رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

اين تايك رو باز كرديم كه اگر دوستان سوالي علمي شهرسازي يا دروسي كه در اين رابطه شهرسازي مثل جغرافيا ، اقتصاد، جامعه شناسي و ... هست رو داشتن اينجا مطرح كنن.

اميدوارم ساير دوستان در جوابگويي هم به ما كمك كنن تا به صورت كامل جواب فرد مورد نظر داده بشه.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 46
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام سپهر جان. نکته خیلی مهمیه. چون تو تعریفش اومده مساحت زمین هایی که به استفاده مسکونی میرسه. و تو تراکم ناخالص مساحت برخی خدمات مورد نیاز ساکنین و کوچه ها هم حساب میشه.

اما اراضی تجاری مسکونی که طبقه پایین مغازه تجاری و طبقات بالایی مسکونی است هم جز تراکم خالص مسکونی به حساب میاد.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
مرجع پلان و نمای بناهای تاریخی چه سایت‌ها و کتاب‌هایی هست؟

+کیفیت عکس‌های سایت میراث فرهنگی پایین بود

بهترين مرجعي كه ميشناسم همون ميراث فرهنگي هست.

اگه كيفيت بهتر ميخواين بايد خودتون تك تك بناها رو سرچ كنيد

لینک به دیدگاه
یه کلیت در مورد سکونت گاه های روستایی می خوام؟

اینکه چطوری شکل گرفتن/شکل اولیه شون و ..........؟

با تشکر

من خودم اطلاع چنداني ندارم ولي فكر كنم اين كتاب به دردت بخوره.

مقدمه‌اي بر برنامه ريزي سكونت‌گاههاي روستايي

نويسنده : حسن افراخته

ناشر : گنج هنر

صفحات : 200

شابک : 978-964-2904-14-3

محل انتشار : تهران

سال نشر : 1387

چکيده :

در تعريف برنامه‌ريزي روستايي مي‌توان اينگونه گفت كه، برنامه‌ريزي روستايي عبارت از تعيين هدف و اجراي امور در روستاها براي كسب رفاه و امنيت و رسيدن به سطح قابل و استانداردهاي زيستي جامعه‌ روستايي است. كتاب حاضر به موضوع برنامه‌ريزي سكونتگاههاي روستايي پرداخته است و نگارنده در بيان اين موضوع سعي كرده تا در ابتدا به بيان تعاريف، مفاهيم و خط مشي‌هاي برنامه‌ريزي روستايي پرداخته و سپس با مرور بر الگوها و انواع برنامه‌ريزي‌هاي روستايي به نكاتي در رابطه با " برنامه‌ريزي براي جلوگيري فقر و نابرابري روستايي" و " برنامه‌ريزي روستايي در رابطه با نقش شهر" اشاره ميكند. در ادامه نيز بحث به سازمان فضاي و مكان‌هاي مركزي اختصاص يافته و نظام سلسله مراتب مراكز سكونتي مورد بررسي قرار گرفته است.

لینک به دیدگاه
بهترين مرجعي كه ميشناسم همون ميراث فرهنگي هست.

اگه كيفيت بهتر ميخواين بايد خودتون تك تك بناها رو سرچ كنيد

ممنون:a030:

کتاب خاصی در این زمینه سراغ نداری؟

لینک به دیدگاه

قربونت وحيد جان.

فكر نكنم اين همه آثار تاريخي تو كتاب گنچانده بشن. مگر اين به ميرات فرهنگي هر شهر مراجعه كني و اثار هر شهر رو اونجا با تمام جزئيات پيدا كنيد.

لینک به دیدگاه

راجع به شکل شهرها موضوعتو انتخاب کنی جالب میشه!!!

چون ربط به موضوعات درس هم داره!!

ولی کلا برای شهرسازی زبانت باید قوی باشه، چون منابع فارسی زیاد نمیتونی پیدا کنی!!!

برای جغرافیای شهری به کتاب "شهر" ترجمه دکتر علی اشرفی، مولف: ژان باستیه، برنارد دزر هم یه نگاه بندازی خوبه!!!

لینک به دیدگاه

سلام

از دوستانی که کارشناسی شهرسازی خوندن و این درس رو گذروندن سوالی دارم

تمریناتی که توی این درس توسط استاد گفته میشه چیا هست ؟

اگه ممکنه چند تا از تمرینات و ... رو اینجا برای من بگید

سپاس

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

الان که دیگه کارشناسی شهرسازی نداریم شده مهندسی شهرسازی که تو مهندسی هم کارگاه بیان تصویری نیست. بجاش مبانی طراحیه که دوست عزیزمون محمدحسین درباره این درس تو تاپیک زیر توضیح داده:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اما کارگاه بیان تصویری که ما گذروندیم: یه سری مبانی های بیان تصویری رو بهمون یاد دادن.

