رفتن به مطلب

حکومت "بهترین مردان" سودمندتر است یا حکومت "بهترین قوانین"؟!

keyvan64

ارسال های توصیه شده

مرسی از دقت نظری که داشتی؛:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

چشم دوست عزیز

منابع:

Tamanaha.Brain.Z.on the rule of law. Combridge University Press. 2004.P7

کلی، جان، تاریخ مختصر تئوری حقوقی در غرب، ترجمه دکتر محمد راسخ، طرح نو، چاپ دوم، 1388، ص 65

امیر ارجمند، اردشیر، سیاستهای کلی نظام در پرتو اصل حاکمیت قانون و جمهوریت، راهبرد، ش 26، زمستان 81، ص 74

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

ممنون... من مطالعه میکنم بلکه درک بهتری پیدا کنم نسبت به این مسئله...

لینک به دیدگاه

مرسی از شرکتت در این تاپیک

نظراتت برام جالب بود:icon_gol:

اما همون سوالایی که از دوست قبلیمون هم کردم، دوست دارم از شما هم بپرسم:

به نظر شما حکومت خرد جمعی مناسب هست...ممکنه منظورت رو از مفهوم خرد جمعی بیشتر توضیح بدی لطفاً؟

و اینکه سازوکار اعمال این خرد جمعی باید در یک جامعه چگونه باشه؟ یعنی چگونه از لحاظ ساختاری و حقوقی میتونه به منصه ظهور برسه؟

چه افرادی تشکیل دهنده این خرد جمعی هستند؟ چگونه باید انتخاب بشن؟

ممنونم :icon_gol:

خب قطعا با انتخاب نمایندگانی توسط مردم در یک انتخابات آزاد برای تدوین قوانین که همون مجلس خودمونه. البته با انتخابات آزاد. باز هم میگم انتخابات آزاد. هیچ *****ی هم برای کاندید شدن نباید وجود داشته باشه. تنها یک شرط و اون هم داشتن تحصیلات بالای دانشگاهی. منظورم پی اچ دی هست.

و یک دولت برای اجرای قوانین که شخص اول این دولت طی یک انتخابات آزاد از بین نمایندگان مردم به انتخاب خود مردم باشه. و دیگر هیچ!

لینک به دیدگاه
خب قطعا با انتخاب نمایندگانی توسط مردم در یک انتخابات آزاد برای تدوین قوانین که همون مجلس خودمونه. البته با انتخابات آزاد. باز هم میگم انتخابات آزاد. هیچ *****ی هم برای کاندید شدن نباید وجود داشته باشه. تنها یک شرط و اون هم داشتن تحصیلات بالای دانشگاهی. منظورم پی اچ دی هست.

و یک دولت برای اجرای قوانین که شخص اول این دولت طی یک انتخابات آزاد از بین نمایندگان مردم به انتخاب خود مردم باشه. و دیگر هیچ!

آیا لزوماً مدرک تحصیلی دکتری میتونه تامین کننده خرد جمعی مدنظر شما باشه؟!

آیا خرد جمعی صرفاً به معنی تحصیلات عالیه هست؟ آیا همین شرط باعث نمیشه یک عده از کسانی که درجه تحصیلی دکتری ندارن، اما فی الواقع می تونن نماینده شایسته ای برای ملت باشن از ورود به مجلس باز بمونن؟

آیا داشتن مدرک تحصیلی دکتری = حکومت بهترین انسانها در مجلس؟؟!!

در کنگره امریکا یا پارلمان انگلیس میان و مجالس رو به دو قسم میکنن...

مجالسی که عضویت در اونها تابع شرایط سنی، تحصیلی، تجربه و...خاصی هست.که در انگلستان مجلس لردان و در امریکا مجلس سنا هست...و مجلس دیگری که شرایط آسونتری برای ورود داره که در انگلستان مجلس عوام و در امریکا مجلس نمایندگان نام داره...

از اینها گذشته، انتصابات در قوه قضاییه به چه ترتیب باید باشه تا حکومت بهترین ها رعایت بشه؟

یا بر فرض قوانین خوبی هم وضع گردید، اما ضمانت اجرای اون چه چیزیه؟ چه کسی یا سیستمی باید ضامن اجرای صحیح قوانین باشه؟

ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدی:icon_gol:

لینک به دیدگاه
:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

ممنون... من مطالعه میکنم بلکه درک بهتری پیدا کنم نسبت به این مسئله...

من دوست دارم که در بحث شرکت کنی؛ حتی قبل از اینکه رفرنس هایی که دادم رو مطالعه کنی

ممنونم ازت:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
من دوست دارم که در بحث شرکت کنی؛ حتی قبل از اینکه رفرنس هایی که دادم رو مطالعه کنی

ممنونم ازت:icon_gol::icon_gol:

لطف داری عزیز...

همین الان دارم میخونم... کلی مطلب در موردش هست...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

بحث خیلی جالبی هست...

فکر کنم بخش دومش... یعنی اشاره به بهترین مردان در حقیقت همون اشاره ای به aristocracy باشه که ارسطو و پلاتو بنا گذاشتند...

درسته ؟

یک خلاصه ای در تاپیک ایدئولوژی 101 نوشته بودم در موردش...

لینک به دیدگاه
لطف داری عزیز...

همین الان دارم میخونم... کلی مطلب در موردش هست...

بحث خیلی جالبی هست...

فکر کنم بخش دومش... یعنی اشاره به بهترین مردان در حقیقت همون اشاره ای به aristocracy باشه که ارسطو و پلاتو بنا گذاشتند...

درسته ؟

یک خلاصه ای در تاپیک ایدئولوژی 101 نوشته بودم در موردش...

اوه آفرین..دقیقاً

درست اشاره کردی:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

پس منتظرتم

لینک به دیدگاه

1)چه کسانی باید بهترین قوانین رو تنقیح و تدوین و تصویب کنند؟

2)چه کسانی باید اون افرادی که بهترین قوانین رو تدوین و تصویب می کنند رو نتخاب کنند؟

3)چه سازوکاری شما پیشنهاد میکنی تا بهترین افراد در هرم قدرت قرار بگیرند؟

4)و سرانجام اینکه این افراد(بهترین انسانها) توسط چه کسانی باید انتخاب شن؟

ممنونم:icon_gol:

:gol cheshmak:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...