رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام.

جدیدا مد شده همه از هویت صحبت میکنند. مسئولین از هویت میگویند، صدا و سیما از هویت صحبت میکند، از هویت در معماری و شهرسازی صحبت میشود، هویت در مدیریت، در فرهنگ، در زندگی ... در نهایت آقا مهدی بقال سر کوچه ما هم از بی هویتی جوونای امروزی ناله میکند و ...

در حالی که یکی از پیچیده ترین مواردی که توی بحثهای جامعه شناسی هست، همین هویته که همه به راحتی مثل نقل و نبات در موردش نظریه ارائه میکنند!

خب چرا این بحث اینجا نشه!

هویت چیه؟

شما به چی میگین هویت؟ :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 41
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

هویت چیه؟

شما به چی میگین هویت؟ :icon_gol:

هویت از نظر من یعنی خود باوری.

عدم تمسک به دیگران برای نشان دادن راه و چاه به این طریق که افسار گردنت بیاندازند و تو را هر سو که میخواهند ببرند....

کسیکه راه زندگیشو خودش انتخاب نکنه و بذاره دیگران (یا یک ولی نعمت) براش تصمیم بگیرند،از نظر من بی هویت است.

لینک به دیدگاه
پاسخ قشنگ وزيبا در اينجا نگاشته شده است بفرما:icon_gol::

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

بیتا جان قشنگ تر از این رو توی کتابهای جامعه شناسی میشه پیدا کرد!

نظر تو چیه؟

دوست دارم خودت تایپش کنی!:icon_gol:

ضمن اینکه آزمندیان اینکاره نیست! حداقل از یه کسی نقل قول میذاشتی که بشه رو حرفش حساب کرد!

آزمندیان واسه بحث های تکنولوژی فکر و موفقیت و این چیزا خوبه!

لینک به دیدگاه

عدم تمسک به دیگران برای نشان دادن راه و چاه به این طریق که افسار گردنت بیاندازند و تو را هر سو که میخواهند ببرند....

کسیکه راه زندگیشو خودش انتخاب نکنه و بذاره دیگران (یا یک ولی نعمت) براش تصمیم بگیرند،از نظر من بی هویت است.

حالا این هویت ایرانی و اسلامی که میگن ما داریم چیه؟

لینک به دیدگاه
حالا این هویت ایرانی و اسلامی که میگن ما داریم چیه؟

من خودم هم اینو متوجه نمیشم.... :ws52:

این بیشتر منظورشون لغت گذشته ایرانی و اسلامی است.

و گذشته هویت نمیاره،بلکه بیشتر غرور میاره.

که این غرور و تکبر یا میتونه یک ملت را به اوج عرش برسونه یا به چاه ذلت بندازه.

لینک به دیدگاه
من خودم هم اینو متوجه نمیشم.... :ws52:

این بیشتر منظورشون لغت گذشته ایرانی و اسلامی است.

و گذشته هویت نمیاره،بلکه بیشتر غرور میاره.

که این غرور و تکبر یا میتونه یک ملت را به اوج عرش برسونه یا به چاه ذلت بندازه.

با این تعریف برای هویت موافقی؟

هویت همه ی آن ویژگی هایی است که باعث تشخص شباهت ها و تفاوت های یک پدیده نسبت به پدیده های دیگر می شود.

لینک به دیدگاه
با این تعریف برای هویت موافقی؟

هویت همه ی آن ویژگی هایی است که باعث تشخص شباهت ها و تفاوت های یک پدیده نسبت به پدیده های دیگر می شود.

آره،تعریف خوبیه.بهتره بگم عالیه به نظر من به شرطیکه اون پدیده یک پدیده در خور توجهی باشه.:a030:

لینک به دیدگاه
آره،تعریف خوبیه.بهتره بگم عالیه به نظر من به شرطیکه اون پدیده یک پدیده در خور توجهی باشه.:a030:

من الان پدیده ای در خور توجه تر از تو، این اطراف نمیبینم!

