رفتن به مطلب

ما و قضاوت های کلی - ما و تفکر دوئالیستی

Neutron

ارسال های توصیه شده

کلی نگریم!

سیاه میبینیم و سفید!

یا خوب خوب یا بد بد!

یا فرشته یا شیطان!

در فرهنگمان هم راه پیدا کرده است. با یک مخالفت کوچک ،با هم دشمن می شویم و میخواهیم در همه ی زمینه ها پوزه ی یکدیگر را به خاک بمالیم!

در مورد رجال سیاسی مان هم همینطور ... یا می پرستیمشان یا از آن ها متنفریم.

به یک سری لقب کبیر و بزرگ و عادل و آقا میدهیم. یک سری دیگر را خیانتکار و جانی می نامیم. هیچ وقت خاضر نیستیم بپذیریم که هر پدیده ، هر عارضه ، هر انسانی ترکیبی است از تعدادی صفات ، که ما میتوانیم تعدادی از آن ها را مطابق میلمان تشخیص بدهیم و تعدادی را مغایر ... از همسرمان هم همین انتظار را داریم و حتی شخصیت های تاریخی مان را به دو دسته ی سیاه و سفید تقسیم می کنیم و در باره ی آن ها به قضاوت می نشینیم.

قوام السلطنه را یکسره نفی میکنیم و در مقابل کوروش و امیرکبیر و دکتر مصدق را در حد یک افسانه بالا میبریم و اگر طرفدار و یا مقابل هرکدام باشیم محال ممکن است کوچکترین استدلالی را در تصمیم مستحکم و غیرقابل نفوذمان دخالت دهیم.

قضاوت هایمان کلی و تفکرمان دوئالیستی است.

تعادل در قضاوت هایمان نداریم. کسی که برای ما عزیز و دوست داشتنی است چنان الوهیتی برایش قائل می شویم که همه چیزدانمان نیز میشود. اگر کارشناس مسائل دینی باشد و در مورد اقتصاد و هنر و تئاتر و شهرسازی هم نظر بدهد نظرش ، برایمان رهنمود است!

براستی چرا این چنین است؟

و یا اصلا این چنین نیست؟

منتظر نظرات خوبتان هستم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

علاوه بر سیاهی مطلق و سفیدی بی ایراد یه مورد دیگه هم تغییر یهویی این سیاهی و سفیدی هستش !!!

خیلی زیاد دیده میشه و خودمون هم انجام میدیم که یه چیزی که قابل پرستش بوده با شاید یکی دو مورد کشفیات و یا تغییر شرایط یا تغییر هر چیز دیگه ای به سیاهی مطلق تبدیل میشه ! و جالب که هیچ راه بازگشتی هم براش نمی زاریم !

اما علت ...

لینک به دیدگاه

دقیقا همیشه ما آدما تو هر کاری یا صفریم یا بینهایت دلیلش فکر میکنم بخاطر تعصب کورکورانه ای باشه که ما به یک شخص و یا هر چیز دیگه ای دارم :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

شاید هم قسمت بزرگیش در بی اطلاعی و بی خبریمون باشه !

خیلی وقتا با یه اطلاعات کم و ناقص نسبت به یه چیزی تعلق خاطر یا تنفر برای خودمون ایجاد می کنیم

و چون به جمع آوری اطلاعات نمی پردازیم ترجیح میدیم از موضعمون اصلا تکون نخوریم .

این میشه که به تعصب کورکورانه منجر میشه !

:JC_thinking:

لینک به دیدگاه
شاید هم قسمت بزرگیش در بی اطلاعی و بی خبریمون باشه !

خیلی وقتا با یه اطلاعات کم و ناقص نسبت به یه چیزی تعلق خاطر یا تنفر برای خودمون ایجاد می کنیم

و چون به جمع آوری اطلاعات نمی پردازیم ترجیح میدیم از موضعمون اصلا تکون نخوریم .

این میشه که به تعصب کورکورانه منجر میشه !

