رفتن به مطلب

دو کلام در رابطه با همه چیز دانی ما!

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 65
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

:smiley (18): من یکی که ازم سوالی بشه اونچه رو که بلدم میگم

هیچی هم ندونم میگم "برات میگردم میابم"

خیلیا این جمله دوم رو ازم شنیدن و بعدا به مقصود رسیدن

ولی نمیدونم خوشم نمیاد، چون یه جوری سلب مسئولیته

بلاخره که چی؟

هر سوالی که الان برای اون شخص پیش اومده برای تو هم ممکنه سوال باشه یا بشه دیگه

لینک به دیدگاه

كلا گفتن "نميدونم" هم مثل "ببخشيد" واسه خيليا سخته!

فكر مي كنيم اگه بگيم نميدونم...يعني از قافله عقبيم...يعني اطلاعاتمون پايينه

كاش يه روزي بتونيم راحت بگيم "نميدونم" و بشينيم پاي همون بحث و گوش بديم تا "بدونيم"!!

لینک به دیدگاه
:smiley (18): من یکی که ازم سوالی بشه اونچه رو که بلدم میگم

هیچی هم ندونم میگم "برات میگردم میابم"

خیلیا این جمله دوم رو ازم شنیدن و بعدا به مقصود رسیدن

ولی نمیدونم خوشم نمیاد، چون یه جوری سلب مسئولیته

بلاخره که چی؟

هر سوالی که الان برای اون شخص پیش اومده برای تو هم ممکنه سوال باشه یا بشه دیگه

سلب مسئولیت؟

تلاشت رو بکن!

منظور اون قسمت نهاییه که تلاشت رو هم کردی!

اگر اشتباه طرف رو راهنمایی کردی چی؟

لینک به دیدگاه

من وقتی می گم نمی دونم همه یه جوری در موردم فکر می کنن....:hanghead:

با این حال باز اگه ندونم می گم : ببخشید نمی دونم بعدا" برات می گردم اگه چیز مناسبی پیدا کردم می گم بهت.

لینک به دیدگاه
بعضا در برخی از تاپیک ها، مواردی رو مشاهده میکنم که برایم جالب است. کاربرهایی با کمال اطمینان در بحثی شرکت میکند که از آن هیچ نمیداند و یا در پاسخ سوالات چنان صحبت میکند که گویی کاملا بر بحث مسلط است. این ویژگی غالب ما ایرانی هاست. توهم همه چیز دانی!

این متاسفانه در جامعه ی دانشگاهی ما هم نفوذ کرده است. به عنوان مثال دانش آموختگان هر رشته ای رشته ی دیگر را آدم به حساب نمی آورند و رشته ی خود را مادر بقیه ی رشته ها میدانند!

کمتر هموطنی را ملاحظه میکنید که هنگامی که در مقابل سوالی قرار بگیرد و پاسخ آن را نمی داند از کلمه ی نمیدانم استفاده کند.

مخصوصا در بحث های فروم گفتگوی آزاد. از استثنا که بگذریم این روش تقریبا مقبول و جا افتاده است که اگر هم نمیخواهیم پاسخ غیر واقعی بدهیم، چون نمیدانیم، سعی میکنیم سوال را با یک سوال دیگر پاسخ دهیم.

به قول نراقی در کتاب جامعه شناسی خودمانی: برخلاف آنچه شعار می دهیم پرسیدن عار نیست نداستن عار است، باطنا بیشتر علاقه داریم از ما بپرسند و ما هم "حتما جواب میدهیم" حتی اگر جواب را حاضر نداشته باشیم.

وقت آن نرسیده خودمان را اصلاح کنیم؟

شدیدا موافقم و من هم اینجوریم باید خودمونو درست کنیم

لینک به دیدگاه

مرسی داداش

سعی میکنم بیشتر رعایت کنم

این جمله تولستوی واقعا زیبا وعمیقه

باید از گفتنی هایی گفت که احتمالا بسیاری آن را میدانند اما جرئت ابراز آن را حتی برای خودشان ندارند.
لینک به دیدگاه

من قدیم واقعا این طور بودم :shame:

گفتن نمی دونم برام محال بود ولی الان کمی بهتر شدم اگه چیزی رو ندونم می گم اما حتما می رم جوابشو پیدا می کنم تا دفعه دیگه نگم نمی دونم

قبلا برای نظر دادن خیلی به خود مطمئن بودم اما از وقتی که پام به فروم ها باز شد و تو بحث ها شرکت کردم فهمیدم که خیلی کم می دونم و خیلی چیزهای اشتباه هم هست که می دونم و در کل هنوز خامم سعی کردم تغییر کنم کمی

البته هنوز هم گاهی پیش میاد که نظرات قاطع و اشتباه بدم اما حالا لااقل یاد گرفتم که بعدش بگم ببخشید اشتباه شد و این فکر کنم برای شروع خوب باشه

لینک به دیدگاه

سلام دوستای گلم:icon_gol:.

براستی اگه این مشکل ما ایرانی ها حل بشه می تونیم به خیلی جاها برسیم.

