رفتن به مطلب

دو کلام در رابطه با همه چیز دانی ما!

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 65
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من این مشکل رو با خودم دارم!:hanghead:

بدتر اینکه اطرافیانم هم اینجورین!

بعد همه به هم گیر میدیم!

به هم میگیم فکر میکنیم علامه دهریم!

اینجوریه که هیچی درست نمیشه و همه مثل همیم!:hanghead:

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

در ابتداي كتاب مردان مريخي و زنان ونوسي، براي تعريف يكي از شاخص‌ترين ويژگي‌هاي شخصيتي مردها اصطلاحي بكار برده از اين قرار: آقاي همه چيز دان.

و اين واقعيت رو (به خانم‌ها) تذكر مي‌ده كه مردها، بسيار دوست‌دارند نقش آقاي همه‌چيز دان رو در زندگي بازي كنند. به اين معنا كه اونها عميقاً دوست دارند مسائلشون رو خودشون به تنهايي حل كنند، و حتي اگر مساله‌اي رو اشتباه حل كردند، خانم‌ بهشون تذكر نده. يا راه حل درست رو (حتي اگر مي‌دونه) بصورت مستقيم نشون نده! چون (در ذهن مرد) اين مرد هست كه بايد راه حل درست رو پيدا كنه، و نقش قهرمان رو داشته باشه.

حقيقتش، من (ايليا) وقتي به عميق‌ترين لايه‌هاي دروني شخصيت خودم هم نگاه مي‌كنم، اين تعريف رو صادق مي‌بينم. اينكه دوست دارم، هر مساله‌اي رو ترجيحاً بتنهايي حل كنم يا لاقل به تنهايي به اين نتيجه برسم كه "نمي‌تونم بتنهايي مساله رو حل كنم و نياز به كمك دارم!"

مثلاً براي تعمير يك شير دستشويي، ترجيح مي‌دم حتي اگر بخاطر ناوارد بودنم ساعت‌ها معطل بشم، تمام تلاشمو بكنم، ولي اگر اون وسط يك خانم دلسوز (مثلا همسر يا مادر يا مادربزرگم) بهم بگه "ولش كن، ميگيم تعميركار بياد" يا اينكه: "چرا انقدر خودتو اذيت مي‌كني؟ اين كار تو نيست" و امثال اين حرف‌ها، با اينكه كاملاً از سر خيرخواهي هست، اما اصلا خوشايند من بعنوان يك مرد نخواهد بود.

بنابراين مي‌خوام بگم، اين ميل به همه‌چيز‌داني، بخصوص در آقايون، يك ويژگي دروني هست. و صرفاً به ما ايراني‌ها يا جهان سومي‌ها محدود نمي‌‌شه ( و اين حرف روانشناسان معاصر اروپايي و آمريكايي ماست، نه فقط من)

اما موضوع اينه كه، اگر كمي بهتر فكر كنيم، و نتايج كارهايي كه بتنهايي و كارهايي كه با مشورت انجام مي‌شه رو در نظر بياريم، متقاعد ميشيم كه بهتره گاهي از موضع همه‌چيز‌داني كوتاه بياييم، و از خردجمعي و گفتن ندانستني كه بالاخره منجر به دانستن خواهد شد استفاده كنيم.

اما بخصوص خانم‌ها به يك نكته توجه كنند، و اون اينكه اگر طالب داشتن مردي سالم و همسري كه بتونه در مواقع لزوم از "نمي‌دانم" استفاده كنه و از موضوع همه‌چيز‌داني كوتاه بياد هستند، بايد به اون ويژگي شخصيتي همسرشون كه ميل نداره كه هميشه راه حل مستقيم مسائل رو از زبان ايشون بشنوه توجه كنند. و گاهي بگذارند كه خودش مسائل رو حل كنه، گاهي هم فقط بصورت غيرمستقيم كمكش كنند. (ارائه راه حل مستقيم بهمراه سرزنش كردن بدترين چيزي هست كه يك خانم مي‌تونه براي حل هر مساله‌اي به همسرش ارائه بده)

بنظر من در اين صورت هست كه جامعه شامل مرداني خواهد شد كه عقده‌ي همه‌چيز‌داني نخواهند داشت :icon_gol:

لینک به دیدگاه

همه چی دون:ws3:آخ که الان از دست یه آدم که فک میکنه همه چی دونه کفریم طرف نمیگه بلد نیستم تاحالا کار نکردم نمیدونم چی میگی:banel_smiley_4:برگشته میگه کار میکنیم وسط کار میبینم اصلا نمیدونه چی به چیه:whistles:همه ی سختی کار افتاده گردن خودم:1111::sorry:

وجدانی بعضی وقتا همه این حس و پیدا میکنن اما من تو زمینه های تخصصی جایی که بدونم واقعا اینو بگم به ضرر بقیه تموم میشه هیچ وقت نمیگم بلدم لااقلش هیچی نمیگم

اما جایی که بحث در کاره خب نظرمو میگم لااقلش بعد اون میرم یکم مطالعه میکنم...عدو شود سبب خیر:ws3:

در کل کسایی که این ادعارو دارن همیشه از چشم من میفتن:ws3: تجربه بعدش ثابت میکنه دروغ میگفتن:w16:

مگه آدم همه چی دون داریم؟مگه میشه؟همش کار بلاد کفره:ws3:

لینک به دیدگاه

همه چی دون:ws3:آخ که الان از دست یه آدم که فک میکنه همه چی دونه کفریم طرف نمیگه بلد نیستم تاحالا کار نکردم نمیدونم چی میگی:banel_smiley_4:برگشته میگه کار میکنیم وسط کار میبینم اصلا نمیدونه چی به چیه:whistles:همه ی سختی کار افتاده گردن خودم:1111::sorry:

وجدانی بعضی وقتا همه این حس و پیدا میکنن اما من تو زمینه های تخصصی جایی که بدونم واقعا اینو بگم به ضرر بقیه تموم میشه هیچ وقت نمیگم بلدم لااقلش هیچی نمیگم

اما جایی که بحث در کاره خب نظرمو میگم لااقلش بعد اون میرم یکم مطالعه میکنم...عدو شود سبب خیر:ws3:

در کل کسایی که این ادعارو دارن همیشه از چشم من میفتن:ws3: تجربه بعدش ثابت میکنه دروغ میگفتن:w16:

مگه آدم همه چی دون داریم؟مگه میشه؟همش کار بلاد کفره:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...