:jc_thinking:

دقت کنیم میبینیم همه مان دیکتاتور کوچولوئیم. دیکتاتوریم! توی رفتارمان، توی افکارمان، توی سکناتمان!

حتی توی رانندگیمان! توی دانشمان! توی ... قدرت تحملمان پائینه!

به کسی هم که قدرت تحمل بالائی داره، میگیم سیب زمینی!

چند وقت پیش داشتم به این فکر میکردم که حتی اگر کسی بهم دری وری هم گفت روی حرفش فکر کنم!

لینک به دیدگاه

ببخشید ولی من خیلی با این نظر موافقم نیست!

در کل از نظرات تا این حد کلی هیچ وقت حمایت نمیکنم!

چرا باید برای هر کاری ی سنگ محک در نظر گرفت و عالم و آدم و با اون سنجید؟

در فرهنگمان هم راه پیدا کرده است. با یک مخالفت کوچک ،با هم دشمن می شویم و میخواهیم در همه ی زمینه ها پوزه ی یکدیگر را به خاک بمالیم!

شخصا خود من هیچ وقت حداقل تا جایی که یادمه فقط واسه ی نظر با کسی این برخورد رو نداشتم!

از نظر من نظر هر کس واسه خودش محترمه

در مورد رجال سیاسی مان هم همینطور ... یا می پرستیمشان یا از آن ها متنفریم.

یا مثلا تو این زمینه در مورد کار اون شخص اصولا بحث میشه نه در مورد تمام خصوصیات و ویژگی هاش!

من شخصا اگه عقاید کسی رو قبول نداشته باشه دلیلی بر متنفر شدن ازش نیست واسم!

به نظر من بدترین عادتی که تو اکثر آدما داره رسوخ میکنه اینه که دوست دارن درباره همه چیز نظر بدن!

فک میکنن تو همه موارد صاحب نرن!

از نظر من کم اطلاعی و صاحب نظری و اعمال نظرای شخصی میتونه یکی از دلایلش باشه!

لینک به دیدگاه
دقیقا همیشه ما آدما تو هر کاری یا صفریم یا بینهایت دلیلش فکر میکنم بخاطر تعصب کورکورانه ای باشه که ما به یک شخص و یا هر چیز دیگه ای دارم :icon_pf (34):

این تعصب ریشه در تاریخمان دارد. ریشه در محلات حیدری و نعمتی ... از فرقه های مذهبی گرفته تا احزاب سیاسی و به ما به ارث رسیده است. (من طرفدار جبرگرایی تاریخی نیستم اما قسمت عمده ای از تربیتمان را ناشی از این امر می دانم)

لینک به دیدگاه

بله متاسفانه همین تفکرات دوآلیستی باعث عقب موندن یک ملت و سوء استفاده از آنها میشه ...........

و به راحتی میشه با اندکی روانشناسی به شدت آنها را مسخ کرد ...........

وقتی ملتی روحیه تحقیق و مطالعه نداشته باشه درگیر اینگونه سیاه و سفید ها میشه ........

مثل بچگی ها که وقتی فیلم میدیدیم دنبال آدم خوبا و آدم بدا میگشتیم تو فیلم. یک تفکر بچگانه که متاسفانه در روند فکریه جامعه جا گرفته..........

تنها راه خلاصی از این تفکر بالا بردن فرهنگ مطالعه است.........

لینک به دیدگاه

متاسفانه این چنین است.

از عرش به فرش آوردن و از فرش به عرش بردن را زیاد تکرار کرده ایم که درخونمان نفوذ کرده.

باید یاد بگیریم که این چنین نباشیم.

کمی تفکر لازم است عزیزان. عجله در کار فرهنگ جواب نمیده. کمی صبر با تلاش و تفکر لازم است.

فکر کنم باید اول به درستی و غلطی این امر فکر کنیم و سپس به این که چگونه با این امر زشت برخورد کنیم تا حل گردد.

لینک به دیدگاه
ببخشید ولی من خیلی با این نظر موافقم نیست!

در کل از نظرات تا این حد کلی هیچ وقت حمایت نمیکنم!

