رفتن به مطلب

ما و دروغگويي ما!

ارسال های توصیه شده

ممنون. شاید منظور من در مورد انواع دروغ به نوعی شامل این مثال ها هم بود.

این واژه خیلی ظریفه و شامل مثال های متعددی می شه.

• یکی از انواع رایج دروغ تعارفات رایج بین مردم هست. تعارفاتی که گاهی از حالت صرف احترام گذاشتن خارج می شوند طوری گوینده بدون فکر ناخودآگاه یک سری کلمات رو خیلی راحت به زبون میاره. مثل قربان شما که به صورت خیلی افراطی مورد استفاده قرار می گیره. . یا اگر بدونید چه قدر از دیدارتون خوشحال شدم همان لحظه پیش خود می گوید : چشم دیدنت رو ندارم. یا مثلا بری که دیگه برنگردی!! یا تعارفاتی مثل بفرمایید منزل، بفرمایید غذا. نکته حایز اهمیت این که هر کدام از حرف ها در جای خود و در صورت استفاده مناسب اتفاقا شاید نشونه احترام هم باشن. اما هنر تعیین خط مرز استفاده درست یا نادرست از این تعارفات هست.
  • نوع دیگر خلف وعده و عمل نکردن به قول هست. به همین خاطر شخصا به توصیه دوستی سعی می کنم از واژه حتما در وعده دادن و در گفتار خودداری کنم تا همیشه جایی برای درصد کم برآورده نشدن خواسته طرف مقابل هم بگذارم تا دروغ گو خطاب نشم.

فکر می کنم وقتی توی این مسائل ظریف دروغ نگفتن ارزش شمرده نشه اون وقت هست که تو مسائل کلان تر خیلی راحت می شه دروغ به معنای متداول رو استفاده کرد.

خب این مثال ها و مثال های دیگر جنبه هایی از دروغ به دیگران هستند. تا ببینیم نظر بقیه دوستان چیه.

به نکته خیلی خوبی اشاره کردی

من خودم کمتر اهل تعارف هستم مثلا از گفتن چاکرم ، نوکرم ، مخلصیم و... خیلی بدم میاد و شده گاهی چون واژه دیگه ای پیدا نکردم ازش استفاده کردم

و یا قربان شما!! که به همون علت برای من یه تکیه کلام شده

خب بجای این واژه ها از چی استفاده کنیم؟؟

آخه تعارفات برای خود من خیلی سخت هست... :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به نکته خیلی خوبی اشاره کردی

من خودم کمتر اهل تعارف هستم مثلا از گفتن چاکرم ، نوکرم ، مخلصیم و... خیلی بدم میاد و شده گاهی چون واژه دیگه ای پیدا نکردم ازش استفاده کردم

و یا قربان شما!! که به همون علت برای من یه تکیه کلام شده

خب بجای این واژه ها از چی استفاده کنیم؟؟

آخه تعارفات برای خود من خیلی سخت هست... :icon_pf (34):

به شخصه برای خودم رو بگم افرادی که خیلی از این واژه ها استفاده می کنند از اون جایی که ناخودآگاه تو ذوقم می زنه، اصلا حرف رو باور نمی کنم و وقتی مثلا مدام می گه قربان شما منم تو دلم می گم آره جون خودت!! چی قربان من؟؟ تا چه حد حاضر هست چیزی رو فدا و قربان کس دیگه بکنه سوای حرف.

اتفاقا وقتی کسی کم از این واژه ها استفاده می کنه ارزش همون یه دونه ایم که می گه از کل اونایی که بقیه می گن خیلی بیشتره.

وقتی صداقت و احترام رو تو گفتارو مهم تر از اون موقع عمل نشون بدیم احتیاجی به استفاده افراطی از این الفاظ نداریم

حالا این خودش مورد که یکی از انواع دروغه خودش می تونه یه بحث مفصل باشه. انواع زیادی از دروغ به دیگران رو هم داریم که ببینیم نظر بقیه چیه.....:ws38:

و مهم تر از اون بعدا بحث شیرین دروغ به خود....:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
و مهم تر از اون بعدا بحث شیرین دروغ به خود....icon_pf%20%2834%29.gif

دقیقاً به خاطر همین گفتم ریشه تمام کارهای ناپسندی که میشناسیم دروغه.

لینک به دیدگاه

درود :icon_gol:

وقتی پایه و اساس یه جامعه رو دروغ بنیاد میشه و نسل ها ، به ین روش بزرگ میشند ، ریشه کن کردن این یا حتی کم کردنش خیلی سخت ...

و اگه خودت بخوای کار های خودتو از روش دروغ پیش ببری ولی مردم رو هی به راستی دعوت کنی ، نتیجش برعکس در میاد البته با شدت بیشتری ..

واقعا به قول شما چه باید کرد ؟ ...

به نظرم اگه خواستیم یه کاری بکنیم ، از موارد کوچیک شروع کنیم...

من خودم جاهایی که زیاد حیاتی نباشه و مشکلی پیش نیاد نمیگم ... ولی واقعا یه جاهایی نیاز ... ( همون اساس جامعه و ... ) برای نمونشم همین مثال pesare irani...

