رفتن به مطلب

افساری به نام مهریه!

soheiiil

ارسال های توصیه شده

پسر جوان، وقتى پاى سفره عقد نشست و حاضر شد مهريه همسرش را پانصد هزار شاخه گل سرخ و يك جلد ديوان شمس تبريز به خط خودش در نظر بگيرد، نمى‌دانست چند سال بعد بايد چند هزار بيت شعر ديوان شمس را بنويسد . به نوشته « ايران»، چندى پيش، زنى جوان به شعبه 264 دادگاه خانواده 121 مراجعه و با ارائه دادخواست طلاق به قاضى نحوى گفت: چند سال پيش بود كه جوان مهندسى به خواستگارى‌ام آمد. از همان اول تصميم گرفتم كه بناى زندگى‌مان را بر پايه تفاهم و عشق و عرفان بگذارم اين بود كه براى مهريه‌ام، پانصد هزار شاخه گل سرخ و ديوان شمس به خط شوهرم و چهارده سكه بهار آزادى تعيين كردم. فكر مى‌كردم اگر او حاضر شود چنين مهريه‌اى را بپذيرد، بايد از انديشه بالايى برخوردار باشد. وى گفت: او هم پذيرفت و ما بعد از ازدواج، زندگى مشتركمان را آغاز كرديم. در اين مدت با اينكه از نظر عقيدتى ميان من و شوهرم تفاوتهايى بود و گاهى مشكل پيدا مى‌كرديم ولى من سعى مى‌كردم با گذشت باعث حفظ زندگى مشتركم شوم. وى ادامه داد: تا اينكه بعد از چند سال، روز به روز بر اختلاف ميان من و اواضافه شد و شوهرم و من به اين نتيجه رسيده ايم كه ديگر امكان ادامه اين زندگى وجود ندارد و به همين علت من به دادگاه خانواده مراجعه كرده و تقاضاى دريافت مهريه و طلاق دارم . با درخواست اين زن جوان، قاضى دستور احضار اين مرد را به دادگاه داد. اين مرد جوان در برابر قاضى دادگاه خانواده گفت: آقاى قاضى! من و همسرم با اينكه از ابتدا سعى داشتيم تا پايه‌هاى زندگى مشتركمان را استحكام ببخشيم موفق نشديم و به همين علت من هم فكر مى‌كنم بهتر است تا از يكديگر جدا شويم .

وى گفت: طبق مهريه‌اى كه براى همسرم تعيين كرده‌ام، بايد ديوان شمس را به خط خودم براى او بنويسم و پانصدهزار شاخه گل به او بدهم . قاضى نحوى پس از استعلام از اتحاديه گل‌فروشان، قيمت پانصدهزار شاخه گل را كه بخشى از مهريه عروس جوان بود، 150ميليون تومان محاسبه كرده و در حكمى به داماد جوان اعلام شد كه وى موظف به پرداخت 150 ميليون تومان ـ قيمت پانصد هزار شاخه گل سرخ ـ چهارده سكه بهار آزادى و نوشتن از روى اشعار ديوان شمس تبريزى است.

اي خاك بر سر مهندست بكنن

معلوم شد که آقای مهندس نه اهل عرفان بوده نه اهل حساب وکتاب و ریاضی وباغبانی وبازار و بطور کلی چهار عمل اصلی را هم بلد نبوده ننه مرده.

حالا به نظرتون مهریه باید عند المطالبه باشه یا عند الاستطاعه؟

لینک به دیدگاه

گندی به نام مهریه مناسب تر بود.

تویه اسلام اونقدر زن رو کوچیک کردن و تو سرش زدن که دیگه چیزی ازش نمونده ... بعد اومدن و با یه قاقالیلی به اسم مهریه سرش رو گرم کردن ...

ولی خب دوره زمونه عوض شد و مهریه شد بلای جون ازدواج ...

وقتی دو نفر زندگی ای رو با هم شروع میکنن هر چی دارن مال همه ... و اگه خواستن طلاق بگیرن ، هر چی بعد از ازدواج بدست آوردن رو 50 - 50 تقسیم کنن ... خلاص

لینک به دیدگاه

اينجا همه خانوما ميان و ميگن بايد كم باشه يا عندالاستطاغه(چقدرسخته نوشتنش)باشه.اما موقع خواستگاري كه ميشه ياد مهريه دخترخاله و خواهر بزرگ و دختر همسايه و...نميزاره كه!

لینک به دیدگاه

هم مهریه و هم جهیزیه جفتش از آداب و سنن عربه و هیچ ربطی به ایران یا حتی اسلام نداره،بلکه اعراب قبل از اسلام هم زن ها را با پرداخت مبلغی پول میخریدند.

