رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان ! :icon_pf (44):

لطفا سوالات خودتون (اعم از درسی، علمی، صنعتی و ...) در تمامی زمینه های مرتبط با مواد (کلیه گرایش ها) را در این تاپیک قرار دهید تا با کمک سایر اعضای تالار به آنها پاسخ داده شود.

با تشکر

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • پاسخ 300
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به کلی مقاله درباره تیتانیم آلومیناید نیاز دارم، مخصوصا شناسایی این آلیاژ برام خیلی مهمه.

با تشکر

آرش جان، اطلاعات در مورد TiAl زیاد است. بهتر است که یک مقدار موضوع محدود تر شود. مثلا شما می خواهی در رابطه با روش تولید کار کنید (ریخته گری، پودر و ...)، دنبال تولید کامپوزیت خاصی هستید و یا به دنبال روش تولید پودر TiAL هستید و ...

متاسفانه منظور شما را از شناسایی این آلیاژ متوجه نشدم! اگر منظور شما حضور فازهای AL و Ti در یک نمونه و تشخیص نوع فازهاست که طبعا باید از SEM و EDS استفاده کنید. در این مورد اندازه ذرات حائز اهمیت است. اینکه شما در چه مقیاسی کار می کنید (نانو، میکرو). ممنون می شم در این مورد توضیح دهید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

T

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
به یک سری مقاله ویا مطالبی در مورد پروسه های جوشکاری و عملیات حرارتی تیتانیم آلومیناید نیاز دارم و برام خیلی مهمه .

لطفا توضیح دهید که از چه روشی برای جوشکاری استفاده می کنید؟ آیا نوع فرایند عملیات حرارتی مشخص است و به دنبال جزییات روش هستید ؟

برای دستیابی به اطلاعات جزیی تر در مورد TiAl می توانید از پست 3 همین صفحه استفاده کنید.

چکیده مقالاتی که مربوط به دیتابیس های علمی است، مطالعه بفرمایید. در صورت نیاز به هر کدام، مشخصات کامل مقاله را در تاپیک درخواست مقالات مطرح فرمایید.

دانلود رایگان مقاله فارسی و لاتین، استانداردها و کتاب های مهندسی مواد

لینک به دیدگاه

سلام :

اگه بشه کل متن این مقاله ها رو می خواستم . وجزییات رو در کلیه پروسه ها جوشکاری وعملیات حرارتی تیتانیم آلومیناید نیاز دارم .مرسی

لینک به دیدگاه

امیر جان دسترسی به سه مقاله زیر وجود دارد. سایر مقالات نیز در تاپیک مقالات درخواستی قرار خواهد گرفت.

دانلود رایگان مقاله فارسی و لاتین، استانداردها و کتاب های مهندسی مواد

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
سلام.من در مورد کوره های صنعتی و مباحث مربوط به احتراق انها مقاله میخواستم

متشکرم:icon_gol:

کتاب زیر در مورد انواع کوره ها و اصول طراحی اونهاست و همچنین مبحث احتراق

سرفصل های کتاب عبارتند از:

معرفی کوره ها برای صنایع مختلف

فرایند احتراق

سوخت کوره

تبادل حرارتی در کوره

مشعل های کوره

مدل سازی احتراق و انتقال حرارت

سیستم انتقال سوخت به کوره

راندمان کوره

اثرات زیست محیطی و مبحث انرژی مصرفی

ساخت کوره و مواد مورد نیاز

روش های طراحی کوره

مطالعه این کتاب کمک می کنه تا keywords بهتری برای سرچ داشته باشید.

لینک به دیدگاه
کتاب زیر در مورد انواع کوره ها و اصول طراحی اونهاست و همچنین مبحث احتراق

سرفصل های کتاب عبارتند از:

معرفی کوره ها برای صنایع مختلف

فرایند احتراق

سوخت کوره

تبادل حرارتی در کوره

مشعل های کوره

مدل سازی احتراق و انتقال حرارت

سیستم انتقال سوخت به کوره

راندمان کوره

اثرات زیست محیطی و مبحث انرژی مصرفی

ساخت کوره و مواد مورد نیاز

روش های طراحی کوره

مطالعه این کتاب کمک می کنه تا keywords بهتری برای سرچ داشته باشید.