طراحی با خط راست شروع شد تا رسید به یه سری احجام ساده و ساختمون و اسکیس :icon_pf (34):. که البته چون کل کلاسمون تو طراحی تعطیل بودیم زیاد روش مانور ندادن :ws3: من یادمه فیگور میزدم در حد تیم ملی. ته خنده بود :ws28: اولین بارم فیگو خود استادو زدیم که اومد گفت این الان فیگور منه :jawdrop: (شرمنده یه لحظه رفتم تو حاشیه)

یه سری چیزا رو مثل روز، شب، سرعت، سکون، تمرکز و این چیزا رو با طرح های ساده باید نشون میدادیم.

بعد کار با رنگ رو شروع کردیم. اشنایی با اصول رنگ ها و اینا و ترکیب رنگ ها کنار هم. یا ترکیب احجام و شکل ها رو کنار هم داشتیم. همش برمیگشت به اصول بیان تصویری که یکی از منابع خو هم کتاب مبادی سواد بصری هستش.

اینا همه مربوط میشد به کارگاه بیان تصویری 1

تو کارگاه بیان تصویری 2 ما به خاطر موقعیتی که داشتیم و قبلاً هم تو تاپیکای دیگه گفتم کاری غیر از اون درس اصلی انجام دادیم. ولی محمدحسین که گفت یادم اومد که سال پایینی های ما هم رو عناصر لینچ تو یه محله کار کردن.

امیدوارم کامل توضیح داده باشم. آخه 5 سال پیش بود. شاید یه سری چیزا رو جا انداخته باشم :ws6: ولی فکر کنم همینا بود.

لینک به دیدگاه

حالا منم یه سوال دارم. شما که معماری هستی اینو میخواستی واسه چی؟ :ws52:

الانم که کسی بخواد بره شهرسازی میره مهندسی شهرسازی دیگه کارشناسی شهرسازی نداریم.

لینک به دیدگاه

راستش من یکی از دوستام تازه استادیار این درس شده و نمیدونه چه تمریناتی باید به دانشجوهاش بده

از من خواست تا براش تحقیق کنم ببینم چه تمریناتی میتونه به دانشجوهاش بده

اگه توی این مورد هم کمک کنید ممنون میشم.

این رفیق ما میره سر کلاس دقیقا بگه برا هفته بعد چیکار کنید؟ :ws52:

بنده خدا هنوز اول راهه استرس داره :ws3:

لینک به دیدگاه

ایشالا که موفق باشه.

دوستانی که تازه این درس مبانی طراحی رو پاس کردن فکر الان بهتر میتونن راهنمایی کنن.

چون من که زیاد یادم نمونده همون کلیاتی که گفتم رو یادم مونده. اما بهش بگو از کتاب مبادی سواد بصری حتماً استفاده کنه. خودتونم فکر کنم این کتاب رو خونده باشین. چون من دست معمارا هم دیدم.

هرچیم فکر میکنم اسم نویسنده کتاب معروفی که در مورد رنگها هست رو یادم نمیاد. ولی اونو دیگه قطعاً باید دیده باشین. از اون کتاب هم واسه مباحث رنگ استفاده کنید.

اولاش با خط راست و اینا شروع کنن. همینطوری خط خطی کنن. بعد خط راست تو یه چارچوب یه مربع بکشن و مثلاً به قطعه های 12 در 12 نقسیم کنن با خطای راست افقی و عمودی و بعد اریب. بعدش فاصله خط ها رو کمتر کنن.

بعد برن رو احجام ساده. مثلاً واسه ما اینطوری بود که گفت 10تا،20تا قوطی کبریت رو با حالت های مختلف روی هم یا کنار هم بچینید و طراحیشون کنید. بعد بره سراغ فیگور ادم که من تبحر خاصی داشتی :ws3:

بگه یه ادم رو مثلاً تو 10 حالت بکشین. بعدش بره سراغ اسکیس ساده ساختمونا و فضاها که همه اینا رو خود معمارا هم تبحر دارن.

بعدش بره سراغ همین اصول بیان تصویری و بگه که مثلاً سرعت و شب و روز و تراکم و مرگز گرایی و مرکز گریزی و سنگینی و سبکی و .... رو با ساده ترین طرح ها نمایش بدن. بعضی وقتا طرح های خیلی جالبی زده میشه. این چیزاس دیگه. حالا تا اینجاها رو پیش برین. بعدش برین سراغ رنگ ها. واسه ما اینطوری بود روندش.

لینک به دیدگاه

من اینارو به دوستم گفتم

گفتش اینا برای بیان 1 هستش

این داره بیان 2 رو درس میده

امکانش هست تمریناتی رو که از بیان 2 به خاطر دارین رو برام بگین

تمریناتی مثل اینکه توی یک برگ a4 یه بافت شطرنجی دلخواه کشیده بشه

یا ایجاد توده های پر و خالی دانشجوها و اینا

سپاس فراوان

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...