هنوز هم در افغانستان و..... این سنت حسنه،اجرا میشه!!

بهترین راه همون نصف کردن دارایی ها در هنگام طلاق و جدایی است....

لینک به دیدگاه
اينجا همه خانوما ميان و ميگن بايد كم باشه يا عندالاستطاغه(چقدرسخته نوشتنش)باشه.اما موقع خواستگاري كه ميشه ياد مهريه دخترخاله و خواهر بزرگ و دختر همسايه و...نميزاره كه!

ولي من صادقانه گفتم موافق مهريه ام از نظرم 500 تا نرماله

لینک به دیدگاه

چرا ازدواج میکنیم؟:ws52:

اگه به خاطر *** هست که ماشالا الان جامعمون به تولید انبوه و صادرات هم رسیده

اصلا چرا مهریه میدیم؟

شکر خدا خیلیاتون هم اسلامو قبول ندارین ولی چطور شده که این مهریه رو اینقدر دوس دارین؟

مهریه چیز مزخرفیه....الان شان اجتماعی زن برابر با مرده و زن پایاپای مرد داره خرج زندگی میکشه .....مهریه اکیدا چیز مزخرفیه

لینک به دیدگاه
هم مهریه و هم جهیزیه جفتش از آداب و سنن عربه و هیچ ربطی به ایران یا حتی اسلام نداره،بلکه اعراب قبل از اسلام هم زن ها را با پرداخت مبلغی پول میخریدند.

هنوز هم در افغانستان و..... این سنت حسنه،اجرا میشه!!

بهترین راه همون نصف کردن دارایی ها در هنگام طلاق و جدایی است....

بنده هم با این نظر موافقم :w16:

لینک به دیدگاه
چرا ازدواج میکنیم؟:ws52:تا به تكامل برسيم تا تشكيل زندگي بديم و ادامه نسل داشته باشيم تا توي جوني و پيري هم زبوني داشته باشيم

اگه به خاطر *** هست که ماشالا الان جامعمون به تولید انبوه و صادرات هم رسیده

اصلا چرا مهریه میدیم؟

درسته اما همه هم ديگه اينقدر بي بند بار نيستند .....

شکر خدا خیلیاتون هم اسلامو قبول ندارین ولی چطور شده که این مهریه رو اینقدر دوس دارین؟

درسته خيليا اسلام رو قبول ندارند اما مسلمون كه هستند از دين كه نميتونند خارج بشند

مهریه چیز مزخرفیه....الان شان اجتماعی زن برابر با مرده و زن پایاپای مرد داره خرج زندگی میکشه .....مهریه اکیدا چیز مزخرفیه

هيچ مزخرف نيست از جانب تويي كه يه مردي شايد مزخرف باشه اما از نظر بيشتر ينان خوبه

يه دختر تا خونه باباشه دختره ولي وقتي ازدواج كنه بهش ميگن زن فهميدن اين براي اقايون دشواره

مهريه باعث ميشه مرد كمتر دنبال بي بند وباري بره

طرف ميگه مهريه 14 تا بچه هم نميخوام به نظرت اولين فكري كه به ذهن دختره ميرسه چيه ؟اينه كه پسره قصد زندگي نداره

لینک به دیدگاه

آیه 50 سوره مبارکه احزاب:

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ اللَّاتِي آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَيْكَ وَبَنَاتِ عَمِّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَبَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَاتِ خَالَاتِكَ اللَّاتِي هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَأَةً مُّؤْمِنَةً إِن وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِيِّ إِنْ أَرَادَ النَّبِيُّ أَن يَسْتَنكِحَهَا خَالِصَةً لَّكَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فِي أَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

اى پيامبر ما براى تو آن همسرانى را كه مهرشان را داده‏ اى حلال كرديم و [كنيزانى] را كه خدا از غنيمت جنگى در اختيار تو قرار داده و دختران عمويت و دختران عمه‏ هايت و دختران دايى تو و دختران خاله‏ هايت كه با تو مهاجرت كرده‏ اند

و زن مؤمنى كه خود را [داوطلبانه و بدون مهریه] به پيامبردر صورتى كه پيامبر بخواهد او را به زنى گيرد [اين ازدواج از روى بخشش] ويژه توست نه ديگر مؤمنان ما نيك مى ‏دانيم كه در مورد زنان و كنيزانشان چه بر آنان مقرر كرده ‏ايم تا براى تو مشكلى پيش نيايد

و خدا همواره آمرزنده مهربان است

لینک به دیدگاه

این روزا دیگه مهریه دست دخترا نیست دست فک و فامیل و مادر عروس و چشم و هم چشمیه!