واقعا سپاسگذارم.این کتاب واقعا در مورد کوره منبع جامعی است.اما من به دنبال کلیات هستم:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
واقعا سپاسگذارم.این کتاب واقعا در مورد کوره منبع جامعی است.اما من به دنبال کلیات هستم:icon_gol::icon_gol:

دوست عزیز قطعا باید نوع کوره ها مشخص باشه !

در هر زمینه ای از مجموعه گرایش های مهندسی مواد، مجموعه کوره های مختلفی استفاده می شوند. مثلا:

کوره های آهن سازی (کوره بلند، کوره های احیای مستقیم (اسامی مختلفی دارند))

کوره های فولاد سازی (کوره دمش اکسیژن، کوره قوس الکتریکی، کوره زیمنس مارتین، کوره های القایی و ...)

عملیات حرارتی (کوره های حمام نمک، موفلی برقی، کوره هایی با اتمسفر کنترل شده، کوره های خلاء، موفلی شعله ای)

کوره های تولید آجرهای نسوز

کوره های تولید مس (اینکو، اتوکومپو و ....)

کوره های تولید آلومینیم ......

.....

پس باید حتما زمینه کاری خودتون رو اعلام کنید و مشخص باشه که کدوم مجموعه از کوره ها در اون زمینه به کار گرفته می شود. سپس به راحتی می توان مشخصات فنی کوره را استخراج کرد. با این حال چنانچه شما به دنبال کلیات کوره ها هستید، Chapter اول همون کتاب توضیحات خوبی داره. در همین کتاب تقسیم بندی خوبی از مجموعه کوره های صنعتی ارائه شده است.

j1znu8232e1n18rdl12v.jpg

لینک به دیدگاه
دوست عزیز قطعا باید نوع کوره ها مشخص باشه !

در هر زمینه ای از مجموعه گرایش های مهندسی مواد، مجموعه کوره های مختلفی استفاده می شوند. مثلا:

کوره های آهن سازی (کوره بلند، کوره های احیای مستقیم (اسامی مختلفی دارند))

کوره های فولاد سازی (کوره دمش اکسیژن، کوره قوس الکتریکی، کوره زیمنس مارتین، کوره های القایی و ...)

عملیات حرارتی (کوره های حمام نمک، موفلی برقی، کوره هایی با اتمسفر کنترل شده، کوره های خلاء، موفلی شعله ای)

کوره های تولید آجرهای نسوز

کوره های تولید مس (اینکو، اتوکومپو و ....)

کوره های تولید آلومینیم ......

.....

پس باید حتما زمینه کاری خودتون رو اعلام کنید و مشخص باشه که کدوم مجموعه از کوره ها در اون زمینه به کار گرفته می شود. سپس به راحتی می توان مشخصات فنی کوره را استخراج کرد. با این حال چنانچه شما به دنبال کلیات کوره ها هستید، Chapter اول همون کتاب توضیحات خوبی داره. در همین کتاب تقسیم بندی خوبی از مجموعه کوره های صنعتی ارائه شده است.

j1znu8232e1n18rdl12v.jpg

ممنون.واقعا درست گفتید.کاملا صحبتتون بجا بود.باید از استادمون بپرسم:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام آقا پيمان

يك سوال فني داشتم :

ما دستگاه برشي كه قسمت خنك كنندش از آب استفاده ميكنه رو به يكي از مشتري هامون فروختيم كه اين دستگاه بعد از رسيدن به بندر عباس ، بسته بندي چوبي و لفاف پلاستيكي دورش باز شده و 2 ماه با اين شرايط توي بندر باقي مونده .

الان كه مشتري دستگاه رو ترخيص كرده ، اكثر قطعات دستگاه زنگ زده و خوردگي پيدا كرده .

مشتري معتقده كه چون اين دستگاه كاركردش با آبه و دائما با آب سروكار داره ، نبايد رطوبت بالا و دماي بندر عباس به اون صدمه ميزده .

