رفتن به مطلب

مقدمه اي بر اينتورترها (كاربرد و طراحي)

ارسال های توصیه شده

بحثي كه هميشه در الكترونيك صنعتي مطرح بوده و هست تبديل يك ولتاژ dc به يك ولتاژ ac است. به سيستمي كه اين تبديل را براي ما انجام مي دهد اينورتر گفته مي*شود. اينورترها داراي رنج وسيعي از كاربردهاي مختلف هستند كه تعدادي از انها را ذكر مي كنيم:

1- يك خط ولتاژ AC: خيلي از مواقع دسترسي به يك منبع dc مثل باتري وجود دارد. ولي يك خط ولتاژ AC مورد نياز است مثل اتومبيل

2- منابع تغذيه بدون وقفه (UPS): در انواع مختلف UPS ها جهت تبديل توان باتري ها به يك توان AC به اينورترها نياز داريم.

3- كوره هاي القايي:اينورترها جهت تبديل يك توان AC با فركانس پائين به يك توان AC با فركانس بالا مورد استفاده قرار مي گيرند. اين ولتاژ فركانس بالا در كوره هاي القايي مورد استفاده دارد. به اين ترتيب كه ابتدا توان AC را به DC يكسو كرده و سپس توسط اينورتر به توان AC فركانس بالا تبديل مي*كنند.

4- در سيستم انتقال توان HVDC: در اين سيستم انتقال توان الكتريكي ، ابتدا توان AC به DC تبديل مي*شود. اين توان DC با ولتاژ بسيار بالا به وسيله خطوط انتقال به مقصد مي رسد. در محل گيرنده، اين توان DC دوباره به مقدار AC تبديل مي*شود.

5- درايورهاي فركانس متغير: يك درايو فركانس متغير، سرعت عملكرد يك موتور AC را به كمك كنترل كردن ولتاژو فركانس به صورت همزمان تنظيم مي*كند.

6- استفاده در پنلهاي خورشيدي: پنلهاي خورشيدي داراي خروجي DC هستند كه با استفاده از اينورترها اين توان تبديل به AC مي*شود.

انواع اينورترها از نظر فاز و شكل موج خروجي: اينورترها از نظر فاز تبديل به دو نوع عمده تك فاز و سه فاز تقسيم بندي مي*شوند همچنين از نظرشكل موج خروجيشان به چهار نوع زير تقسيم مي*شوند.

1- خروجي به شكل موج مربعي

2- خروجي به شكل سينوسي اصلاح شده (معمولي)

3- خروجي به شكل سينوسي اصلاح شده (پله اي)

4- خروجي به شکل سينوسي خالص

شكلهاي زير دو نوع سينوسي اصلاح شده را نشان مي دهند.

modifs.jpg

مقدمه اي بر طراحي اينورترها: در اين قسمت يك سري از مطالب پايه مربوط به طراحي اينورترها را بيان مي كنيم. اگر شكل زير بلوك دياگرام يك اينورتر باشد

1.jpg

چنانچه از تلفات اينورتر صرفنظر كنيم وتوان ورودي را با خروجي برابر بگيريم رابطه زير را خواهيم داشت.

Pin=Vin×Iin=Pout=Vo×Io

پس اگر يك ولتاژ خروجي 220 ولت با توان 400 وات نياز داشته باشيم بايد بدانيم كه در ورودي يك ولتاژ مثلاً 12 ولت با جريان 34 آمپر نياز داريم. بايد توجه داشت كه اگر ولتاژ ورودي dc با باتري تامين مي*شود باتري تا چه مدت كارايي خواهد داشت. مورد دوم بازدهي يك اينورتر است كه عبارت است از نسبت توان خروجي به توان ورودي بر حسب درصد كه در اينورترهاي با طراحي خوب نزديك 90% است. بازده بيشتر به مواردي چون تعداد المانهاي سوئيچ كننده ، نوع المانهاي سوئيچ كننده، روش سوئيچ كردن (مثلاً pwm يا spwm) مرغوبيت ترانسها و سيم پيچهاي به كار رفتند و نوع فيلترهاي مورد استفاده در اينورتر بستگي دارد.