چرا باید برای هر کاری ی سنگ محک در نظر گرفت و عالم و آدم و با اون سنجید؟

شخصا خود من هیچ وقت حداقل تا جایی که یادمه فقط واسه ی نظر با کسی این برخورد رو نداشتم!

از نظر من نظر هر کس واسه خودش محترمه

یا مثلا تو این زمینه در مورد کار اون شخص اصولا بحث میشه نه در مورد تمام خصوصیات و ویژگی هاش!

من شخصا اگه عقاید کسی رو قبول نداشته باشه دلیلی بر متنفر شدن ازش نیست واسم!

به نظر من بدترین عادتی که تو اکثر آدما داره رسوخ میکنه اینه که دوست دارن درباره همه چیز نظر بدن!

فک میکنن تو همه موارد صاحب نرن!

از نظر من کم اطلاعی و صاحب نظری و اعمال نظرای شخصی میتونه یکی از دلایلش باشه!

درود. :icon_gol:

و اما همیشه در هر قضیه ای استثنائات فراوانی است و ادعای این جانب بر صحیح بودن تام این مطلب و صدق آن در مورد همه ی ایرانیان ، نفی مطلب و نقدی است که نوشته ام.

اما به نظرم حداقل وجود تقدس گرایی در جامعه و وجود تابوهای بیشمار خود نشان دهنده ی این تفکر غالب است.

لینک به دیدگاه
بله متاسفانه همین تفکرات دوآلیستی باعث عقب موندن یک ملت و سوء استفاده از آنها میشه ...........

و به راحتی میشه با اندکی روانشناسی به شدت آنها را مسخ کرد ...........

وقتی ملتی روحیه تحقیق و مطالعه نداشته باشه درگیر اینگونه سیاه و سفید ها میشه ........

مثل بچگی ها که وقتی فیلم میدیدیم دنبال آدم خوبا و آدم بدا میگشتیم تو فیلم. یک تفکر بچگانه که متاسفانه در روند فکریه جامعه جا گرفته..........

تنها راه خلاصی از این تفکر بالا بردن فرهنگ مطالعه است.........

:icon_gol:

و درودی که من بر اصغر فرهادی بعد از فیلم جدائی نادر از سیمین و درباره الی فرستادم که ما را از فیلم خوب و بد دار نجات داد!

لینک به دیدگاه
درود. :icon_gol:

و اما همیشه در هر قضیه ای استثنائات فراوانی است و ادعای این جانب بر صحیح بودن تام این مطلب و صدق آن در مورد همه ی ایرانیان ، نفی مطلب و نقدی است که نوشته ام.

اما به نظرم حداقل وجود تقدس گرایی در جامعه و وجود تابوهای بیشمار خود نشان دهنده ی این تفکر غالب است.

قبول دارم که در مسائل مذهبی تا حدی اینجوری هست که از نظر من مهم ترین دلیلش همون کم اطلاعیه که گفتم!

فک میکنم فرهنگ سازی نقش موثری داشته باشه!

لینک به دیدگاه

فک میکنم فرهنگ سازی نقش موثری داشته باشه!
من با تشویق به فکر کردن تا فرهنگ سازی موافقترم.

آیا فرهنگ را می شود ساخت؟

امروز خیلی از کسانی که جلوی خودروشان دو نفر سوار نمی کنند ، وقتی که چشم قانون نباشد، جلو هم دو نفر سوار میکنند.

اما اگر کمی خودشان در مورد کارشان اندیشه کنند، فرهنگش هم بوجود می آید.

این یک مثال روتین بود. در مورد خیلی از مسائل دیگر این گونه نظر دارم.