در طرف مقابل هم فروشنده خارجي كه دستگاه ازش خريداري شده معتقده كه رطوبت آب معمولي كه دستگاه با اون كار ميكنه ، با رطوبت آب دريا كه داراي املاح هست فرق ميكنه و رطوبت دريا بخاطر مواد و املاحي كه توش هست ميتونه در بلند مدت خورندگي ايجاد بكنه .

حالا سوال من از شما اينه كه آيا اين درسته و رطوبت بندر با توجه به آب دريا ميتونه باعت زنگ زدگي و خورندگي فلزات بشه ؟ اگر بله ، مقاله يا مطلبي در اين مورد ميتونيد معرفي بكنيد كه اطلاعات فني بيشتر و محكمه پسندي بتونه در اختيار من بذاره ؟

با تشكر و احترام

پژمان

سلام

در اتمسفرهای دریایی ، عامل خورندگی عمدتاً رطوبت و اکسیژن است که وجود ناخالصی هایی همچون ترکیبات گوگردی و نمک طعام ، شرایط را بحرانی تر خواهد کرد. میزان خوردگی در سواحل دریایی تحت تاثیر عوامل متنوعی از جمله فاصله از دریا، درصد نمک، نوع فلز یا آلیاژ و .... قرار دارد.

مهمترین عامل خوردگی، وجود یون کلر در آب و اتمسفر دریاست. بنابراین خوردگی ایجاد شده در آب و هوای بندرعباس به راحتی قابل توجیه ! هر چند یکی از عوامل خوردگی در مجموع رطوبته (نمکی و غیر نمکی). در این میان چیزی که می تواند حائز اهمیت باشد، جنس آلیاژ مصرفی است. با انتخاب جنس مناسب، مقاومت به خوردگی آلیاژ رو در محیط های دریایی نیز می توان به اندازه قابل توجهی افزایش داد.

من استاندارد آب شیرین و شور رو برای شما می فرستم. بعد از این باید تحقیق شود که جنس آلیاژ به کار رفته چقدر در برابر آب شیرین مقاوم است !

خیلی ممنون از توضیحتون و ممنون میشم اگر استانداردها رو هم بفرستید .

در مورد نوع آلیاژ دستگاه هم باید بگم چون محیط کاری این دستگاه در مجاورت دریا نخواهد بود ، بنابراین فقط برای استفاده در محیط های معمولی طراحی شده و جنس قطعات هم جهت مقاومت در برابر آب معمولی در نظر گرفته شده اند ( شامل استیل ، استیل ضد زنگ و . . . ).

اگر نیاز هست میتونم تصویری از این خوردگی رو آپلود کنم تا قضیه روشن تر بشه .

با تشکر

لینک به دیدگاه
خیلی ممنون از توضیحتون و ممنون میشم اگر استانداردها رو هم بفرستید .

در مورد نوع آلیاژ دستگاه هم باید بگم چون محیط کاری این دستگاه در مجاورت دریا نخواهد بود ، بنابراین فقط برای استفاده در محیط های معمولی طراحی شده و جنس قطعات هم جهت مقاومت در برابر آب معمولی در نظر گرفته شده اند ( شامل استیل ، استیل ضد زنگ و . . . ).

اگر نیاز هست میتونم تصویری از این خوردگی رو آپلود کنم تا قضیه روشن تر بشه .

با تشکر

آقا پژمان ممنون می شم که اگر به تصویر سطح خورده شده دسترسی دارید، اینجا بذارید.

اگر اطلاعات دقیق تری هم از نوع فولاد یا نوع فولاد زنگ نزن داشته باشید، خیلی کمک می کنه ! مثلا شماره استاندارد din یا astm یا aisi فولاد مورد استفاده. اگر این شماره در دسترس باشه، تمام مشخصات فولاد قابل استخراج می شه.

استانداردهای آب شیرین و شور رو هم براتون می ذارم. فک می کنم چند تایی باشه، فقط یه زمان کوتاه داشته باشم برای سرچ در سی دی astm

لینک به دیدگاه
متاسفانه خونه تصاویر رو ندارم ، فردا صبح به همراه اطلاعات مواد ( اگر بتونم بدست بیارم ) میفرستم خدمتتون .

ممنون :icon_gol:

این استاندار آب دریا ، البته Ocean Water ، خیلی فرق نمی کنه !

