رفتن به مطلب

این دعارو سه بار بخون فوت کن تو اب مشکلت حل میشه!

spow

ارسال های توصیه شده

دعای مشکل گشا

دعای تقویت حافظه!

دعای تقویت اراده!!!!

دعا برای گشایش بخت

نوشته تضمینی برای رفع بلا

وهزاران موردی که میتونید هرروز دردنیای واقعی ومجازی دوروبرتون ببینید

من خودم مدتها تجربه واقعی این مسایل رو ازنزدیک به صورت افتخاری به دست اوردم :banel_smiley_4:

فرق بسیار بزرگ وشباهت وحشتناکی بین القای معنی دراین دومسئله ای که ذکرمیشه وجود داره که متاسفانه باب رواج خرافات وسواستفاده شدید درجامعه باورپذیر ومتسامح ومتساهل ایرانی رو گشوده!

تلقین مثبت وخرافات

دومسئله کاملا متفاوت ازهم با شباهتهای صوری واختلافات معنایی

ادمای بسیار متشخص وبا فرهنگی رو میبینی که مثل کنه چسبیدن به این چندورق وکارهایی انجام میدن که بیشتر شبیه جوک میمونه

پولهایی خرج میکنن برا این کارها که اگربرای عادی کردن وضع زندگیشون وحل ساده مسایل زندگی خرج میکردن یک هزارم این مشکلات براشون پیش نمیومد!

خودم به چشم خودم دیدم مرد جوانی که بخاطر حل نشدن مشکلش با خانومش دعارو توی یک نون داشت به خورد یک حیوون زبون بسته میداد تا مشکلش حل بشه

ایا درمسئله خرافات فاصله ای بین حماقت وجهالت وجود داره؟

لینک به دیدگاه

ایا درمسئله خرافات فاصله ای بین حماقت وجهالت وجود داره؟

ما کلا به چی میگیم خرافات؟

چرا مثلا اعتقاد به موجودی مثل جن و یا چشم و نظر خرافات نیست،اما خواندن دعا و فوت کردن و...خرافات است؟

چه کسی مرز عقلانیت را برای ما تعیین کرده که بگیم فلان کار خرافات هست یا نه !!!!

به نظر خود من عقل هر انسانی با توجه به شرایطی که در آن قرار داره شکل میگیره و تکامل پیدا میکنه.

بحث ما باید این باشد که کدام انسان از نظر عقلی متکامل تر است و توهمات را دور میریزد.

لینک به دیدگاه
ما کلا به چی میگیم خرافات؟

چرا مثلا اعتقاد به موجودی مثل جن و یا چشم و نظر خرافات نیست،اما خواندن دعا و فوت کردن و...خرافات است؟

چه کسی مرز عقلانیت را برای ما تعیین کرده که بگیم فلان کار خرافات هست یا نه !!!!

به نظر خود من عقل هر انسانی با توجه به شرایطی که در آن قرار داره شکل میگیره و تکامل پیدا میکنه.

بحث ما باید این باشد که کدام انسان از نظر عقلی متکامل تر است و توهمات را دور میریزد.

ممنون اسی جان

یه بار هم چندوقت پیش گفتم

بیشتر مسایل ماورایی که مورد انگیزش واختلاف ماها هست ریشه درباورهایی داره که از پگانیسم ودرذات مسئله ترس ما ازطبیعت وناشناخته موندن ابعاد مادی وروحانی انسان منشعب میشه

حالا یکسری میخوان بهش صورت شرع بدن وفرمالیتش کنن یه عده بازار گرمی درست میکنن وعده معدودی با عقلانیت دنبال واقعیت مسئله هستند وهمیشه جامعه تا اگاه شدن این طیف رو ازخودش رونده

چون علاوه براینکه منفعت انی به جامعه باورپذیر نمیرسونن بلکه اب باریکه ها ومنابع درامد خرافیشون رو ازبین میبرن

به امیدروزی که فهمیدن ارزو نباشه:icon_gol:

لینک به دیدگاه

عه موضوع سمینار منم همینه !!خرافات

چشم زخم!