مورد ديگر شكل موج خروجي يك اينورتر است. همانطور كه مي دانيم يك شكل موج مربعي پريوديك داراي يك سري هارموني است. مانند شكل زير هارمونيكهاي فرعي (داراي رتبه) داراي دامنه كمتر و فركانس بيشتري هستند و يكي از هارمونيكها كه به نام اصلي يا پايه خوانده مي*شود داراي فركانسي برابر فركانس شكل موج مربعي است.

harmonicwave.jpg

جهت آناليز فوريه اين شكل موج مقداري به نام THD تعريف مي*شود كه برابر است با:

thd.jpg

مسلم است كه هر چه مقدار THD كمتر باشد كيفيت شكل موج خروجي اينورتر بيشتر است.

جهت بهبود كيفيت شكل موج خروجي اينورتر مي*توان از فيلترها استفاده كرد و در واقع هارمونيك اصلي را از ميان ديگر هارمونيكها جدا نمود.

ساده ترين مداري كه مي*توان براي يك اينورتر فرض كرد شكل زير است.

sample-inverter.jpg

ب ا تغيير وضعيت سوئيچ پالسهایي در اوليه ايجاد مي*شود كه پس از تقويت در ثانويه ترانس نمايان مي*شوند. مي*توان به جاي سوئيچ از دو ترانزيستور يا IGBT استفاده كرد و به وسيله يك مدار پالس دهنده (مثل مدار بي استابل 555) آنها را به ترتيب پالس دهي كرد.

به اين دليل اينكه در اين روش دامنه هارمونيكهاي فرعي نزديك به دامنه هارمونيك اصلي است مقدار THD افزايش يافته و كيفيت شكل موج خروجي كاهش مي يابد.

لینک به دیدگاه
  • 4 سال بعد...

سلام دوستان

من یک inveter suder saa 1000a (12v-220v)

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

دارم تازه خریدم هنوز داشتم تستش میکردم که حواصم نبود و میخواستم ازش تست ولتاژ بگریم ، مولتی متر بر روی آمپر بود و من به خیال ولت

متر ، سیمهای مولتی متر رو به خروجی دستگاه زدم

حالا inverter روشن میشه اما چراغ Faultش روشن میشه و خروجی نمیده ، از سمت ورودی هم آمپر خیلی بالا میکشه

متعجبم چرا یه فیوز ساده برا خروجیش واسه جلوگیری از اتصال کوتاه نذاشتن؟؟؟

پشتش رو باز کردم مورد خاصی ندیدم و متوجه عیبی نشدم

حالا به نظرتون کدوم قطعش به مشکل خورده ؟؟؟ تعمیر میشه؟؟

دوستان کسی میتونه کمک کنه؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

من یک inveter suder saa 1000a (12v-220v)

دارم تازه خریدم هنوز داشتم تستش میکردم که حواصم نبود و میخواستم ازش تست ولتاژ بگریم ، مولتی متر بر روی آمپر بود و من به خیال ولت

متر ، سیمهای مولتی متر رو به خروجی دستگاه زدم

حالا inverter روشن میشه اما چراغ Faultش روشن میشه و خروجی نمیده ، از سمت ورودی هم آمپر خیلی بالا میکشه

متعجبم چرا یه فیوز ساده برا خروجیش واسه جلوگیری از اتصال کوتاه نذاشتن؟؟؟

پشتش رو باز کردم مورد خاصی ندیدم و متوجه عیبی نشدم

حالا به نظرتون کدوم قطعش به مشکل خورده ؟؟؟ تعمیر میشه؟؟

دوستان کسی میتونه کمک کنه؟؟؟؟

سلام

قاعدتا نباید مشکلی پیش بیاد چون دستگاه مولتی متر چه روی ولتاژ باشه چه امپر برای خروجی دستگاه مشکلی پیش نمیاد برای خروجی هم معمولا فیوز دارن و فیوزها معمولا مثل این فیوزهای عادی نیستن یک قطعه مشکی گرد هستن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...