لینک به دیدگاه

آقا پيمان ممنون از استانداردها

اگر لطف كنيد استاندارد آب شيرين رو هم بفرستيد ممنون ميشم .

اينهم چندتا عكس از قسمت هاي دستگاه كه صدمه ديدن :

( براي بزرگ شدن عكس ها روي آنها كليك كنيد )

در مورد جنس قطعات مختلف صدمه ديده ، هنوز اطلاعات به دستم نرسيده . به محض دريافت

ميفرستم خدمتتون .

با تشكر

لینک به دیدگاه
آقا پيمان ممنون از استانداردها

اگر لطف كنيد استاندارد آب شيرين رو هم بفرستيد ممنون ميشم .

اينهم چندتا عكس از قسمت هاي دستگاه كه صدمه ديدن :

( براي بزرگ شدن عكس ها روي آنها كليك كنيد )

در مورد جنس قطعات مختلف صدمه ديده ، هنوز اطلاعات به دستم نرسيده . به محض دريافت

ميفرستم خدمتتون .

با تشكر

ممنونم آقا پژمان

در مورد استاندارد آب شیرین، متاسفانه هنوز پیدا نکردم. ممکنه اصلا نباشه، ببینید، استاندارد قبلی مربوط به ساخت آب دریا است. به عبارتی کسی که مایل به ساخت صنعتی آب دریا باشد، باید به ازای فرضا یک لیتر آب، درصد مشخصی از املاح ذکر شده رو در آب بریزد. ماحصل اون می شه آب دریا. چیزی که در این استاندارد مهم است، اثبات حضور عوامل خورنده مثل نمک و یون کلر و غلظت آن در آب دریاست. در مورد آب شیرین، مهم تر از ساخت اون، موضوعاتی از قبیل رسانش الکتریکی و امثالهم هستند که استاندارد آن هم موجود است. با این حال اگر موردی با عنوان ساخت آب شیرین دیدم براتون می ذارم.

این دستگاه برش ظاهرا دیگه قابلیت سرویس دهی رو ندارد. در صورتی که مشتری دستگاه رو پس فرستاد، پیشنهاد می کنم با همکاری یه متخصص خوردگی، یه سری تست های مخرب انجام بدید. قطعات مختلف رو باز کنید، در اندازه های مختلف ببرید، اصطلاحا کوپن تهیه کنید و سپس تست کنید. البته در صورتی که شرکت سازنده زیر بار باز پس گرفتن دستگاه نرفت. در این مورد من حق رو به مشتری می دم. زیرا که شرکت سازنده حق نداره محل استفاده از دستگاه رو تعیین کند، مگر اینکه شرایطی در قرار داد ذکر شده باشد.

تخصص من خوردگی نیست، بنابراین مطالبی که عرض می کنم، صرفا با توجه به اطلاعات جنرالی است که از خوردگی دارم. با توجه به زمان دو ماهه خوابیدن دستگاه، سرعت خوردگی بسیار قابل توجه است. حتی فکر می کنم که اگر این قطعات در دستگاه Salt Spray قرار می گرفت، چنین حجمی از محصولات خوردگی مشاهده نمی شد. به عنوان یک سوال، آیا این دستگاه پیش از تحویل به مشتری توسط شما بازبینی شده بود؟ سوال دوم اینکه آیا قسمت های خورده شده، خصوصا در عکس زیر، قسمتی است که به طور مستقیم با آب در تماس است؟ جواب بعدی من با فرض پاسخ مثبت شما به سوال دوم است.

عمده ترین خوردگی که در این تصویر مشاهده می شود، خوردگی موضعی و عمومی است. عمدتا لایه های اکسیدی بر روی سطح تشکیل شده است. مکانیزم تشکیل لایه اکسیدی، انجام واکنش های آند و کاتد است که الکترولیت انجام این واکنش رطوبت است. در این مورد آب شیرین و شور هر دو الکترولیت این سلول آند و کاتد رو فراهم می کنند. بنابراین با هم فرقی ندارند، به غیر از اینکه حضور املاح و یونها به ویژه کلر در آب دریا، سرعت خوردگی را افزایش می دهد. بنابراین می توان حدس زد که در حضور آب شیرین هم چنین پدیده ای، شاید با سرعت کمتر اتفاق می افتاد.