بخت بستن!!:w58:

خیلی چیزای با حالی داره

مثل خرافاتی های مدرن!!:w58:

خرافه های بدون مرز

تابو ها!!

اما تعریفی که من از خرافات پیدا کردم:

خرافه، لغتی عربی است و ریشه آن ”خرف“ به معنی چیدن میوه است. خرافه با ضم حرف خ به معنی حکایت، قصه و یا عقیدهای فاسد و رأی باطل است که جمع آن خرافات است. در واژهنامهها در تعریف کلمه ”خرافات“ آمده است: اعتقادات بیاساسی که با عقل و منطق و علم و واقعیت سازگاری نداشته باشد. خرافهپرستی نیز عبارت است از: پیروی از عقاید باطل بیاساسی که با درجه فرهنگ و دانش جامعهای که فرد خرافی متعلق به آن است هیچ تناسبی نداشته باشد. (مولویگنجه، ۱:۱۳۸۲).

تاپیک روانشناسی رو اینجا نزن بابایی دیگه:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

یکی یه جمله گوهربار گفت خودش نفهمید چی گفت ولی این رفت برا همیشه تو کله من

گفت

تو اگه به یه سنگ هم ایمان قلبی داشته باشی حتما برات معجزه می کنه

لینک به دیدگاه

بیشتر مسایل ماورایی که مورد انگیزش واختلاف ماها هست ریشه درباورهایی داره که از پگانیسم ودر ذات مسئله ترس ما ازطبیعت و ناشناخته موندن ابعاد مادی وروحانی انسان منشعب میشه

حالا یکسری میخوان بهش صورت شرع بدن وفرمالیتش کنن یه عده بازار گرمی درست میکنن

یعنی الان ترس ما از طبیعت ریخته؟

به اون مرحله ای رسیدیم که باور کنیم در کل کهکشان ممکنه تنها باشیم؟

ممکنه هیچ منجی و فریادرسی نباشه،این باورش خیلی سخته با توجه به شرایط امروزی.....

خرافات بخشی از تکامل انسان است و به نظر من با مرور زمان نقشش کمرنگ تر میشه.

اما چه چیزی جای خرافات بعضا شیرین را خواهد گرفت،نمیدانم.

لینک به دیدگاه

ممکنه هیچ منجی و فریادرسی نباشه،این باورش خیلی سخته با توجه به شرایط امروزی.....

حجت الاسلام فکر نمی کنی تخیل رو با خرافه اشتباه گرفتی ؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
یکی یه جمله گوهربار گفت خودش نفهمید چی گفت ولی این رفت برا همیشه تو کله من

گفت

تو اگه به یه سنگ هم ایمان قلبی داشته باشی حتما برات معجزه می کنه

ببین سارا جان این مسئله انرژی مثبت یا تلقین هست

خیلی فرق داره با باورهای خرافی ولی چون زمینشون یکیه ومسایل ماورایی رو شامل میشه ازش بد سواستفاده میکنند

یه زمانی ما چهارنفری جمع میشدیم وبا دوتا انگشت فرد با هروزنی رو با تلقین واورادی اززمین بلند میکردیم ولی این نمیتونه به داشتن نیروی خاصی تاکید داشته باشه

این باورساده ای بود که برجاذبه ووزن غلبه میکردیم فقط فرمالیشتش میکردیم وبا اسم بردن ازیه جن وگفتن چند حرف درگوشی خنده داراین کاررو انجام میدادیم!

شاید مثال یخ زدن اون فرد رو درقطاری که حرکت نمیکرد شنیده باشین اینا بازی با ذهنیات افراد هست وباید این مرز باریک وخطرناک رو ازهم جداکرد

لینک به دیدگاه
حجت الاسلام فکر نمی کنی تخیل رو با خرافه اشتباه گرفتی ؟:banel_smiley_4:

به نظر شما فرقی بین خیال پردازی و خرافات وجود داره !!!!!