ولی یه چیزی هم هست که نمیشه ازش گذشت اونم اینکه وقتی اسم دانشجو رو یدک می کشی همه انتظار دارن به همه سئوالاتشون جواب بدین و اگه بگی نمیدونم یه برداشت دیگه میکنن مثلا میگن فلانی دو روزه رفته دانشگاه واسه ما کلاس میزاره!!!:ws52:

لینک به دیدگاه

یادش بخیر ما یه استاد داشتیم همیشه تو کلاس قبل اینکه بحثی رو شروع کنه یا سئوالی بپرسه می گفت اول خوب فکر کنید بعد جواب بدید ولی همیشه بلافاصله بعداز حرفش همه شروع به پاسخ دادن می کردن.:ws28:

یه جمله معروف هم داشت که همیشه میگفت:سرعت از عوامل بازگشت ناپذیری است.(مربوط به فرایندهای ترمودینامیکی) ولی دریغ از گوش شنوا.:ws3:

لینک به دیدگاه
سلب مسئولیت؟

تلاشت رو بکن!

منظور اون قسمت نهاییه که تلاشت رو هم کردی!

اگر اشتباه طرف رو راهنمایی کردی چی؟

خب میتونی همینجا هم آمار بگیری

من روش جستجوی خودم رو دارم

تا حالا هم اشتباه در نیومده

اگه دوس نداری تلاشتو بکنی بهتره اسمت رو عوض کنی

دانشجو یعنی همین

درضمن نواندیشی یعنی چی؟

به هر دره بسته ای خوردی بشینی پشتش بگی کلید ندارم؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

من وقتی یکی ازم سوال کنه بلد باشم براش توضیح میدم اگه توضیح دادنش سخت باشه میگم نمیدونم اگر هم بلد نباشم میگم نمیدونم

لینک به دیدگاه

فکرش رو بکن از یکی یه آدرس بپرسی خیلی مودبانه راهنماییت کنه . بعد از نیم ساعت که طبق راهنمایی رفتی بفهمی اشتباه بوده باید کلی راه رو برگردی.

دلم میخواد پیداش کنم بهش محترمانه بگم آخه عزیزم اگه بلد نیستی آدرس نده .

لینک به دیدگاه

درباره علوم تخصصی که تجربه میخواد،حتما اگر نمیدانیم باید گفت نمیدانیم......

اما در مورد علوم انسانی و اجتماعی (سوای بحث تاریخی و کتابی) ،دلیلی نداره بگوییم نمی دانیم.

هر انسانی خودش یک دنیاست و اگر درباره اطرافش نداند،موجود زنده نیست.

پس باید گفت میدانم و نظر داد هر چند نظرش غلط باشد.

لینک به دیدگاه

من وقتی راجع به چیزی ندانم تو اون بحث شرکت نمیکنم. ولی به نظرم این کار جالب نیست.

چون احساس میکنم همین ندانستن و تهدید اعضا در قالب چنین تاپیک هایی مبنی بر ندانستن و متهم کردن سطح مشارکت رو در تالار گفتگوی آزاد پایین میاره. چون اینجا جایگاه بحث و تبادل نظر در جهت تعالی افکاره. اگه کسی صرف گفتن نمیدانم از میدان کنار بره که افکارش به چالش کشیده نمیشه. البته اظهار فضل بی مورد شایسته نیست ولی گاهی اوقات بیان نظرات افراد مختلف به دلیل اختلاف عقیده ها ممکنه چیزدانی تلقی بشه. پس نظر من اینه که باید تلاش کنیم حتی اگر در مورد مسئله ای آگاهی هم نداریم توی بحث شرکت کنیم و از افراد حاظر در بحث بخواهیم تا ما رو روشن کنن.

لینک به دیدگاه
من وقتی راجع به چیزی ندانم تو اون بحث شرکت نمیکنم. ولی به نظرم این کار جالب نیست.

چون احساس میکنم همین ندانستن و تهدید اعضا در قالب چنین تاپیک هایی مبنی بر ندانستن و متهم کردن سطح مشارکت رو در تالار گفتگوی آزاد پایین میاره. چون اینجا جایگاه بحث و تبادل نظر در جهت تعالی افکاره. اگه کسی صرف گفتن نمیدانم از میدان کنار بره که افکارش به چالش کشیده نمیشه. البته اظهار فضل بی مورد شایسته نیست ولی گاهی اوقات بیان نظرات افراد مختلف به دلیل اختلاف عقیده ها ممکنه چیزدانی تلقی بشه. پس نظر من اینه که باید تلاش کنیم حتی اگر در مورد مسئله ای آگاهی هم نداریم توی بحث شرکت کنیم و از افراد حاظر در بحث بخواهیم تا ما رو روشن کنن.

تهدیدی در کار نیست. من تعجب میکنم که چنین برداشتی از این تاپیک شد. هدف این تاپیک یادآوری بحثی است که موجب می شود ما به دنبال دانستن و پرسیدن و ترس از غول پوشالی ندانستن و جرات ابراز نمیدانم است!

اتفاقا این یعنی تشویق به بحث و یاد گرفتن.

حالا با هر لایحه و تبصره و استثناهایی که دوستان مطرح نمودند، اصل قضیه زیر سوال نمیرود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...