رفتن به مطلب

سریال " پایتخت " عزت اجتماعی مازنی ها را خدشه دار کرد

Atishpare_Shahi

ارسال های توصیه شده

ساری - خبرگزاری مهر: معاون استاندار مازندران گفت: سریال تلویزیونی پایتخت، سبب ایجاد خدشه در عزت اجتماعی مردم این استان شده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری مازندران، هادی ابراهیمی در واکنش به پخش سریال نوروزی پایتخت گفت: یکی از تاسفبارترین سوء گیری های رسانه ملی در هر یک از شبکه های سراسری، موضع گیری قومی و ناسیونالیسم های کور از جمله تعصبات دگماتیسمی شهری و تزریق شبهه برتری نژادی و یا همان آپارتاید شهری به نفع خود و علیه اقوام موجود در یک ملیت و یا شهرهای موجود در یک مملکت است.

وی یادآور شد: عقده گشایی های اخیر در سریال پایتخت که متاسفانه عزت اجتماعی و فرهنگ قومی مازندرانی ها را بشدت هدف قرار داده و به غیرواقعی ترین شکل ممکن به زبان، لهجه، رفتار، افکار، بافت خانوادگی، ارتباطات اجتماعی و اتفاقات محتمله در یک زندگی شمالی پرداخته، تنها و تنها یادآور تفکری آپارتایدگونه علیه هر قومیتی بجز قومیت تهرانی و یا قومیت منسوب به رسانه ای های پایتخت نشین است.

ابراهیمی گفت: این تفکر تا دیروز جهت ضد آذری و ضد گیلانی و تا حدودی هم ضد لری داشته، اما این روزها بخاطر دریافت جواب های دندان شکن از سوی اقوام غیور یاد شده، تغییر مسیر داده و مازنی ها و لرها را بطور مستقیم هدف گرفته است.

به گفته وی، در سال های اخیر در اکثر تولیدات سینمایی، سریالی، انیمیشنی، گزارشی، طنزی و لودگی در غالب شبکه های سراسری رادیویی و تلویزیونی این رویکرد غلط به وضوح قابل رویت است و شاید علت دوم آن، عدم استفاده کامل ما از ظرفیتهای فرهنگی مازندرانی است که در سطح کشور به فعالیت مشغول هستند.

وی ادامه داد:آنچه که بشدت برای مردمان این خطه آزار دهنده است دوگانگی سیاست گذاری دررسانه ملی بوده که ازیک طرف با افتتاح و راه اندازی و بودجه گذاری برای شبکه های استانی در راستای احیاء و ترویج فرهنگ های بومی و قومی، آستین های همت را بالا زده و با نصب مدیران توانمند تجلیات فکری ناب را در جلسات و عملکردهای فرهنگ عمومی به نمایش می گذارند و از طرفی دیگر در شبکه های سراسری نبردهای نابرابری را در جهت تحقیر و تخریب و توهین علیه قومیتها و خرده فرهنگهای تشکیل دهنده فرهنگ ملی استارت زده و قلع و قمع فرهنگی را به یادگار می گذارند.

ابراهیمی افزود: حقیر در ارزیابی عملکرد فرهنگی صدا و سیمای مازندران که با مدیریت مسلط جناب آقای مهندس حمیدی در جریان است، کاملاً احساس رضایت می کنم و از یکایک کارشناسان، تهیه کنندگان، کارگردانان، گزارشگران، خبرنگاران و مدیران میانی و کارکنان تاثیرگذار و فرهیخته قلباً ممنون و سپاسگزارم، اما انصافاً نمی توانم در برابر مطالبات مردم و فشار افکار عمومی که در ایام نوروزی با ثبت بالاترین آمار تماس در خصوص یک موضوع که همان اعتراض به فضای حاکم ضد قومی و ضدفرهنگی در سریال سیاه نمای پایتخت بوده، اغماض کرده و مطالبی را به استحضار مدیران محترم شبکه های سراسری و مخصوصاً شبکه یک موسوم به شبکه ملی نرسانم.