کسی که جن را قبول داره (حالا چه واقعیت چه توهم) در خیالات خودش هم آن را میبینه.

تخیل و توهم خرافات را به وجود میاره نه تفکر و تدبر.....

لینک به دیدگاه

فقط یک مورد را نمیدونم درسته یا نه ؟ هنوز نفهمیدم که چشم کردن درسته یا نه؟؟؟؟

ولی بهش اعتقاد دارم:icon_pf (34): فکر میکنم درسته:icon_pf (34):دعا نمینویسم ولی در حد اسفند دود کردن و اینا:banel_smiley_4:

اما واقعا دلم نمیخواد درگیر این چیزا بشم ......... همیشه منتظرم که بهم ثابت بشه همین یک مورد هم غلط:ws3:

ولی متاسفانه خیلی ها اعتقاد دارن و پولهای خوبی را میدن برای این کار.

من یه دوستی داشتم میگفت یکی برای من دعا خونده طلسمم کرده.(زن عموش)

من شبا خواب آدمها ترسناک میبینم. جنها میخوان منو اذیت کنن.......:banel_smiley_4:

بعد رفته بود حقوق یک ماه شوهرشو داده بود به یه جن گیر اون جن را راضی کرده بود دیگه اذیتش نکنه:ws28:

خیلی هم دیدم که دخترا برای بخت گشای و این چیزا میرن پیش دعا نویس. تازه دعا نویس 50 هزارتومن میگیره یه چرت و پرت مینویسه:ws46:و مردم این پول را میدن:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
عه موضوع سمینار منم همینه !!خرافات

چشم زخم!

بخت بستن!!:w58:

خیلی چیزای با حالی داره

مثل خرافاتی های مدرن!!:w58:

خرافه های بدون مرز

تابو ها!!

اما تعریفی که من از خرافات پیدا کردم:

خرافه، لغتی عربی است و ریشه آن ”خرف“ به معنی چیدن میوه است. خرافه با ضم حرف خ به معنی حکایت، قصه و یا عقیدهای فاسد و رأی باطل است که جمع آن خرافات است. در واژهنامهها در تعریف کلمه ”خرافات“ آمده است: اعتقادات بیاساسی که با عقل و منطق و علم و واقعیت سازگاری نداشته باشد. خرافهپرستی نیز عبارت است از: پیروی از عقاید باطل بیاساسی که با درجه فرهنگ و دانش جامعهای که فرد خرافی متعلق به آن است هیچ تناسبی نداشته باشد. (مولویگنجه، ۱:۱۳۸۲).

تاپیک روانشناسی رو اینجا نزن بابایی دیگه:banel_smiley_4:

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

دراین زمینه یدطولایی داریم

هرکمکی لازم داشتی درخدمتیم

نه

ترسها همیشه هستند حتی ترس اگاه بودن!

ولی ترسها جایگزین میشند

با شناخت بیشتر به ناشناخته های بیشتری میرسیم وقالب خرافات هستند که رنگ وبوی خودشون دارن عوض میکنن

چرا باید باورش سخت باشه که بجزخودمون کسی نمیتونه به ما کمک کنه؟

سری بزنید به صفحات تاریخ ورفلکس مردم ایران رو ازدیدن اولین هواپیماهای متفقین وبازخوردش درعقاید وباورها رو ببینید

زمان خیلی چیزهارو عوض میکنه

لینک به دیدگاه

ولی بهش اعتقاد دارم:icon_pf (34): فکر میکنم درسته:icon_pf (34):دعا نمینویسم ولی در حد اسفند دود کردن و اینا:banel_smiley_4:

اما واقعا دلم نمیخواد درگیر این چیزا بشم ......... همیشه منتظرم که بهم ثابت بشه همین یک مورد هم غلط:ws3:

ولی متاسفانه خیلی ها اعتقاد دارن و پولهای خوبی را میدن برای این کار.