خب اگر این تعریف رو قبول کنیم، هویت اسی میشه چی؟ :icon_gol:

لینک به دیدگاه
من الان پدیده ای در خور توجه تر از تو، این اطراف نمیبینم!

خب اگر این تعریف رو قبول کنیم، هویت اسی میشه چی؟ :icon_gol:

خوب گفتم که،بحث اصلی سر انتخاب درست همون پدیده است که اون پدیده اسباب مغلطه نشه. :banel_smiley_4:

شما الان مثلا پدیده ای درخور توجه تر از من نمیبنی،پس هویت من بیشتر از شماست.

اینکه هویت من چی میشه،نا مفهومه.....

لینک به دیدگاه

تمسک یعنی چی؟؟

عربیه؟؟

لینک به دیدگاه

:icon_gol:تاپیک جالب هست

اولا من یه چیز بگم که کلمه بی هویت و یا بی شخصیت که در زبان عمومی باب هست از نظر روانشناس ها کاملا غلطه

بنابر این یک انسان بعد ازتولد برای خودش هویت و شخصیت داره که هویتش از همون ابتدا و شخصیتش بعدها توسط عوامل محیطی و ژنتیکی به صورت کامل شکل میگیره

عموم هنوز نمیتونن بین هویت و شخصیت تمیز قائل بشن

پس در واقع هویت اون بخش از زندگیته که بعد از تولدت ثابت باقی میمونه مثلا ملیتت بخشی از هویتت محسوب میشه یا نژادت،جنسیتت و...اگه کسی در اینا تغییر ایجاد کنه یعنی در هویت خودش تغییر ایجاد کرده مثلا کسی که تغییر جنسیت میده یا به جای دیگری مراجعه میکنه و اعلام میکنه من هیچ تعهدی نسبت به ملیتم ندارم در وافع تغییر هویت داده

حالا منظور شما کدوم بعد از هویته؟

لینک به دیدگاه
تمسک یعنی چی؟؟

عربیه؟؟

تمسک عربیه و یعنی چنگ زدن به یک چیزی (البته نه به معنای پنجول کشیدن،بلکه چنگ زدن به معنای متوسل شدن)

امروز لغات عربی و فارسی در هم مخلوط شدن و نباید سعی کنیم،در انتخاب لغات متعصبانه عمل کنیم. :a030:

لینک به دیدگاه
خوب گفتم که،بحث اصلی سر انتخاب درست همون پدیده است که اون پدیده اسباب مغلطه نشه. :banel_smiley_4:

شما الان مثلا پدیده ای درخور توجه تر از من نمیبنی،پس هویت من بیشتر از شماست.

اینکه هویت من چی میشه،نا مفهومه.....

اما از نظر من اصلا هویت اندازه گرفتنی نیست!

الان شما اسی هستین که دارای این ویژگی ها هستین:

1- طناز هستین

2-مکانیک میخونید

3- سیاسی مینویسید

4- به نوگرایی در مذهب و اصلاحات فکری علاقه دارید

5- به استنلی علاقه دارید.

6- کارشناسی ارشد میخونید

و ...

این ها میشه هویت شما از نظر من!

و جالبه که بدونین با پذیرفتن اون تعریف چیزی به نام بی هویتی وجود نداره!

لینک به دیدگاه
:icon_gol:تاپیک جالب هست

اولا من یه چیز بگم که کلمه بی هویت و یا بی شخصیت که در زبان عمومی باب هست از نظر روانشناس ها کاملا غلطه

بنابر این یک انسان بعد ازتولد برای خودش هویت و شخصیت داره که هویتش از همون ابتدا و شخصیتش بعدها توسط عوامل محیطی و ژنتیکی به صورت کامل شکل میگیره

عموم هنوز نمیتونن بین هویت و شخصیت تمیز قائل بشن

پس در واقع هویت اون بخش از زندگیته که بعد از تولدت ثابت باقی میمونه مثلا ملیتت بخشی از هویتت محسوب میشه یا نژادت،جنسیتت و...اگه کسی در اینا تغییر ایجاد کنه یعنی در هویت خودش تغییر ایجاد کرده مثلا کسی که تغییر جنسیت میده یا به جای دیگری مراجعه میکنه و اعلام میکنه من هیچ تعهدی نسبت به ملیتم ندارم در وافع تغییر هویت داده

حالا منظور شما کدوم بعد از هویته؟

خیلی خوب گفتی!