وی در ادامه با اشاره به سوابق بسیار مثبت ریاست سازمان صدا و سیما اظهار داشت: آقای ضرغامی باید مستحضر باشند که رسانه ملی بشدت توسط افکار عمومی رصد شده و یکایک استانها و اقوام موجود در کشور سهم حضور خود را در آن محاسبه و نوع نگرش به خود را آنالیز می کنند و نسبت به هرگونه کجروی گفتاری و رفتاری علیه خود و یا قومیت و فولکلور و نیز افکار و آرمان های خویش حساسیت نشان داده اند.

ابراهیمی همچنین گفت: ای کاش ساخت این گونه سریالهای پر هزینه در شبکه های پرمخاطب، ساخت و بافتی تحقیق محورانه داشته باشند تا معلوم شود تا چه اندازه با واقعیات زندگی اقوام و مشخصاً شمالی ها و ترجیحاً مازندرانی ها در منافات مشهودند و این گونه سریالها و پردازشها تا چه حد، تثبیت ظلم های آشکارعلیه مازندرانی هایی است که در تمام رسالت های ملی خویش، جلودار و رکورددارند و از طرفی میزبانان مهربان و صمیمی همین میمانانان ناسپاس در همین ایامی هستند که این سریال در حال پخش از شبکه سراسری است.

وی در پایان گفت: امیدوارم که رسانه ملی دردستوری موکد برای همیشه ساخت چنین سریالهای موهنی را متوقف ساخته و بر عکس با ارائه برنامه های حمایتی جدید، از مازندرانی های همیشه سرافراز در تمامی صحنه های اعتقادی و ارزشی، دلجوئی کند.

به گزارش مهر، در پی پخش سریال نوروزی پایتخت از شبکه اول سیما، انتقاداتی از سوی برخی شهروندان مازنی مبنی بر توهین به مردم مازندران در محتوای این سریال، نوشته ای از سوی یکی از خوانندگان برای مهر ارسال داشته که در ذیل آورده می شود.

در این نامه که از سوی یکی از خوانندگان مهر به نمایندگی مازندران ارسال شده آمده است: از صدا و سیمای کشور متاسفیم که به این سریالهایی که قصد تمسخر لهجه و آداب و رسوم مردم مازندران را دارد چرا مجوز پخش می دهد.

این نامه آورده است: با تصویر کشیدن هنرپیشه با سابقه کشور به عنوان فردی ساده لوح از خطه مازندران که گویا خودش هیچ با زبان مازنی آشنا نیست و با شخصیت افراد این خطه در ادب و مشاهیر شهره خاص و عام هستند نوعی دهن کجی است.

این خواننده خبرگزاری مهربا اشاره به اینکه خودش اهل دورترین روستای مازندران است ولی به این میزان تحجر وساده لوحی را در مردمان خطه خود ندیده است، افزود: مازندرانی که سالانه پذیرای میلیونها گردشگر از داخل و خارج از کشور بوده و دیار عالمان است اینهمه متحجر و دنیا ندیده باشد.

وی با اظهار تاسف از اینکه رسانه ملی قبیح ترین برخوردها را با مردم خطه مازندران صورت داده است، گفت: رئیس رسانه ملی باید به واسطه این اقدام از مردم مازندران عدزخواهی کند.

این خواننده خبرگزاری مهر با بیان اینکه فیلمنامه نویس این سریال نباید به خود اجازه نوشتار چنین سناریوی سخیفی را به خود بدهد، افزود: صحیح نیست از اخلاق معتدل و پارسای یک قوم سوء استفاده کرد.

وی افزود: این قبیل طنزها نوعی توهین به شعور مخاطب و آداب و رسوم مردم مازندران است و شهروندان مازنی خواستار برخورد بی اغماض رسانه ملی با کارگردانان و عوامل سریال است.

• Like 19
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 45
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

" پایتخت " ؟؟؟ چی ؟؟؟ خوردنی ؟؟؟ پوشیدنی ؟؟؟ چی :ws52:

دفه قبل اصفهانیا رو شستن ، حالا ظاهرا نوبت شمالیاست ...

هر چی دلشون خواسته تو این فیلم به ما مازندرانیها گفتن...

• Like 8
لینک به دیدگاه

چه توقعی از ضرغام تی وی دارین ؟

از رسانه ی درپیتی مثل این که نباید ناراحت شد .

همیشه همین بوده!! اطلاعاتشون در مورد کشورو مردمشون در حد جلبکه ، ادعای ملی بودن هم داره .