من یه دوستی داشتم میگفت یکی برای من دعا خونده طلسمم کرده.(زن عموش)

من شبا خواب آدمها ترسناک میبینم. جنها میخوان منو اذیت کنن.......:banel_smiley_4:

بعد رفته بود حقوق یک ماه شوهرشو داده بود به یه جن گیر اون جن را راضی کرده بود دیگه اذیتش نکنه:ws28:

خیلی هم دیدم که دخترا برای بخت گشای و این چیزا میرن پیش دعا نویس. تازه دعا نویس 50 هزارتومن میگیره یه چرت و پرت مینویسه:ws46:و مردم این پول را میدن:icon_pf (34):

برا همون مورد خاص چشم زخم!

نزدیک دوسال پیش بحث خیلی شدیدی بین من ویکی از مهندسای با دانش اما مذهبی ومعتقدمون سرکارروی این مسئله درگرفت

میگفت یکی ازهمسایه هاشون خیلی مشهوره به این مسئله وحتی افرادی میان وبهش پول میدن تا فلانی رو چشم بزنه(حماقت رو حال میکنید؟)

من سریکماه حقوقمون باهاش شرط بستم تا منو چشم بزنه اون فرد وهنوز بعد دوسال نتیجه ای نداشته

واقعا به ریشه این مسئله کمی فکرکنیم

دید منفی یکنفر چه تاثیری میتونه روی من نوعی داشته باشه وقتی به افکاروکارهام ایمان داشته باشم؟

وقتی ازته دلم بخوام کاردرست واصولی رو انجام بدم؟

چشم زخم خرافه ای خنده دارهست که عمرشو کرده

ودرمورد این اسپند

دود سیگار از اون باحالتره!

لینک به دیدگاه

ولی بهش اعتقاد دارم فکر میکنم درسته دعا نمینویسم ولی در حد اسفند دود کردن و اینا

الان که جدیدا خونه هرکس میری دم در یک تابلو بزرگ زده و نوشته و ان یکاد الذین کفرو.......

از خونه استاد دانشگاهش این تابلو را دیدم تا آدم بیسوادش.

هنوز موندم تو چشم چی هست که میتونه یکی را اذیت کنه !!!!

راستی آدم کور هم میتونه کسی را چشم کنه؟

لینک به دیدگاه
به نظر شما فرقی بین خیال پردازی و خرافات وجود داره !!!!!

کسی که جن را قبول داره (حالا چه واقعیت چه توهم) در خیالات خودش هم آن را میبینه.

تخیل و توهم خرافات را به وجود میاره نه تفکر و تدبر.....

اره اسی جان تمایز بسیارجالبی وجود داره

پیشنهاد میکنم فیلم های ذهن زیبا وجزیره بسته رو ببینی

دقیقا داره روی تمایز موضوع شیزوفرنی با خرافات رایج بحث میکنه

البته استناد کلی به این فیلم ها نیست فقط خواستم یک ایده جالب رو پیشنهاد داده باشم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
الان که جدیدا خونه هرکس میری دم در یک تابلو بزرگ زده و نوشته و ان یکاد الذین کفرو.......

از خونه استاد دانشگاهش این تابلو را دیدم تا آدم بیسوادش.

هنوز موندم تو چشم چی هست که میتونه یکی را اذیت کنه !!!!