لینک به دیدگاه

کاملا با پست استارت موافقم ، همه چیز برایمان یا سیاه است یا سفید ؛ تند رو هستیم ؛ چه مدرن چه سنتی ؛ چه مذهبی چه لامذهب ... در هر مکتبی و با هر تفکری تند رو هستیم ؛ چرا؟ نمیدانم

لینک به دیدگاه
کاملا با پست استارت موافقم ، همه چیز برایمان یا سیاه است یا سفید ؛ تند رو هستیم ؛ چه مدرن چه سنتی ؛ چه مذهبی چه لامذهب ... در هر مکتبی و با هر تفکری تند رو هستیم ؛ چرا؟ نمیدانم

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

براستی چرا این چنین است؟

و یا اصلا این چنین نیست؟

منتظر نظرات خوبتان هستم.:icon_gol:

بخاطر اینکه ما ادمای متکبری هستیم وحوصلمون نمیگیره کاملا در مورد یه قضیه تحقیق کنیم و بعد نظر بدیم ،حتی اگه اطلاعاتمون درباره یه چیز خیلی کم باشه ولی باز اعتماد به نفس کامل با همون اطلاعات ناقص نظر میدیم و پافشاریم میکنیم

لینک به دیدگاه
بخاطر اینکه ما ادمای متکبری هستیم وحوصلمون نمیگیره کاملا در مورد یه قضیه تحقیق کنیم و بعد نظر بدیم ،حتی اگه اطلاعاتمون درباره یه چیز خیلی کم باشه ولی باز اعتماد به نفس کامل با همون اطلاعات ناقص نظر میدیم و پافشاریم میکنیم

میتونیم این دسته آدما رو به دانایان خیالی تعبیر کنیم یا همون شعر معروفی که احتمالا شنیدید

آنکس که نداند و نداند که نداند/ در جهل مرکب ابدالدهر بماند

اینجور آدمایی که تفکرات متعصبانه دارند هیچگاه بیدار نمیشن.......

لینک به دیدگاه

کمبود اطلاعات و تنبل بودن در افزایش اون !

انقدر تنبلیم که حرف یکیو اگر گوش بدیم خوشمون بیاد میگیم همین درسته و خودمون نمیریم ببینیم چه خبره ....

همیشه دوست داریم یکی رو بندازیم جلو و خودمون پشتش باشیم .... اسمشم به خیال خودمون میذاریم الگو راهنما .....

همه چیو تک بعدی در نظر میگیریم و خیلی چیزای دیگه مثل این ویژگی ها باعث شده این دیدو داشته باشیم .....

لینک به دیدگاه

اعتراف ميكنم به شخصه همين تفكر تا چندي پيش در من بود.اما خوشبختانه الان نيست.يعني اميدوارم كه نباشه.اين روزا به خودم هم شك پيدا كردم.

متاسفانه اينجوري هستيم....يه روز فلاني ميشه ناجي ما از شرايط موجود و فرداش همون ميشه باني وضعيت موجود....

عصر حاضر با وجود امكانات ارتباطي زياد داره رنگ اين تفكر رو در بين مردم كم ميكنه.

دوستي داشتم كه به شدت از نظر سياسي خودشو اصلاح طلب و طرفدار رهبران اون معرفي ميكرد...بعد از اينكه مطلبي تو اينترنت درباره گذشته كسايي خوند كه از اونا بت ساخته بود به شدت بهم ريخت...گيج شده بود.....

لینک به دیدگاه
اعتراف ميكنم به شخصه همين تفكر تا چندي پيش در من بود.اما خوشبختانه الان نيست.يعني اميدوارم كه نباشه.اين روزا به خودم هم شك پيدا كردم.

متاسفانه اينجوري هستيم....يه روز فلاني ميشه ناجي ما از شرايط موجود و فرداش همون ميشه باني وضعيت موجود....

عصر حاضر با وجود امكانات ارتباطي زياد داره رنگ اين تفكر رو در بين مردم كم ميكنه.

دوستي داشتم كه به شدت از نظر سياسي خودشو اصلاح طلب و طرفدار رهبران اون معرفي ميكرد...بعد از اينكه مطلبي تو اينترنت درباره گذشته كسايي خوند كه از اونا بت ساخته بود به شدت بهم ريخت...گيج شده بود.....

درود . :icon_gol:

دقیقا همینه! واسه سلامتی خودمون هم که شده یه درصد برای احتمال اشتباه توی تصمیماتمون بذاریم کنار!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...