بعد برای من درباره جدایی نادر از سیمین نقد میذاره :banel_smiley_4:

• Like 8
لینک به دیدگاه

من نمیدونم چه اصراری هست که اصلا رسانه میــــلی دیده بشه......

من آخرین سریالی که از این رسانه دیدم جومونگ بود !!!!!

نه فیلم هاشو نگاه میکنم نه سریالهاشو،فقط بعضی وقت ها اخبار 20:30 را برای لذت از توهم و فوتبال داخلی،همین.

اگر کسی با دقت و تفکر نگاه کنه خودش بزرگترین توهین به خودشه.......

• Like 15
لینک به دیدگاه
من نمیدونم چه اصراری هست که اصلا رسانه میــــلی دیده بشه......

من آخرین سریالی که از این رسانه دیدم جومونگ بود !!!!!

نه فیلم هاشو نگاه میکنم نه سریالهاشو،فقط بعضی وقت ها اخبار 20:30 را برای لذت از توهم و فوتبال داخلی،همین.

اگر کسی با دقت و تفکر نگاه کنه خودش بزرگترین توهین به خودشه.......

اینو منم میدونم که دیدن نداره...

حالا خوبه جومونگو دیدی من اونم ندیدم...

ولی چرا باید برا سرگرم کردن یه عده همچین فیلمهایی بسازن !!!

• Like 7
لینک به دیدگاه
اینو منم میدونم که دیدن نداره...

حالا خوبه جومونگو دیدی من اونم ندیدم...

ولی چرا باید برا سرگرم کردن یه عده همچین فیلمهایی بسازن !!!

همه چیزو بذاری کنار هم ( اجتماعی ، سرگرمی و ... ) کاملا توحیه میشی چرا ؟

• Like 3
لینک به دیدگاه

این سریال و امشب من برای اولین بار خونه یکی از فامیلا دیدم!!!!! دقیقا نمیدونم چه چیزایی گفته...

ولی یه چیزی هم هست ...درباره هرچی فیلم میسازن یه عده اعتراض دارن!!!!!

چرا مستخدمه لره؟ به لرا توهین می شه!چرا رفتگره کرد باشه به کردا توهین میشه!

چرا بیخانمانه ترکه به ترکا توهین میشه

چرا نشون دادن که یه دکتر با بی مسئولیتش یکی و کشت ،به دکترا توهین شده!

پشتش قضیه ای بوده ..خواستن اونا رو کوچک کنن!

درصورتیکه خیلی وقتا اینطور نیست ...چرا انقدر در مورد بعضی چیزا متعصب مشیم؟

• Like 15
لینک به دیدگاه
این سریال و امشب من برای اولین بار خونه یکی از فامیلا دیدم!!!!! دقیقا نمیدونم چه چیزایی گفته...

ولی یه چیزی هم هست ...درباره هرچی فیلم میسازن یه عده اعتراض دارن!!!!!

چرا مستخدمه لره؟ به لرا توهین می شه!چرا رفتگره کرد باشه به کردا توهین میشه!

چرا بیخانمانه ترکه به ترکا توهین میشه

چرا نشون دادن که یه دکتر با بی مسئولیتش یکی و کشت ،به دکترا توهین شده!

پشتش قضیه ای بوده ..خواستن اونا رو کوچک کنن!

درصورتیکه خیلی وقتا اینطور نیست ...چرا انقدر در مورد بعضی چیزا متعصب مشیم؟

مسئله این فیلم فقط بحث خدمتکار و مستخدم نبود...

این مسئله دیگه عادی شد...

اگه تو فیلمها رو ببینی اکثر این کارگرها و مستخدم ها لهجه دارنو تهرانی نیستن...

ولی اگه این فیلمو چند بار از اول میدیدی نمیگفتی تعصبه...