راستی آدم کور هم میتونه کسی را چشم کنه؟

من نمیدونم چرا اسمش چشم زدنه؟؟؟؟:ws52:اصلا ربطی به چشم داره یا نه؟؟؟

ولی هنوز نمیدونم که اگر کسی ناراحت بشه یا غمگین بشه یا از ته دلش حسودی کنه که مثلا چرا فلان چیز را ندارم میتونه انرژی منفی بفرسته یا نه؟؟؟؟

یا مثلا اگه کسی را اذیت کنیم میگن به خودت بر میگرده یعنی یه انرژی منفی به من میرسه؟؟:ws52:

من با این انرژی مثبت و منفی مشکل دارم:icon_pf (34):

ما از این چیزای ابی زدیم که میگن رنگ آبی خوبه یا انرژی مثبت داره:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
من نمیدونم چرا اسمش چشم زدنه؟؟؟؟:ws52:اصلا ربطی به چشم داره یا نه؟؟؟

ولی هنوز نمیدونم که اگر کسی ناراحت بشه یا غمگین بشه یا از ته دلش حسودی کنه که مثلا چرا فلان چیز را ندارم میتونه انرژی منفی بفرسته یا نه؟؟؟؟

یا مثلا اگه کسی را اذیت کنیم میگن به خودت بر میگرده یعنی یه انرژی منفی به من میرسه؟؟:ws52:

من با این انرژی مثبت و منفی مشکل دارم:icon_pf (34):

ما از این چیزای ابی زدیم که میگن رنگ آبی خوبه یا انرژی مثبت داره:banel_smiley_4:

چشم زخم یا هراسم دیگه ای

اسم ها برمعانی حکومت نمیکنند!

درجواب سارا گفتم انرژی مثبت یا تلقین یا موج مثبت اینا واقعیند وبراساس قدرتهای قابل لمس بشری

افکارایده ها ذهنیت ها عمل ها نشانه ها ولی همونطوری که گفتم مرز بسیار باریکی برای قاطی کردن این مسایل با خرافاتی که بازار گرمی هم دارن وجود داره وتنها چاره برای دورموندن از این خرافات فکرکردن به ریشه مسئله هست واینکه چقدر منطقی هست بازخورد این مسئله!

لینک به دیدگاه

به نظر من محكوم كردن يه جامعه بخاطر عقايدش كار درستي نيست. خيلي از عقايد خود مارو شرايطه كه ميسازه. خود من اگه شرايط سال گذشته اتفاق نمي افتاد و استفاده ام از اينترنت فرق نميكرد خيلي از عقايدم از جمله عقايد مذهبيم دست نخورده ميموند.شرايط در اين حد روي من به عنوان فرد تاثير داشته. حالا اينو ببريد در مقياس كلان جامعه. پس نميتونم جامعه رو محكوم كنم كه چرا عقيده ات فلانه يا چرا فلان كارو نميكني!

من به خرافات، ادعيه و فال و اينجور مسائل اعتقاد ندارم اما واقعا ريشه مرموز خيلي مسائل هم واقعا روشن نيست. مثلا علم ميگه آدم براي زنده موندن نياز به مقدار خاصي كالري روزانه داره ولي يه مرتاض، 40 روز بدون غذا زنده ميمونه. معلمي داشتيم كه دراز ميكشيد و چند سانت از زمين بلند ميشد. يا بعضي آدما با نيروي چشمشون اشيائو تكون ميدن. اين انرژي مرموز از كجا مياد؟!

لینک به دیدگاه
به نظر من محكوم كردن يه جامعه بخاطر عقايدش كار درستي نيست. خيلي از عقايد خود مارو شرايطه كه ميسازه. خود من اگه شرايط سال گذشته اتفاق نمي افتاد و استفاده ام از اينترنت فرق نميكرد خيلي از عقايدم از جمله عقايد مذهبيم دست نخورده ميموند.شرايط در اين حد روي من به عنوان فرد تاثير داشته. حالا اينو ببريد در مقياس كلان جامعه. پس نميتونم جامعه رو محكوم كنم كه چرا عقيده ات فلانه يا چرا فلان كارو نميكني!