منظور ما همین بود که شما به یه تعریفش اشاره نمودی! :icon_gol:

حالا اگر میتونی بری جلو روی ابعاد فردی و جمعی هویت هم یه زومی بکن!

لینک به دیدگاه
خیلی خوب گفتی!

منظور ما همین بود که شما به یه تعریفش اشاره نمودی! :icon_gol:

حالا اگر میتونی بری جلو روی ابعاد فردی و جمعی هویت هم یه زومی بکن!

!!!............؟

الان داری مسخره میکنی؟:167:بیاوو اطلاعات بده:icon_pf (34):

اونم برات میگم :w16:هویت فردی ینی اون چه که مختص خودته مثل همون جنسیت که مثال زدم

ولی اون ملیت که مثال زدم یه هویت اجتماعیه که خیلیا به مفت ایرانی بودنشون رو خیلی وقت پیش فرو ختن

به نظر من یه نفر میتونه هویت خودش رو تغییر بده اما حق تغییر هویت اجتماعیش رو نباید داشته باشه وگرنه میشه خودفروخته هویت اجتماعی یه آدم فقط متعلق به خودش نیست

لینک به دیدگاه
!!!............؟

الان داری مسخره میکنی؟:167:بیاوو اطلاعات بده:icon_pf (34):

اونم برات میگم :w16:هویت فردی ینی اون چه که مختص خودته مثل همون جنسیت که مثال زدم

ولی اون ملیت که مثال زدم یه هویت اجتماعیه که خیلیا به مفت ایرانی بودنشون رو خیلی وقت پیش فرو ختن

چرا همینچین برداشتی کردین؟ :ws44:

لینک به دیدگاه
هی واییییییی چرا گریه میکنی؟:icon_gol:شوخی کردم بابا آخه علامت تعجب گذاشته بودی ته جمله هات :ws44:

علامت تعجب که فقط برای نشان دادن تعجب نیست! برای نشان دادن هیجان هم به کار میره. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

خب با این تفاسیر هر چیزی هویتی داره. و اینکه از بی هویتی صحبت میکنن، اساسا اشتباهه.

اما میشه از شاخصه های هویتی مثبت و شاخصه های هویتی منفی صحبت کرد.

مثلا آلودگی هوا در شهر تهران جزو هویت این شهر شده. اما شاخصه ی هویتی منفی. چون همواره باعث عکس العمل منفی میشه.

و در انسان ها هم همینطور.

حالا یه سوال مطرح میشه، این که هویت کنونی من چیه!

هر کدوم از ماها!

اگر دقت کنیم میبینیم با هویتی که الان داریم نمی توانیم به راحتی بگیم که من یک ایرانی خالص هستم و فرهنگ و کارهایی که انجام میدهم را هیچ جای دنیا انجام نمیدهند.

جهانی سازی ما را در بر گرفته است. من به عنوان یک جوان ایرانی:

1- از اینترنت (شبکه ی جهانی) استفاده میکنم.

2- از قوانین جهانی راهنمایی و رانندگی تبعیت میکنم.

3- از ماهواره (تلویزیون جهانی) استفاده میکنم.

4- لپ تاپم مال مالزیه.

5- تلویزون خونه ام مال کره است.

6- گوشی م مال فنلانده.

7- فرشم مال کاشانه.

8- کت و شلوارم چینیه!

9- زبونم فارسیه.

و ...

خیلی راحت میشه فهمید که هویت من ایرانی قرن 21 امی یعنی تلفیقی از این ها.

اینه هویت من! به عنوان یک جوان ایرانی.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...