1) قطعا این دستگاه هزینه بالایی برای شما داشته و برگشت آن ضرر عمده ای برای شماست. لذا بهتره که در صورت لزوم با پرداخت یک هزینه جزیی، از نظریات یک متخصص تمام و عیار خوردگی استفاده کنید.

2) پیشنهاد من تلاش برای محکوم کردن شرکت سازنده است. چرا که باید فرض بذاریم بر اینکه مشتری تمایل به استفاده از این دستگاه در کارگاه خود در بندرعباس داشت. بنابراین شرایط ذکر شده در قرارداد شما بسیار مهمه که آیا شرکت سازنده محدودیتی برای محل کاربرد این دستگاه تعیین کرده است؟

3) اگر فرض رو بذاریم بر روی خوردگی عمومی این قطعات، می شه پیش بینی کرد که جنس فولاد مصرفی در این دستگاه در قسمت های مختلف، چندان خاص نیست. شاید در بسیاری از قسمت ها از جمله پیچ و مهره ها، از فولاد های ساده کربنی استفاده کردند که مقاومت به خوردگی آنها نسبت به فولادهای زنگ نزن پایین تر است. استفاده از فولادهای زنگ نزن هم قطعات رو گارانتی نمی کنند و مقاومت به خوردگی آنها به درصد کربن، نیکل و کروم بستگی دارد. اینکه عرض کردم فرض بر روی خوردگی عمومی باشد، به علت لایه های اکسیدی مشخص بر روی سطح است. انواع دیگر خوردگی مانند خوردگی حفره ای، شیاری، SCC و ... ممکنه وجود داشته یاشه که به راحتی قابل تشخیص نیستند و برای تعیین نوع دقیق خوردگی نیاز دارید تا اولا جنس قطعه و دوما نوع عملیات حرارتی انجام شده بر روی قطعات فولادی رو بدونید.

اطلاع از جنس قطعه به این دلیل حائز اهمیت است که برخی از انواع خوردگی، تنها در بعضی فولادها اتفاق می افتد، که علت آن هم حضور یه عنصر خاص و یا یک نوع ناخالصی در ساختار آن فولاد است. در مورد عملیات حرارتی هم، اطلاعات رو باید از شرکت سازنده دریافت کنید که احتمالا به شما نمی دهند. ممکنه جزو اسرار اون شرکت باشه !

من منتظر پاسخ شما در مورد جنس آلیاژ مصرفی خصوصا در قطعه ای که عکس آن در همین پست نشون داده شد، هستم. در اینصورت این امکان وجود داره که بر روی همین نوع از فولاد یه سرچی انجام بشه در مورد خوردگی عمومی و خوردگی های خاص.

لینک به دیدگاه

سلام.خوب مهندس محدوده کار ما هم مشخص شد.کوره های دسته شیمی.من شمردم 15 تا بودند.حالا من چیکار کنم:banel_smiley_52:

:banel_smiley_4:؟همشون عکس هم میخوان:ws37:.به نظرم بهترین کار اینه که هر کدوم رو با تصویر نشون بدم و اطلاعات مختصر و اولیه ای بدم که هم مفید باشه و هم خسته کننده نباشه.لطفا شما هم راهنمایی کنید.متشکرم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام.خوب مهندس محدوده کار ما هم مشخص شد.کوره های دسته شیمی.من شمردم 15 تا بودند.حالا من چیکار کنم:banel_smiley_52:

:banel_smiley_4:؟همشون عکس هم میخوان:ws37:.به نظرم بهترین کار اینه که هر کدوم رو با تصویر نشون بدم و اطلاعات مختصر و اولیه ای بدم که هم مفید باشه و هم خسته کننده نباشه.لطفا شما هم راهنمایی کنید.متشکرم:icon_gol:

کوره های دسته شیمی !!! :ws38:

اگر امکانش هست، انگلیسیش رو بنویسید. دو سه مورد از اون 15 موردی که گفتید رو هم بنویسید. با نام انگلیسی !

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...