( شاید بتونم بگم تو مسائل شخصی بهتر میشه دروغ نگفت !)

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

دروغ تو قرار گذاشتن ها یا بهتر بگم قول دادنها

خیلیا رو دیدم که با افتخار میگن مثلا "من چون سرم شلوغه همیشه دیر سر غرار میرسم و یا اینکه نمیتونم بقولی که دادم عمل کنم"

در حالی که بنظرم دلیلی نداره وقتی نمیتونیم از پس کاری بر بیایم بیخوذی قول بدیم

در واقع این یک نوع دروغ گویی هست

لینک به دیدگاه

با عرض شرمندگي از دوستان به دلايلي چند روزي در خدمت شما نبودم.

بيشتر نظراتي كه من خوندم توجيه دروغگويي ما بود...صرفنظر از اينكه چرا ما اينجوري هستيم نميشه دورغگويي رو بعنوان يك رفتار زشت توجيه كرد.نميشه كه همه ما با دلايلي كه برا خودمون مياريم اين عادت رو توجيه كنيم!در اينصورت نبايد از كساني كه با بيان دروغ و وارونه جلوه دادن حقايق سعي در سوءاستفاده از ما دارن شاكي باشيم.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دروغ!!

واژه ای که هزاران بار شنیده ایم درکش کرده ایم مصداق های اونو شاید میدونیم و...

دروغ چیه؟

ایا صرفا دروغ خلاف حقیقته؟

ایا پیچاندن وقایم کردن قیقت هم میتونه دروغ به حساب بیاد؟

تعریف شما ازدروغ چیه؟

درمتون دینی درمباحث اخلاقی درتوصیه ها وصحبت هایی که هرکداممان قیافه حق به جانب گرفته ودروغ را بدترین وشنیع ترین کارممکن به حساب می اوریم ایا بقدر کافی ازاین فعل پرهیز کرده ایم؟

تا بحال چندباردروغ گفته اید؟

چندبار؟

به خودتون دروغ گفتید؟به بقیه چی؟

اینجا محل اعتراف گیری یا کارمشابهی نیست

به شخصه نمیتونم درمورد دیگران قضاوتی داشته باشم ولی درمورد خودم با تمام سعیی که داشتم بارها وبارها شده که دروغ گفتم یا دروغ مصلحت امیز(چقدرتنفربرانگیزوزشت ترازخود فعل دروغ هست اینکار)یا پیچاندن حقیقت درلفافه

به هرحال عنوان این مسئله سعی دیگری است برای پرهیز امید که بتوانیم

لینک به دیدگاه

خب بنظرم هر کس گفته دروغ نگفتم داره دروغ میگه:banel_smiley_4:

منم دروغ گفتم ولی دروغی که بخواد زندگیه کسی و نابود کنه اصلا و ابدا نگفتم :icon_redface:

هر چند تمام تلاشم اینه که که حتی درغ مصلحتی نگم ولی گاهی شرایط کاری و گیر کردن تو اداره جات آدم و مجبور میکنه که دروغ مصلحتی بگم:sigh:

ولی تو زندگیم هیچ وقت دروغ نگفتم به خودمم دروغ نگفتم تا حالا شاید شده باشه به همسرم چیزی و نگم ولی دروغ نگفتم:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

خیلی پیش اومده که به بقیه دروغ گفتم ........... هرچند بعدش خیلی پشیمون شدم !!!

به خودم به هیچ وجه دروغ نمیگم ......... وقتی شرایطی پیش میاد که نمیشه حقیقت رو بگم ترجیح میدم سکوت کنم و چیزی نگم تا اینگه دروغ بگم و هراس از برملا شدنش رو داشته باشم ....

لینک به دیدگاه
خب بنظرم هر کس گفته دروغ نگفتم داره دروغ میگه:banel_smiley_4:

منم دروغ گفتم ولی دروغی که بخواد زندگیه کسی و نابود کنه اصلا و ابدا نگفتم :icon_redface:

هر چند تمام تلاشم اینه که که حتی درغ مصلحتی نگم ولی گاهی شرایط کاری و گیر کردن تو اداره جات آدم و مجبور میکنه که دروغ مصلحتی بگم:sigh:

ولی تو زندگیم هیچ وقت دروغ نگفتم به خودمم دروغ نگفتم تا حالا شاید شده باشه به همسرم چیزی و نگم ولی دروغ نگفتم:banel_smiley_4:

ممنون عزیز ولی نگفتی تعریفت ازدروغ چیه؟چه راهکاری برای دروغ نگفتن پیشنهاد میکنی؟

لینک به دیدگاه

منم تا دلت بخواد دروغ گفتم ولي هرچي عقلم كامل تر ميشه دروغامم كوچيك ترو كمتر ميشه:wubpink:

به نظره من فريب دادن ديگران يا خودمون به هر نحوي يا با زبان يا كردار يا هرچيزه ديگه ميشه دروغ!:ws31:

پنهان كردن حقيقت هم به نوعي دروغه چون بازم داري طرفتو فريب ميدي...