• Like 6
لینک به دیدگاه

واقعا احمقانست تو قرن 21 رشتی و مازنی و ترک ولر نداریم مهم انسان بودنه

من خودم شهرهای مختلف بودم ( خاطر شغل پدرم)

اصالتا هم رشتی هستم

حتما هم میدونی چه اراجیفی پشت سر رشتیا نمیگن ولی باور کن اون چیزایی که از همونجایی هایی که حرف میسازن دیدم زیر چادر از رشتیا چیزی ندیدم مشکل تفاوت اندک فرهنگهاست

مثلا رشتیارو واست مثال میزنم رشتیا حجاب به عنوان چادر و روسری واسشون اهمیت نداره در کل راحتن و اگه یه جا روسریتو برداری مثل بقیه جاها زل نمیزنن چشو چالتو در بیارن

واین موضوع هیچ ربطی به بی غیرت بودن مردای رشتی و یا خراب بودن زناش نداره بلکه براشون عادیه حالا فرض کن یه مرد به اصطلاح با غیرت از همونجایی که پشت بقیه حرف میزنه میاد رشت میبینه اااااااااااا زنه روسریشو جلو خونواده شوهرش بر میداره تو فلان مجلس

دیگه نمیگه که همه مثل خودش چشم ناپاک ندارن حالا من از زن و بچه همونا واست میگم که زیر چادر چه ها نمیکنن همین الان گوشی دخترشو نگاه کنی شماره 10 تا پسرو پیدا میکنی

حالا شما بگو زن رشتی آشغاله و شوهرش بی غیرت چون راحت هستن یا یه همونجایی بی غیرته و زنش جرثومه فساد که سرشو مثل کبک کرده زیر برف؟

این تفکیک فرهنگ ها فقط واسه ایجاد تفرقست یه جور سیاسته میخوان مردمو بی خودی به جون هم بندازن و حرف یه سری آدم کم سواد

راجب این سریالم باید بگم خوشبختانه ندیدمش

اصلا از تلویزیون شانس نیاوردیم اینور که همش غمه اونورم که هر چی مفسد و مفسدست میارن میکنن علامه اخبار هر دو طرفم که اکاذیبه

• Like 10
لینک به دیدگاه
مسئله این فیلم فقط بحث خدمتکار و مستخدم نبود...

این مسئله دیگه عادی شد...

اگه تو فیلمها رو ببینی اکثر این کارگرها و مستخدم ها لهجه دارنو تهرانی نیستن...

ولی اگه این فیلمو چند بار از اول میدیدی نمیگفتی تعصبه...

گفتم که من در مورد این سریال نمیدونم....کلی گفتم....

مگه اینایی که فیلم میسازن خودشون همشون تهرانین ؟....:ws52:اصلا چند درصد تهرانیه اصیل هست؟هرکسیو ببینی ریشش تو یکی از شهرستاناست...پس فک نمیکنم موضوع توهین یا تمسخر باشه!

(البته در بیشتر موارد ...)

نمیدونم!:ws52:

• Like 5
لینک به دیدگاه

شما ها که هیچکدومتون فیلمو ندیدین چرا میاین میگین بد بوده!!؟؟:JC_thinking:

درسته رسانه ی ملیه و هیچ جوره نمیشه روش حساب کرد ،اما نظراتتون یه کم دور عدالت بود....حداقل یه ذره از فیلمو میدیدن!!!!!

هر چی دلشون خواسته تو این فیلم به ما مازندرانیها گفتن...

:jawdrop:

من دیدم..... ولی هیچ توهینی توش ندیدم، نه کسی رو خنگ نشون داده، نه دست و پا چلفتی. سادگی و بی شیله پیلگی رو توی زندگی روستایی ها نشون داده، که این فکر میکنم افتخار باشه :ws51:

فکر نمیکنم درست باشه از هر چیزی یه کووه درست کنیم و بیایم توو بوق و کرنا کنیم. آقای استاندار مازندران خودشونو خیلی کوچیک کردن با این حرفاشون. کافیه یه سرچ انجام بدین تا متوجه منظورم بشین!

درضمن جای این تاپیک توی تالار فیلمه:banel_smiley_4:

• Like 9
لینک به دیدگاه
شما ها که هیچکدومتون فیلمو ندیدین چرا میاین میگین بد بوده!!؟؟:JC_thinking:

درسته رسانه ی ملیه و هیچ جوره نمیشه روش حساب کرد ،اما نظراتتون یه کم دور عدالت بود....حداقل یه ذره از فیلمو میدیدن!!!!!

