي دو آزمون LST (سرعت 441 مگابيت برثانيه) و IXChariot (سرعت 736 مگابيت برثانيه) روي يك اتصال گيگابيت متوجه شده‌ايد (شكل‌هاي 1 و 3)، متأسفانه دقت آزمون LST در مقايسه با ساير آزمون‌ها كمتر است. آزمون LST اتصال 100 مگابيتي بين دو سيستم آزمايشي را به نسبت خوب ارزيابي مي‌كند و سرعت 81 مگابيت برثانيه را در برابر سرعت 93 مگابيت برثانيه كه توسط آزمون IXCharit به دست آمده است، نشان مي‌دهد.

 

البته، آزمون LST حتي با اين دقت كم نيز در مقايسه با شيوه دستي كپي، ارزيابي و مقايسه، كارايي بالايي دارد و براي اندازه‌گيري نسبي سرعت شبكه مناسب است.با وجود اين كه نگارش V1.1 آزمون LST به صورت رايگان عرضه شده، نگارش V2.0 اين آزمون در بهار با قيمت پنج دلار عرضه خواهد شد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شکل1

 

آزمون NetStress

مؤسسه Nuts About Nets مجموعه‌اي از ابزارهاي تجاري را براي ارزيابي و تشخيص وضعيت شبكه‌هاي واي‌فاي توليد مي‌كند. اما دو ابزار NetSurvey (كه مشابه ابزار inSSIDer محصول شركت MetaGeek است) و NetStress را به رايگان در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.ابزار NetStress، ابزار jperf را در سرعت بررسي عملكرد اتصال شكست مي‌دهد. ابزار مذكور يك ابزار مبتني بر كلاينت سرور است و به همين دليل بايد آن را روي دو سيستم واقع در دو سر اتصال LAN مورد آزمايش نصب كنيد. ما اين ابزار را روي دو كامپيوتر با سيستم‌عامل‌هاي ويندوز XP sp3 و ويندوز 7 نگارش Home Premium (64 bit) نصب كرديم و اين ابزار به خوبي عمل كرد. هنگامي كه برنامه را اجرا مي‌كنيد، در صورتي كه سيستم چندين رابط شبكه داشته باشد شما را براي انتخاب يكي از رابط‌هاي شبكه راهنمايي مي‌كند. سپس از طريق اعلان سيستم و يكي از اقلام چشمك‌زن نوارمنوي Remote Server IP شما را براي انتخاب يك مبدل راه‌دور راهنمايي مي‌كند.

 

با استفاده از هر اتصال TCP و UDP مي‌توانيد تا هشت جريان اطلاعاتي را ارسال كرده و اندازه بسته‌هاي اطلاعات را به‌طور مجزا تعيين كنيد. همچنين مي‌توانيد راستاي انتقال اطلاعات، واحدهاي نمايش و MTU را نيز تعيين كنيد. علاوه‌بر اين كه مي‌توانيد جريان‌هاي اطلاعاتي TCP و UDP را به طور همزمان ارسال و دريافت كنيد، مي‌توانيد هربار سرعت انتقال را تنها در يك راستا آزمايش كنيد.

 

نقطه‌ضعف اصلي NetStress اين است كه امكان آزمايش اتصالات گيگابايتي را ندارد. چنان‌كه در شكل 2 مشاهده مي‌كنيد، اين ابزار سرعت يك اتصال گيگابايت را 174 مگابيت برثانيه تشخيص داده است، در حالي كه ابزار IXChariot سرعت همان اتصال را بيش از هفتصد مگابيت برثانيه نشان مي‌دهد(شكل 3). البته با كاهش سرعت اتصال در سوييچ به صد مگابيت برثانيه ابزار NetStress به خوبي كار مي‌كند. نقطه ضعف ديگر NetStress اين است كه رابط آن به‌طور خودكار كاملاً توسعه‌يافته و تمام فضاي نمايشگر را اشغال مي‌كند و هيچ‌راهي براي تغيير اندازه آن وجود ندارد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شكل 2

 

 

آزمون NetMeter محصول شركت ReadError

يكي ديگر از روش‌هاي ارزيابي سرعت شبكه، نظارت بر وقايعي است كه هنگام انتقال يك فايل، پوشه يا پخش صوت و تصوير رخ مي‌دهد. هنگامي كه قصد پخش يك فايل ويديويي را به‌صورت بي‌سيم داريد، مي‌توانيد از اين شيوه براي ارزيابي كارايي سيستم انتقال محتوا استفاده كنيد. با اطلاع از پهناي باند موردنياز محتواي ويديويي، از ملزومات شبكه براي پخش آن آگاه خواهيد شد. هنگام ارزيابي توجه داشته باشيد كه صحنه‌هاي پرتحرك فايل ويديويي كه پهناي باند زيادي را اشغال مي‌كنند، به مدت كافي پخش شود. آزمون NetMeter محصول شركت ReadError يك ابزار نظارتي رايگان است كه ملزومات ابتدايي را در اختيار كاربر قرار مي‌دهد. با استفاده از اين ابزار مي‌توانيد رابط شبكه مورد‌نظر را انتخاب كرده و ‌واحدهاي نمايشي، رنگ‌ها و ساير خصوصياتي از اين قبيل را تنظيم كنيد. اما همان طور كه شكل 4 نشان مي‌دهد، اطلاعاتي كه اين ابزار در اختيار كاربر مي‌گذارد، بسيار پراكنده هستند.

 

با تمام اين اوصاف، ابزار NetMeter دقت بالايي دارد و امكان آزمايش سرعت اتصال‌هاي گيگابيتي را نيز فراهم مي‌كند. از آنجا كه اين ابزار براي نظارت طراحي شده است، مي‌توان آن را به‌منظور ارزيابي ميزان مصرف پهناي باند به كار گرفت و به‌گونه‌اي تنظيم كرد كه هنگام اشغال شدن پهناي باند به ميزان تعريف شده اعلام خطر كند.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شكل 3

 

 

آزمون Net Meter محصول شركت Hoo Technologies

شركت Hoo Technologies نيز ابزار ديگري را با نام NetMeter توليد كرده كه در مقايسه با محصول ReadError كارايي بهتري دارد. اين ابزار به مدت يك ماه به‌صورت رايگان در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد، اما پس از يك ماه بايد مبلغ بيست دلار براي استفاده از آن پرداخت شود. اين ابزار علاوه‌بر گزارش‌هاي بهتر، گزينه‌هاي متعددي را براي نمايش در اختيار كاربر مي‌گذارد (شكل 5) و امكان پاك‌سازي صفحه نمايش را بدون نياز به خروج از برنامه فراهم مي‌كند. اين ابزار حالتي دارد كه در آن با استفاده از TCPview نمودار مصرف پهناي باند توسط تمام اتصالات TCP‌ و UDP ترسيم مي‌شود.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شكل 4

 

آزمون‌هاي iperf و jperf

با وجود اين كه كار با گزينه‌هاي مذكور در مقايسه با آزمون‌هاي iperf و jperf ساده‌تر است، اين آزمون‌ها هنوز هم طرفداران خود را دارند. درباره اين آزمون‌ها تنها به بيان اين نكته اكتفا مي‌كنيم كه مشكلات موجود در هردو آزمون مي‌تواند موجب پنهان ماندن ظرفيت واقعي شبكه شود. اين آزمون‌ها پارامترهاي متعددي را در اختيار كاربر مي‌گذارند كه البته براي برخي از افراد يك مزيت محسوب مي‌شود، اما اين گزينه‌ها براي بسياري از كاربران گيج‌كننده و ناكارآمد هستند.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شكل 5

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...