من به خرافات، ادعيه و فال و اينجور مسائل اعتقاد ندارم اما واقعا ريشه مرموز خيلي مسائل هم واقعا روشن نيست. مثلا علم ميگه آدم براي زنده موندن نياز به مقدار خاصي كالري روزانه داره ولي يه مرتاض، 40 روز بدون غذا زنده ميمونه. معلمي داشتيم كه دراز ميكشيد و چند سانت از زمين بلند ميشد. يا بعضي آدما با نيروي چشمشون اشيائو تكون ميدن. اين انرژي مرموز از كجا مياد؟!

بحث محکوم شدن یا رفع اتهام از کسی نیست

واقعیاتیست که الوده به خرافه شده اند

منم با تغییر باورها برمبنای اصول فکری ومنطقی با شما موافقم

به تبع اجتماعی بودنمان ناگزیر از تبادل فکر واندیشه وبازسازی باورهایمان هستیم ولی مسئله ای که با اون مواجهیم وجود یک مسئله اشتباه دردید عمومی واستفاده کلان از این مسایل هست

ایا خرافه وخرافه گری فقط مختص ایران هست؟

مطمئنا جواب خیرهست!

شاید اصلا ایران وفرهنگ این مرزوبوم کارنامه ای به مراتب بهتر نسبت به بقیه داشته باشه ولی ایا همین میتونه وجود عیب رو توجیه کنه؟

سوال اینجاست که کی تصمیم عمومی مبتنی براصلاح عیب های عیان گرفته میشه؟

همین مسئله سال پیش که عنوان میکنید ایا با دیده شدن وخواست برای اصلاح پیش نیومد یا رگه های اصلی اون این مسایل نبود؟

به هرحال باید روزی عیب رو دید سرشکستگی اونو تحمل کرد وراههای منطقی گذربه شرایط بهتر ونه لزوما ایده ال رو جستجو وسازگارکرد!

اما درمورد پاراگراف اخرتون

هیچ کس منکر وجود این مسایل غیرعادی وخارج ازتوان دربین انسانها نیست(جای دانیلو برای این بحث خالیه!) ولی این مسئله نمیتونه مصداق عادات زشتی چون چشم زخم ودودکردن اسپند باشه

شاید اون نقل قول ابوالسعید ابوالخیر برای این مسایل فعلا تا حدی توجیه کننده باشه وروشنگراین مسئله که واقعیات زندگی رو با دیدی انسانی بهسازی وبازسازی کنیم

شناخت ریشه های این انرژی ها میتونه کمک کنه به یک زندگی بهتر ولی غرق شدن دراوهام وخرافات مارو ازسیر منطقی وروبه جلو درزندگی بازخواهدداشت

ازتوجهتون ممنونم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

این متن رو دوستی برای من میل کرده بود:

ایران كه بودم یه دوستی داشتم به اسم نوید كه ۲ سال پیش جلو در خونشون کامیون لهش کرد و در ۲۵ سالگی جوانمرگ شد.

پارسال كه ایران بودم رفتم سراغ پدر و مادرش، هر دو تا شون ۳۰ سال پیرتر شده بودن، به قول خودشون کمرشون شکسته بود. کارشون شده بود گریه زاری، خوندن فاتحه، دادن نذر، حاضر دائمی تمامی جلسات قرآن بودن، آخر هفته پول بود كه به قرآن خوانها میدادن كه سر قبرش قرآن بخونن.

میگفتن مردن پسرشون اینا رو به خدا نزدیک کرده برای اینکه خواست خدا بوده.

اینو داشته باشین، یک سال پیش همین بلا تو هلند سر یه هم خیابانی کافر اومد. اونم بچه نازنینش با ماشین جلوی در خونه تصادف کرد اما باباش به جای فاتحه خوندن شروع به نامه نگاری با شهرداری و شورای شهر و کار رو کشید به روزنامه ها و آخرش ثابت کرد كه این خیابون از نظر شهرسازی برای بچه ها امن نیست.

نتیجه این شد كه کلی سرعتگیر و تابلو هشدار دهنده نصب شد تا دیگه این اتفاق تکرار نشه.

فرق قضیه رو دارین؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...