:jawdrop:

من دیدم..... ولی هیچ توهینی توش ندیدم، نه کسی رو خنگ نشون داده، نه دست و پا چلفتی. سادگی و بی شیله پیلگی رو توی زندگی روستایی ها نشون داده، که این فکر میکنم افتخار باشه :ws51:

فکر نمیکنم درست باشه از هر چیزی یه کووه درست کنیم و بیایم توو بوق و کرنا کنیم. آقای استاندار مازندران خودشونو خیلی کوچیک کردن با این حرفاشون. کافیه یه سرچ انجام بدین تا متوجه منظورم بشین!

درضمن جای این تاپیک توی تالار فیلمه:banel_smiley_4:

اتفاقا من فیلمو دیدم که این حرفو زدم...

تو کدوم روستای مازندران با دیدن یه ساختمون بلند به ساختمون میگن کوه !!! :banel_smiley_4:

تو این فیلم یه ذره زیادی روستایی ها رو بی شیله پیله نشون داده...

• Like 4
لینک به دیدگاه

:jawdrop:من كه هيچ توهيني تو اين فيلم نديدم بلكه داره ساده زندگي كردن شهرستانيها رو نشون ميده چرا به همه چيز گير ميديد بهتره فكر و ديدتونو راجع به زندگي عوض كنيد :icon_gol::w16:

• Like 5
لینک به دیدگاه

منم این فیلمو دیدم با اینکه مازندرانی نیستم اما اصلا خوشم نیومد از این فیلم

ماشالا هر روز داره غنی تر میشه صنعت فیلم سازی ایران:banel_smiley_4:

• Like 3
لینک به دیدگاه

منم این سریال رو هر شب میبینم. اصلا تو ایام عید 3 تا برنامه رو نگاه میکنم. یکی همین سریال پایتخته، یکی کلاه قرمزیه و یکی هم مردان آهنین. بقیش چرت و پرته.

اتفاقا به نظر منم تو این سریال این روستایی ها رو خیلی ساده و خونگرم و خانواده دوست نشون داده و به جاش زندگی شهری و خیلی از شهرنشینارو کوبیده.

اون موقع که شب های برره پخش میشد یه عده ای اعتراض دادن که به اونا توهین شده!!! اینجا هم همون داستانه! کلا بعضیا دنبال یه چیزی هستن که بهش گیر بدن!

• Like 4
لینک به دیدگاه

با درود

بنظرم دیدگاه ایجاد کننده این جستار و جستارهای مشابه که مدیریت صدا و سیما را

متهم به توهین های مختلف می کند ، بجا و درست است .

نمونه های بسیاری از تمسخر و توهین به آداب ، رسوم ،لهجه و فرهنگ شهرستانی

ها وجود دارد که با بیان نادرست وگاه عمدی برخی کارگردانان محترم جان می گیرند.

اینان به بهانه واهی طنز و ایجاد فضای شاد و شوخ باعث رنجش برخی هموطنان شده

و می شوند.

متاسفانه درکتاب مدیریت صدا و سیما قانون با هم بخندیم جایش را داده به قانون بهم بخندیم .

ممکن است یکبار گویش ترکی یا لری یا ... در فیلمی باعث شادی بشود اما اگر این رویه بصورت مداوم و در فیلم ها و سریال های تلویزیونی تکرارشود ؛ هرگز باعث شادی نمی شود.

• Like 5
لینک به دیدگاه
منم این سریال رو هر شب میبینم. اصلا تو ایام عید 3 تا برنامه رو نگاه میکنم. یکی همین سریال پایتخته، یکی کلاه قرمزیه و یکی هم مردان آهنین. بقیش چرت و پرته.

اتفاقا به نظر منم تو این سریال این روستایی ها رو خیلی ساده و خونگرم و خانواده دوست نشون داده و به جاش زندگی شهری و خیلی از شهرنشینارو کوبیده.

اون موقع که شب های برره پخش میشد یه عده ای اعتراض دادن که به اونا توهین شده!!! اینجا هم همون داستانه! کلا بعضیا دنبال یه چیزی هستن که بهش گیر بدن!

چرا گیر؟ یکم سریالای طنز کشورای دیگه رو ببینید کجا میان قومیتای خودشو نو مسخره کنن عوضش ایرانیا کاملا برعکسه:banel_smiley_4:این سریال که جا خودشو داره شبکه باران رشت میشینه فارسا رو مسخره میکنه شبکه سراسری شمالیا رو

بالاخره همه دارن همو مسخره میکنن:banel_smiley_4:

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...