پدرا می گن بچه این پشتوانه ازدواجته الان کلت داغه نمی فهمی!!

مامانا می گن وااا فامیل چی می گن عروص فلانی با اون قیافه ش اینقده مهریه داشت!! اونوفت دختر نازپرورده من....

اما من مهریه واسه خودم قلب طرف رو می خوام!!

که هیچکی مردش نیست!

لینک به دیدگاه
آیه 50 سوره مبارکه احزاب:

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ اللَّاتِي آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَيْكَ وَبَنَاتِ عَمِّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَبَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَاتِ خَالَاتِكَ اللَّاتِي هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَأَةً مُّؤْمِنَةً إِن وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِيِّ إِنْ أَرَادَ النَّبِيُّ أَن يَسْتَنكِحَهَا خَالِصَةً لَّكَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فِي أَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

اى پيامبر ما براى تو آن همسرانى را كه مهرشان را داده‏ اى حلال كرديم و [كنيزانى] را كه خدا از غنيمت جنگى در اختيار تو قرار داده و دختران عمويت و دختران عمه‏ هايت و دختران دايى تو و دختران خاله‏ هايت كه با تو مهاجرت كرده‏ اند

و زن مؤمنى كه خود را [داوطلبانه و بدون مهریه] به پيامبردر صورتى كه پيامبر بخواهد او را به زنى گيرد [اين ازدواج از روى بخشش] ويژه توست نه ديگر مؤمنان ما نيك مى ‏دانيم كه در مورد زنان و كنيزانشان چه بر آنان مقرر كرده ‏ايم تا براى تو مشكلى پيش نيايد

و خدا همواره آمرزنده مهربان است

ها اسی جان چی شده یاد قران افتادی؟

شما که با بصیرت از این حرفایی که به یه کتابی که یه آدم امی نوشته استناد کنی

ضامن ازدواج موفق علاقه و درک و فهم طرفینه نه مهریه 500 سکه ای

اون زمون خانوما اجازه نداشتن کار کنن مهریه به خاطر این بوده که بعد طلاق گذران زندگی داشته باشن

ولی الان حکم میکنیم که چیز مزخرفیه

لینک به دیدگاه
این روزا دیگه مهریه دست دخترا نیست دست فک و فامیل و مادر عروس و چشم و هم چشمیه!

پدرا می گن بچه این پشتوانه ازدواجته الان کلت داغه نمی فهمی!!

مامانا می گن وااا فامیل چی می گن عروص فلانی با اون قیافه ش اینقده مهریه داشت!! اونوفت دختر نازپرورده من....

اما من مهریه واسه خودم قلب طرف رو می خوام!!

که هیچکی مردش نیست!

من خودم دوست دارم موقعی که میخوام ازدواج کنم مهریه من 14 سکه باشه...

مطمئنم پدرم مخالفت میکنه ولی من کوتاه نمیام باید همونی که من گفتم بشه :ws37:

لینک به دیدگاه
ها اسی جان چی شده یاد قران افتادی؟

شما که با بصیرت از این حرفایی که به یه کتابی که یه آدم عمی نوشته استناد کنی

ضامن ازدواج موفق علاقه و درک و فهم طرفینه نه مهریه 500 سکه ای

اون زمون خانوما اجازه نداشتن کار کنن مهریه به خاطر این بوده که بعد طلاق گذران زندگی داشته باشن

ای خدا.......

من دارم با انگشت ماه را به دوستان نشان میدهم و دوستان نوک انگشت مرا نگاه میکنند.:ws44:

معنی آیات را دقیق تر بخوانید متوجه میشوید..... :icon_gol:

لینک به دیدگاه
من خودم دوست دارم موقعی که میخوام ازدواج کنم مهریه من 14 سکه باشه...

مطمئنم پدرم مخالفت میکنه ولی من کوتاه نمیام باید همونی که من گفتم بشه :ws37:

الان می گی اون موقع حرف حرف باباته!!

چون داره رضایت می ده!!

لینک به دیدگاه
الان می گی اون موقع حرف حرف باباته!!

چون داره رضایت می ده!!

در هر صورت من موافق این مهریه های بالا نیستم...

مهریه ضامن خوشبختی کسی نمیشه...

لینک به دیدگاه
اگه جنگ بشه چی،حاضری غنیمت جنگی بشی؟

چون زن از نظر اون آیه شریفه،جز غنیمت های جنگی است...... :ws37:

من کاری با اون ایه ندارم اینی که گفتم نظر شخصی من بود...

اون ایه مربوط به اون زمان بوده...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...