لینک به دیدگاه
ممنون عزیز ولی نگفتی تعریفت ازدروغ چیه؟چه راهکاری برای دروغ نگفتن پیشنهاد میکنی؟

نظرم کسی که دروغ میگه ترسوئه حالا یکی ترس از طرف مقابل داره یکی ترس از آبرو داره و یکی هم ترس از این که کارش تو فلان اداره راه نیفته و زندگیش ممکنه لنگ بمونه:banel_smiley_4: بهترین راهکارش غلبه بر ترس و تقویت ارادس البته تربیت خانوادگی هم خیلی ربط داره اگه از کوچیکی فرهنگ سازی بشه تا بچه دروغ نگه فکر کنم بی تاثیر نباشه:a030:

لینک به دیدگاه
منم تا دلت بخواد دروغ گفتم ولي هرچي عقلم كامل تر ميشه دروغامم كوچيك ترو كمتر ميشه:wubpink:

به نظره من فريب دادن ديگران يا خودمون به هر نحوي يا با زبان يا كردار يا هرچيزه ديگه ميشه دروغ!:ws31:

پنهان كردن حقيقت هم به نوعي دروغه چون بازم داري طرفتو فريب ميدي...

ممنون سیندی بلا!

اگه اجازه بدی اسمشو میزاریم اگاهی وقدرت روبرو شدن با ترسها وحقایق(که حقیقت تا روشن نشده ترسناک جلوه میکنه)

خب راهکارت برای این مسئله چیه؟

نظرم کسی که دروغ میگه ترسوئه حالا یکی ترس از طرف مقابل داره یکی ترس از آبرو داره و یکی هم ترس از این که کارش تو فلان اداره راه نیفته و زندگیش ممکنه لنگ بمونه:banel_smiley_4: بهترین راهکارش غلبه بر ترس و تقویت ارادس البته تربیت خانوادگی هم خیلی ربط داره اگه از کوچیکی فرهنگ سازی بشه تا بچه دروغ نگه فکر کنم بی تاثیر نباشه:a030:

دقیقا مشکل روبرو شدن با همین ترسهایی هست که درنهاد تک تکمون هست

اصلا بدون ترس وواهمه ما معنی نداریم این مسئله جزئی ازذاتمونه

پیشنهاد فوق العاده ای برای این مخاطبان هست

تراکم سنی ما نسلی جوان وپویا رو نشون میده که مسئول تربیت حداقل دونسل اینده رو بردوش میکشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون سیندی بلا!

اگه اجازه بدی اسمشو میزاریم اگاهی وقدرت روبرو شدن با ترسها وحقایق(که حقیقت تا روشن نشده ترسناک جلوه میکنه)

خب راهکارت برای این مسئله چیه؟

راهكاري نداره بايد دروغ گفت:persiana__hahaha:

ميدوني چيه من خودم هروقت ميخوام دروغ نگم به نهايت اتفاقي كه با برملا شدنه واقعيته ميتونه بيافته فكر مي كنم اونوقت مي بينم ارزششو داره يا نه...كه در 90% مواقع ارزش نداره دروغ بگم :wubpink:

لینک به دیدگاه

به نام خدا‌!

دروغ یعنی مخفی کردن حقیقت

من هم دروغ گفتم ؛ کم هم نگفتم ؛ ولی دروغی که تاثیرات مخرب برای زندگی کسی داشته باشه نگفتم ، دروغای کوچولو مثل "استاد پدربزرگم فوت شد پروژم آماده نیست " فکر نکنم خیلییییییییییی کار بد بزرگی باشه ، ولی خوب تخم مرغ دزد شتر دزد میشه ، خدا رو شکر تا حالا دروغ بزرگ کم پیش اومده موقعیتش که به گفتن و نگفتنش فکر کنم .

متاسفانه ما آدما برای صداقت ارزش قائل نیستیم و همین باعث میشه آدم به دروغ متوسل بشه ، مثلا تو همین مورد بالا اگه با صداقت اعتراف کنی که سستی کردی استاد براش مهم نیست که باهاش صادق بودی ،پدر آدمو در میاره ، بنابراین مجبوری دروغ بگی

لینک به دیدگاه
با عرض شرمندگي از دوستان به دلايلي چند روزي در خدمت شما نبودم.

بيشتر نظراتي كه من خوندم توجيه دروغگويي ما بود...صرفنظر از اينكه چرا ما اينجوري هستيم نميشه دورغگويي رو بعنوان يك رفتار زشت توجيه كرد.نميشه كه همه ما با دلايلي كه برا خودمون مياريم اين عادت رو توجيه كنيم!در اينصورت نبايد از كساني كه با بيان دروغ و وارونه جلوه دادن حقايق سعي در سوءاستفاده از ما دارن شاكي باشيم.

آیا راه کار یا پیشنهادی وجود داره؟؟

لینک به دیدگاه

خیلی از زندگی ها بر پایه دروغ بنا می شه! اینکه شما ازدواج کنین خدا همه چی رو جور می کنه! همون طور که واسه دیگران! جور کرد. بگذریم از بحث خارج نشم! دروغ هم خوبه هم بد! گاهی اوقات آدما لازم دارن(دوست دارن) بهشون دروغ گفته بشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...